Prohlížeč Vivaldi je remakem staré Opery, která de facto umřela s přechodem na Chromium. Koneckonců firmu vede Jon von Tetzchner – stejný člověk, který Operu založil a za jehož vedení si získala slušný respekt i uživatelskou základnu. Firma Vivaldi stejně jako Opera kdysi provozuje i pár komunitních služeb, ale nás tolik zajímat nemusí. Zajímá nás hlavně to, jak se prohlížeč zlepšil od první testovací verze, o které jsme psali v lednu 2015. Vyšla totiž verze 1.0 a už si tedy zaslouží nemilosrdné srovnání s konkurencí.
Vivaldi podporuje Linux, Windows a OS X, ve 32 i 64 bitech. Na Windows je 64bitová verze zatím označena jako testovací, pro OS X zase nenabízí 32bitovou variantu, protože tento systém už delší dobu vychází jen v 64 bitech. Pro Linux jsou k dispozici balíčky DEB a RPM, univerzální instalátory bohužel nikoliv. Instalace na Ubuntu 16.04 LTS proběhla bez problému a během ní se do systému také přidal repozitář, který v budoucnu zajistí aktualizace prohlížeče.
Pod kapotou našlapaný Blink
Vivaldi je další z řady prohlížečů postavených na projektu Chromium, který používá vykreslovací jádro Blink. To je určitě dobrá volba, Blink dlouhodobě dodává dobré výsledky. Blink je přítomen ve stejné verzi (537.36) jako v aktuálním Chrome, což potvrdily i prakticky totožné výsledky testů HTML5 (526/555 bodů) a Octane (necelých 25000). Očekávaný výsledek, ale je dobré se ujistit, že prohlížeč jádro nikde neškrtí. Teď jen doufejme, že Vivaldi udrží krok a bude i nadále doručovat aktuální a bezpečné jádro. Vydávací cyklus samotného prohlížeče zatím nebyl upřesněn. Rozhraní je také vytvořeno pomocí webových technologií, hlavně React a Node.js.
Bohatý prohlížeč
Než se pustíme do prohlídky rozhraní, které je na Vivaldi asi nejzajímavější, krátce se podívejme na některé funkce. Netřeba je podrobně popisovat, vystačíme si s tím, že Vivaldi zvládá téměř vše, co zvládá Firefox nebo Chrome. A k tomu něco navíc. Stručně:
- hlavní obrazovka s dlaždicemi oblíbených stránek (alias rychlý přístup)
- adresní řádek s našeptávačem vyhledávání (pozor, je potřeba povolit v nastavení vyhledávání!)
- indikátor nahrávání stránky v adresním řádku (včetně rychlosti stahování)
- vyhledávací políčko (výchozím vyhledávačem je Bing)
- podpora jednoduchých vzhledů, resp. spíš tapet
- přehled nedávno zavřených oken
- integrovaná podpora gest myši
- pokročilé nastavení klávesových zkratek
- nějaké to nastavení cookies, podpora Do Not Track
- integrovaný Flash player přes PPAPI
- možnost rychle vypnout zobrazování obrázků
- anonymní režim, který neuchovává informace o prohlížení
- skryté nastavení na adrese
vivaldi://flags
- podpora webových notifikací
Všechny tyto funkce a možnosti fungují bez problémů a očekávaným způsobem, použití i konfiguraci si jistě dokážete představit. Na rozdíl od staré Opery ale Vivaldi nedisponuje kupou aplikací v prohlížeči jako RSS čtečkou, e-mailovým klientem nebo klientem pro BitTorrent. To ale většině uživatelů vadit nebude, dnes máme raději odlehčené prohlížeče. Ani nemluvě o tom, že se řada podobných aplikací a služeb přesunula na web.
Rozhraní si poskládáte podle vlastních představ
Výchozí rozvržení rozhraní prakticky beze změny kopíruje původní Operu a je velmi povedené. Nejlepší na tom ale je, že si ho do značné míry můžete přestavit podle vlastních představ. Většinu prvků lze schovat nebo přesunout seshora dolů, zleva doprava atp. Panel s kartami je dokonce možno přesunout na stranu a zobrazovat s náhledy stránek, což je netradiční, ale na širokoúhlých displejích ne úplně hloupá varianta. Za tyto možnosti si Vivaldi zaslouží jedničku s hvězdičkou.
