Ty napajeci desky mozna ukazuji na nas, nedavno jsme je dali open source na nas web
do clanku "Podrobne informace o hostingu raspberry pi".
http://eshop2.starlab.cz/podrobne-informace-o-hostingu-raspberry-pi/
Zatim clanek pana Krcmare vypada, ze vysel omylem. Zrejme zapracoval tiskarsky sotek :)
Skutečně zapracoval šotek, ale nějaký technický, ne ten redakční. Článek jsem otevřel a v redakčním systému byla galerie normálně pod text vložená a bylo to nastaveno do správné kategorie server. Stačilo článek otevřít a uložit a všechno funguje.
Je to divné, ovšem hlavní je, že už se můžete na obrázky podívat.
Vypozoroval jsem, že v neděli články nevycházejí, bude to asi skutečně ještě nedodělek...
BTW, nemůžu nemyslet na tenhle okamurismus :D
Náhodou, bejt mi o fůru let míň, mít peníze a mít lolita přítelkyni, tak to pro ní udělám!
To by koukala!
Za současné situace to udělám se sousedovic psem....nechám ho vycpat a pošlu na výlet, ať jsou fotky....to by soused čučel, jak mu jeho Pišta, co jinak mi sere před brankou, jezdí po světě! A co by mohl udělat? Hovno by mohl udělat. Novýho pištu by si koupit musel. A toho bych taky poslal na výlet, třeba až do Turecka, ať si ho tam jede hledat.
Neviem síce o čom píšete, ale napriek tomu sa mi zdá Váš príspevok pri porovnateľnej dĺžke o niečo informatívnejší ako článok kvôli ktorému som nazrel sem do diskusie. Zdá sa mi síce, že zachádzate tak trocha do bulváru, ale kto by už chcel čítať v nedeľu po polnoci nejaké filozofické traktáty...
P.S. Ešte by ste mohli pridať fotografie Pištu, potom to už bude článok lepší najmenej o celú kategóriu.
Jako spolumajitel psa (ne konkretne Pisty) jsem presvedceny, ze resite nasledek, nikoli pricinu. To nemate koule na to si to vyrikat se sousedem (at si po nem uklizi/nenecha ho pobihat bez dozoru) a chcete se mstit na psovi? Nechci se vas dotknout, je docela mozne, ze uz jste to zkousel a nikam to nevedlo, tak holt alespon resite nasledek. Vycpat souseda je u nas pravne problematicka zalezitost.
Nápad vytvořit datacentrum pro RPi v Česku je výborný, ale při pohledu na ten počet napájecích zdrojů a jejich chladičů mne jímá hrůza. Původním záměrem zřejmě bylo, aby mělo každé RPi nezávislý zdroj, což se ale povedlo jen částečně (každý ten zdroj na desce by měl mít pojistku na vstupu), nicméně správným řešením bylo použít 2-3 výkonné zdroje a přes jednoduchou distribuční desku s pojistkami pro každé RPi tyto napájet. Na stejnosměrných zdrojích je hezké, že se dají spojovat paralelně, tudíž je snadné vytvořit redundanci N+1, N+2... A bylo by to spolehlivější.
tak nevím za 50 měsíčně s IPv4 adresou mi přijde lepší volba normální virtualizace. Pravda bude to x86 ale bude to mít půl giga paměti, nějakých 800MHz a především rychlých několik desítek GB prostoru.
toto si dokážu představit tam kde hraje platforma roli, ale amd už dodává systémy s opteronovými army takže je otázka měsíců kdy sebude dát pořídit virtualizace právě na tom.
VPS bude stát díky tomu co se dějě na trhu spíš 30 než 100, bude mít out-of-band nejen management ale i boot, v případě kolapsu pobeží v řádu minut jinde. už vidím jak tohle dělá samo snapshoty fs nebo to kopíruje 50Mbit/s.
Takže je to prostě zaa krabku cigaret tak to nikdo neřeší ale ekonomicky je to rpi pouze proto že je po tom poptávka ne že by to dávalo výkonově-technicko-ekonomický smysl.
Samotny housing je zcela zdarma - je to v ramci nasi reklamni politiky. Navic dostanete zadarmo 2GB diskoveho prostoru pro libovolne vyuziti. Konektivita je 100Mbit neomezene. Stejne tak mame zdarma jednou za dva mesice prednasku o Linuxu/sitich/... a jinak placena skoleni.
