Jestli tomu správně rozumím, je pořád Intel efektivnější, když je počítač v idle. Sehnat na toto a potom provoz např. při přehrávání YouTube videa testy je poměrně těžké.
Hodně lidí asi počítač nevytíží zase tak moc, hlavně ne ti, kteří nechávají z různých důvodů počítač běžet skoro 24/7. Potom je možné, že Intel vyjde o něco lépe, pokud by spotřeba byla vyjádřena jako součet Wh v čase.
Najít k takovému článku nějaké pozitivum pro Intel je mistrovský kousek. Nicméně proč by si někdo koupil takový procesor a pak jej nevyužíval? Nesmysl, že má být PC puštěný 24/7 lidem vnucuje MS. Ale prodejci elektřiny svou cenou hlasují proti. Vzpomínáte na ty kampaně proti tomu, že lidi vypínají TV jen do StandBy módu dálkovým ovladačem? Tehdy se řešilo míň jak 0,5W. Těch řečí, že když se to vynásobí počtem TV, tak jedna elektrárna jede zbytečně. A dnes je "normální" PC nevypínat. V našem podniku je to asi 200 kusů. Lidi jsou v práci 8 hodin a dalších 16 hodin jedou počítače zbytečně. Tohle jsem nikdy nepochopil.
Termální a napájecí cykly. Obojí způsobuje nezanedbatelné namáhání komponent (kolísání teplot způsobuje mechanické namáhání díky dilataci, cyklování napájení zase silové namáhání kondenzátorů a tlumivek elektrickými a magnetickými poli, plotnovým diskům ubližuje namáhání motoru při rozběhu). Kromě toho lze dobu neaktivity využít k aplikaci aktualizací mimo pracovní dobu. Pro korporát je ta elektřina ve srovnání se ztrátami z výpadku položkou naprosto směšnou.
Když je to zapnuté, tak je to zase namáhané tepelně... to si fakt nemyslím, že bude nějak lepší. Já jinak stanici i ntb dlouhodobě uspávám a žádná zvýšená měřitelná poruchovost se na tom neobjevila...
A to o těch aktualizacích mě upřímně rozesmálo. Normálně operační systém se aktualizuje pár minut. Že tady jistý korporát dodává lejno, které se musí 3x týdně kvůli aktualizacím restartovat, některé i na bleeding edge hardwaru trvají přes hodinu a místo toho, aby za ty prachy co vydělávají, zaplatili normálního vývojáře, co s tím něco udělá, tak najmou nějakého manažera udržitelnosti, který na ten dialog s updatama přidá text se zeleným fontem jak jim hrozně záleží na CO2 emisích... To by jeden nevymyslel :-D
"Když je to zapnuté, tak je to zase namáhané tepelně."
Ne, to vazne neni. Zaklady fyziky vime? Kdyz neco bezi, ma to nejakou vicemene konstatni teplotu = namahani je nula. Problem neni teplota, ale jeji zmeny, coz je presne to, co se deje kdyz neco vypinas a zapinas.
V pripade elektroniky pak jako bonus dostava ta vec proudovy razy. Proto vzdycky vsechno umre pri zapinani. To ze by neco umrelo jen tak za behu se stava velmi zridka.
Minimálně v serverové oblasti to nesmysl vůbec není. Dělali jsme kdysi se serverovou technikou, typické racky v klimatizovaných sálech. Vydrželo to běžet bez přehánění roky, ale když se z nějakého důvodu musel sál vypnout, spousta věcí už nenaběhla zpátky. Typicky pevné disky, ale i zdroje počítačů, které už měly něco odslouženo, ale běžný provoz zvládaly, nevydržely ten proudový náraz po zapnutí a odporoučely se.
Tohle je sice částečně pravda, ale je třeba vzít v úhavu právě power-management. Ten mění sám o sobě spotřebu z pár desítek wattů do stovek.
Nové servery i počítače tak neustále prochází fázemi rychlého ohřívání-ochlazování a proudových šoků.
Nějaké vypnutí zapnutí má téměř nulový vliv, spíš pozitivní pokud se vypne.
Ty cykly tam budou i tak. Standardně je PC nastavené tak, že se uspává až do hlubokého spánku, kdy prakticky nic nežere. drcnutím do stolu se pohne myš a komp během sekundy či dvou naběhne, má-li kdo ještě točivé disky, ty se další sekundu či dvě budou ještě roztáčet. Pak uklízečka odejde a zase se to celé uspí až do rána.
Ráno přijde pracovník a další cyklus probuzení, který de-facto odpovídá zapnutí. To namáhání je IMO prakticky stejné. Při uspání to bere úplně nicotné proudy, většina HW je jako vypnutá, jenom několik periférií sleduje, jestli nepřijde nějaký trigger-event, na který je třeba reagovat probuzením (zapnutím) zbytku HW.
