Přes telefonní linku, ale jen 200 metrů. To je jak když plivne, zvláště když u nás jsou běžné linky kilometrových délek.
Spíš bych se mělo řešit, jak využít ty dráty třeba i nekompatibilně s telefoním provozem, klidně i formou tuplované linky, když skoro po celé délce telefonní linky jsou minimálně 4 vodiče.
Zkracuji se kolego, zkracuji. Jestli jste si nevsiml tech rozkopanych ulic tak uz se nejedna pouze o optiku(stredni mili) pro LTE, ale o predsazene DSLAMy kdy se prave zkracuje kovove pristupove vedeni. A tak je mozne ze tam kde byla delka pristupoveho vedeni treba 2km, je nyni treba i tech 200m a od te skatule jde primo optika. Ty krabice jsou tak nenapadne, ze si bezne clovek ani nemusi vsimnout. SR rozvadece jsou proti tomu mnohem napadnejsi a ty skatule jsou stihlejsi. Vetsinou se ty predsazene dslamy stavi prave u nich.
4 vodice se pouzivaly na historickych vedenich pro zvonkovy obvod. Nicmene vicedratova varianta pro VDSL existuje. A vic dratu se pouzivalo na vyhrazenych digitalnich linkach (nebudu tu ted rozebirat ruzne technologie).
S temi ctyrmi vodici nesouhlasim. Mozna k vam do bytu vedou ctyri vodice, ale na rozvadeci hned v baraku muzete mit zapojene pouze dva a nebo na nejblizsim uraku. To co doma mate muze byt pozustatek historicke telefonni instalace, podvojky, a nebo nejakeho okruhu. Jakmile CETIN nebude mit volne pary tak vas milerad nekde prepoji a nebo uz prepojil.
Ano DSL technologie kde se misto telefonu pasmo vyuzije pres hovorove pasmo,ISDN a jeste vyse existuje. A ne jedna. Ale hned nekolik od 80tych let(tehdy u nas za zeleznou oponou chodili telefonni dinosauri z druhe svetove valky) az po dnesek jako napr SHDSL.
Nevím, odkud Jste, ale u nás na vsi se položilo telefonní vedení v roce 1995 a od doby, co se udělal plyn v roce 2000, se do země nekoplo. Ústředna je v sousední obci, takže k nám domů vede 5 km drátu. Podotýkám, že ústředna je společná pro cca 5 obcí, nejvzdálenější účastník má 8 km drátů. Jenže vesnice o 200 obyvatelích nikoho nezajímá - malý kšeft.
Vlastní zkušenost - ohledně pokládky vedení a plynu souhlas, včetně roků. Ústředna je ovšem v místě, takže "Telecom" naistaloval DSLAM a dokonce jej ugradoval. Možná je to tím, že většina lidí jede pořád na WiFi.
K předpřispěvateli - od onoho roku 1995 vede do každého domu, kde o to měli zájem, kabel se 2 páry, pro telefon se samozřejmě používá jeden. Jinými slovy rezerva je.
Menší reakce na komenty ohledně G.fast:
"Přes telefonní linku, ale jen 200 metrů. To je jak když plivne, zvláště když u nás jsou běžné linky kilometrových délek."
- linky jsou sice kilometrových délek, ale co je podstatné, tak délka od posledního rozvaděče, což je často jen pár desítek metrů (UR - účastnický rozvaděč, každý vchod paneláku má svůj, je společný jen pro několik rod. domů), stačí dslam umístit do toho posledního rozvaděče a metry nejsou problém
"Spíš bych se mělo řešit, jak využít ty dráty třeba i nekompatibilně s telefoním provozem, klidně i formou tuplované linky, když skoro po celé délce telefonní linky jsou minimálně 4 vodiče."
- to existuje a v malé míře i používá, jenže na masové nasazení to má celkem 3 problémy: musela by se vyměnit komplet technologie ústředen, vyměnit koncová zařízení a hlavně by nestačily kapacitně kabely. Je sice pravda, že skoro do každého rod. domku jdou 4 vodiče (2 páry), jenže nadřazený rozvaděč (UR), který je např. pro 10 domů (min. 20 párů) má jen 10 p. a další rozvaděč nad ním (např. pro 20 UR) má jen 100 p. Takže by stačilo pár těchto 4 (a více) párových služeb a rozvaděče by byly plné.