Zadne poplatky nejsou. Muzete si zakoupit nejake nadstandardni veci jako
vetsi diskovy prostor za cenu 1Kc/1GB nebo verejnou IPv4 adresu. Verejna
ipv6 je zdarma.
Novy blok verejnych IP adres nam jiz nikdo neda a poplatek je, aby lidi odradil od jejiho pouzivani. Pro kazde rasp-pi je na nasi vnejsi verejne IP vytvoren tunel pro ssh na vasi neverejnou ipv4.
Velmi vsem doporucuji pouzivat ipv6, ktera na velke casti internetovych sluzeb jiz funguje a kazdym dnem se situace zlepsuje.
Tak obrazky se konecne objevily a nejsou od nas, ale zrejme z nejake dalsi konkurence.
Take jsme se divili tomu velkemu poctu chladicu a jakych peknych! Nase koncepce je prumyslovy zdroj a pres MOSFETy a pojistku ovladany napajeci pin +5V na USB. Na ucinnosti napajecich desek hodne zapracovali, dokonce jsme menili tranzistory BD<uz nevim kolik> za IRFU9024 kvuli mensimu ubytku napeti.
Jak jsem jiz psal vyse, kompletne jsme dali navrh desek k dispozici (jako projekt v KiCadu).
Máte pravdu - vaše řešení je podstatně lepší, než zde prezentované - bez ohledu na to, že konkurence schéma zdroje/rozvodu neuvádí - chladič je důkazem, ať už je na něm přiděláno cokoliv (pouze spínací tranzistor, lin. stab.?, DCDC to nebude, nevidím cívku).
Na druhou stranu i konstruktéři vašeho rozvodu napájení by mohli ledacos vylepšit, takže inspirace do verze G, H,...:
1. Pokud byste chtěli na hw hodně šetřit, bylo by možné na místě spínacího tranzistoru použít laciný PNP. Jasně, je mu třeba pustit slušný proud bází, ale dají se najít laciné kousky s velkým proudovým zes. činitelem i v oblasti saturace, takže ztrátový výkon by se dal udržet v rozumných mezích. Jinak dnes ke spínání takovýchto napětí a proudů skutečně saháme po MOSFET. Pokud tam však opravdu máte IRFU9024, tak to nepovažuji za šťastnou volbu; nejen z důvodu mizerného Rdson (0,28 ohmu, při ohřátí přirozeně ještě horší), ale i kvůli požadavku na Vgs (při 5 V dosáhnete pouze Rdson 0,5 ohmu a pokud klesne na 4,5 V, tak z toho jednu ampéru už ani nedostanente). Nemám možnost otevřít si schéma a podívat se, zda jste kvůli tomu použili další napájecí hladinu. I tak, dnes lze za srovnatelnou cenu pořídit dvojité P-MOSFET s Rdson v řádu desítek miliohmů a spínatelné logockými úrovněmi - namátkou FDMA3023PZ, FDS4935BZ, PMDPB85UPE,... Taktéž by bylo možné zvážit použití N-MOSFET (pokud máte k dispozici druhou hladinu napájecího napětí, např. +12 V), které jsou už opravdu za babku při vynikajícím Rdson - opět duály např. FDS9926A, AP4228GM,... nebo mraky single. Tyhle tranzistory by už byly opravdu studené.
2. Pokud s tím nepůjdete na sluníčko, tak dnes již běžně používáme low current LED s dostatečnou svítivostí, kde při napájení +5 V stačí sériový odpor 1k - přece není třeba jen tak pouštět 160 mA přes 16 LED, podivejte, jak to svítí na RPi, a to to mají na +3V3.
3. Kondenzátory 10n nemají valného smyslu, pokud není housing v severozápadní části běchovického technického areálu... no, ale asi i tam by byly k ničemu.
4. Při použítí logic level P-MOSFET můžete taktéž přejít z technologie LS na HC, zahodit odpory okolo Q0 až Q15 a popřemýšlet, jak to zařídit, aby při náběhu napájení zůstaly MOSFETy rozepnuté.
5. Napájení po USB bych vynechal (otázka osobního vkusu, nákladů na kablování,...), zvláště když na GPIO konektoru je vstup pro +5 V připraven. Ano, je až za polyswitchem, ale ten nemá šanci (tuším, že je tam ampérový) časově konkurovat trubičkové 1A pojistce.
