Názor k článku Aktuálně: jak je to se smazáním archivu domény .cz? od Jiří Kubíček - V prohlášení k naší tiskové zprávě CZ.NIC uvádí,...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 24. 3. 2011 19:19

    Jiří Kubíček (neregistrovaný)

    V prohlášení k naší tiskové zprávě CZ.NIC uvádí, že o existenci našeho archivu do včerejšího dne nikdo nevěděl. O tom, že máme k dispozici archiv zónových souborů, jsem informoval zástupce sdružení CZ.NIC několikrát, naposledy na osobní schůzce asi před rokem. Není tedy pravdou, že by o něm do včerejška nikdo nevěděl. K tomu, aby byl archiv zatím neveřejný, nás nutila smlouva se sdružením CZ.NIC, která zakazovala předávat získané zónové soubory třetím stranám. Z nebezpečí duplikace ukládání takových dat strach nemáme. CZ.NIC kromě zveřejňování součtů počtu domén a jednorározového vydání spisku Domain Report 2009 žádné jiné statistiky nezveřejňuje ani nedeklaruje žádnou archivaci a lze jen stěží odhadovat, jaká data má v archivu např. z doby, kdy jsme domény měli evidované v db RIPE nebo v systému DSD. Živelné události navíc ukazují, jaké jsou slabiny archivů a že je vhodné data skladovat decentalizovaně a duplicitně.

    Dále ve svém prohlášení uvádí CZ.NIC zmínky o nějakém kolbišti a válce. Ve svém opojení z jednoduše získaných finančních prostředků, které do CZ.NIC každoročně držitelé domén prostřednictvím svých registrátorů posílají, asi zapomněli, že my ostatní žijeme v tržním prostředí a místo zmatených slov kolbiště a válka používáme slova trh a konkurenční boj. Na tomhle základě je naše společnost postavena a doufám, že to tak i zůstane.

    CZ.NIC také zmiňuje, že přechodem z NSEC na NSEC3 došlo k zabezpečení zóny. Je potřeba se na věc podívat z dlouhodobější perspektivy. Nejprve zónové soubory nebyly chráněny vůbec. Zónu si mohl každý stáhnout přímo ze jmenného serveru, historické zónové soubory z roku 1999 jsem před časem nalezl volně dostupné na FTP serveru. Později CZ.NIC přístup k zóně omezil jen pro smluvní partnery, kteří za přístup k zóně platili. Ovšem při zavedení technologie DNSSEC došlo k tomu, že pomocí techniky zone-walking si mohl zónu .cz stáhnout kdokoliv a my, platící smluvní partneři, jsme tedy byli v nevýhodě. Proto CZ.NIC urychleně nasazoval NSEC3, který ale z tohoto pohledu žádné zvýšené zabezpečení přístupu k obsahu zóny proti původnímu stavu před zavedením DNSSEC nepřinesl. Souvislost se smlouvami o přístupu o obsahu zóny a NSEC3 mi tedy uniká.

    Naprosto vytrženou z kontextu považuji informaci o tom, že jsem se ozval až skoro po měsíci od doručení výpovědi. V emailu řediteli sdružení i předsedovi představenstva jsem se omlouval, že z osobních důvodů (v den odeslání výpovědi se mi narodil druhý syn) reaguji opožděně a poníženě jsem prosil o přednostní vyřízení mé žádosti. Odpovědí mi byla gratulace k narození syna. Nyní na důvody zapomínají a podivují se.

    Pomalá komunikace ale není v žádném případě na naší straně. Dozvěděl jsem se, že představenstvo CZ.NIC rozhodlo o omezení přístupu k obsahu zóny .cz již 25.6.2010. Od této doby až do 22.2.2011, tedy během 8 měsíců, nás nijak neinformovali. Dokonce ani během těchto 8 měsíců z webových stránek nebyli schopni vzorovou smlouvu o přístupu k zóně .cz odstranit (viz http://www.nic.cz/page/314/pravidla-a-postupy/), je tam dodnes. Tato špatná komunikace z jejich strany je dle mého názoru hlavní příčinou tohoto sporu.