Netroufám si odhadnout, jestli to má budoucnost, ale zatím to je zoufalost.
Ok. Má to nějaká pozitiva. Dají se na tom tisknout plastové díly, ale nic moc titěrného, vše je všelijak umatlané, hrbolaté ... Někdy to je užitečné k výrobě prototypů, ale většinou výsledek není dost kvalitní (tedy alespoň na to, co já potřebuji rozhodně ne). Nedá se použít jakýkoli plast. Kromě ABS si dovedu představit použití užitečnějšího HDPE, možná PP. Ale to nestačí. Na spoustu věcí jsou vhodnější jiné materiály.
Podle mne hezká hračka. Nic víc. Podobně jako kdysi BT100 měla daleko ke skutečným tiskárnám, tak i RepRap má podobně daleko ke skutečným výrobním nástrojům. Při troše snahy za specielních podmínek lze získat srovnatelný výsledek.
Myslím, že mnohem zajímavější je CNC frézka. Pravda, stojí to víc (desítky tisíc Kč a výš, má-li stát za něco, tak spíš od stovky tisíc) a na stavbu i prostor je náročnější, provoz hlučnější, ale dá se tím opracovávat mnohem víc materiálů, třeba dřevo, měkké kovy, plasty ... A když budu chtít, tak tam tu trysku upnu taky, nebo třeba CO2 laser.
Jako zajímavější bych viděl kombinaci obou strojů. RepRap na výrobu oblemcaného "odlitku". A CNC frézku na další opracování. Záleží na tom, jestli jsou v dílech z RepRap bublinky. Pokud ano, tak ani kombinace obou strojů nic nezachrání.
Ad sny o výrobě plošných spojů touto metodou jsou úplná hovadina. Když už se budeme bavit o domácích podmínkách a kusové výrobě, tak je mnohem efektivnější vyrábět desky fotocestou. Desky s lakem se dají koupit za pár korun, leptadlo i vývojka taky, osvitka cca okolo 1kKč, fólie tisknout na kvalitním laseru taky není problém. Deska je hotová tak za 2 hodiny se vším všudy. Jen bacha na to, že odpad se musí likvidovat správným způsobem. Nechcete-li tohle řešit, tak je lepší výrobu zadat někomu, kdo se tím živí. Bez prokovů to nestojí mnoho peněz.