6. Při troše snahy by deska mohla dosahovat maximálně polovičních rozměrů.
7. Za ušetřené by se možná hodila zpětná informace o tom, že je napájení za pojistkou (nějaký PISO "inverzní" k 595) - tj. rozlišení mezi přepálenou pojistkou a zamrzlým RPi jinak, než pouze svítící/nesvítící LED.
8. Taktéž bych při pohledu na průmyslový zdroj zvážil ošetření na overvoltage - není moc pravděpodobné, ale přece jenom, věřit na to, že to pojistka stihne dřív, než se na BCM2835 něco prorazí (+5 V jde i do něj)...
9. Jinak přímo v housingu bych sáhl po hotovém měniči 48/5.
To je nejhezci na open source, ze lidi poradi a snazi se vylepsit.
MOSFETy pocital kolega, ale zkusim odpovedet na bod 1. sam. S tim ubytkem pri 5V jsme si lamali (jeho :) ) hlavu a podle tohoto katalogoveho listu
http://www.vishay.com/docs/91278/sihfr902.pdf (str. 3, Fig. 1, Vystupni charakteristika),
nam vychazelo, ze kdyz zvolime 5.2V na vstupu, tak na vystupu dostaneme v pohode i 2.5A. Tento proud jsme odmerili i na finalni desce. Tolerance USB napeti je 5V +/- 5% (4.75 V az 5.25 V). Jine tranzistory zvazime, zejmena pokud by byly stejne levne.
Aktualni stav je, ze 16x rasp-pi deska udrzi dlouhodobe v chodu a mosfety se nehreji, mereno bohuzel jen pohmatem.
Pokud se nam hosting rasp-pi jeste vice rozroste, zvazujeme moznost napajeni jedne desky ze dvou zdroju kvuli redundanci. Zatim pocitame s vypadkem cca 15-30 minut nez se nekdo k racku dobelha a vymeni vadny zdroj.
ostatni body:
ad 2) ledka zajistuje minimalni proud mosfetem, pokud to pujde i s tou low current, pridam do navrhu k vylepseni na revizi G
ad 3) kondenzatory u kolegy neukecam :D
ad 4) technologie posuvnych registru je HC
ad 5) puvodne (viz nas clanek http://eshop2.starlab.cz/podrobne-informace-o-hostingu-raspberry-pi/) melo byt napajeni pres GPIO, nakonec jsme zvolili USB a dokaze to zapojit i kolegyne
ad 6) snaha o zmenseni je velika kvuli cene za kus, ale 8x USB vedle sebe moc moznosti nedava, popremyslime v dalsi verzi o dvou radach, nebo zig-zag
ad 7) to jsem zamitnul ja, kolegove uz planovali pridat 10x procesoru, wattmetry apod. jiste si dokazete prestavit nadsene hw-vyvojare kdyz jim date prostor
ad 8) osetreni overvoltage na vstupu by byt mohlo, zase je treba se podivat, jestli ty zdroje nemaji nejakou jistici zenerku jiz v sobe apod.
ad 9) DC nam v datacentru obchodnik neproda nebo za nesmyslnou cenu, to je holt realita
Kolegovi za tyhle výpočty a tenhle návrh poděkujte kolenem do rozkroku. Je to totiž design přímo LAMÓZNÍ. Tak na úrovni začátku druhýho ročníku elektro průmyslovky.
Ad 1. Neumět vybrat MOSFET (resp. neznat základní rozdíly a charakteristiky) je ostuda, kterou bych se zrovna veřejně nechlubil. Návrh chlazení pohmatem je dobrý vtip, dlouho jsem se tak nezasmál. Kolegovi vysvětlete, že u chladiče v katalogu je uvedeno, kolik tepla zpracuje a jenom s násobením, dělením, sšítáním a odčítáním se z teploty okolí a výkonu součástek dostane na správnou velikost chladiče.
Ad 2. MOSFET nepotřebuje minimální zátěž. Tu potřebují některý lineární stabilíky (typicky záporná řada 79xxx). MOSFETy odpínají třeba i napájení jednotlivých částí obvodu, spínají měžený signál do vstupu s impedancí v desítkách mega... Když se to s nima umí. Hned mu ťafněte jednu za ucho.
Ad 3. Kondíky neukecávejte, u USB jsou v pořádku.
Ad 4. Pro buzení P MOSFETů naprosto nevhodná, odborník zná, neoborník žasne.
