ZIP jsem měl, to bylo na tu dobu úžasné médium. Sice ho neměl každý, ale mechanika byla (i) přenosná, takže hezky s mechanikou do školy, stahat věci z netu, na ZIPky se jich vešlo hodně, pak domů. Rychlost tohohle kabelového (v kabele) přenosu dat byla klidně i 0.5 Mbps, oproti 33.6 Kbps modemu to bylo nebe a dudy :D A zas tak drahá záležitost to nebyla, když jsem si ji mohl dovolit jako student.
Pokud jde o flashky, ty sice nepotřebovaly mechaniku, ale potřebovaly USB port a to tehdy nebyla taky úplně běžná věc.
Interní IDE ZIP mechanika cca 5000 Kč, externí cca 8000 Kč. Za tyto peníze možnost do toho ládovat media 100MB za cca 500Kč. To rozhodně v té době nebylo nic levného, zvláště pro studenty a proto to většina lidí neměla. A proto se kvůli ceně v té době rozšířily IDE rámečky za cca 500Kč, kde dovnitř přišel nějaký starší disk cca 500-3000 MB. Nešlo to připojovat v učebnách, ale ne kolejích s tím problém nebyl. Že nebylo vhodné nebo možné připojovat IDE disk za provozu byla komplikace, ale poměr cena/výkon byl bezkonkurenční.
ZIP mechanika byla hodně drahá, rozhodně pro studenty, kteří měli běžné brigády za 30-50Kč/h. Také jsem v roce 2000 nikoho se ZIP osobně neznal. CD vypalovačku měli 1-2 lidi na patře kolejí (postupně to narůstalo), ale těm se při pálení CD za cca 150 Kč/kus její cena poměrně rychle vrátila. CD čtečku měl tehdy už každý.
Co se tehdy ale opravdu rozjelo byl ten IDE rámeček, protože v určité době ho měla v PC možná i polovina lidí a určitě většina aktivních lidí. Dokonce byl občas k vidění i v méně přístupných laboratořích jednotlivých kateder. Ten rámeček stál jak jedno ZIP médium a starší disk buď lidem zbyl z předchozího PC, nebo se dal v rozmezí cca 1000-2000 Kč koupit.
ze ramecek melo vic lidi neznamena ze ZIP mechanika byla draha, ano byla drazsi nez plastovej ramecek co delal konektorovou prechodku mezi ide a ide, ale student co mel brigadu za 30-50Kc/h si asi v te dobe stejne nekupoval PC za 30-50000Kc ;)
ta ZIP mechanika me stala kolem 5000Kc, par let predtim me stala ~18000Kc CD vypalovacka a monitor ~20000Kc takze opravdu, ZIP mechanika byla pomerne levna ;)
Kupodivu ti studenti co měli brigádu za 30-50 Kč/h počítače za 30 000 a občas i 50 000 Kč kupovali. Ono totiž seskládat nový počítač aby měl nějaký smysl tehdy pod 20 000 Kč moc nešlo. Nicméně ten počítač někdy na počátku studií koupili ti studenti s pomocí rodičů, ale upgrady si pak už většina platila ze svého z těch brigád. A v tu chvíli už těch 5000-8000 Kč za přenosných 100MB byla spousta peněz za malý přínos. MP3 se daly přenášet i na disketách a film se na 100 MB stejně nevešel ani v mizerné kvalitě ve formátu AFS (ten měl 200-300MB). Kdyby ty ZIP mechaniky byly levné, tak se chytly mnohem lépe, což byl i cíl Iomegy, ale nestalo se, takže asi tak levné nebyly.
Nicméně je jasné, že pocit, že je něco levné závisí i příjmu posuzujícího. Když jsem si o pár let později kupoval monitor za cca 20 000Kč, tak mě přišel relativně levný, vzhledem k tomu, že si na něj vydělal asi za 14 dní. Jako student bych tu cenu ale viděl jinak.
Jenže na té SD kartě to není skutečný hardwarový vypínač zápisu. Jen to oznámí čtečce, že je to přepnuté v té či oné poloze. Záleží pak na software, jestli zápis provede nebo bude respektovat uživatelem zvolený stav.
Ale pravda je, že by se takový skutečný přepínač na flashce občas hodil. Třeba kvůli live distribucím.