"Jestli se tech 200 metru pocita mezi aktivnimi prvky, tak po odecteni kabeláže po ustredne (nez kabel vybehne ven) a po dome (nez dobehne do bytu) zbývá tak s bidou 100m"
- počítá se mezi aktivními prvky, a právě z tohoto důvodu ze aktivní prvky přesouvají z ústředny k zákazníkovi (do té bedny co stojí v ulici), tam se ztratí tak kolem 2-3 m,
No, do baráku jo, u bytovky to není problém, u rodinných domů je jeden rozvaděč pro několik - ale odtud do k zákazníkovi to je pořád ještě desítky metrů. Telefonní dvoulinka je natažená a může být docela problém místo ní tahat ke každému zákazníkovi ethernet. A na peníze je celkem jedno, jestli tam dáte xDSL modem nebo malinko slušný router.
Telefonni draty hnijou nevyuzity v zemi, protoze po nich nejsou schopny nechat bezet ani ten telefon. kdo by proboha platil petikilo mesicne jen za to, ze ho bude mit?
Tohle je knicemu presne stejne, protoze jak bylo zmineno, u strednich (tedy nejbeznejsich) obydli to znamena, ze to musi stejne byt primo v kazdym baraku. A pak je to kktina, protoze natahnout tech dalsich 100m optiky nestoji vubec nic. Naopak, je to zcela jiste levnejsi, protoze na tu optiku nepotrebujes zadny pred a predpred ... sunuty dlsmy, ale muzes ji natahat par desitek km z jedny ... ustredny (nebo spis v tomhle pripade rozvodny).
Jedna se o ekonomickou vyteznost na prebudovani site. Je to nekde ve tretaku, ctvrtaku na telekomunikacich pro lidi co to zajima. BTW: U CTc/O2 to delal jeden sikovny pan na patre planovani site kde visela takova oslizla mapa udelana fixama;) nez odesel nekam ke konkurenci.
Mezi SR a URakem to tak vyhodne neni. A od uraku k ke koncovym bodum uz je spousta prekazek vcetne majitelu samotnych. Nemluve o tom ze se musi navrhnout kolikrat zcela nove trasy protoze rada siti vcetne prahy ma draty jeste nadzemni a na drevenych sloupech - Praha Modrany jsou v tomhle tragicke,
V kratkosti cim vice mas poveseno na danem kabelu useru, tim vic se ti to vyplati a rychleji investice vrati. Ono totiz prekopat kabel 300 vodicovy kabel na optiku je v zemnich pracech cenove to same jako prekopat 20 vodicu nebo 4 drat - nepocitam kalibraci a zapojovani. A ted si spocti naklady na ucastnika a navratnost. Hezky to jde videt u MAN,republikovych a mezinarodnich propojeni. Jsou to miliardy, ale je to v podstate per user za babku nez kdyz jdes natahovat k pepovi optiku.
dal som do google maps praha modrany, klikol na pajaca a bac ho :) http://bit.ly/2eqemse
Je to vysledek hodne dlouhe analyzy, racionalniho uvazovani a nazorovych stretu.
Varianta s tahanim optiky je stale ve hre a ta se taha kde je to nyni ekonomicky vyhodne. Je nutne ale vymlatit z dratu co se da a postupne priblizovat optiku az k zakaznikovi. Cela ta vec muze jet paralelne. Mezi postupnym prebudovavanim bude mozno ziskavat penize z provozu sluzby. U takto obrovske site to ani jinak nejde.
Priprava je na obe dve varianty. Predsazene dslamy maji v sasi misto na GPON/EPON kartu pro koncove zakazniky.
A ty analyzy dela nejakej nedouk z Plzne ...
Protoze a jelikoz, pokud se ISPkovi s tisicovkou klientu vyplati ... (jako ze jinak by to nedelal) tahat k tem (do te doby wifinarum) optiku, tak v pripade telco operatoru se stovkama tisic zakazniku a daleko vyssi hustotou ... nemuze byt o vyhodnosti budovani podobnych kravin vubec rec. Ale chapu, firmy, kde si vyplatnej odmeny za vyhozeni kmenovych zamestnancu (protoze "uspora")... a nasledne totez zadaji externi firme (ktera si tytez zamestnance najme) za desetinasobek ...