Ad 5. Škoda. Mohli jste přes nějakouy logiku (1x 74125 pro dva RPi) zpřístupnit ven i UARTy, udělat externí WDT skrz PIO... Má ta vaše kolegyně §4? Pokud jo, zvládne to, pokud ne, nemá co hrabat do racku.
Ad 6. I big blue slon prodává partový USB konektory. Stačí mrknout do katalogu. Nebo konektory na stojáka od Molexu (kupovali jsme v tuším v SOSu...)
Ad 7. Proč nepoužili něco jako http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps2066c.pdf ? Měli by tam spínání, buzení i indikaci přetížení pro dva RPi v jednom pouzdře a SO 8 snad dokážou zaletovat. Žádný drahý chladiče. S HC logikou se taky snese (pokud dají na výstup PULL UP). Ten obvod by snad mohli zapojit i oni, pokud tam těch nožiček není moc a neprohodí je. Prostor jim dát můžete, ale musí to být odborníci a ne patlové, kteří potřebují na jednoduchou banalitu hrst tranzistorů, odporů a kondíků a hrají si s tím metodou pokus-omyl.
Ad 8. Zanerka to neodjistí, hned si jednu liskněte, ať si to pamatujete. Pokud se prostřelí zdroj, moc orany tam pak není - je to taková malá tsunami. Omezte to pomalou pojistkou a varistorem, použijte kvalitní zdroj.
Ad 9. Vám dovolí zapojovat takový bastly za UPSku?
Nerozumim proc jste tak hruby?
Ztratovy vykon mosfetu se pocital, vysel tak maly, ze nepotrebuje vubec chladic a na hotovy vyrobek jsme si proste sahli a potvrdili nase vypocty tim, ze byl proste studeny. Na zbytek vasich urazek (kolena do rozkroku, lisknete si...) nemam silu odpovidat.
Nevim porad co mate s tema chladicema? Fotky v clanku jsou uplne odjinud.
Pokud je připravovaný článek o vás a fotky jinde, tak se omlouvám. Ale to si vyříkejte v redakci rootu s matlou, který to tam vrazil. Taková fotka ve spojistosti s vaší firmou vás v očích většiny lidí s dostatkem znalostí, aby si s RPi hráli (= připojili i pár drátů k vlastnímu bastlu), docela hodně shazuje na úroveň školáků ze základky.
Živil jsem se vývojem elektroniky pár let a mám k tomu nějaký vztah a nějakou profesní hrdost. Je to asi jako kdyby vám pigloval soused manželku v přímým televizním přenosu. To za ním taky nepoběžíte s flaškou slivovice (pokud nemáte nekolkovaný zásoby).
Me to napadlo, ze se chytate za hlavu kvuli chladicum. Nase desky jsou na
http://eshop2.starlab.cz/podrobne-informace-o-hostingu-raspberry-pi/
Tady je dobre videt posledni revize F:
http://eshop2.starlab.cz/wp-content/uploads/2013/11/DSC_0011.jpg
Pripravovany clanek nakonec bude o konkurenci. My mame housing rasp-pi zadarmo a moc upozornovat na sebe nemusime, i tak mame prekvapive hodne velky zajem. Velka cast raspberry-pi je zaslana ze Slovenska.
Nechápu množství despektu v tomhle oboru. Člověk se rozhodne něco řešit jinak a vy to prostě nezkousnete. I když mohou být vaše rady užitečné, tak mám pocit, že si jimi spíš leštíte ego, než že chcete pomoct. To vás pak nutí číst rychleji než myslet a pletete si starlab.cz s BEST-HOSTINGem. Pánové ze starlab.cz převzali diskusi pod propagačním článkem jiné firmy a protože BEST-HOSTING sem nenapsal ani slovo, velkou část kreditu za tento pidi článek padne právě starlab.cz bez ohledu na "děsivost" jejich desek, tleskám.
ad 1. Rozumím, vytáhli jste zdroj na +5,2 V a pomocí HC logiky těch 5 V na Vgs bude a potřebný proud s akceptovatelným úbytkem to pustí. Je to ale stále na hraně (tolerance, teplotní závislosti, úbytek napětí na vodičích - pár A ze zdroje poteče - atd.) a k takovýmto řešením se dá uchýlit, když není jiná alternativa. Ale tady je, a dokonce levnější (třeba právě v podobě dual/single P-MOSFETů spínatelných log. úrovní - i v SO8, pokud nemáte rád příliš malá pouzdra). Výše navrhované spínače TPS20xx jsou poněkud dražší, mají ale spoustu užitečných vlastností, takže jistě stojí minimálně za zvážení.
