"Komerční firma nemůže mít kolektiv autorů z celého světa, protože takovou věc nelze uřídit."Co treba Sun Microsystems? Bud to neni komercni firma (a co to potom je?)
Přesně tak. A jsou to nebezpečné žvásty, protože řadu lidí, kteří v tom nemají úplně jasno a pořád ještě vzhlížejí k tzv. kapitalismu jako k božstvu, to docela pěkně zmate. Aby někdo mohl vydělávat, někdo jiný musí platit.
Pan Gertner říká:
Nevidím jediný důvod, proč bych jako majitel společnosti nemohl využít všech možností otevřeného vývojového procesu, distribuované komunity vývojářů a měl bych se při tom vzdát přístupu ke kapitálu, finančních stimulů a šancí na zbohatnutí.Hm. Všechny možnosti? Co přesně jsou ty všechny možnosti? Dalo by se do toho zahrnout i přivlastnění si otevřeného kódu a následné prohlášení za vlastní a prodej?
Open source je podle mě úžasný projekt a důkaz, že lidi jsou schopni dělat pro radost. Pro dobrý pocit. Pro to, aby pomohli ostatním. Je to doslova zázrak, že se v dnešní žraločí společnosti něco takového podařilo uskutečnit. Jak se do toho začnou montovat vychcálkové a pokoušet se na tom vydělat, bude konec.
Vámi uváděné příklady jsou správné. Well. Částečně (Sun nenapsal OpenOffice, převzal projekt roku 1999 - nepodařilo se mi zjistit za kolik - a roku 2000 ho uvolnil pod GNU/GPL. Mozilla vlastnila Firefox od začátku.) Nicméně je fakt, že asi za to zaplatili. Přiznávám, že nerozumím přesně tomu, jak se těm firmám ty investované peníze vracejí. Něco zřejmě dostávají za servisní služby a za podporu, help line pro velké klienty apod.
Tak nějak nevím, co mám odpovědět na nařčení o bandě levičáků ohánějících se tím, uživatelé za SW platit nemají. Já jsem to někde řekl? Proč hned to značkování? Proč urážíte?
Pokusím se na příkladu vysvětlit, jak jsem to myslel. Programuji už 35 roků. Programoval jsem v 18 jazycích a dělal snad na všem, co má binární obvody. Napsal jsem jistě stovky programů. Ale žádný mi neudělal takovou radost, jako jedna malinká utilitka napsaná někdy v roce 1996 v Assembleru. Ta utilitka zamykala klávesnici pod DOSem, bylo to všeho všudy asi 100 řádků. Tenkrát měly boom BBS. Kdesi na nějaké BBS jsem tu utilitku umístil, už nevím na které. Včetně zdrojové kódu, mého jména a adresy.
Uběhly asi dva roky, dávno jsem na to zapomněl. Jednou večer telefon. Volal mi kdosi z Floridy z USA. Že tu moji utilitku mají a že by ji chtějí používat ve firmě a jestli bych byl schopen tam dodělat nějaké změny. Pro jejich potřebu. Nakonec to nějak zvadlo, už ani nevím proč. Ale dodnes si pamatuji ten dobrý pocit, který jsem měl z toho, že někomu byl ten kód snad užitečný. Bylo to lepší, než kdyby mi za to někdo zaplatil.
A o tom je GNU/GPL. Ne aby se lidi vyhnuli placeni, aby parazitovali na něčí práci. Ale o tom, že někdo něco udělá dobrovolně pro dobrý pocit, pro to, aby to někdo jiný použil. Je v tom kus idealismu.
Opakuji, co jsem řekl v prvním příspěvku. Jak kolem GNU/GPL začnou brousit vychcánkové a hledat, jak z toho vyrazit nějaké prachy (a že pod tou licenci jsou programy za stovky milionů dolarů, o tom není pochyb), jsem nervózní. A nemá to nic společného s levičástvím.
Vzdyt srovnavate stavbu budky pro ptacky a mrakodrap.
Jistě. A pak je tu ještě jedna kouzelná věc navíc, která se komunitě programátorů pracujících pro open source podařila - asi poprvé v historii lidstva a bez pomocí zločinných nadnárodních organizací jako OSN, WTO a dalších. Spolupráce. Koordinace napříč hranicemi států. To, že tisíce, deseti tisíce a sta tisíce lidí, kteří se neznají navzájem, nikdy se osobně neviděli, s různým vzděláním, s různým věkem, různým náboženským vyznáním, nabídli ty své "ptačí budky", těch svých sto řádků kódu, někdo i desítky tisíc řádků kódů, každý kolik mohl a uměl, dobrovolně a bez nároků na odměnu do společné pokladny. Takže bylo možno vytvořit mrakodrap, před kterým se dnes třese i stavitel největšího komerčního mrakodrapu.
Chtěl bych všem fanatickým obhájcům kapitalismu a zatracovatelům kominusmu sdělit jedno.
Máte zastaralé myšlení. Jste indoktrinování a neuvědomujete si to. To, k čemu se dnes modlíte, a to, co zatracujete, není to, co to skutečně je.
