Jsem jediný, kdo má morální problém s tím, že někomu zrušili projekt na DCMA, když to prostě nemělo v žádném případě projít? On má vlastní kód, do toho mu přeci nesmí nikdo kecat.
Tak jsem si to pročetl a z článku nějak vypadlo, že je problém v redistribuci těch binárek, takže oni to předělávají tak, aby tam binárky nebyly a uživatel je musel ukrást jinde. :)
To je asi fair.
Jenže ona to demokracie je, patří k nejdemokratičtějším státům na světě. Problém je spíš v tom, že spousta lidí se mylně domnívá, že demokracie znamená, že musí být po jejich – a pokud to tak není, demokratičnost státu zpochybňují. Třeba DMCA demokracii nijak neoslabuje ani nenaurušuje. O jeho vhodnosti, rozumnosti apod. si můžu myslet co chci, ale to, že takový zákon platí, není nic proti demokracii.
Pro všechny komu se stýská po flašovkách, můžete si stáhnout player i z hrami ze stránek https://bluemaxima.org/flashpoint/
A pokud by vám nestačilo zasvinit si počítač tímhle, můžete si stáhnout ještě další "užitečný software" z Githubu: https://github.com/Endermanch/MalwareDatabase ;-)
Jen ať to Adobe potírá... V některých firmách by si raději nechali koleno vrtat, než aby zaplatili za nový software. Místo toho raději oprašují počítač s instalací WinXP na kterém jim jede sklad v dosové aplikaci na FoxPro databázi a podobné obskurní věci...
> V některých firmách by si raději nechali koleno vrtat, než aby zaplatili za nový software. Místo toho raději oprašují počítač s instalací WinXP na kterém jim jede sklad v dosové aplikaci na FoxPro databázi a podobné obskurní věci...
:-)
To je dost ... neinformovaná ... představa.
Hlavní důvod proč - teda alespoň ve výrobních fabrikách - jsou v provozu staré počítače, jsou řídící systémy výrobních linek. Nikdo se prostě nebude vrtat (čti upgradovat/vylepšovat ...) v PC co řídí linku za 1.5 GKč s denní produkcí v ceně 2-4 MKč a to již 15let, s výhledem na dalších 10. A to ani výrobce té linky (pokud ještě existuje). Takové systémy s prostě izolují od sítě a nechají se žít.
A ne, nemá cenu tu linku kupovat novou (upgradovat) ... na zpracování např. mléka, obilí, dřeva nebo štěrku se toho moc nového už vymyslet nedá ...
Je to ještě horší - pořízení nového řídicího systému může znamenat funkční *downgrade* ve složitosti a spolehlivosti. Takže se v práci ještě potkávám s na míru ušitými programy v DOSu, které prostě na 100 % dělají, co je potřeba. Slouží už asi 30 let...
Věci mají být tak složité, jak je potřeba, ale ne víc. A to platí pro vědecké teorie, počítačové sítě, nebo třeba politické uspořádání.
A pak se ta linka za 1,5 miliardy Kč s denní produkcí za 2–4 miliony Kč zastaví proto, že klekne ten starý počítač fungující jako řídící systém té linky, jehož zůstatková hodnota je 1 mKč.
Jasně, když už takovou linku máte, je potřeba kolem toho řídícího počítače chodit po špičkách a modlit se. Ale je to poučení pro příště nenechávat zařízení za 1,5 miliardy stát se závislým na zařízení, jehož pořizovací cena je 50 tisíc Kč, ale které reálně za pár let nedokážete vyměnit.
