AlmaLinux má testovací verzi Kitten, KDE chystá vlastní distribuci

4. 11. 2024
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: AlmaLinux
Projekt AlmaLinux oznámil novou vývojovou větev své distribuce jménem Kitten. Projekt KDE se chystá představit vlastní linuxovou distribuci. Vývojáři Ubuntu oznámili, že spouštějí vývoj Ubuntu 25.04 Plucky Puffin.

Nová edice AlmaLinux OS Kitten

Projekt AlmaLinux oznámil novou testovací a vývojovou větev své distribuce, která se jmenuje „Kitten“. Ta umožňuje uživatelům AlmaLinuxu vyzkoušet si nový vývoj a změny ještě předtím, než se objeví ve finální stabilní verzi.  Začátkem tohoto roku začali vývojáři vytvářet infrastrukturu a sestavovací proces pro AlmaLinux OS 10 a začali testovat s využitím kódu CentOS Stream 10.

Na základě těchto přípravných prací sestavili verzi systému AlmaLinux OS 10, který nazvali AlmaLinux OS Kitten 10. Projekt zdůraznil, že Kitten není přímou obdobou systému CentOS Stream. AlmaLinux OS Kitten není dle vyjádření jeho tvůrců vůbec produkt, má sloužit jen jako prostředek na cestě vývoje další verze AlmaLinuxu.

AlmaLinux OS "Kitten"AlmaLinux OS „Kitten“

KDE Linux

Projekt KDE se chystá učinit odvážný krok a představit vlastní linuxovou distribuci. KDE Linux (kódové označení „Project Banana“), představený na konferenci Akademy 2024, je zcela nová, stále vyvíjená iniciativa vývojářů KDE, která má přinést bezproblémové a uživatelsky přívětivé prostředí, jež spojuje spolehlivost a bohaté rozhraní softwaru KDE se špičkovými linuxovými technologiemi.

Jedná se o zcela novou distribuci postavenou na Arch Linuxu, která obsahuje Btrfs, Flatpak a Snap. Pro KDE Linux je plánováno několik edic. Testovací edice bude denně aktualizovaná a bude určená pro testery a vývojáře KDE. Edice pro nadšence bude nabízet beta a stabilní verze a bude určená pro zkušené uživatele KDE. Nakonec stabilní edice, která bude určená pro běžné uživatele.

KDE LinuxKDE Linux

Začal vývoj Ubuntu 25.04

Vývojáři Ubuntu nedávno oznámili, že Ubuntu 25.04 Plucky Puffin je oficiálně otevřeno pro vývoj. Příští hlavní vydání této linuxové distribuce od společnosti Canonical bylo nazváno „Plucky Puffin“ a nyní má plán vydání a datum vydání stanovené na 17. dubna 2025. Jedná se o přechodné vydání, které bude podporováno softwarovými a bezpečnostními aktualizacemi pouze devět měsíců, do ledna 2026.

Podle harmonogramu bude Ubuntu 25.04 k dispozici pro veřejné beta testování 27. března 2025, fáze Feature Freeze je stanovena na 20. února 2025, zatímco fáze Kernel Freeze a Final Freeze na 3., resp. 10. dubna. Očekává se, že Ubuntu 25.04 bude dodáváno s připravovaným desktopovým prostředím GNOME 48, které spatří světlo světa 19. března 2025, a bude s největší pravděpodobností poháněno jádrem Linux řady 6.14.

Ubuntu 25.04Ubuntu 25.04

Open-source autíčko

Projekt microDMG Racer na na crowdfundingové platformě Kickstarter nesplnil stanovený cíl a jeho tvůrce se místo toho rozhodli vydat jej jako open source. Jedná se o autíčko postavené na desce ESP32 s ovladačem. Autíčko je vybaveno modulem Bluetooth Low Energy (BLE).

ict ve školství 24

Jeho autoři chystají vydat aplikaci kompatibilní se systémy iOS i Android. K autíčku si můžete vytvořit vlastní dráhu v podstatě kdekoliv. Autíčko má snímač, který umí reagovat na barevné nálepky, které simulují různé situace: bahno, zrychlení, zpomalení soupeře a další.

microDMG RacermicroDMG Racer

Nově vydáno

Vyšel Parrot 6.2, nové vydání na Debianu založené distribuce, zaměřené na bezpečnost. Antonio Rendón Ruiz oznámil vydání SKUDONET 7.2.0, aktualizované verze specializované distribuce, jejímž hlavním účelem je sloužit jako load balancer. K dispozici je Linux Lite 7.2, nová verze distribuce postavená na Ubuntu 24.04 LTS. Neměnná distribuce Nitrux vyšla ve verzi 3.7.1 s linuxovým jádrem 6.11, NVIDIA 565 a dalšími novinkami.

Parrot 6.2Parrot 6.2
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Filip Zatloukal vystudoval automatizaci na Univerzitě Tomáše Bati a už od studií se zajímá o vše kolem svobodného softwaru. Vždycky ho zajímaly technologie a žurnalistika, tak se rozhodl tyto dvě vášně skloubit dohromady.