Ten kamion mi připomněl stařičký vtip:
- Co je to kabelový přenos dat?
- No přece dát pár disket do kabely a přenést je na jiné místo...
K tématu ...
Na krátké vzdálenosti to bude asi rychlejší (zvláště pokud je potřeba jednorázově přenést enormní množství dat). Ale pokud by šlo o přenos dat z New Yorku do San Franciska tak bych si nebyl jistý (nehledě na trasy přes oceán NY > Londýn).
Pokud půjde pouze o cenu tak při vyšších objemech dat si toto řešení své zákazníky jistě najde.
To je ovsem jiz znacne moderni verze a navic to neni vtip. Kabelovy prenos praktikoval tusim VAKUS mezi Prahou a Brnem. Kdyz nefungovala linka, coz bylo celkem casto, strcili do kabely *pasku*, tedy zadne diskety, nekdo sedl na autobus a jel do Brna.
Nekdo by mel Amazon upozornit, ze existuje ceskoslovensky prior art, kdyby si snad chteli ty kamiony patentovat.
Ono i na delší vzdálenosti (klidně přes půl zeměkoule) to bude (až na latenci) stejně rychlé (z hlediska bandwidth), jen se zvětší latence a cena. Ale:
* Pokud by přenos přes internet byl v řádu let, pak z hlediska trvání celého přenosu to bude pořád lepší.
* Pokud mám tolik dat a potřebu je tak daleko přesunout, pak zřejmě mám s daty řádově vyšší náklady a přenášet je roky by mohlo být (např. z hlediska ušlého zisku) výrazně dražší.
Zanedbal jsem packet loss, teoreticky se s větší vzdáleností zvýší, ale hádám, že bude únosně malá.
Tedy reálně je to spíš o množství dat než o vzdálenosti.
K tomu, co bude rychlejsie.. Ten snowmobile prenesie az 100PB dat. Keby si chcel 100PB preniest 1Gbps uplinkom trvalo by to cca 25 rokov. Resp. ked to obratis naopak, potreboval by si 50Gbps uplink aby si tie data odoslal za pol roka.
Stale by to bolo pol roka a to uz sa bavime o celkom slusnej linke ktoru nie je celkom jednoduche len tak na pol roka kupit. 50Gbps je cca vsetok traffic v spicke v SIXe - Slovak Internet Exchange, cize sa bavime zhruba o rovnakom objeme dat ako je v spicke medzi (takmer) vsetkymi poskytovatelmi internetu na Slovensku.
Co je inak celkom zaujimavy fakt, ze samotny Snowmobile vie data prijimat az do 1Tbps - co vychadza na vyse 9 dni 24/7 uploadu. Ked priratam dalsich 9 dni na strane Amazonu na upload do S3, tak sme na 18 dnoch len na prenos dat z/do Snowmobile plus musime preratat prenos. IMHO to bude v reali tak na mesiac operacia. (neratam samotne planovanie pred tym, toto je kludne celorocny projekt)
Podla mna celkom fascinujuce cisla. Ked si vezmem vybavu na strane zakaznika aby si vedel saturovat 1Tbps linku datami, to tiez nebude uplne jednoduche a lacne. Tam uz sa ale oplati ratat ci si lacnejsi/pomalsi HW nepreplatis na poplatkoch za cas kedy je ten snowmobile zaparkovany u teba. (uvadzaju $0.005/GB per month - cize pol miliona mesacne?)
Premiér zaúkoloval ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Má zlepšit připojení k internetu s využitím peněz z Evropské unie.
Ted jde jeste o to, jake pripojeni k Internetu ma Mladek zlepsit. Aby to nakonec neznamenalo, ze za dotace z EU bude vybudovana silnejsi pripojka do Ministerstva prumyslu. Vzhledem k tomu, jak se v CR delaji vyberova rizeni, by to mohl dostat nejaky bratranec, ktery to udela za takovou cenu, ze na vic nezbydou prachy.