A co říkáte na ten Switch od Nintenda, nepřišli trochu s kžížkem po funuse v době smartfounů a tabletů?
Já bych uvítal, kdybych si Nintenďácké hry mohl zahrát i na obyč šmatlafounu, tabletu, třeba s nějakým HW gamepad doplňkem. Na co sebou tahat další placku, když už jednu sebou každý standardně tahá? To mi příde jako blbost.
A když už velkou konzoli, tak bych uvítal jednotnou platformu, tedy abych si mohl hrát své oblíbené věci jak na cestách, tak pohodlně doma v obýváku. To znamená, že by ta konzole musela mít kompatibilní HW jako dnes smartfouny, tedy něco založeného na Armu, ale výkonnější, aby to utáhlo 4K s max. detaily.
Sejvované pozice by se synchronizovaly přes ty kloudy a nemusely by se vymejšlet nějaký docky a podobný pitomosti.
Tak to snad mas u xboxu ne? Uz je snad i celkem dost her, co muzes dohrat, tam kde jsi prestal na PC, kazdem tabletu, snad i ty jednodussi by mely bezet na telefonech.
http://www.xbox.com/en-US/games/xbox-play-anywhere
Ma tu nekdo vysvetleni jak muzou za 4 roky provozu na jednom macintoshi (hadam macbook pro?) usetrit 500 USD?:o)
Vzdyt nemusi kupovat hiendove surfacebooky ne? Pokud srovnavaji cenu surfacebooku s macbook air, tak se neni cemu divit, ale to je asi jako srovnavat ferrari s trabantem .....
Navic apple nema zadnou enterprise spravu systemu, ktera je soucasti kazdych windows, tak k cemu to v te firme provozuji? Jako jestli to berou tak, ze si koupi nejaky office 365 nebo pracujou s nejakym openofficem, free mailem a jedine serverove reseni je VPNka, tak to asi jo ..... oproti domenovym serverum, remote desktop serverum, exchange, business skype ..... to jo no, ale stejne jak na macu (a mnohem pohodlnej) se to daji tyhle free kraviny provozovat i na windows a HW 3x lacinejsim. Ale tak pro firmu s 20ti lidma max .... nebo to IBM pouziva gmail pro maily, whatsapp pro kecani, nejaky free editor a openvpn? Neberte to jako podnet k flamewaru, ale fakt by me zajimalo, jak nekdo muze usetrit nakupem macbooku oproti PC:o) Zvlaste ve firemni sfere, kde budou nejake enterprise nastroje pro spravu zatracene drahe. To same s iphonama. Enterprise segment ted drti petkove a sestkove lumie a oni nakoupi 10x drazsi iphony, ktere jim neprinesou ani zbla navic? Nebo spadli do nejake apple pasti s facetimem?:o) Ze by to pouzivali pro komunikaci ..... no a nezbylo jim nic jineho nez nakoupit iphony, protoze jinde to nejede? Kdyby pouzili jakekoliv enterprise reseni, tak ty maji mobilni a desktopove klienty v prve rade pro windows ...... mnohe snad i dokonce pro android (typicky ty od microsoftu jako lync/skype, aspon stary office, 365ka asi pro android neni).
Proste reknou, ze usetri pres 12k za ctyrlety lifecycle zarizeni pri koupi macintoshu misto PC .... IT DOES NOT COMPUTE!:o)
Samozřejmě to je blbost. Domnívám se, že vůbec nejde o technické pohodlí zaměstnanců ibm, nebo alespoň o nějakou "optimalizaci nákladů, aplikací". Jakožto fanda kvazikonspiračních teorií si dovoluji napsat tuto historku:
ibm prodá číňanům divizi notebuků, protože prachy nesmrdí a ibm má vždy dobré vize do dalších 10 let. Nu a vesele leonovo používá dál. Jenže čína je jaksi trnem... prostě někoho z usa napadlo, že potencionální špionážní hrozba v čipech lenovo může způsobit... takže řekl: hele kluci, lepší bude americký epl, nežli levnější čína. Nakoupí si vzájemně pár akcií a v očích pensylvánských babiček a italských bossů (majoritní vlastníci ibm) vesele fungují dál!
pozn1. to se pan Thomas J. Watson musí obracet v hrobě.
pozn2. Když jsem do budovy zastoupení ibm v roce 1997 přinesl epla na ověření a demonstraci jejich "multiplatform ibm solution", nebylo povoleno ho ani ukázat, natož zapnout...