Tak to vidite trochu blbe chronologicky. Tehdy se resilo to ze nektere spotrebice mely ve standby treba 20W a vic. Low power standby prislo az kvuli prave takovym kampanim a legislativnim tlakum.
Dost dobre si pamatuju jak na to vyrobci kaslali. Napriklad se vyplo jen napajeni za trafem (vinutym!) a ne pred nim.
Nicméně proč by si někdo koupil takový procesor a pak jej nevyužíval?
Přece když zapnete počítač, tak pořád jen nekódujete video, nekompilujete, nekomprimujete data s využitím všech jader atp.
I když máte velmi rychlý počítač na práci, tak majoritu času budete něco číst, psát nebo upravovat projekt v nějaké aplikaci. Spotřeba procesoru se bude spíš blížit tomu idle stavu, přestože pak třeba při nějakém exportu, kompilaci násobně vzroste.
Jestliže je pak rozdíl v té minimální hodnotě odběru mezi AMD a Intelem u nějakého srovnatelného CPU třeba 25 W, tak už to během typické celkové životnosti PC něco může hodit.
V plné zátěži situace zpravidla zásadně obrací a naopak AMD má teď výrazně lepší poměr výp. výkon/watt.
Jaké má kdo použití, kolik času procesor fakt využívá naplno a kolik času se víceméně fláká, a jak si nastaví priority vzhledem k úsporám je samozřejmě individuální.
Ale blbě se o tom diskutuje, pokud si někdo třeba neudělá aspoň základní denní profilování odběru a vytížení během své normální práce.
Nesmysl, že má být PC puštěný 24/7 lidem vnucuje MS.
...
Lidi jsou v práci 8 hodin a dalších 16 hodin jedou počítače zbytečně. Tohle jsem nikdy nepochopil.
Tady se přiznám, úplně nevím, co s tím má společného MS? Daleko víc to souvisí s tím, jak si to nastaví daná firma, případně co je pro ně praktičtější.
Asi něco jiného je to ve firmě, která funguje fakticky jako "dílna", kde poslední odcházející sundá jistič. Jinak to ale může být ve firmě, kde lidé můžou pracovat i odjinud a na své počítače se připojují z venku třeba přes RDP a ta stanice je fakticky jump host na další systémy ve firmě. Další důvod může být i dostupnost pro nějakou centrální správu stanic a plánování těch otravných úkonů jako je pushování aktualizací, případné rebooty, full scan pomocí nějakého antiviru/EDR systému, centrální zálohování stanic mimo hlavní pracovní hodiny.
Ano vše se to sice dá odložit až po zapnutí následující den, ale může to otravovat při práci nebo minimálně zpomalovat.
A ano samozřejmě to zvyšuje náklady na energie, i když to nemusí být zdaleka tak zásadní. V drtivé většině jsou recenze CPU zaměřeny na ty enthusiast řady a nějaké sestavy s vybíranými komponenty, diskrétními grafikami, více SSD atp.
Ve firmách se majoritně používají daleko slabší procesory s integrovanými grafikami, v poslední době vidím dost často SFF PC nebo All-in-one PC s monitorem. Celé systémy jsou optimalizovány na idle spotřebu a při koupi se dost zohledňují i Energy Star specifikace, který každý výrobce těchhle office stanic poskytuje. Je tam přímo údaj o short-idle (se zapnutým monitorem) a long-idle (potom co monitor spadne do standby). Jak Intel tak AMD (u APU a notebookových řad) tohle logicky dost řeší.
V reálu, pokud se to nepohnojí nějakými přidanými a permanentně šrotujícími službami (třeba to zmíněné EDR s nějakým šíleným nastavením), tak se dá klidně dostat na pár wattů za typickou stanici v idle.
Jestli je to moc, nebo málo na celkový počet stanic a jestli to něco přinese je opět individuální. Ale mám spíš pocit, že závěr je, že to v celkových nákladech nic zásadního neznamená.
Naopak téměř nikdy jsem neslyšel, že by se řešila životnost ve vztahu k dennímu vypínání.
Za prve už tady několik řečníků vysvětlilo, že veškeré úspory v idle mode jsou irelevantní ve chvíli, kdy spustím náročnou úlohu vyžadující výkon. Pak Intel svým výrazným příkonem uvedenou hypotetickou výhodu maže. Takže já tuto diskuzi beru jen jako úsměvnou snahu někoho...
Za druhé - k vašemu dlouhému příspěvku jen tolik. Nemám jedno PC. Na úlohy, kde není potřeba výkon, mám obyčejné kancelářské PC s integrovanou grafikou. Tam je ještě letitý Intel, nejdou tam nainstalovat Win11 a jsem tomu rád. Procesor podobný této novince mám v PC, které pouštím právě jen tehdy, když renderuji video a podobně. Tam mě nějaká spotřeba v Idle mode fakt nezajímá.