Pokiaľ vývoj na Slovensku má nejakú univerzálnosť, tak to bude fungovať nejak takto:
- vybraná firma za peniaze štátu/EÚ vykope nové trasy popri trasách už existujúcich, za cenu asi 5 až 10x vyššiu než je obvyklé
- následne do výkopu nahádžu chráničky nielen svoje, ale ešte ďalších 5 firiem, ktoré majú "kamarátstvo s výhodami"
- následne vybraná firma zriadi na tejto trase povinné prípojky pre rôzne úrady, organizácie, školy, asi 5 až 10x drahšie než by to tieto organizácie obstarali na voľnom trhu
- "kamaráti s výhodami" si potom rozdelia komerčných klientov
- následne skrachuje 5 až 10 malých dodávateľov, ktorí tieto služby predtým dodávali lacnejšie a/alebo lepšie, ale nemali podporu od štátu/EÚ
Zničení Pebble je hodně smutná zpráva :-(
Takže jediné použitelné chytré hodinky na trhu teď vlastní hračkářský výrobce, který prodává jakési plastové náramky, plné chyb... neschopný vyprodukovat jakýkoliv použitelný software....
Proč zase(po kolikáté už) to dobré zaniká ve prospěch technicky zaostalého, ale náležitě debilizovaného?
Time2 už se tedy nedočkám :-( Co místo nich? Něco od Garminu? Poraďte...
Co dělat nevím, prostě tomu nerozumím.
Je pro mě záhadou, jak mohli na relativně malém trhu kdysi úspěšně fungovat třeba výrobci 8-16 bitových domácích počítačů, přičemž masový Lojza o něčem takovém neměl ani tušení, takže ty věci nekupoval.... A když skončili, bylo to čistě z technických důvodů a pochopitelné, protože v sebeuspokojení pozapomněli na inovace a standardizaci...
Souhlasím s Jardou, že trh dnes ovládají lidé ne příliš bystří. Ale zdaleka ne jen na straně investorů. Zvrhlo se to v diktaturu masového idiota.
Jen doufám, že zbytky Pebble ještě nějaký čas pojedou i pod novým vedením. Zatím to vypadá, že přinejmenším vývoj firmwaru dále běží - před pár dny jsem instaloval čerstvou verzi 4.3 a nic nenasvědčovalo tomu, že by chtěli skončit.
Když budeme velcí optimisté, dojdeme k závěru, že vedení Fitbitu by muselo být úplně hloupé, pokud by zařízlo zlaté tele v podobě Time2 - není totiž nejmenší důvod, aby to nekoupil i masový Lojza, když se mu to náležitě podá. Pokud jejich marketing dokáže prodat i ten shit co vyrábějí teď....
Ano - v tomto světě je to naivní optimismus.
Je pro mě záhadou, jak mohli na relativně malém trhu kdysi úspěšně fungovat třeba výrobci 8-16 bitových domácích počítačů, ...
Tehdy tyhle veci byly celkem vzacne i na zapade. Vrcholem elektroniky byl digitalni budik s fluoescencnim displayen (tedy pokrocilou elektronkovou technologii), digitalky s LED, pozdeji LCD a prvni kalkukacky s LED, pozdeji LCD displayem. Dneska kam zajdes, je digitalnich krapu vsude tolik, ze jim to pomalu pada z regalu. Trh je zasycen, i kdyz je svet dokonaly. A neco takoveho, jako Sinclair ZX-8x, co si musel clovek sam postavit, by skoro nikdo dnes nekoupil.
To co velmi nepřesně a zkresleně popisuješ, odpovídá přelomu 70. a 80. let.
Ve druhé půlce 80.let tam byla na trhu spousta osobních počítačů a z určitého pohledu to bylo pestřejší než teď. Firmy, které to vyráběly měly ale trh poměrně malý, protože "masa" se o to ještě příliš nezajímala. Přesto fungovaly.
Dnes chce každý prodávat laciný šrot po tunách a zisk mít okamžitý. A v tom to možná taky je...
Proč nevyrábět speciality pro lidi, kteří je chápou za více peněz? Dal bych za Pebble Time Steel klidně 2x tolik co mě stály a řada lidí to vidí stejně... I dnes existují firmy, které třeba produkují transceivery pro radioamatéry, vyvíjejí je téměř k dokonalosti a prosperují. Ano, je to drahé, neprodává se to po tunách, ale je dost lidí, kteří to chtějí, potřebují, zaplatí... Ovšem pro lidi s kapitálem dnes není v módě do něčeho inteligentnějšího jít. To jsou jen tuny, miliardy, okamžitý zisk...růst, růst růstu. Prostě kvantita bez kvality.
Jenomze trebas Amiga 500 stala $700 v tehdejsich dolarech. A jak to nakonec s firmou dopadlo asi vis...