Ono takový Lenovo Thinkpad T4xx taky není zadarmo. Windows licence je potřeba minimálně Professional, aby se to spravovalo jak je nutno ve větší firmě. Cena admina/ počítač je nakonec rozhodující. Pokud říkali, že omezili 5 časově náročných kroků při přípravě stanic oproti Windows, tak ušetřili asi docela dost peněz. Pokud jim stačí na supportu 5 lidí na všech 90 000 maců + iOS zařízení, tedy dohromady asi 200 000, tak mají velmi efektivní proces a vysokou míru spokojenosti uživatelů. Tedy to je předpoklad. Nevím jak to dělají, ale IBM vyvíjí software na správu koncových zařízení, možná používají virtualizaci desktopu a klientská zařízení nehrajou tak velkou roli. Možná jim UNIX přijde prostě příjemnější, když mají taky velký podíl zařízení s Linuxem (kolem 70-80 000 počítačů prý).
Osobně mám docela problém se správou Windows počítačů v naší firmě o ca. 2000 zaměstnancích od programátorů až po výrobu, všechna nasazení máme zastoupená. Licenční politika ale byla nastavena poměrně nevhodně co do správy, cenově to asi někde vycházelo lépe. Prostě vždycky je nějaký problém, proč je to či ono špatně licencované když xy. A to máme licence na všech stanicích, foto, klíč, elektronickou evidenci atd. ale vždy se najde něco, kde to nesedí (protože potom se platí). Kvůli tomu např. zabere nasazení jedné mašiny klidně 2 dny, než je vše hotovo i s updaty. Větší paralelizace je docela těžká, protože máte jen x displayů a jen jeden pár očí a rukou na opisování sériového čísla, protože OCR na těch štítcích asi záměrně nefunguje. Prostě OEM licence... Volume Licence se prý vyplatí tak od 30 000 lidí, jsme byli na školení poučeni. To ale bylo, když už vlastně bylo podepsáno a já na to neměl vliv. Byl to můj první týden ve firmě.
Fakt tedy netuším, jak to dělají větší firmy. Mě přijde, že se plácáme pořád s takovýmto kydáním. která se prakticky nedá automatizovat. Protože asi kdo platí licenci, musí zaplatit ještě její administraci... Piráti ušetří dvakrát a když na ně přijdou, tak podepíšou lístek, kde se srovnají za těch x licencí a bude to v cajku. Pořád ušetří dost peněz.
Cece nevim ja to delate, ale ja se jeste nesetkal s tim, ze by OEM licence chtela cislo.
Jinak 5 adminu na 90k useru (kdyz budu pocitat ze kazdy ma pocitac a nekteri k tomu telefon a pripadne jeste tablet) bych vazne chtel videt ... by ani nestacili zvedat telefony. Pripadne by meli neustale tickety na dalsich 100let dopredu.
KMS - https://technet.microsoft.com/en-us/library/ff793434.aspx - můžete používat i bez jakýchkoliv extra licencí nad rámec OEM zakoupených s HW. Počítače si najdou KMS server automaticky přes SRV záznamy v DNS, a aktivují se vůči němu s použitím univerzílního KMS klíče.
Deploy PC s Win7 z univerzálního image, vč. naskriptované aktivace Windows a Office vůči KMS zabere do 30 minut. Doinstalování Windows Update vůči WSUS za poslední cca půlrok pak cca 2-4 hodiny podle výkonu stroje. Pokud je to moc, můžu ten jeden image aktualizovat častěji, a těch updatů bude míň.
Nejsem nějaký zastánce MS, výše popsané vychází ze zkušeností s asi 400 PC, přitom domain server a všechno co jde je Linux/Samba, Windows server jen pro KMS a WSUS, deploy image je řešený přes linux bootvaný ze sítě, další fáze instalace updatů a aplikací přes vlastní skripty. Nevím co řešíte, že nasazení 1 stroje trvá dva dny. Za takovou dobu jsem schopen sám popsaným způsobem reinstalovat 200 strojů.