V praxi, Před pár lety jsem Opravoval SAPI-86, který řídilo nějakou technologii a na JPR2 chcípl brouk pro výpočet parity RAMky na horním bytu ( 74LS280 ), byl tam ruskej klon... Vyměnil jsem oba (cena pod 10Kč/ks) a za zbytek byl nový digitální osciloskop :D
Prostě dokud to nějak funguje, jsou někteří manažeři schopní od vlastních údržbářů vstupný za to, že se na stroj dojdou podívat. Když to klekne, otočí a jsou ochotní ti pozlatit lejno, pokud to rozchodíš
Ono to není tak černobílé, pokud chci mít k dispozici servis takového počítače v režimu 24/7, bude dodavatel požadovat za servisní smlouvu astronomickou sumu. Tedy např. pro dodání náhradního, ve stejné konfiguraci, do 6 h. U linky výše uvedené to jinak nepůjde. Ovšem u menších strojů, kde ještě běží DOS/WinXP, lze takový vadný počítač nahradit i běžným kancelářským modelem, pokud lze řídící software přenést. Je to řešení nouzové, ale rychlé a levné. Řešení přímo od dodavatele může vypadat takto: dodavatel zanikl / stroj již není podporován / dodací lhůta týdny / vysoká cena za upgrade počítače a programu.
Otázka zda jde ten řídící SW převést na novější počítač například s Win10. Už se nám několikrát stalo, že se volalo na help linku, od dodavatele/výrobce, a když se mu oznámilo, hele nejede to, dělá to a to, Chlapík v telefonu se jen zeptal, na čem to máme puštěný, odpověď byla novej noťas s win10, z telefonu se ozvalo, tak to ti nepojede, musíš na win 7, na desítkách to nejede, a dál nezájem :D
A ještě jedna perlička.
Máme chromatograf který nám slouží už 17 let - pro naše účely stále stačí.
Ovládací SW běží na PC, ale je napsaný pro DOS a navíc pro konkrétní HW toho PC !!!!
Takže když se použilo poslední "předkoupené náhradní" PC, tak jsme museli použít ebay ... a fakt jsme stejný HW sehnali a v laboratoři jedou stále spokojeně dál.
Děkuji za vzornou ukázku typického uživatele, který nechápe rozdíl mezi "zařízení funguje" a "zařízení funguje spolehlivě/bezpečně".
Kdybyste ležel ve špitále s wifi dávkovačem kapačky, který je "zabezpečený" přes WEP a nejlépe ještě s uniklým heslem, také byste jim řekl, ať to tak klidně nechají, když ta kapačka ještě "bez problémů kape"?
17. 10. 2021, 16:04 editováno autorem komentáře
„Děkuji za vzornou ukázku typického uživatele, který nechápe rozdíl mezi "zařízení funguje" a "zařízení funguje spolehlivě/bezpečně".“
Můžete to trochu rozvést pro méně chápavé, jako jsem já? Jsem totiž ve skoro stejné situaci, jako BlackRider - mám skener, jede mi jen na Win XP (nicméně nemá ovladač přes Flash), který mám ve Virtual Boxu (který není připojený k síti a komunikuje přes sdílenou složku). Tuto konfiguraci používám, protože jsem si vyhodnotil, jaká jsou rizika a můj závěr byl, že velice malá, poněvadž XP nepřipojuji k internetu a dovnitř mohou putovat data jen a) přes sdílenou složku (není jednosměrná), b) přes napadený hostující systém a c) přes USB skener (který sdílím do XP). Pokud by se stala varianta b), nebo pokud by někdo dostal neoprávněný přístup ke sdílené složce, pak je stejně problém úplně jinde, než v tom, že provozuji starý skener. (Pozn.: „sdílená složka“ = myšleno mezi hostujícím a virtualizovaným systémem. NE sdílená přes síť.)
Na druhou stranu mám jisté zařízení, které podporuje WiFi pouze přes WEP. Samotné zařízení nijak kritické (žádné ovládání kapačky), nicméně jsem samotný provoz WEP AP vyhodnotil jako rizikový, takže ono zařízení k internetu nepřipojuji (nemá ani zapnutou WiFi - pochází ještě z doby, kdy nebylo cool always-online, připojuje se pouze, když je o to uživatelem požádáno). Zde jsem si vyhodnotil riziko jako potenciální časovou bombu.
