Podle naší nedávné ankety vlastní čtvrtina čtenářů Roota hardwarovou čtečku elektronických knih. Číslo je to překvapivě vysoké, ale nesmíme zapomínat, že jde o vybranou skupinu vysoce pokročilých uživatelů a milovníků nových technických hraček.
Ani ostatní si ale nemusejí elektronické čtení odepřít. Na notebooku, tabletu či mobilním telefonu je také možné číst. Znám několik lidí, kteří před displejem počítače přečetli stovky knížek. Není to sice tak pohodlné jako na zařízení k tomu určeném, ale očividně je to možné.
Pro čtení na notebooku, netbooku či kupříkladu tabletu je ale potřeba příslušný software. Ten by měl umět pracovat s co nejširší skupinou formátů, nabídnout přizpůsobení zobrazování potřebám konkrétního čtenáře a ideálně nabídnout některé další přídavné služby. Přesně takový je FBReader.
Speciál léto s (e)knihou
Přemýšlíte o elektronických knihách, ale víte o nich málo? Uvažujete nad čtečkou, ale máte pocit, že je ještě příliš brzy? Pak čtěte náš speciál léto s (e)knihou, kde se o elektronických knížkách dozvíte vše podstatné.
Čtečka FBReader vznikla původně pro kapesní počítač Sharp Zaurus. Později byla ale portována na další platformy, až se z ní stal skutečný multiplatformní program. Spustíte jej v Linuxu, v MS Windows, na FreeBSD, i na různých linuxových telefonech a zařízeních jako je zmíněný Sharp Zaurus, Siemens Simpad či internetové tablety od Nokie. Existuje také port FBReaderJ, určený pro přístroje s operačním systémem Android.
Řekli jsme si, že základní vlastností dobré čtečky je široká podpora formátů pro elektronické knihy. FBReader vás v tomto ohledu rozhodně nezklame, protože podporuje: ePub (přípona .epub
), Mobipocket ( .mobi
), Palmdoc ( .pdb
), Fictionbook ( .fb2
), HTML, čistý text a některé další. Prakticky tedy všechny běžně používané formáty. Ty mohou být navíc zabaleny v komprimovaných archivech, se kterými si čtečka rovnou poradí.
Podporovány naopak nejsou formáty jako PDF, Microsoft Word Document ( .doc
), OpenDocument ( .odt
) a další. Není to příliš velký problém, protože tyto soubory je možné otevírat v jiných aplikacích, které jsou k tomu určené. Navíc vývojáři FBReaderu plánují podporu pro PDF časem přidat. Zatím alespoň pro ta PDF, která obsahují čistý text.
Vývoj čtečky FBReader je velmi živý a jen v letošním roce už jsme se dočkali tří desítek vydání. Vývojáři se stihli dostat k verzi 1.0 a už připravují verzi 2.0 (v současnosti alfa).
Čtečka je k dispozici v mnoha různých jazycích včetně češtiny. Samozřejmě dokáže knihy především otevřít a zobrazovat.
Kromě toho ale všechny již otevřené texty zařazuje do své knihovny řazené podle autorů, ve které dokáže fulltextově vyhledávat. U každé knihy si také pamatuje poslední stránku, na které jste přestali číst. Při příštím otevření se vám kniha otevře na témže místě.
Program disponuje velmi dobrou autodetekcí kódování, ale pokud byste měli přesto nějaký problém, můžete si zobrazení jednoduše přepnout.
Program disponuje širokými možnostmi nastavení, dokáže otáčet své zobrazení, reagovat na dotykový displej (pokud jej váš počítač má), měnit vzhled, vybírat vhodná písma a podobně. Máte také možnost nastavit si vlastní klávesové zkratky.
Reklama
Knihkupectví Kanzelsberger – hlavní partner speciálu Léto s (e)knihou
Síť knihkupectví po celé ČR, online prodej. Nabízíme více než 56 000 denně aktualizovaných záznamů knih všech žánrů: beletrie, dětské knihy, učebnice, slovníky, odbornou a technickou literaturu, historie, encyklopedie, hudebniny, mapy a atlasy.
www.kanzelsberger.cz | www.facebook.com/knihy.kanzelsberger
FBReader je vlastně poměrně jednoduchý program, ale umí přesně to, co od něj uživatel očekává – otevřít knihu a podle nastavení ji zobrazit. Pokud máte netbook s otočným displejem, máte ve spojení s FBReaderem ideálního společníka na cesty.