Mám to udělané podobně (i když DC je Windows a uživatele v AD spravuje unixový stroj přes LDAP). Po nakopírování image se stroj automaticky restartuje, zjistí, jak se má jmenovat a přejmenuje se, zařadí sám sebe do domény. Takže jediné, co je nutné udělat ručně, spustit akci (boot linuxu přes PXE a spuštění odpovídajícího skriptu) - cca 2-5 minut, další cca půl hodinu to jede už samo.
Mno .... to mas cca rekneme kilo rocne a neusetris to na zeleze nebo licencich (to je naopak o poznani drazsi), ale nejspis na sprave. Ono se totiz na jabku nic spravovat neda - kdyz to neco nedela, nebo dela jinak nez bys chtel, tak je vzdy chyba vyhradne v tobe. Takze nepotrebujou adminy, a na tech usetrej.
Jinak vzhledem k tomu slozeni HW co tam uvadej jak tak koukam ma IBM 100k managoru ... a lidi na praci zadny. Coz by i odpovidalo tem srackam, co vytvarej. Kdyz se tak rozhlidnu kolem (rekneme stredne velky firmy) tak od IBM uz vsici davno utekli. Spatny HW ... a jeste horsi support (ne ze by to jinde bylo vyrazne lepsi, do kopru to de vsude, ale IBM zdaleka nejvetsi sesup).
Tesla: Byl jsem nervózní už jen z toho videa, v autě bych se asi posral - švenkování volantem, pruh-nepruh, jízda v protisměru, nevhodná stopa, ... Zajímavé, ale soudruzi to budou muset ještě trochu poladit.
Facebook: Tak hošani nám budou teď určovat nová pravidla morálky? Vyšetření prsů ne, ale šmírování ano? „...Na rohu ulice vrah o morálce káže, ...“ Karel Kryl
Tos nezaznamenal, ze misto "autopilot" ... to uz honem prejmenovali na "asistent rizeni"? Ostatne na tom videu je krasne videt, ze tomu ani ten ridic neveri, a nejspis vi dobre proc.
A tohle ber jako poladeny, tohle je toceny na nejmin tisickrat projetym a peclive zmapovanym useku silnic. Jak rikam, bez zasadni zmeny infrastruktury to nemuze a nebude fungovat. Bohate staci, kdyz ti nekam do cesty dam prenosnej semafor, a ten system rizeni ho proste nevidi, protoze nema v mape zadano, ze tam nekde je (on ho casto ma problem detekovat i ridic - clovek, specielne v nasich uzasnych lesech znacek/bilboardu a dalsich zhuverilosti).
Testoval si uz nekdy ty couvaci cidla? Funguje to pekne ... pokud ... sloupek se znackou to trebas v 50% s klidem ignoruje, zato krovi, metr za autem = prave si na dotek. Takhle je to se vsim ... udrzovani v jizdnim pruchu funguje jen do ty doby, dokud sou na silnici ty pruhy namalovany, coz, opet specielne u nas, neplati ani na dalnicich (vyberou se destiky miliard, ale na barvu neni).
Navic je treba konstatovat jedno faktum, ridic kterej ridi se alespon z casti tomu rizeni venuje, a vnima co se deje kolem. Ridic, kterej vydesene sleduje co dela jeho "autopilot" nema cas na to, sledovat, co se deje kolem. Navic v situaci, kdy by potencielne do rizeni zahnout mel, mu bude trvat dalsi desitky sekund, nez vubec situaci kolem vyhodnoti. Takze neco jako "napul autopilot" muze dopravni bezpecnost leda razantne zhorsit.
„Ridic, kterej vydesene sleduje co dela jeho "autopilot" nema cas na to, sledovat, co se deje kolem.“
Jako že řidič musí hlídat nejen provoz, ale i autopilota, kdyby to náhodou strhnul... :D
Osobně tomu moc nevěřím, umím si představit složité situace, kdy to ten počítač nebude schopen vyhodnotit, v tom lepším případě pak stihne zastavit. Nejde tu o zvládání pravidel, ale o vnímání a rozeznávání prostoru a prostředí. Na tom videu mělo auto problém se trefit do pruhu!