ad 2. Tahat D k zemi, nebo snad tlačit nějaký proud skrze MOSFET i při přepálené pojistce tady opravdu není nutné...
ad 3. OK, podle přání každého konstruktéra. Zkuste si ale cvičně zapřemýšlet/zdůvodnit, jakou funkci tam těch právě 10n na D a S proti zemi asi má, a co za nepříjemnosti by to mělo ošetřit.
ad 5., 6. To GPIO mně přišlo sympatické především s ohledem na úsporu místa; esteticky to asi oproti USB nebude nic moc a šance to špatně připojit bude větší.
ad 7. Rozumím, není to nutné. Pokud RPi pouze "zmrzne", dáte cyklus na spínači. Pokud se nerozjede, bude to chtít osobní návštěvu.
ad 8. Asi máte na mysli zdroje s integrovanou funkcí "overvoltage protection". Třeba Meanwell takové dělá za rozumný peníz. Otázka je, co se pod touto funkcí skrývá (resp. jak robustně to má výrobce obvodově vyřešeno) a jaký scénář při detekci "overvoltage" nastane (trvalé vypnutí zdroje, pokusy o restart zdroje, kolik pokusů?,...).
Dílu zdar.
No nevim ... jestli dobre vidim ... ma to dobry 3U ... pokud dobre pocitam ... tak s tema zdrojema ... tak +-100kKc ... za to bude paradni server s hromadou RAMky. Za tyhle prachy +- tu mam 1U se 128GB RAM. Tedy vic, nez kolik maj tyhle krabky vsechny dohromady. Umi to pokud mi skleroza slouzi 2fyzicky CPU => 2x 8 jader. Takze bych rek, ze to bude i vykonostne i spotrebou vyhodnejsi.
Moc se mi nelibi ta deska zdroje. Pokud je tam pro kazdou desku pouzity linearni stabilizator s chladicem, tak to bude asi dost topit. Krome spotreby to bude mit vyrazny vliv na zivotnost elektrolytickych kondenzatoru, ktere jsou primo u chladice.
Pokud to jsou pouze spinaci tranzistory, tak by mely mit maly odpor v sepnutem stavu
a nemely by vubec hrat. Chladice take zbytecne prodrazuji konstrukci.
Zvolil bych spis reseni jednoho spolecneho snizujiciho DC-DC menicem ktery by premenil -48VDC beznych v datacentru na +5V a spinani pomoci MOS tranzistoru
k jednotlivym deskam, pokud je to potreba.
No můj první dojem byl taky "boha jeho, to tam nas... LM317 pro každej RPi?"
Když tam bude obyč MOSFET řekněme 40mOhmů v sepnutý stavu a půjde skrz něho 1A, je to úbytek 40mV. A výkonově 40mW. Proč tam, sakra, mají chladiče min. 25K/W pro každej (hodnota je od oka, nehodlám hned hledat katalog od Fischera)? Každý chladič téhle velikosti by se ohřál proti okolí o nepřijatelných 0.0016°C!!! Dělal jsem spínání mnohem, mnohem větších výkonů a uchladil to plát mědi na laminátu úplně s přehledem.
Teda za předpokladu, že se MOSFET dobře budí... Spíš než chladič se vyplatí monitorování napájení (stačí optočlen s tou LEDkou v sérii + PISO) a pořádně udělaný řízení.
Prostě tenhle zdroj je těžký amatérismus už od pohledu a ani nemusím zkoumat, jak je zapojený.
Kdybych byl zvedavej na bezobsazny upoutavky na skvelou budoucnost, poridim si domu televizi. Docela mi tohle na root.cz vadi, jeste ste teda zapomneli napsat, jak super cool clanek to bude.
Vazne si myslite, ze po precteni tehle reklamy budu na root.cz chodit netrpelive 3x za den, ocekavaje, kdy nastane ta uzasna chvile? Spis bych rekl, ze az vyjde, rozpomenu se na tuhle odpornou reklamu a clanek si schvalne neprectu, nestoji mi za to ho podporit zobrazenim, kdyz tim podporuju takove manyry. :(