Vlákno názorů k článku AMD nebude omezovat těžbu kryptoměn, z Linuxu zmizí podpora legacy IDE od Havis 911 - Nerozumiem, prečo ľudia ťažia kryptomeny, keď by najviac...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 3. 2021 16:04

    Havis 911

    Nerozumiem, prečo ľudia ťažia kryptomeny, keď by najviac pomohli ekonomike práve tým, že by zapojili svoje procesory a grafické karty do boja proti COVID-u.

    Mám tým na mysli prihlásiť sa do distribuovaných výpočtov
    typu BOINC https://boinc.berkeley.edu/
    a projektov:
    Folding@Home - https://foldingathome.org/
    World Community Grid (WCG) - https://www.worldcommunitygrid.org/
    SiDock@home - https://www.sidock.si/sidock/
    DreamLab - https://www.vodafone.co.uk/mobile/dreamlab
    + pravdepodobne mnoho ďalších

    Možno vás to bude stáť trochu elektrickej energie, ale určite pomôžete vede.
    Rovnako by mohli spraviť aj univerzity s počítačmi, ktoré sú teraz kvôli lockdownu nevyužité.

  • 21. 3. 2021 16:26

    Miroslav Šilhavý

    Ono to bude tím, že v malém prakticky nikdo netěží za své. Nedává to ekonomický smysl. A když už si někdo od někoho bez vědomí půjčuje elektřinu, nestojí za to riskovat pro dobrou věc, ale jen pro peníze.

    ...no a velcí, ti to mají výhradně na kšeft, po nich se to chtít nedá.

  • 21. 3. 2021 16:48

    Havis 911

    Tak možno by malo predsa len zmysel obmedziť ťažbu kryptomien, alebo sa mýlim?
    Veď to neskutočné množstvo výpočtového výkonu, ktoré by sa dalo použiť v boji proti COVID-u by stálo zato, či nie?
    Alebo Krypto sa ťaží už väčšinou cez ASIC, čiže vlastne obmedzovanie tažby na GPU nemá zmysel?
    Otázka vlastne znie, ako spopularizovať distribuovaná výpočty. Keď každý prispeje trochou, tak tie miliony (miliardy?) Procesorovych jadier a GPU pomožu vytvoriť nový liek proti COVID-u a možno aj ďalším chorobam?

  • 21. 3. 2021 22:25

    J ouda (neregistrovaný)

    Bojím se že tak jednoduché to není. Když se s Boincem začínalo, tak v podstatě to nic moc nestálo, pustil se výpočet na low prioritě a využíval idle zdrojů, když nebylo na práci něco jiného.
    Udělejte to na dnešních počítačích (a grafikách) a můžete i v nejtvrdší zimě přestat topit, minimálně do první faktury za elektřinu. To už si pak lidi dost rozmyslí.
    Omezit těžbu kryptoměn, ale jak? Dokud se nezhroutí obchodování s nimi, tak moc možností není.

  • 21. 3. 2021 22:30

    Mintaka

    Spíš by bylo záhodno navrhnout a realizovat takovou kryptoměnu, která ve své podstatě bude při "těžbě" těžit něco smysluplného a toho "krypto" tam bude jen pár procent režie.

    To by se hodilo nejen kvůli Covid19 ale i Covid21, 22, 23... ale i počítání mnoha a mnoha věcí, které by stálo za to spočítat.

    (Nejisté pokusy tímto směrem již byly/jsou činěny, ale zatím to nemá ty správné grady.)

  • 21. 3. 2021 23:09

    bez přezdívky

    Ale taková cryptomena už existuje -- Gridcoin :) používá PoS na zajištění samotné sítě a zároveň odměňuje za projekty na BOINCu ;)

  • 22. 3. 2021 4:25

    J ouda (neregistrovaný)

    Hmm, něco jako boinc-like based mining? Pokud by se podařilo zvládnout politiku (zejména v tom, podle jakých kritérií, jak se to bude schvalovat etc. se zařadí další projekt do poolu) a zejména kolem takové měny spustit investiční bublinu podobnou jako je ta u BTC, tak by to mohla být cesta. Technicky by to nemuselo bý složité.