Za předpokladu, že souhlasím s názorem BlackRider:
Co dělám špatně? V čem nechápu „rozdíl mezi "zařízení funguje" a "zařízení funguje spolehlivě/bezpečně"“?
Nikoliv. Bezpečně nebo nebezpečně funguje jen systém jako celek.
A občas stačí i velmi jednoduché řešení aby i starý krám mohl fungovat jako součást bezpečného systému.
To že BlackRider ten scanner oddělil od sítě IMO dokazuje že on rozdíl mezi "systém nějak funguje" a "systém funguje bezpečně" chápe.
Takže co je nebezpečného na provozování starého osvědčeného scaneru tímhle způsobem?
BlackRider napsal „pořád dobře funguje“. Jenže celou dobu před tím popisoval, jak funguje špatně (nebezpečně) a jak to musel obcházet, aby dostal jakž takž bezpečný funkční celek.
Je tady spousta komentářů, kde se tváříte, že to, že BlackRider nějak tu bezpečnost dobastlil, je přece úplně normální. Ale ono to normální není. Je to jako kdybyste psali, že jste si koupili krásné nové auto, perfektně jezdí, je pohodlné… „Jo, a mimochodem, to auto vůbec nebrzdilo, musel jsem si tam dodělat vlastní brzdy.“
To, že je zařízení funkční, znamená i to, že je bezpečné. Pokud jste tam bezpečnost museli dodatečně nějak dohackovat, to zařízení původně plně funkční nebylo. Navíc je tu ještě jeden podstatný problém – vy jste si tam tu bezpečnost dohackovali. Ale to drtivá většina lidí neudělá.
Jenže to zařízení není veterán. K tomu zařízení nebyla podpora typicky už v době jeho nákupu, v lepším případě pár měsíců nebo let po nákupu. Tady se nebavíme o žádných 286 v muzeu, bavíme se o zařízení, která technicky bez problému dál plní svou funkci, ale už v okamžiku dodání byla v takovém stavu, že nebyla schopná dlouhodobého bezpečného provozu. Jako kdybyste si koupil aut, kde se musí pravidelně měnit olej v převodovce, ale to auto by výměnu oleje neumožňovalo.
Myslím že zařízení, ke kterému už výrobce nedodává náhradní díly ani jinou podporu, ale stále plní svůj primární účel, si označení "veterán" zaslouží.
Že se hardware do tohohle stavu dostane už za pár let jen podtrhuje smutný stav celého našeho oboru.
Připojit k síti jen to, co je nezbytné, není žádné bastlení. Je to čisté řešení ke kterému se alternativy co do jednoduchosti a spolehlivosti ani neblíží. Tam, kde jde o hubu se to praktikuje i u věcí, které jsou pravidelně aktualizované.
Dobře, říkejme takovým zařízením „veterán“. Myslím si, že prodávat nové věci rovnou jako veterány není v pořádku.
Je to čisté řešení ke kterému se alternativy co do jednoduchosti a spolehlivosti ani neblíží.
To není pravda – alternativa, že to zařízení samo o sobě je bezpečné, je daleko jednodušší a spolehlivější varianta.
Tam, kde jde o hubu se to praktikuje i u věcí, které jsou pravidelně aktualizované.
Ano, ale z toho důvodu, aby se přidal další stupeň ochrany. Aby to fungovalo, musí být v pořádku i ty předchozí ochranné stupně.
Boze muj. Co takhle prestat filozofovat o vecech o kterej nic nevis?
Ano, podsledni driver je pro Windows 8.1 a dokonce fungoval i na Windows 10, kde sem ho leta pouzival.
Jenze jak sem psal ten ovladaci SW, kterej je k tomu potreba pokud chci skenovat diaky je zalozenej na Flashi. Flash Microsoft loni odstranil z podporovanych systemu. Cili ovladaci SW nejde spustit a tedy ani nejdou skanovat diaky, coz je jedinej duvod proc sem ten skenr kupoval.