Tak, jak se nikdy v historii nepodařilo vytvořit komunismus, ale vždy jen jeho zmršenou, zpotvořenou pokřivenou napodobeninu, tak ani dnes nemáme skutečný kapitalismus, ale něco mnohem horšího. To, co mámě, by se snad dalo nazvat diktatura korporací. Někdy, stále častěji spíše teror korporací.
Napsani baliku jako je OO.org vyzaduje z 99% naprosto nezajímavou práci...
To záleží na tom, jestli jste obyčejný kodér nebo programátor. Kodér kóduje. Za peníze. Je mu celkem jedno, jak kód vypadá, hlavně aby to prošlo. Naproti tomu programování je vyšší činnost. Tvůrčí. Programátor, kterého to baví, nekouká co za to nebo jestli je pátek odpoledne, ale snaží se, aby to bylo co nejlepší. Dělal jsem spousty projektů, nepamatuji žádný, který by byl nudný.
Přirovnání k tisícovce ptačích budek je samozřejmě alegorie. Ano, slyšel jsem o softwarových architektech, projektových managerech, o quality control a podobných zjevech. Dokonce jsem s pár desítkami z nich dělal. Jistě jsou potřební. Tedy někteří z nich. Asi tak tři. :-) Ti ostatní spíše házeli klacky pod nohy a kryli si svůj ass.
OO je srovnatelný s MS Office. Můžete tvrdit co chcete. Používám oboji.
Nevím, jestli se MS třese před OO, ale milé mu to není. A je téměř jisté, že MS open source vykrádá jak může. Nejen balík OO, ale především Linux. Původní Windows dělané in house byla katastrofa. Teprve když programátoři kodéři MS měli možnost nahlížet do zdrojáků Linuxu, začal se jejich systém podivně zlepšovat. Nikdo jim to nikdy nedokáže. Nikdy nezjistíme, kolik nápadů ve skutečnosti ukradli.
Zajimalo by me, kde jste prisel k terminum koder a programator a jejich definici, kterou tu davate.
Pozorováním. :-)
Aha, takze z toho vyvozujete ze neexistuje nudne programovani.
Jo.
Zkuste si v OO vytvorit primitvni graf a neusnout u toho.
Zkusil jsem. Patnáct vteřin nestačí na to, abych usnul.
Vite, zjistete si, kdo vlaste takovy OO.org napsal. Nechci davat cislo, ale z velke vetsiny to byly prave ti Vasi koderi, zaplaceni SUNem a Novelem...
Tak to, prosím, nevím. Můžete mít pravdu. Píšou tam Over the past twelve months, 157 developers contributed new code to OpenOffice.org.
Tak nějak nevím, co mám odpovědět na nařčení o bandě levičáků ohánějících se tím, uživatelé za SW platit nemají. Já jsem to někde řekl? Proč hned to značkování? Proč urážíte?
...
A o tom je GNU/GPL. Ne aby se lidi vyhnuli placeni, aby parazitovali na něčí práci. Ale o tom, že někdo něco udělá dobrovolně pro dobrý pocit, pro to, aby to někdo jiný použil. Je v tom kus idealismu.
Podle me autor spojoval cele open source s GPL, coz je nepresnost.
A co se GPL tyka, musim s nim souhlasit. GPL je softwareovy komunismus. Stejne tak i RMS je komunista (v oblasti sw urcite, jak v jinych oblastech, nevim). GPL politicky spada ciste do levicove oblasti.
Prave proto je okolo nabalena takova hromada lidi, kteri chteji veci zadarmo a chteji i po ostatnich, aby pracovali zadarmo atd.. Druha strana jsou velke korporace, ktere GPL podporuji. Legracni na tom je, ze nebyt podpory korporaci jako IBM, linux by dnes jiz zrejme neexistoval. V historickem kontextu nemohu nevzpomenout ruskou revoluci v roce 1918, ktera byla sponzorovana (zaplacena) z nemecka (keyword: Parvus Helphand). Tehda to tusim bylo proti carovi. Otazka je, proc dneska treba ta IBMka podporuje GPL. Osobne si myslim, ze jim to setri penize, lidi na ne pracuji zadarmo a jeste se jim to libi.
Btw, kdyz jsem cetl slovo 'idealismus', prebehl mi mraz po zadech. Prave proto totiz komunismus v praxi nefunguje. Neda se v praxi realizovat, selhava v lidech.
Nevidím jediný důvod, proč bych jako majitel společnosti nemohl využít všech možností otevřeného vývojového procesu, distribuované komunity vývojářů a měl bych se při tom vzdát přístupu ke kapitálu, finančních stimulů a šancí na zbohatnutí.
Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže, Jeden všechny přivede, do temnoty sváže.
Open source je první velká věc, která vznikla bez pomoci mezinárodních bankéřů. To je obrovská věc, jinak totiž je jen velmi málo věcí, kde by neměli své prsty. Vlastní dnes v podstatě celou planetu. Plus 5% navrch. :-)
Dokonce lze říct, že vznikla pod jejich nosem, aniž jim došlo, co se děje a aniž to stačili zkazit a otrávit. Je to důkaz, že to jde i bez nich, a že se lidi z celého světa mohou domluvit i bez rákosky nařízené multi-kulti a dalších vymoženosti.