Ad usb porty - USB porty celkem byly, ale nebylo pro ne moc pouziti. Mozna klavesnice a mysi, ale ty zas pak nefungovaly v dosu a biosu, pokud to bios neumel, coz na zacatku urcite bezne neumel.
Kazdopadne mi to neda nepripomenout jeste jeden fakt a to ten, ze USB Flashky pod w95/98 a asi i ME (nevim jak win 2000) vyzadovaly nainstalovany ovladac a to jeste ke vsemu zvlast na ruzne typy. I kdyz to byl vetsinou ten stejny ovladac.
Kazdopadne s XP uz bylo vse bez problemu s podporou mass storage.
Jednu z prvnich flashek mam furt v praci na stole, ma 64MB a je funkcni :-)
Readonly prepinac by se hodil.
Ale pořádnou podporu FLASH nemají widle dodneška.
Jak člověk připojí FLASH disk, tak se začne instalovat ovladač. Nezájem, že je to generický mass storage. Nezájem, že stejný typ FLASH disku, ale s jiným sériovým číslem, byl připojen před hodinou. Nezájem, že fyzicky ten samý kus byl včera v jiným portu na tom samým hubu. Dvě minuty, než je připraven k použití a o kus víc nabobtnaný registry...
Když se ještě probudí scandisk a člověk ho omylem odklepne, je na dvě hodiny vymalováno.
A pokud je na flash náhodou vadný sektor, tak je to jak v povídce od Šimka "Havarijní údržba pražských chodníků" - "Dííla nedííla, fult se zalííívááá". Za výsledek nikdo neručí.
Na 5 let starem NB s W7
0s flashka v USB
1s disk blikne
2s vybehne okynko co chci udelat s flashkou
flashka nikdy predtim v dotycnem NB nebyla, a dokonce tam nemam ani SSDcko
Opravdu rozdil, ktery nejspis rozhodne o energeticke nezavislosti CR na okolnim svete.....kdyz uz chcete nutne mit neco proti woknum, najdete aspon neco realneho.....
@cek zapomel si uvest ze na tebe vyzkoci "nalezen novy hw". "instaluji novy hw", "novy hw pripraven k pouziti" a kdyz budes mit pri tom otevrenej spravce zarizeni tak to tam bude hopsat mezi neznamy a znamy hw ;)
neco realneho? Windows7 meli nekolikrat od Microsoftu zprasene WindowsUpdate servery takze vytezovali cpu na 100% nebo 50%, nebyli schopni dokoncit "vyhledavani aktualizaci" a potrebovali rucni zasah uzivatele, kterej si nekde na internetu nasel (docasne)reseni problemu, rucne stahnul KB a rucne ho nainstaloval, protoze Windows7 nebyli schopne si pri problemy sahnouit do Microsoftu pro opravdy KB sami...
protoze vyzadovane kroky nejsou schopni vetsina BFU provest, tak ten problem maji stale, a bud presli na W10 (protoze je timto nasilim k tomu Microsoft dokopal) nebo HW(stale vykonej a funkcni) vyhodili a koupili novej s W10 (protoze je timto nasilim k tomu Microsoft dokopal)... je tohle dost realne???
@P_V a GNU/Linux je to proste hned i na te letite instalaci, protoze narozdil od Windows prave ze nepotrebuje pro kazde mass_storage pripojene do kazdeho usb portu pridavat pokazde novou vetev do spravce zarizeni na zaklade pokazde znovu dohleda(va)neho inf souboru a v nem uvedenych ovladacu...
treba tiskarna ktera se nainstalovala v jednom usb portu nebude fungovat po pripojeni do jineho?
Uz na Widlich dlouho nejsem, ale pamatuju vrchol demence na W2k a mozna jeste XP, kdy clovek vyndal mys z jednoho USB portu, strcil do jineho a nasledne se musel pripojit jako admin a nainstalovat ovladac. Na XP mi jeste takto skvele "chodila" USB wifina. Stacilo prendat do jine USB diry a musel se preinstalovat ovladac.
Na Linuxu strcim cokoliv do kterekoliv diry a proste to jede za maly okamzik. A to jiz hooodne dlouho.
V Redmondu asi programuji totalni kreteni, ktere nechteli ani v pomocne skole, jinak si to nedovedu vysvetlit.