Specifickým prvkem staré Opery je také postranní panel, který nechybí ani ve Vivaldi. Nabízí správce záložek, stahování a jednoduchý poznámkovač. To ale není vše, v postranním panelu lze zobrazovat i libovolné webové stránky. Ani práci s kartami nic nechybí – je tu připínání, přesouvání, sdružování nebo indikátor zvukové aktivity s možností zvuk karty vypnout. Další užitečnou funkcí je nabídka rychlých příkazů, kterou vyvoláte klávesou F2. Snadno v ní můžete prohledávat mezi záložkami, historií a otevřenými kartami bez toho, aniž byste museli sahat po myši. Hodí se to také, když máte otevřeny desítky karet a chcete rychle zobrazit jednu konkrétní.
Rozšíření stahujte přímo z Web Store
Na podzim minulého roku Vivaldi doplnil také podporu rozšíření, bez které už si asi prohlížeč nedokážeme představit. Vivaldi podporuje rozšíření a aplikace pro Chrome, přímo a bez jakýchkoliv berliček. Dokonce nemá ani vlastní katalog, prostě odkazuje na Google Web Store. Je to sympatické řešení, kterým si Vivaldi na nic nehraje a zároveň šetří spoustu práce a prostředků. Současná Opera má vlastní katalog a po instalaci speciálního rozšíření umožňuje instalovat i z Web Store, ale pro běžného uživatele je to přece jen trochu zmatečné.
Zkoušel jsem několik rozšíření, která často používám v Chrome (např. LastPass, HTTPS Everywhere, Ghostery nebo Spořič dat) a všechna běžela podle představ. Stejně jako v Chromu se jejich zástupci zobrazují vedle adresního řádku. Trochu komplikovanější je to u rozšíření, která nějak mění rozhraní. Část asi bude fungovat, část ne. Na to by možná bylo vhodné uživatele upozornit. Např. k používání alternativního speed dialu mě Vivaldi nepustil. Podpora aplikací je taková polovičatá – nainstalují se, běží, ale v rozhraní jsem nenašel odkaz na jejich přehled. Dostupný je na adrese vivaldi://apps
.
Odezva je horší, ale známe řešení
U první testovací verze jsem kritizoval hlavně špatnou odezvu rozhraní. Zlepšilo se to? Ano, ale jen do určité míry. Vivaldi je oproti Chromu nebo Firefoxu stále pomalejší a horší odezva je znát. Z části to může být grafickými ovladači. Proto jsem Vivaldi zkusil i ve Windows, kde je to ještě o něco lepší, ale stále znatelné. Tak jsem se vydal do nastavení a zkusil povypínat několik nepříliš nedůležitých vlastností, které by na to mohly mít vliv. A hle – podařilo se. Konkrétně doporučuji v nastavení deaktivovat tyto položky:
- Vzhled → Vzhled okna → Povolit animace
- Listy → Nastavení listů → Zobrazovat vyskakovací náhled
- Listy → Nastavení listů → Zobrazovat náhled u listů
- Webové stránky → Hladké rolování (volitelné, záleží na osobních preferencích)
Po této úpravě se odezva značně zlepšila a nemám dojem, že by se tím prohlížeč příliš ochudil. Odezva je stále lehce horší než u Chromu, ale opravdu jen maličko a pohodlnému používání nebrání. Také doporučuji vypnout automatické zbarvování části rozhraní podle právě otevřené stránky, které působí dost rušivě (Listy → Zobrazení → Zobrazení listů → Barvy listů → Použít barvu ze stránky). Ale opět se jedná o otázku osobních preferencí.
Závěr
Prohlížeč Vivaldi splnil očekávání na 99 %. Takhle nějak by vypadala Opera, kdyby přešla na Chromium, ale současně nezhloupla a zachovala si většinu funkcí. V Opeře by se teď měli modlit, aby se o novém prohlížeči nedozvědělo moc lidí, protože konverzní poměr dle mého názoru bude vysoký. Pokud mám vypíchnout jednu vlastnost, tak je to určitě vysoká konfigurovatelnost rozhraní, které se v současnosti žádný jiný prohlížeč ani nepřibližuje. Vivaldi má slušnou šanci prosperovat a vyplnit ne úplně malou mezeru na trhu.
Výhody
- mnoho možností konfigurace rozhraní
- rychlé a aktuální jádro
- bezproblémová podpora funkčních rozšíření
- pokročilá podpora gest myši a klávesových zkratek
Nevýhody
- horší odezva ve výchozí konfiguraci
- chybí synchronizační služba
- místy stále prosvítá Chromium