Vždyť jsem tam přesně tohle napsal. Záleží na tom, kolik času tu sestavu vytěžuje, a že se to pod zátěží zcela obrací.
Pro mě osobně ta idle spotřeba také nemá tak zásadní prioritu jako výrazně vyšší efektivita současných Ryzenů v zátěži. Sice nemám doma víc (velkých) PC a je zapnuté téměř pořád, ale taky bych si teď nekoupil nic jiného, v tomhle jsme zajedno.
Ale nebudu zpochybňovat, že si to někdo jiný může vyhodnotit obráceně. Nebo že AMD má en-bloc všechny parametry skvělé, zvlášť když vím, že jak Intel, tak samo AMD umí udělat CPU/APU, který má v idle daleko menší příkon. I z tohoto důvodu jsem rád, že to v recenzích zaznívá.
To je celé, žádná další snaha v tom není.
Zbytek předchozího postu se vztahoval k tomu, proč si někdo může nechávat ve firmě pořád zapnutá PC.
Kde berete jistotu, že Ryzen vždy vyhraje? Dáme u velké sestavy přepočítat strukturu – W1390P bude mít hotovo, R7 7700 pomalu končit, zatímco R9 7950X bude sotva v polovině. Paradoxně jádra budou proti němu a ne, nejsou to nýmandi, co nikdy neslyšeli o paralelních výpočtech, ale prostě to v principu jinak udělat nejde. Komplexní rádiusy volné plochy… to je prostě záležitost jedno vlákna (HT se vypíná), na kterém to musí zůstat. Jakmile to začne lítat z vlákna na vlákno, je vymalováno – práce stojí a čeká.
Jasně, že Ryzen má poslední dobou hodně navrch, jenže ne vždy. Pak je to otázka konkrétní činnosti a kolik prožere R9 7950x, když na to potřebuje dvojnásobek času?
Single-thread výkon je irelevantní a možná i důvod proč je Intel tam kde je.
Realita je taková, že zlepšovat single-thread výkon stojí moc energie a benefity jsou skoro nulové. O kolik se ještě zlepší single-thread výkon? To budou max. desítky procent, kdežto multi-thread výkon, tam se bavíme o řádech, protože to je vlastně "horizontální" škálování.
Prostě těch use case na single-thread výkon není tolik, aby se vyplatilo pro ně optimalizovat a předhánět se tam. Podívej se na Apple, jejich CPU končí někde u 4.5 GHz a nikomu to nevadí. Není prostě důvod jít k 6GHz za cenu několikanásobné spotřeby energie a pár desítek % výkonu navíc.
23. 8. 2024, 13:24 editováno autorem komentáře
Jenže Apple Silicon a Qualcomm Elite dekódují 2x víc instrukcí za cykl, než se x86 může kdy zdát. Proto i s nižší turbo boost frekvencí drtí x86 v ne-SIMD úlohách, kde si x86 pomáhá AVX-512, např. kompilace programového kódu (Java, JavaScript, ...). Na uživatelském zařízení (mobil, notebook, desktop) výkon v single-thread bude vždycky "půlka zážitku". A Apple i Qualcomm to zvládají s nízkou spotřebou, často s pasivním chlazením.
EDIT: Pro vysvětlení, dnes může být procesorové jádro výpočetních jednotek, kolik chce, out-of-order buffer jaký chce, paměť na branch prediction taky velkou jak chce. Limitem je schopnost to krmit: počet dekódovaných instrukcí za cykl * frekvence.
23. 8. 2024, 14:17 editováno autorem komentáře
Tohle je s prominutím hloupost. PC s Ryzenem, ať už jakoukoli generací, mi vždycky v idle bere násobně míň než Intel. Mám PC s i7-12700, v idle žere na 230V zásuvce 70+ W. Vedle toho třeba PC s Ryzenem 5500GT v idle žere nějakých 15 W. A s vhodnou deskou se lze s Ryzenem dostat i pod 10 W, což je u Intelu až u úsporných a osekaných Atomů.
To máte různé, jak často si jdou uvařit kávu, telefonují, … nevím a je to vlastně jedno, protože ty kancelářské počítače se prakticky pohybují v minimální zátěži.
K vytvoření cenové nabídky, zpracování protokolů měření, sepsání revizní zprávy, podklady pro fakturaci (fotografie), docházku, … v podstatě moderní CPU paběrkuje na minimálních taktech, tedy v úsporném režimu. Vzácné chvíle, když to trošku vyleze (max. vteřiny) a zase žuchne na minimum. Stačí to, ten výkon, akcelerace a optimalizace jsou takové, že výkonem budou stačit ještě hodně dlouho a nepotřebují vysoký příkon.
