Flash je politická mrtvola, to je jasné už poměrně dlouho. Z mnoha různých důvodů je z webu vytlačován. Hlavním spouštěčem exodu byly mobilní platformy, ale problémy tu byly už dlouho před nimi – velká náročnost, uzavřenost kódu a neuvěřitelné bezpečnostní problémy. Stále jsou však weby (že, Česká televize?), které bez něj prostě nefungují.
Adobe už na začátku roku 2012 prohlásil, že končí s vývojem linuxového Flashe pro staré rozhraní NPAPI, které se poprvé objevilo v roce 1995 v Netscape Navigatoru. Toto rozhraní postupně převzaly také další prohlížeče včetně Firefoxu, Chrome, Safari, Konqueroru a dalších. Kvůli zastaralosti a bezpečnostním problémům jej ale postupně opouští – Chrome před třemi lety, Firefox se k tomu chystá a právě Flash dostane jako jediný výjimku.
Původní čtyři roky starý plán hovoří o tom, že podpora NPAPI v Linuxu je u konce a následujících pět let budou vycházet už jen bezpečnostní záplaty pro nejnovější verzi. Uživatelé linuxového Firefoxu tak zůstali u verze 11.2, přičemž aktuální verze nese označení 22.
Ukončení vývoje NPAPI pluginu se ale týkalo jen linuxové verze, varianta pro Windows existuje stále v nejnovějším sestavení.
Další vývoj linuxové verze se odehrával už jen s rozhraním PPAPI, které původně Google založil na NPAPI, ale později jej kompletně přepsal. Uživatelé prohlížečů Chrome a Chromium tedy o nejnovější verzi v Linuxu ochuzeni nebyli.
Nyní Adobe oznámil, že se k vývoji Flashe pro NPAPI vrací a nejnovější betaverze s číslem 23 už je zase k dispozici v obou variantách. Neplatí tedy už ani konec podpory v roce 2017 a po dostatečném otestování současné vývojové verze začne Adobe opět vydávat pro Linux obě varianty – s NPAPI i PPAPI. Uživatelé tak budou mít k dispozici stejné číslo verze jako ve Windows a macOS.
Podle Adobe jde primárně o bezpečnost, nové verze obsahují nejnovější záplaty bezpečnostních děr. Upozorňuje ale také na to, že některé nové vlastnosti [PDF] nebudou do NPAPI implementovány – uživatelé tak přijdou například o 3D akceleraci pomocí grafické karty nebo o pokročilejší DRM.
Plná verze Flashe tak nadále zůstává k dispozici jen pro PPAPI a Adobe věří, že je to správná cesta. Varianta pro NPAPI je podle něj „krokem zpět v otázce funkcionality, stability a bezpečnosti“. Betaverzi pro 32– a 64bitové procesory si můžete stáhnout od Adobe a my jsme vyzkoušeli, že skutečně v pořádku běží.
Pro uživatele linuxového Firefoxu je to dobrá zpráva zejména v tom, že nezůstanou příští rok odříznuti od bezpečnostních záplat. U tak děravé věci jako je Flash je to navíc velmi zásadní zpráva. Na druhou stranu ale nepůjde o úplně plnohodnotnou variantu, protože v ní zjevně nebude probíhat stejně aktivní vývoj.
Flash je ale na ústupu a uživatelé jej potřebují spíše jako nouzové řešení pro weby, které na něm ještě stále trvají třeba při přehrávání videa. Je proto dobré, že jejich přehrávač bude stále dostávat záplaty a troufnu si říct, že naprostou většinu uživatelů nejnovější vlastnosti Flashe nezajímají. Hlavně že nám bude pořád hrát to iVysílání.