Na Linuxu zase stačilo připojit harddisk na jiný kabel a taky to nerozdýchal :-). Třeba je to dneska vyřešené lépe, ale cpát do cesty k souboru to, na jakém je disk portu (hda, sda atd) mi taky nepřijde zrovna ideální.
Tak idealni to nebylo, ale jak casto prehazuje clovek ve stroji disky, zejmena ve srovnani s tim, jak casto pepojuje USB periferie do jine diry? Krome toho se to dalo opravit. To kdyz takle chcipnou Widle, tak bych tu opravu chtel videt. Ostatne Widle tehdy snaf umely bootovat akorat z prvniho disku, Win NT se kvuli bugu nedaly nainstalovat vyse, nez na ctvrty oddil....
Mi. Chal. 5.2.2017 18:38
Na Linuxu zase stačilo připojit harddisk na jiný kabel a taky to nerozdýchal :-).
stacilo jen snadno zmenit cestu /dev/xyz v textove konfiguraci bootloaderu (lilo/grub1) a v textove konfiguraci pripojovanych disku v /etc/fstab...
jinak v te dobe prehozenim kabelu u HDD ve Windows ti prestal startovat protoze uz nebyl systemovy disk prirazeno pismeno C:
a co vic, kdyz si mel HDD-1 s C-System a D-Aplikace a NEprehazoval si kabely, ale pridal si jako DALSI HDD-2 kde byl primarni oddil, tak pismeno D dostal primarni oddil na HDD-2, a mel si na HDD-1 najednou E-Aplikace takze vsechny prestali fungovat... protoze Windows prirazovali pismena podle abecedy postupne tak ze nejdriv vsechny primarni oddily na vsech HDD a pak teprve logicke oddily na vsech HDD
Třeba je to dneska vyřešené lépe, ale cpát do cesty k souboru to, na jakém je disk portu (hda, sda atd) mi taky nepřijde zrovna ideální.
nejen dnes, ale uz velmi dlouho*1 se misto sdX pouziva UUID takze mues prehazet z portu0 klidne na port10... aroven je mone pristupovat k diskum pomoci /dev/disk/by-id(vygenerovane jmeno na zaklade vyrobce, modelu a serioveho cisla) nebo by-uuid, nebo by-label(jmeno filesystemu)...
*1) prichodem Grub2 ktery by default misto sdX pouzival prave UUID, coz byl rok 2007, tedy uz 10let....
https://www.gnu.org/software/grub/manual/grub.html#Changes-from-GRUB-Legacy
(neregistrovaný) 165.225.72.--- 2.2.2017 17:40
treba tiskarna ktera se nainstalovala v jednom usb portu nebude fungovat po pripojeni do jineho?
ne to sem nepsal, ale pokud tiskarna pri prvni instalaci pouziva ovladace ktere uz windows obsahuji, tak po pripojeni do jineho probehne TOTOZNY prubeh, v zavislosti na fazi mesice se pak muze stat ze tiskarna se prida i znovu neco jako "Tiskarna 2", nebo se "jen" te stavajici zameni usbport
pokud prvotni instalace vyzadovala stahnout ovladac z windowsupdate a/nebo z cd/dvd ci z rozbaleneho ovladace stazeneho ze stranek vyrobce, tak logicky tento uzivatelksy krok pri zapojeni do jineho portu odpada, protoze inf, drv, dll uz jsou do windows rozkopirovane, takze se opakuje uz jen ten postup vic prvni moznost
Pamatuju se živě, jak jsem kdysi v době XP omylem pustil do downstream portu USB Hubu 5V na signálový vodič a port odešel. I vypnul jsem kompl, odpojil hub a šel koupit nový. Starý jsem nechal v prodejně, co se s tím někam tahat. Zapojím hub, píchnu do něj KB a krysu, zapnul kompl a byl jsem v p...
XPčka potřebovaly instalovat ovladače, který samozřejmě byly na disku, ale instalace po přihlášení uživatele,. K tomu bylo potřeba zadat heslo. A k tomu byla potřeba funkční klávesnice. A nepomohlo ani její přepíchnutí bez hubu.
Záchrana nakonec byla docela divoká. Sehnání staré PS/2 klávesnice, povolení PS/2 v BIOSu, přihlášení z PS/2 klávesnice a 15 minut čekání, než se natáhnou ovladače pro hub a všechno na něm.
