Je odkaz na nelegálně šířené autorské dílo porušením práva? Na tuto zásadní otázku zatím neexistuje konečná odpověď, ale generální advokát Evropského soudního dvora tvrdí, že tomu tak není. Píše se to alespoň ve stanovisku ke konkrétnímu nizozemskému případu, ve kterém šlo o odkázání australského webu šířícího fotografie bez souhlasu autora.
Hypertextový odkaz na jinou internetovou stránku, na které jsou díla chráněná autorským právem volně dostupná veřejnosti, který ulehčuje nebo činí snadnějším přístup uživatelů internetu k dotčeným dílům, nepředstavuje ‚sdělování veřejnosti‘…,
stojí ve stanovisku. Záleží ovšem na tom, zda odkazy „nejsou nezbytné pro zpřístupnění fotografií“ – zodpovědnosti tedy není zproštěn ten, kdo na začátku řetězce způsobil viditelnost materiálu. Tvorba dalších odkazů už ale podle generálního advokáta nepředstavuje problém.
V opačném případě by si každý provozovatel webu musel nejprve zjistit, zda je z hlediska zákona cílová stránka v pořádku a až pak by mohl vložit odkaz. V každém případě zatím nejde o závazné soudní rozhodnutí, ale o stanovisko generálního advokáta k jednomu konkrétnímu případu.
(Zdroj: Lupa.cz)