Jeden z duvodu, proc tehdy jo a dnes ne jsou ekosystemy. Kdyz nebylo nic kolem, tak jsi mohl prijit s ledascim. Dnes se prakticky od cehokoli ocekava, ze bude spolupracovat se spoustou dalsich veci.
Cena by byla argument, pokud by Amiga nebyla úspěšná. Jenže ona i v tom tehdy malém trhu úspěšná vcelku byla a vznikl kolem ní další trh s doplňkovým hardwarem, literaturou a softwarem. Pamatuju si na ty věci až moc dobře, jednu funkční A500 mám pořád doma...
Commodore skončil prostě proto, že zaspal v inovacích - kdejaké PC bylo po roce 1990 výkonnější pak dokonce i ve hrách. Skončil zcela logicky.
Ovšem když končí výrobce objektivně jedněch z mála použitelných chytrých hodinek, logické to moc není. Prostě další zabitý dobrý produkt. Historie se stále opakuje. Taky jsem kdysi musel používat VHS video, přestože při jeho vzniku existovaly 2 daleko lepší systémy(Video2000 jsem měl možnost porovnat...)
Nevšiml jsem si, že by moje hodinky nekomunikovaly s telefonem a nedělaly to k čemu jsou určeny. Jakýpak "ekosystém", pro žádné jiné tolik aplikací nenajdeš.
Pamatuju si na ty věci až moc dobře, jednu funkční A500 mám pořád doma...
Commodore skončil prostě proto, že zaspal v inovacích - kdejaké PC bylo po roce 1990 výkonnější pak dokonce i ve hrách. Skončil zcela logicky.
Ovšem když končí výrobce objektivně jedněch z mála použitelných chytrých hodinek, logické to moc není. Prostě další zabitý dobrý produkt. Historie se stále opakuje.
No a tim to je. Dnes kdekdo nabizi hodinky, ktere jsou mnohem rychlejsi, nez stare modely. ;-)
To co velmi nepřesně a zkresleně popisuješ, odpovídá přelomu 70. a 80. let.
Ve druhé půlce 80.let tam byla na trhu spousta osobních počítačů a z určitého pohledu to bylo pestřejší než teď. Firmy, které to vyráběly měly ale trh poměrně malý, protože "masa" se o to ještě příliš nezajímala.
No prave. Byly na trhu, ale nebyly v domacnostech. A pak se objevily hracky, jako ZX-80 za 80 liber, coz byla cena, pri ktere to ty masy zacalo zajimat. Pro srovnani Apple I o ctyri roky mladsi: Introductory price US$666.66 (equivalent to $2,777 in 2015) - sakra, to je inflace! A na Apple I si clovek dokonce musel zbouchat krabici, sehnat klavesnici a postavit napajeci zdroj! To ZX-80 byl jiny luxus pro masy a dal se za vic penez sehnat uz smontovany.
No hlavně v tom, že ZX-80 se začalo prodávat už v roce 1980. Takže následné tvrzení, že v 80. letech skoro nikdo na Západě o domácích počítačích nevěděl, je nesmyslné.
V těch letech to byl už hit i když ne taková masovka jako dnes. Trh byl určen pro užší skupinu lidí, kteří uměli takový počítač nějak využít a přesto velmi dobře fungoval.
https://en.wikipedia.org/wiki/ZX80 : Release date 1980
Rekl bych, ze to cislo 80 tam je z nejakeho duvodu, stejne jako 81 v ZX-81.
Jinak ja nikde netvrdim, ze nikdo pocitac nemel, ale spis to, ze lidi, kteri ho meli, moc nebylo, protoze byly drahe jak svine, viz napriklad zmineny Apple I. Ani dnes mnoho lidi neda skoro 3000$ za pocitac.
No to je otazka cemu rikas vzacne. Pocitacove kluby byly, byly prvni bbsky nebo terminalove spojeni na univerzitu(protoze na zapade byla jina dostupnost pevne linky).
Sinclair ZX-80 uz byla pokrocilejsi era kdy pocitac uz byl postaveny a jen ho pripojit. Prakticky kus spotrebni elektroniky/kancl vybaveni (tak se tehdy pocitace radily).
CSSR tehdy byla o vice nez 10let technologicky zaostala a co se sem nedovezlo to nebylo. V momente kdy na zapade bylo pro malou firmu dostupne PC, tady byly hitem 8bity.
Ale i ten pocitac - stavebnici by koupil... Lidi taky kupuji Arduino, Raspberry atd. Tehdy slo o nadseni.