A takový bastl nejenom pustí do produkce, ale ještě si za něho nechávají platit... Nepochopíš.
To mi přijde hodně mimo. USB klávesnice samotná má ovladač přímo v systému a nainstaluje si ho i na pozadí, aniž je uživatel přihlášen - mnohokrát odzkoušeno. Takže není důvod, aby nechodila po přímém připojení do PC, jen to občas chvilku trvá. Pokud skutečně trvalo 15 min následné natáhnutí všech ovladačů, tak už byly wokna dávno za poločasem rozpadu :-)
Pro omezení té doby hledání stačí jediná věc - zakázat vyhledávat ovladače na webu. Pak se hledá jenom v inf a jde to rychle.
2MP: Jedinek kdo tu ma kecy ses ty ... widle isntalujou driver pri kazdym pripojeni, a to do kazdyho portu extra.
Navic s tim neumej fungovat jako s diskem a jako disk to vubec nevidej, takze nezvladnou vic nez jednu partysnu. Fdisk se nad tim vubec neda spustit.
2Jirka1: Masstorage umely i ME, a dalo se to reimplantovat i do 98SE.
2P_V: ... Cerstve rozbalenej notes (dneska), predinstalovany W10 ... externi klavesnici a mys to instalovalo 20 minut. Uplne obyc kramy, zadny multimedialni/herni ...
2x: "treba tiskarna ktera s..." bude, ale nejdriv budou widle hledat driver. V XPckach to dokonce vypadalo tak, ze ho po tobe chtely dodat ... pak stacilo zadat cestu do c:\windows\system32 ... protoze tam uz byl, ale widle samy to nezvladly.
znasilnovaci posahanej postup tu, aneb windows made by dement's
http://woshub.com/removable-usb-flash-drive-as-local-disk-in-windows-7
Ostatne, widle neumej fungovat ani s vlastnim filesystemem ... otevri si folder ve kterym bude rekneme 10k+ souboru. V exploderu ... (pripadne v jakykoli appce). A pak si sosni https://www.voidtools.com/ a stopni si, za jak dlouho to naindexuje celej disk ...
" V XPckach to dokonce vypadalo tak, ze ho po tobe chtely dodat ... pak stacilo zadat cestu do c:\windows\system32 ... protoze tam uz byl, ale widle samy to nezvladly."
Jo, tohle bylo super. Občas jim při bootu přeskočilo a chtěly ovladač od skeneru, tiskárny, rozšiřující PCI karty, TV tuneru, zvukovky nebo grafiky. Jenom tak, ze cviku. Stačilo naklikat .inf soubor ve zmíněným adresáři, půl hodiny počkat a strpět jeden restart, aby to začalo fungovat.
Vrchol byla karta s 4x COM kompatibilním s 16C550 (standard už od dob 286). Prvně se instaloval z CD PCI/ISA bridge, pak detekoval porty a pro každý (stejný) se dožadoval CD.
Z těch šmoulů by fakt jeden zmodral.
USB Flash s write protect jsou: http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=usb+flash+write+protect+switch
A mohu se zeptat, co jste všichni tak šíleně nenáviděli na Windows ME? Já je ve své době měl moc rád a až na desítky pádů mi sloužily dobře. Rozhodně byly lepší než ta šílenost Windows 98 či ještě šílenější 98/SE. Pravda, ke konci jsem je už pěkně hackoval, aby vypadaly jako Windows XP, jehož téma se mi opravdu líbilo. Windows 2000 jsem v té době nebral vážně, skoro nic na nich nefungovalo. ;) A musím říci, že téma z XP patřilo k těm povedenějším, než ten hnus, co byl poslední dobou. Nejhorší situace byla na Vistách, tam bylo UI naprosto úchylné. O Windows 8 ani nemluvím. Microsoft to zachránil až ve Win10, nicméně... nic moc. Černá suchá nebarevná lišta. Já prostě barvičky rád, a přechody taky. Ale nesmí to být infantilní, a hlavně decentní (ach ten rozpor, že). Windows 7 měly docela dobrý vzhled, ale takový um... kostnatý. No, ale stejně - Ubuntu má prostě nejlepší vzhled. Vzhled a rychlost OS je pro mě skoro nejdůležitější aspekt. A pak na něm musí naprosto skvěle fungovat webový prohlížeč s grafickou akcelerací. Vše ostatní je pro mě (píši pro mě) už méně důležité. Mě stačí jen těch 16 GB RAM a nějaká ta ušmudlaná i7, samozřejmě SSD disk. :-) Ještě se vrátím k tomu Ubuntu - opravdu má pro mě nejlepší vzhled a práce s ním mi naprosto vyhovuje. Zkoušel jsem jiné distribuce, ale mě nelahodí oku. Jediný, který mě vzhledově zaujal, je RemixOS, ale nepřišel jsem na to, jak ho pouštět přímo z disku a na Raspberry Pi nefunguje, což je škoda, protože RemixOS by se krásně vyjímal na televizi. ;) Ne, fakt nechci kupovat Orange s lepší podporou Androidu.