V podstatě Windows v doméně (ADDS), zabezpečení koncového bodu (Eset) a MS Office – Access, Excel, Outlook, Word, … a ještě Firefox.
Takze kdyz mate ryzen 9, to znamena ze na nem jedete v nice boinc nebo nejaky cryptominer? co to jsou za pristupy prosimvas..
I Ryzen9 je pouze desktop trida, coz znamena ze je v domacim kompu, ktery vetsi dobu ceka na vstup uzivatele, nez se rozhodne provest nejakou hodne narocnou ulohu.
S tim atomem bych nechtel mit ani ten desktop, to je prosim vas vhodny tak na domaci zvonek :D
To bych neřekl, spíš je o kočičí chlup efektivnější v nízké zátěži, třeba Office, ale ty rozdíly jsou spíš chybou měření.
Elitedesk 800 G6 (všechny ve stejné konfiguraci i5-10400T, 16 GB RAM, 256 GB SSD, W11Pro se příkon v IDLE pohybuje 8.25 W, ačkoliv já naměřil 9.12 W což může být dáno potřebou být neustále připojen LAN (ADDS), připojenou NFC čtečkou apod. Průměrný příkon 12.48 W (10 hodin denně 3. rok) při běžné činnosti (MS Office, Firefox) s krátkodobými špičkami 48 W. Čtveřice Lenovo M75Q G2 s Ryzen 5 5600GE Pro, 16 GB RAM, 256 GB SSD je na tom prakticky úplně stejně, rozdíl v desetinách W.
Jde o velice malý vzorek 14 + 4, tedy nic, na čem byste mohl stavět závěry.
Na tom nezáleží, pokaždé se někdo a něco najde.
Trochu mi to připomíná DIIT v dobách FX8350. „V importu vítězí FX8350“, ve všem ostatním zaostávalo za 2700k a závěr zněl, že AMD je jasně nejlepší, protože import trval o pár sekund méně. Z opačné stáje, kde bylo jasno o nedostižnosti 1sock. Xeon E3-1270 s nejnižší spotřebou a nejvyšším výkonem. Co naplat, že Opteron 4274HE uměl RDIMM, ACL, neměl rozbité PCI, Direct I/O virtualizaci, paměťový scrubber, limit RAM … a stálo to víceméně stejně. Závěr zněl, Xeon (Sandy Bridge) je jasně nejlepší.
Kromě toho reakce směřovala na spotřebu v idle u kancelářských krabiček, bez ohledu na barvu maštale, protože ve výsledku je to jedno.
P.S.: Opteron 4274HE + Tyan S8010 (1sock C32) jsem měl v provozu 9 let.
To nenalezení mě zaujalo. Tohle jsem dostal na první vyhledání:
https://diit.cz/clanek/test-amd-fx-8350-45ghz-vs-amd-ryzen-7-3700x
a přes něj tohle:
https://diit.cz/clanek/amd-vydala-procesory-vishera-piledriver
Davide, taková recenze nikdy neexistovala, musel byste projít komentáře (no-X) a WIFT z toho vynech, co napsal bylo čtivé a objektivní, i když třeba přímo nesouhlasil. Utkvělo mi to v paměti podobně jako jiné perly a mnoho let DIIT zcela ignoruji, včetně linků vedoucí na DIIT. Vím, že tam píšeš články (recenze) a máš třeba lepší možnosti v dohledání, přesto je na mě obrnit se a pokusit se příslušné komentáře dohledat.
Mě právě zajímalo, jeslti jde o věc dobou, nebo současnou. Protože můj osobní názor je, že DIIT je už řadu let hrozná pro-AMD žumpa, ptž prostě zmizela redakce a zbyl vlstně jen no-X a nemá k sobě žádné "zrcadlo". Na DIIT jsem de facto přestal recenzovat nové produkty někdy kolem 2014-2015 a z DIIT jsem odešel 2017. Čili co se tam děje, se mě už víc jak 7 let netýká. Proto jsem byl zvědav, jelikož jsem si nijaký takový text o 8350 prostě nevybavoval. Naopak si pamatuji, že jsme na 8150 v době uvedení nenechali nit suchou.
Iddle má vágní definici, takže pak vzniká zmatení. Pamatuji si test, kde to měřili v celém rozsahu zatížení na 12700 vs ekvivalentní ryzen a křivky se protnuly u 35 %. Mě tu běží celé stádo kontejnerů, 3 virtuály, hudba/video, desítky tabů v prohlížeči, několik instancí phpstormu a vs code,... a přes tuto hranici se dostanu málokdy, jen když spustím integrační testy. Takže 95 %+ času jsem v oblasti, kdy by byl Intel efektivnější, ale mám ZEN 3.