  • 22. 3. 2021 5:46

    Mintaka

    Něco na bázi distribuovaných výpočtů typu: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_distributed_computing_projects

    BTC je, co se týče těžby, skoro loterie. Takže, pokud těžit, tak nějak spravedlivěji.

    Data jsou různého typu. Něco jde paralelizovat dobře něco ne, takže zohlednit oba typy úloh.
    Některé výpočty jsou snadno validovat, některé by nejspíš bylo nutné počítat na více místech a pak výsledky porovnat.

    Jak to udělat, aby se to prosadilo?

    Základem by měl být dobře navržený a vyladěný systém. Vůbec by nevadilo, kdyby návrhy, vývoj a testování trval třeba 10 let. Už jen trvalá snaha o takový projekt by byla dobrým ukazatelem významu.

    Provázanost např. s cenou BTC?
    Potvrzování transakcí BTC (ideálně v nějaké odlehčené formě) by mohlo být naopak uvnitř, jako jedna z aplikací distribuovaných výpočtů.
    Nebo tímhle směrem začít směřovat rovnou celý BTC ekosystém?
    Kam se bude vyvíjet je do značné míry dáno konsenzem vývojářů a minerů a možná pár o pár halvingů dál začne být otázkou jak to vést dál s ohledem na náklady těžby vs rozumné poplatky za transakce.
    I když tak zásadní změna by si nejspíš zasloužila vlastní fork.

    Zohlednit rovnou potenciální budoucí zapojení kvantových počítačů, by byl příjemný bonus.

  • 22. 3. 2021 6:55

    Miroslav Šilhavý

    Ano, současná kryptoplatidla podle mě nemohou přežít. Představte si jednoduchou situaci, a co by se stalo, kdyby výrobce čipů nejprve rok sám těžil a teprve pak vůbec svůj čip zveřejnil. Brzy by byla celá měna v rukou takových firem.

    V nemalém se to děje už dnes, vítězí ti, kteří mají přístup k technologiím (vykoupí karty) a k levné elektřině. Když se nad touto větou zamyslíte, tak zjistíte, že nejlepší podmínky pro ovládnutí kryptoplatidla mají samotné vlády - tedy přesně ti, kteří údajně mohou za současné "nestabilní" měny.

    Je asi na každém, s čím chce spekulovat, do toho bych jednotlivci nemluvil. V globálu ta celá myšlenka žádný smysl nemá, právě kvůli tomu, že prospěch se dá díky technologii a energii koncentrovat do několika málo rukou. Co mě zaráží je to, že spousta jednotlivců je stále přesvědčena o tom, že je to dobré řešení pro svět. Taky mi vadí, kolik cenné energie je při tom spáleno.

  • 22. 3. 2021 8:29

    Mintaka

    Spotřeba energie, to je takový staronový bubák.

    Touhle optikou bychom vyhodnotili mnohé jiné spotřebovávatele energie a zdrojů, které "plýtvají" zdroji a ničí přírodu násobně více.
    Namátkou: Značná část osobní, letecké a nákladní dopravy je zbytečná, nebo by mohla být optimalizována. Průmysl počítačových her a jejich konzum. Výroba a konzum stupidních seriálů. Vojenský průmysl,...
    Víme kolik spotřebovává např. těžba zlata? Jakou to má eko zátěž a kolik při tom ročně umře lidí?

    Sama o sobě energie nemizí, ale přeměňuje se, takže u těchto úvah je třeba zohlednit z jakých zdrojů se bere, neobnovitelné / obnovitelné / přebytečné.
    Co se děje se zbytkovým teplem?

    Do těchto energo-eko úvah by bylo vhodné zahrnout další myšlenky.
    Jaký vliv bude mít klesající spotřeba asic čipů? Jaké se chystají změny v ekosystému BTC pro zefektivnění a zvětšení množství transakcí? Jak to bude až bude těžba energeticky úplně nevýhodná a de-facto to bude žít jen z transakčních poplatků?