Me by regulerne zajimala budoucnost tech ruznych avastu .... furt se pise, kolik odhalili hrozeb, ale to je vyhradne na mailserverech, cili se to koncovych uzivatelu netyka. A taky kdo dnes kupuje antivirus? Leda kdyz se mu omylem stahne spolecne s nejakou srackou jako chrome nebo java. Uz snad nekdy od prehistorickych W7 je defender, ktery je minimalne stejne tak dobry, akorat neobtezuje picovinama, je lip integrovany do systemu a nestoji zhola nic.
Klasicke antiviry to maji uz davno spocitane, jejich akcie bych si rozhodne dlouho nedrzel;)
Jo, ale pak dedek a rodice kazdy rok plasili, ze se jim vyhazuje nejaka hlaska o tom, ze tam je cosi nezabezpeceneho, asi nejaky virus a muselo se to prodluzovat. Jeste na osmickach jsem to mel, ale s W10 uz jsem to nechal jenom na defenderu. Avast notoricky nepoustel nejake weby, proste semtam se neco nenacetlo a uz jsem vedel, aha avast. S defenderem jsem spokojen, navic asi ani nejde vypnout, takze tam ten proces furt zere nejakou pamet, takze timhle jsem to vyresil - proste jsem se s tim smiril:o) MS se holedbal, ze maji nejvetsi uspesnost, kazdy to chvalil, tak proc ne? O dalsi starost min. Prohlizec poustim pod jinym uzivatelem bez opravneni, navic W10 jsou nejnovejsi a budou i bez antiviru patrne bezpecnejsi nez obstarozni W7 s avastem (natoz XP, ktere ma u nas snad jeste petina lidi).
Moje dcery si asi před dvěma lety zas na počíatače opakovaně natahovaly jakýsi Quone8 - nastaví to na sebe úvodní stránku prohlížeče, vypadá to jako Google a totálně to zabrzdí internetové připojení - a Avast ani nemukll. AdwCleaner to bez problémů detekoval a odstranil, takže asi záleží na tom, na co zrovna narazíte.
Avast jsem měl ještě u rodičů a stejná zkušenost jako předchozí příspěvek - pořád vyskakovala nějaká okna, furt to něco chtělo, rodiče mi každou chvíli volali, že to něco hlásí, co s tím mají dělat. Před půlrokem jsem Avast zlikvidoval a nechal tam Defender.
Před lety jsem byl z Avastu nadšený (zvlášť ve srovnání s AVG), ale poslední dobou to šlo nějak do kopru...
SEP máme v práci a ohlkedně rychlosti je to fakt horor.
Mimochodem by me zajimal ten 1TB disk. Za 60 USD (bez DPH, coz jsem zjistil zrovna vcera:o) je neomezene.
Takze terovy disk za 1200 (40 USD bez DPH a vypalneho) neni zrovna nejaka hitparada a to jeste pocitam, ze nad ten 1TB bude klasicky neomezeny cloud. Jedine co by me zajimalo, jestli ma nejakou specialni aplikaci pro synchronizaci treba na bitove urovni nebo jen tu zcela nepouzitelnou firemni aplikaci, ktera neumi ani synchronizovat slozky a musi se tam rucne natahat, co stahnout a co nahrat. To jim samozrejme nevycitam, ja to dokonce chapu, za iceberg storage u S3 se plati mnoha mnohaaa mnoooooohaaaaaaaa nasobne vice a tohle je pro BFU, takze jakoze neomezene, ale synchronizaci necekejte. Synchronizace u nejakych podradnych zarizeni s androidem pry nejak jde, ale tam pocitaji, ze tam clovek za rok nahraje 50GB:) Pro windows uz dokonce maji API jen na vyzadani a ne na strankach:o) Protoze samozrejme vznikly synchronizacni aplikace nebo dokonce vzdalene disky (no, do jiste miry to nejak funguje) a podobne, coz se jim pochopitelne nelibi, aby si tam lidi zalohovali kvanta dat. Treba ja tam uz nasypal 20TB, ja jsem presne ta vyjimka, kterou nechcou, jelikoz se jim proste nevyplatim:o))) Doufam, ze to brzo nezariznou jak microsoft s tim neomezenym onedrivem, ikdyz ten byl podstatne levnejsi .... nicmene 160Kc mesicne za neomezene amazon uloziste neni vylozene spatne:)