Na neznalost one dulezite podminky Affero licence jiz nekteri naleteli uz dnes, konkretne ceske projekty Mediablog, Zalinkuj a dalsi viz Není opensource jako opensource a MediaBlog a Zalinkuj porušují autorská práva.
Jelikoz jsem u nich nenasel odkaz na upravene zdrojove kody, ani zadne vyjadreni, je mozne, ze licenci porusuji i nadale a kde pak cele Affero je, kdyz si ho muze dovolit kazdy jen tak porusit.
Tak to potom ale nechápu - co přináší Affero navíc?
Když si upravím redakční sytém a budu ho provozovat na svém serveru* nebo když si upravím jádro OS a budu ho používat na veřejně přístupném serveru, budu muset zveřejnit provedené změny?
IMHO podle GPL ne, ale podle Affero ano. Je to tak?
Vycházím z toho článku: "Už nyní je ale jasné, že GNU GPL 3 neřeší minimálně jednu spornou otázku – používání svobodného software po síti." a "Problém je, že v případě webových či jiných aplikací používaných na dálku po síti jednoznačně nedochází k distribuci samotné aplikace."
*) nebudu ho šířit, pouze provozovat.
GIMP: | Webova aplikace: |
---|---|
GTK | www prohlizec |
protokol interakci mezi GTK a core of GIMP | HTML stranky generovane skripty a HTTP pozadavky od prohlizece |
core of GIMP | aplikacni skripty na webovem serveru |
Jiná situace je s webovými aplikacemi, které využívají klientský prohlížeč jako grafické uživatelské rozhraní k vlastní aplikaci. Ale je vždy potřebné rozlišit, kdy je a pro co je klientský prohlížeč použit jako rozhraní. Jde-li o webovou prezentaci není klient uživatelem CMS neboť jde o grafické rozhraní k webové prezentaci (třeba i generované).Ja v prikladu mel spis na mysli spis tradicnejsi webove aplikace - emailovy klient, prohlizec map, diskusni fora ... Pokud nekdo ma na webu CMS a pro bezne uzivatele se to tvari jen jako staticke stranky, tak z jejich pohledu je asi prilis honosne to nazyvat webovou aplikaci. Nicmene pro lidi, ktere v tom CMS s tim contentem opravdu manipuluji to jiz bezna webova aplikace je.
Jak k tomu přijde původní autor aplikace, když na jeho výtvoru bude vydělávat daný student.
Ale to je přeci naprosto běžná praxe i dnes. Máte přeci právo vzít OpenOffice.org, vylisovat je na CD a prodávat. V tom Vám licence nebrání. Velcí linuxoví distributoři přeci také přímo vydělávají na práci vývojářů Linuxu, Firefoxu a dalšího software, který balí do svých distribucí. To je princip svobodného software. Jako vývojář máte možnost zvolit třeba licenci CC s doložkou NonCommercial. Pak už to ale nebude svobodný software, protože budete uživatele omezovat.
To je všechno pravda. Ale představ si, že jsi třeba student a chceš rozjet svůj první byznys. Máš skvělý nápad jak něco vylepšit. Za pár měsíců to naprogramuješ a zveřejníš službu na Internetu, začínají se objevovat první uživatelé, ale současně se o tobě doslechne třeba Atlas. Stáhne si tvoje zdrojáky a zprovozní službu u sebe. Díky svojí velikosti a tomu, že službu začlení do svého portálu, tě převálcuje.
Tahle licence jen nahrává velkým hráčům, kterým umožňuje ukradnout* nápad drobným inovátorům, kteří pak nemají šanci na úspěch.
Ale přesně takhle funguje GPL! Jen si za "internetovou službu" zaměňte "softwarovou aplikaci". Pokud AGPL likviduje drobné inovátory internetových služeb, tak úplně stejně likviduje GPL drobné inovátory desktopových aplikací.
Cituji Vuka:
Když CMS pod AGPL upravím a budu používat na firemním intranetu, taky nemusím nic uvolňovat mimo firmu a podle stejné logiky taky budu mít konkurenční výhodu zajištěnou investicí do vylepšení CMS.
Licence GPL ani AGPL neobsahují žádnou zmínku o intranetu natož o firemním intranetu. Takže tvrzení o tom, že mimo firmu není potřeba nic uvolňovat, je samozřejmě nesmyslné. Licence operují čistě s pojmy "uživatel", "distributor", "autor". A nerozlišují, zda dotyční pracují ve stejné firmě nebo mají společné záliby. To je fuk.
Pokud software nainstaluji na firemní intranetový server, jsem "uživatel". Používá ho řada zaměstnanců, to jsou také "uživatelé". Pokud použiji software pod AGPL (a pozor, je to mé svobodné rozhodnutí), pak musím všem "uživatelům" zpřístupnit zdrojové kódy a zaručit jim stejné svobody, jako zaručuje AGPL. Software se tak může šířit napříč firmami.
Ale pozor - to stejné platí pro GPL! Nainstaluji zaměstancům na firemní počítače software - v tu chvíli se stávám "distributor" (!) Každý, kdo ho používá, je "uživatel". Pokud použiji software pod GPL (opět je to mé svobodné rozhodnutí), pak musím všem "uživatelům" zpřístupnit zdrojové kódy a zaručit jim stejné svobody, jako zaručuje GPL. Software se tak může šířit napříč firmami.