Ale proč o tom všem píši, když to vypadá tak OT? Je to jednochudé. Chci mít dobrý grafický pocit ze systému, a to mi milénia ve své době přinesly. Tak a šup, pusťte se do mě! :-D PS - Windows už jsou u mě na vedlejší koleji.
Například to, že ačkoliv ten systém byl ještě pořád založen na MS-DOSu, tak do něj nešlo normálním způsobem nastartovat a používat ho (ignoroval CONFIG.SYS a AUTOEXEC.BAT, muselo se to řešit strašnými oklikami).
98SE tohle ještě uměly - a "překvapivě", na přelomu století byla schopnost používat "čistý" MS-DOS pořád docela klíčová, jak ve firmách, kvůli existujícím programům, tak v domácnostech kvůli hrám pro MS-DOS (Dosbox byla ještě hudba budoucnosti).
MS-DOS jako takový samozřejmě nechyběl, dalo se do něj dostat, ale nebylo to zdaleka tak přímočaré jako u 95/98.
A v neposlední řadě, daleko větší nároky na železo - ty sice šly sundat ručně po instalaci postupným zakázáním různých služeb atp., ale jednak to byla práce navíc a jednak pořád zůstávaly výše zmíněné problémy.
Tohle se zlomilo až někdy později, v éře XP.
Zas na straně druhé, ME obsahovaly asi nejlepší knihovnu ovladačů tiskáren a uměly USB disky "rovnou z krabice", takže jsem skutečně i tehdy znal hodně lidí, kterým ME seděly víc, než 98SE - averze k ME byla způsobená i tím, že vedle W2k to byla jasná regrese, oproti 98SE to zas takový pokrok nebyl a XP už byly +/- na cestě a tak se nemělo smysl zdržovat s evidentním stop-gap řešením.
Modrá smrt během natahování systému?
To, že aplikace mohla v klidu zapisovat do HW a obcházet ovladače?
To, že u se nějak nepočítalo s multi user použitím? Přihlášení k uživatelským účtu byla parodie, se kterou se nemělo cenu zdržovat, stačilo zmáčknout ESC.
Že neexistovaly práva pro uživatele na procházení disku?
Že byly na svou dobu poněkud nenažraný?
Že byly míň stabilní, než 98?
Že když to člověk vystavil na síti, byl bezpečnostní problém otázkou ani ne deseti minut?
...
"A mohu se zeptat, co jste všichni tak šíleně nenáviděli na Windows ME?"
Tou dobou jsem byl ještě dítě, ale rozhodně mi k srdci nepřirostly kvůli stabilitě. Hrávali jsme hru Rayman 2, 3D skákačka, která umožňovala uložit hru jen po dokončení úrovně. Každá úroveň měla několik sekcí, které se samostatně nahrávaly a na Win ME byla vždy šance, že hra při nahrávání spadne. Takže jsme některé úrovně opakovali mnohokrát, než nám systém laskavě umožnil dojít až k "Do you want to save the game?" Na XP mi pak nespadl ani jednou.
Občas se taky stávalo, že ikona hry se změnila na jinou, bílý text na černém pozadí. Tehdy jsme tomu nerozuměli, po čase jsem zjistil, že se systém přepnul na 16 bitovou barevnou hloubku bez možnosti zpět na 32 - jedině až po reinstalaci systému. (Ikona měla různé varianty pro různé rozlišení a bitové hloubky. Byl to dobrý indikátor, že "se grafika zase pokazila", protože to hned po spuštění systému uhodilo do očí.)