  • 22. 3. 2021 9:02

    Miroslav Šilhavý

    @Mintaka

    Problém kryptoplatidel je, že u nich je spotřeba energie samoúčelná. Nevstupuje do hry jako podpůrný faktor fungování, ale jako fundament. Cena kryptoplatidel roste jen díky tomu, že se zvyšuje náročnost těžby.

    Otázky, které jste položil jsou jen obměnou té myšlenky. Co se stane, až nebude možné těžit? Odpověď na to se už rýsuje. Kryptoplatidlo přestane být zajímavé jako primární zdroj zisku (tj. těžba, spekulace) a mělo by sloužit jen jako platidlo. Co ale vidíme je, že objem obchodních transakcí je minimální a odtržený od úsilí těžit. Úsilí roste vyšším tempem, než obchodní transakce. To dává nápovědu.

    Pak je tu další otázka, kterou je potřeba vyřešit (na tu bude mít asi každý jiný názor). Kryptoplatidlo slouží víc tam, kde selhává běžná měna. To se dál ještě dělí na dvě podskupiny. Oblasti stižené ekonomickými katastrofami (v to počítám i země zbídačené vlastními vládami), ale taky obchod, který považujeme za nelegální. Dovedu pochopit, že kryptoplatidlo může pomoci v tom prvním případě. Co mi vrtá hlavou je to, jak odlišit ty nelegální transakce - výběrem platby za lidi, drogy, zbraně. Obě oblasti - jak zbídačení země, tak nelegální obchod, mají jeden společný faktor: jsou řízeny zákony, tedy vladaři, parlamenty, vládami. V případě zbídačení země jsou na vině špatné zákony a špatná politika, v případě nelegálních obchodů mohou být pod kontrolou jedině dobrými zákony s bohulibou politikou.

    Pokud tedy říkáme, že argumentem pro zavádění kryptoplatidel je vymanění se z vlivu vlád, politky a bank, pak bychom měli mít odpověď na otázku, jak bez nich omezovat nelegální obchody, nebo jasně si přiznat, že naopak tomu dáváme volný průchod. Z diskusí spousty "zasvěcenců" jsem nabyl dojmu, že tyto otázky si vůbec nekladou. Paradoxně jsem taky zaznamenal i příznivce silného státu se silnou politikou (třeba i tou protimigrační) a zároveň obhájce kryptoplatidel - aniž by si uvědomovali, že zastávají dvě zgruntu neslučitelné myšlenky.

  • 22. 3. 2021 12:24

    J ouda (neregistrovaný)

    Tak trochu nesouhlasím.

    Podle mě cena kryptoměn roste stejně jako cena akcií GME - žádný fundament za tím není kromě toho že se pořád nevyčerpal dostupný zdroj (to znamená spekulanti kteří do ní investují. Nebo mnohem dřív, až si úřady došlápnou na Tether.)

    ad spotřeba elektřiny - tam si dovedu představit třeba na poušti velkou solátní farmu, zrovna těžba je aplikace kde nevadí že se těží jen za sluníčka. Ona nekvalitní elektřina je celkem levný zdroj (pokud není teda trh pokroucený dotacemi etc.) - jediný důvod proč to ještě nikdo neudělal mi dává smysl opatrnost investorů před dlouhodobou udržitelností ceny BTC.

  • 22. 3. 2021 12:59

    Miroslav Šilhavý

    @J ouda

    Těžit platidlo někde na poušti nedává moc smysl. Proč ho v tu chvíli vůbec těžit? V tu chvíli zvyšující se náročnost těžby ztrácí jeho regulační funkci a pak je tedy na zamyšlenou, k čemu ta funkce je (když vidím, jak se těží, tak pochybuji, že ta funkce k něčemu je už dnes).

    Nevyřešíte tím stále ten prvotní rozpor, o kterém jsem psal. Tedy snaze vyhnout se vlivu politiky státu na měnu, když na vliv státu chceme spoléhat, pokud jde o bezpečnost či zdraví a sebereme mu důležitý nástroj.