HP samozrejme nebude psat novej SW pro 15 let starej skenr.
Cili jedina moznost jak ten skern pouzivat je ho pouzivat na Microsoftem uz nepodporovanych Windows.
@BlackRider
V první řadě je podle mne otázka, zda má vůbec smysl nějak na pana Jirsáka reagovat, zda to povede k něčemu konstruktivnímu.
Hned první příspěvek se obratně vyhýbá mému dotazu, v čem vy a já nechápeme „rozdíl mezi "zařízení funguje" a "zařízení funguje spolehlivě/bezpečně"“ (což je tvrzení, na které jsem reagoval).
Dle mé interpretace se snaží místo toho svést diskuzi na jiné téma - zda je vůbec přijatelné provozovat HW, který nemá již podporovaný SW, což je přeci jen trochu odlišné téma. A i tyto příspěvky dle mého názoru postrádají dostatečnou argumentaci, kupříkladu chybí důvody, proč je to špatně, např. jaká jsou rizika a/nebo jaké předpisy/zákony porušujeme apod. A příměr s brzdnými destičkami či nemožnost výměnu oleje auta opravdu nepovažuji za relevantní - byl by, kdyby provoz skeneru byl fyzicky rizikový, tedy např. pokud by mohl způsobit popáleniny nebo by z něj unikala záře ohrožující zrak (ať už HW nebo SW problémem). Ten příměr by byl IMHO relevantní u toho dávkovače kapačky. V případě našeho systému se skenery vidím prostor k diskuzi trochu jinde - jaká jsou rizika provozu nepodporovaného SW ve VM nebo provozu zařízení po jejich záruce, ale ani o jednom nepadlo ani slovo (a IMHO se nejedná o problémy, na které by byla jednoznačná binární ano/ne odpověď).
Tento vzor chování u něj vídám pravidelně a neviděl jsem případ, kdy by to vedlo k něčemu konstruktivnímu. To je ostatně důvod, proč jsem na ten první příspěvek nereagoval, přestože jsem byl v hodně velkém pokušení zkusit vést normální diskuzi, protože na první pohled jsem si nevšiml, jak obratně manipuluje tématem. Došlo mi to až po nějakém čase.
Jinými slovy, nepřijde mi, že by s ním ta diskuze k něčemu vedla.
Hned první příspěvek se obratně vyhýbá mému dotazu, v čem vy a já nechápeme „rozdíl mezi "zařízení funguje" a "zařízení funguje spolehlivě/bezpečně"“ (což je tvrzení, na které jsem reagoval).
To, že vy nechápete komentář, neznamená, že se ten komentář něčemu vyhýbá. Tak se prostě smiřte s tím, že vám není dáno pochopit rozdíl mezi „zařízení funguje“ a „zařízení funguje spolehlivě/bezpečně“. Mně třeba připadá, že není tak těžké pochopit, že když nastartujete auto a jedete v něm, můžete si říkat „auto funguje“, ale až sešlápnete brzdový pedál a nic se nestane, zjistíte, že „auto nefunguje spolehlivě/bezpečně“. Ale smířil jsem se s tím, že vy ten rozdíl nechápete, nebudu vám to znova vysvětlovat.
"Chyba je v tom, že HP vůbec píše nějaký software pro skener. HP má poskytnout ovladače (nebo ideálně specifikaci)"
Chyba je v tom, ze v idealnim svete nezijeme. ;). HP ovladace samozrejme poskytuje. A i vestavena aplikace ve Windows s nima umi skenovat dokumenty. Jenze prepnout na snimani filmu neumi "libovolny software". V realnym svete to neumi skoro zadny SW. A i ty co to umej, tak nemaj integrovany filtry pro oziveni a opravy starych vybledlych filmu a ani nedokazou snimat v takovy kvalite jako ten SW od HP.
20. 10. 2021, 11:46 editováno autorem komentáře