Už v prvním článku o interoperabilitě se zmiňoval autor o faktu, že Microsoft při vývoji své serverové virtualizační platformy Hyper-V spolupracuje se společností Citrix a potažmo pak i se sdružením Xen tak, aby virtualizace byla schopna plně pracovat i s open-source operačními systémy. Je jasné, že v dnešní době, kdy firmy konsolidují, zefektivňují a šetří, to bez komplexní virtualizace ani nejde.
Nový serverový operační systém Windows Server 2008 nabízí administrátorům vestavěnou virtualizační komponentu. Skrývá se pod rolí nazvanou Hyper-V. Po její instalaci se ze serveru stává řídicí operační systém, který je schopen vytvářet, ovládat, konfigurovat a především spravovat všechny virtuální stanice, které běží ve virtuálních, resp. logických oddílech, a to na stejné systémové úrovni. Hlavní rozdíl proti předchozím produktům (Virtual PC 2007/Virtual Server 2005 R2 SP1) je v architektuře systému. Hyper-V je čistě hardwarovou virtualizací, která umístěním všech běžících systémů (jak fyzického, tak i virtuálních) do stejných úrovní odstranila kompresi vrstev a překlady jednotlivých úrovní, čímž bylo dosaženo vyrovnání výkonnostních charakteristik. Jinými slovy to znamená, že rychlost fyzického i virtuálního systému je téměř identická.
Přičtěte robustní možnost správy, podporu vysoké dostupnosti, plnou skriptovatelnost a podporu ze strany nástrojů rodiny System Center. Ve výsledku získáte velmi komplexní a heterogenní platformu pro serverovou virtualizaci, kterou navíc můžete doplnit dalšími virtualizačními produkty Microsoftu, popř. kombinovat se širokou paletou nástrojů dalších výrobců.
Karel Florian, IT Evangelist<![CDATA[ _gde_rcmtdqslnv = new Image(1,1); _gde_rcmtdqslnv.src=‚http:gdecz.hit.gemius.pl/_‘+(new Date()).getTime()+‚/redot.gif?id=bacwqw75Z6qlDi4VGa2VdZdQ..Mgr_RjHpFLodVxf33.27/stparam=rcmtdqslnv‘; //]]>