Proč ODF?
Otevřený formát ODF je ISO standardem pro kancelářské aplikace. Zahrnuje nejen oblast textových dokumentů, ale i tabulek, prezentací, grafů a databází. Byl vyvinut sdružením OASIS a je založen na souborech XML tvářících se díky zazipování jako jeden celek.
Kde se používá?
Ve světě open source byl tento formát přijat velmi kladně a již v poměrně krátké době se dostal do mnoha programů.
Že jej podporují OpenOffice je nad slunce jasné, dále je k dispozici například v Abiwordu a Gnumericu a od verze 1.4.2 jej můžete najít i v Koffice. A protože velmi moderním trendem je dnes Google a jeho software, podotýkám, že Google Spreadsheets si s ním též poradí.
Kromě software, který ODF edituje, je podpora ODF v mnoha dalších typech software. Má třeba již slušnou podporu ve vyhledávacím software. Od Beaglu přes Kat až po Google Desktop Search si vše s ODF poradí. A ještě zmíním odfReader, což je plugin do Firefoxu.
Existuje i další zajímavý software. Jako TeXistu mě potěšilo, když jsem zjistil, že TeX4ht umí převádět z LaTeXu do ODF.
Jak je podpora ODF implementována?
Jedná se o plugin kompatibilní s MS Wordem ve verzích 2003, XP a 2007. Asi tušíte – ne, v defaultní instalaci k dispozici není. Nefunguje ovšem ve směru do/z doc, ale do/z open XML. Protože open XML není ve starších verzích MS Office k dispozici, bude to mít za následek instalaci dalšího balíčku, ale k tomu se dostaneme.
Ptáte-li se na licenci, mám pro vás příjemné překvapení – plugin je uvolněn pod BSD licencí.
Chybí-li vám podpora dalších dalších ODF formátů, musíte si ještě počkat. Modul pro kompatibilitu s Calcem a Impressem by mohl být hotov zhruba koncem roku.
Jak to běhá?
Abychom se přesvědčili, nakolik to Microsoft myslí s podporou ODF vážně, nainstaloval jsem tento plugin do MS Office 2003 na Windows XP.
Instalace
Po stáhnutí pluginu a jeho úspěšném nainstalování se plugin sice vecpal do menu Wordu, nicméně nefungoval a jakákoliv snaha o práci s ním končila nějakou hláškou, která mi přišla spíše zavádějící než užitečná. Jsem přesvědčen, že zde to převážná většina průměrných uživatelů zabalí s tím, že to prostě neběží.
Já jsem jen odevzdaně vzdychl a řekl si, že když už je fakt nejhůře, je načase sáhnout po dokumentaci. Po trošce googlování, čtení poznámek k vydání a podobných kratochvílí jsem přišel na to, že tento drobný plugin má také své závislosti. Pokud máte Office 2007, stačí doinstalovat „pouze” .NET, v případě instalace na starší verzi Office je kromě toho nezbytné doinstalovat ještě Office Compatibility Pack. Když budete mít toto všechno, již by to mělo být schopné fungovat… i když… ale nepředbíhejme.
Plugin v praxi
První dokument, písmena „sflksja“ napsaná písmem Times New Roman standardní velikosti, mi to úspěšně přeložilo na ODF. Sice nechápu, proč musí být dokument k tomu uložen, ale budiž. Zajásal jsem, že to tedy přece funguje, ale neradoval jsem se příliš dlouho.
U jakýchkoliv složitějších případů (složitějších než ten rozehřívací) mi plugin nekompromisně zahlásil chybu a dokument nepřetransformoval, a to ani dokumenty, které mají pro ukázku na své homepage. Taktéž se mi je nepodařilo otevřít.
V diskusi jsem zjistil, že někomu i funguje, ale dělá z dokumentu pověstný rozsypaný čaj, což je asi ještě méně povzbudivé.
Závěr
Ačkoliv jsem neočekával moc, musím říci, že i tak mne plugin zklamal. Od samotné instalace, kdy ani instalátor není schopen upozornit, že v systému něco chybí, přes divné chování po absolutní nefunkčnost. Doufám, že alespoň v nových MS Office 2007 se bude chovat lépe. To zkusím zjistit do příště, tak doufám, že alespoň zde Microsoft nezklame.