Shodou okolností mám Dell s Ubuntu a vše mi funguje. Ubuntu jsem tam instaloval sám (dualboot s WindowsVista). Roubování čehokoliv nestandardního jsem byl ušetřen. Nezabralo mi to žádné večery. Naopak, nakopíroval jsem Home ze starého PC a jel pohodlně dál. Čas mi to naopak ušetřilo. Mraky času. Počítač uspávám, probouzím... a jede. Dell Precision M4300, pokud by vás to zajímalo. Stejné zkušenosti s Asusem EEE 901 a jedním starším HP. U Asusu mám výdrž na baterii lepší, než s dodanými WindowsXP (tuto "zbytečnou" investici do OS jsem oželel, neb to byla přestupní stanice mezi Win a Lin - v podstatě nebyla zbytečná :-).
Zkoušel jsem LiveUSB Ubuntu 12.04 na Dell Latitude 5520. Fungoval na první dobrou a velmi svižně. Vše se chytlo - wifi, regulace podsvícení klávesnice, externí monitor(včetně toho, přes kterou hranu má přeskakovat kurzor a volby různého rozlišení u obou)... Majitel měl s Windows 7 64 bit problém na tom samém HW s mikrofonem. Tento problém přes sdílenou plochu prodejce nevyřešil, podařilo se to až na místě.
Toliko mé zkušenosti s Dell, HP, Asus a Linux. Není to reprezentativní vzorek, ale je v přímém rozporu s vaší zkušeností. Přesto věřím a chápu, že u jiné konfigurace může člověk narazit na obdobné problémy, jen na jiné straně barikády.
Kde je v této věci rozdíl mezi PC a smartphonem?
Rozdíl vnímám v tom, že PC se kdysi dalo a i dnes dá pořídit bez operačního systému. Nebyl s ním svázán. Telefon bez operačního systému/firmwaru jsem neviděl a ani nehledal.
Já si na svůj Sony Ericsson CyanogenMod nahrál. Jaký byl licenční poplatek za předistalovaný firemní Android? Nula. Zde nemám problém - mám k dispozici HW, který funguje a pokud nefunguje SW jak si představuji, nevyhazuji peníze za dodanou licenci, kterou nakonec nepoužívám.
Vnímáte tam ten rozdíl také? Nebo jsem to vysvětlil natolik špatně, že s tím máte problém?