Zajímavostí na ME naopak bylo, že jsem metodou pokus-omyl (rozuměj: prošel jsem celý systém a spustil jsem každý exe soubor, na který jsem narazil) našel program, který (bez CD!) sám spustil novou instalaci ME a přeinstaloval sám sebe. Tohle třeba tu bitovou hloubku spravilo.
A mohu se zeptat, co jste všichni tak šíleně nenáviděli na Windows ME?
Pamatuju si na jedno uzasne vylepseni ve srovnani s 98. Kdyz spadnul system, po bootu si Widle pustily scandisk, ktery nikdy nedobehl. On chvili bezel, pak neco hrablo na disk, scandisk rekl, ze neco hrablo na disk a zacal od zacatku. Takto to mohlo bezet az do konce zivotnosti HW.
lol ... to jako myslis vazne? ,,,,
98(SE) byla jedina platforma na ktery fungovaly hry, kdo chtel hrat, pouzival 98. A to jeste minimalne do XP SP1 prakticky 100%, protoze hry nefungovaly ani na XPckach.
Kdo chtel pracovat, pouzival 2k, narozdil od NT se to dalo pouzivat bez serveru, a proti 9x a predevism proti naprosto nepouzitelnym ME to bylo rock stable. Hry na tom ale prevazne nefungovaly.
Ve vetsim meritku se na XP zaclo prechazet az po SP2.
Ad CESNETí trasa Praha-Brno - pokud ta původní, na technologii ATM-34, nebyla realizovaná rádiem, s největší pravděpodobností i ona byla přes optický kabel. A asi by i stálo za to říct, že ta nová, s rychlostí 2,5Gps, přes "optickou přenosovou trasu", byla technologie SONET OC-48/STM-16.
V tu dobu linuxové distra poskytovaly multiuživatelský, multitaskový OS s pořádnou ochranou paměti. Balíčkovací systémy samozřejmostí atd. To bylo proti Windows, které se byly schopny se sesypat při zapojení skeneru do USB nebe a dudy, viz https://youtu.be/UjZQGRATlwA
Na linuxovém desktopu v roce 2000 už bylo běžné třeba tohle: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2d/KDE_1.0.jpg
Windows 2000 sice byly teoreticky krok kupředu, ale bylo schopno se to sypat s originálními drivery od MS na certifikovaném HW i když to vůbec NIC NEDĚLALO. Jakási stabilita se dala zajistit pravidelnými restarty 1x a 24 h, což u serveru bylo fakt něco, když potřebujete mít službu dostupnou nonstop.
Ty restarty ale platej dodnes ... mam tu dokonce od nekterych dodavatelu pisemne, ze je vyzadovan kazdodeni restart systemu ... za jinak nerucej za to, ze to bude fungovat. Onehda sem se o tom s jednim znich bavil, a zduvodneni bylo, ze IIS, ktery pouzivaj, po sobe neumi uklidit v rameti, takze ji postupne celou sezere. A ze restart samotnyho IIS nic neresi, protoze widle tu pamet stejne neuvolnej.
Takze za skorem 20let ... zadna zmena ;D.
Jo ja takhle videl server na kterem bezel M$ Exchange ktery nebyl schopen bezet stabilne dele jako 24h (obsluhoval cca 300 klientu) Zadny M$ certified idiot si s tim nevedel rady... umlatit lepsim HW to neslo (jen se tim oddalovala doba smrti)... takze nakonec to dopadlo tak ze mezi UPS a serverem byl stykac napojeny na hodiny ktere ten server o pulnoci na tvrdo vyply a zase zaply... SW restart nebyl efektnivni protoze obcas se ty widle sekly pri restartu, nebo v dobe SW restartu uz byly tuhy...
No tak schvalne, 1998:
- Tou dobou existovalo jadro 2.0. Brzy na to prislo jadro 2.2. Na nejakych 2.x jsem jiz jel, obcas to padlo, ale moc casto ne. Reinstalace kazdy mesic az dva, jako u Widli 98 nebyla nutna.
- Linux jiz mel Ext2, ktery je podstatne solidnejsi, nez ten zasrany FAT v kterekoliv verzi. Nikdy mi nelehl FS tak, ze by nesel opravit.
- RH byl verze 5.1, o par mesicu po W98 vydali 5.2. Rok pote jiz vysel 6.1, ktery jsem uz mel doma.
