Vodafone přiznal, že vlády mají přístup do jeho sítě a mohou poslouchat

6. 6. 2014

Sdílet

Společnost Vodafone prolomila mlčení telefonních operátorů a přiznala, že řada vlád má přímý přístup do její nadnárodní sítě rozprostřené po třech desítkách zemí. Vládní agentury tak mají možnost poslouchat telefonní hovory a v jistých případech i zjistit polohu uživatelů. Podle listu The Guardian se tak naplnila „noční můra“ ochránců soukromí po celém světě.

V šesti zemích, ve kterých Vodafone provozuje svůj byznys, je telekomunikační operátor ze zákona povinen instalovat automaticky do své sítě univerzální přístup nebo to alespoň vládě umožnit. Společnost odmítla konkrétní země jmenovat, protože by tím prý ohrozila své zaměstnance ve zmíněných státech.

Společnost však zveřejnila podrobnou zprávu [PDF], ve které se vyjadřuje ke stavu zákonů v každé z 29 zemí. V případě České republiky jé citován konkrétní zákon o elektronických komunikacích, který odposlechy reguluje. Ten stanovuje, že k odposlechům má přístup policie, BIS a vojenští zpravodajové. Nemají ale paušální přístup do systému a o každý odposlech musí zvlášť operátora požádat.

Přesto jsou poměrně zajímavá konkrétní čísla: The Guardian uvádí, že v roce 2013 byli jen v Česku telefonní operátoři požádání o metadata ve 195 504 případech. Metadata zahrnují telefonní čísla, informace o hovorech, adresy uživatelů či polohy zařízení. Vodafone pro Česko uvádí, že v 7677 případech byl u něj v loňském roce vyžádán obsah komunikace.

Našli jste v článku chybu?

Autor zprávičky

Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. Studoval počítače a média, takže je rozpolcen mezi dva obory. Snaží se dělat obojí, jak nejlépe umí.