Dá se polohovat lecčíms, ale kombinace krokový motor a posuvový šroub má tu překrásnou výhodu, že to je levné, jednoduché, spolehlivé a dostatečně přesné i s těmi levnými závitovými tyčemi z hobbymarketů.
Krokové motory se dají najít v kdejaké tiskárně. Nemáte-li vyřazenou tiskárnu, zkuste nějakou koupit třeba v bazaru (Aukro např.) ... v nabídce bývá spousta inkoustovek a jehličkových tiskáren, které nikdo nechce ani za pár korun. Z nich se dají (podle modelu) vytáhnout všelijaké ozubené řemeny, ocelové tyče a kluzná ložiska, převody a vetšinou tak 2 - 3 krokové motory různého typu. Samozřejmě pomůže ty tiskárny znát předem i zevnitř :-) Jinak to je loterie.
Pro stavbu podobných hraček to chce alespoň 2 stejné. Tak holt musíte sehnat podobné modely tiskáren. Parametry motorů se často dají dohledat podle štítku, výrobci často používají docela běžné typy.
Spínání motorů je jednoduché - viz obvody L293D (malé výkony), L298 + L297, 2x L6203 ... zapojení viz datasheety výrobců.
Krom výkonového spínání to chce i nějaké řízení - viz článek a zapojení s MCU AT Mega.
Naproti tomu řízení DC motorů s nějakým enkodérem už tak jednoduché není. Je třeba víc uvažovat nad dynamikou rotoru a celé mechaniky, je třeba vytvořit program, který bude z enkodéru snímat pulzy a podle nich generovat PWM do motoru (a to ze 2 snímačů fázově posunutých, aby se dal detekovat směr otáčení). To celé musí být spolehlivé. Zatímco u krokových motorů stačí jen přepínat cívky a nedělat to rychleji, než motor snese (ve vyšších rychlostech u krokových motorů prudce klesá točivý moment - motor je slabší). Ale zase to není nepřekonatelné a používalo se to i v dobách minulých, viz tiskárna BT-100 alias splašený hřebík. Pohony byly vyřešené dvěma DC motory s enkodérem a vše řídil CPU počítače. Kvalitě programu pak do značné míry odpovídala i kvalita tisku.
Snímače z myší před pár lety zkoušel jeden z týmů na Eurobotovi. Jestli si správně pamatuju, tak jim to moc nefungovalo, měli problémy s okolním osvětlením a přesnost taky nic moc. Krom toho je třeba vyřešit čtení dat z USB, nebo PS/2 zařízení (USB je mnohem větší problém). Myslím, že v kombinaci s DC motorem by to bylo úplně k ničemu.
Možná by spíš mělo smysl snímání kapacitní, jako používají levné čínské šuplery, ale ani to nebude úplně triviální. Pořád by bylo třeba řešit problémy s dynamikou DC motoru.
Ale proč to komplikovat? S krokovými tohle všechno skoro úplně odpadá (resp. v určitém rozsahu pracovních podmínek o tom netřeba uvažovat).
Btw... až budete rozebírat tiskárny, myslete na to, že elektroodpad do běžné popelnice nepatří a že ho z toho může zbýt docela dost.