    Z globálního pohledu, jednotlivé země svoji měnovou politiku využívají k tomu, aby podpořili buďto dovoz, nebo vývoz. Lze tím reagovat na měnící se světové podmínky. Globální kryptoplatidlo sebere i tento nástroj. Vydělají na tom silně produkující země a lehce na tom vydělají země s nerostným bohatstvím, zatímco zbylé nebudou mít co nabídnout. Opět si nejsem jistý, jestli si to uvědomuje každý podporovatel kryptoplatidel. (Ale baví mě sledovat ty samé lidi, který neumí přijmout ani nevýhody Eura, že adoruje ještě něco globálnějšího).

  • 22. 3. 2021 13:37

    J ouda (neregistrovaný)

    Tak jak už psal Calculon, do pouště se to jen outsourcuje.
    Větší problém u BTC jako "nezávislé" měny je v tom, že jeho hodnotu plně určuje burza na základě chování spekulantů což má do nezávislosti ještě dál než jakákoli fiat měna - když se zhroutí ta, nekoupíte si za něj ani slanou vodu.
    (mezi námi, nemyslím si že kdyby se BTC zastavil úplně, jak těžba tak tím pádem i zpracování transakcí a neřeklo se to, tak by se něco změnilo, prostě je to zlaté nic s kterým se úspěšně obchoduje)

    Jinak nevěřím že nějaké kryptoplatidlo v dohledné době vznikne. Ne dokud svět funguje tak jak funguje, ale takhle volatilní měna je (snad kromě nákupu drog) na jakýkoli obchod vhodná stejně jako Zimbabwský dolar svého času. A volatilitu určuje trh.

  • 22. 3. 2021 17:03

    koska

    Dovolím si napsat svůj názor.
    Kryptoměny jsou pouze ničím nepodloženou spekulací.
    Pokud skončí těžba, ať už z jakéhokoliv důvodu, cena bude rovna $0.
    (A jakože indie a čína už na restrikcích aktivně pracují.)

    Protože "měna" s potvrzováním transakcí, u které není jak potvrdit transakci (= není těžba) je mi tak akorát k hounu. Jelikož ji neprodám, ani si za ni nic nekoupím.

    Takhle tedy jednou skončí Bitcoin.

    Kdy se to stane je otázkou. Může to být letos, za rok, nebo taky za 50let.

  • 22. 3. 2021 19:36

    Ondra Satai Nekola
    Zlatý podporovatel

    > Pokud skončí těžba, ať už z jakéhokoliv důvodu, cena bude rovna $0.

    Máš to úplně obráceně.

  • 22. 3. 2021 21:00

    koska

    No to určitě nemám.

    Jak potvrdíš převod na jiného vlastníka tedy transakci v blockchainu, když se nebude těžit tedy potvrzovat transakce hašem?

    Nijak.

    Proto taková transakce vlastně neproběhne, tedy si za kryptoměnu nic nesměníš, nepřepíše se do (tvé) peněženky atd.

    Tudíž taková kryptoměna nebude mít vůbec žádnou hodnotu.

    Ale klidně se nechám poučit.

  • 23. 3. 2021 23:18

    J ouda (neregistrovaný)

    Na to abyste obchodoval/spe­kuloval s kryptoměnou ale funkční transakce v té kryptoměně vůbec nepotřebujete­.Stejně drtivá většina spekulací je jen pár bitů ve virtuální peněžence té burzy
    Stejně jako při spekulacích v komoditách, můžete 100x koupit a prodat vlak plný prasat i když nemáte doma prasečák a k baráku přivedenou železnici. ;-)

    23. 3. 2021, 23:19 editováno autorem komentáře

  • 22. 3. 2021 13:11

    Calculon

    Tohle funguje v Íránu, tam se těží v poušti. Vláda tam pozvala Číňany, které jejich vláda vyhodila z Vnitřního Mongolska. Nejvíc rigů per capita je ale asi v Abcházii, kde využívají vodu z Kavkazu.