- Debian byl 2.0 (Hamm). Jeste mel akorat dselect, ale brzy prisel apt.
- Po webu se lezlo v Konqueroru, nedari se mi najit, jestli uz bylo i neco jineho. Mozilla Suite vysla az o par let pozdeji.
- Podpora USB prisla az v lednu 2001. Tady Linux za W 98 pokulhaval, ale vzhledem k tomu, kolik tehdy bylo k mani USB zarizeni, kolik pocitacu USB vubec nemelo a jak malo USB zarizeni lidi meli, to zatim nebyla takova tragedie. Ostatne muj prvni USB klic, ten nejlevnejsi k mani z ALDI, mel 128 MB a stal snad 50€. No nekup to, kdyz je to tak levny.
Cili bych rekl, ze Linux se jiz pouzivat dal. K dnesnim distrum to melo daleko, ale zatimco Widle 98 padaly jak prezrale hrusky, Linux se celkem drzel. Nejvetsi opruz tehdy bylo rozchozeni graficke karty v X serveru. Malo jich melo ovladac a casto sel jen pomaly framebuffer. Konfigurace Xfree86 byla kolikrat nocni mura. Ale kdyz to pak jelo, kdo by chtel zpatky Widle 98?
W10 maji zkusebni doby 30dni, ta se da prodlouzit 3x (takze celkem na 4mesice) pomoci oficialniho interniho spravce licenci: slmgr /rearm, takze staci jen 3x rocne udelat reinstalaci coz lide s Windows stejne casto delaji, s Windows10 jim v tom pomaha Microsoft kdyz pri velkem upgrade jde v podstate o reinstalaci take ;)
jeste je otazka jestli kombinaci rearm a shadowcopy by neslo drzet jednu instalaci a po mesici se proste vratit k mesic staremu stavu a dat znovu "prvni" rearm a tak donekonecna...
... desitky se daj instalovat jak upgrade sedmicek, pripadne se daj instalovat pomoci SN sedmicek. V obou pripadech naprosto vpohode projdou "aktivaci" ...
Jen nevim, proc by takovej shit nekdo instaloval, protoze na tom ani ty hry nefungujou poradne. Coz se pravidelne resi vsude mozne. Jo, vzdycky se nejvic smeju, kdyz nekdo vytahne dx12 ... pricemz si v tom muzes pustit par benchmarku, nejaky to demo ... a to je tak asi vse. A dlouho bude.
První flashdisk jsem si kupoval cca v roce 2005, měl 512 MB. Původně jsem si chtěl koupit 256 MB, ale asi měsíc trvající váhání se mi vyplatilo, protože mezitím přišly na trh flashdisky s větší kapacitou a ceny menších klesly. V mém případě z 2300,- Kč na 1502,- Kč. Bylo u něj přibaleno miniCD s driverem pro w98 a asi 50 cm prodlužovací USB kabel, protože tehdy nebyly běžné USB porty vpředu.
Mimochodem pro Win98SE existoval neoficiální SP (sumář všech vydaných hotfixů plus nějaký tunning) a neoficiální univerzální driver pro USB HDD a FDD.
Ten neoficielni sp prave reimplantovat i massstorage ... jednoduse vygrabnutej z ME a samo i dalsi veci.
BTW:
w95 45MB ... 26 ne uplne standardnich (1,7MB) disket.
w98se 110MB ... 69 .. jste trochu vetsich (1,8MB) disket.
(na disketach sem je teda v ruce nemel, prevazne to byla placka, a bootovaci disketa, bootovaci CDcko sme si vyrabeli rucni editaci iso, protoze to v M$ netusili co je)
wxp sp3 ... 700MB
A hele, on to dokonce zda se nekdo porad udrzuje http://www.majorgeeks.com/files/details/unofficial_windows98_se_service_pack.html
Moje prvni flashka ma 4GB, tehda asi v roce 2005 jsem ji koupil za 999Kc a to byla jeste sakra levna. Bezne staly od 1200 nahoru. Funguje zaplatpanbuh doted. Prezila i pad do spinave vody, otreni lihem a opetovne omyti, aby se od lihu neposkodila (celou dobu byla zavrena, takze konektor byl kryty). Prestoze to nebyl vodotesny model, byla okamzite funkcni.