Názor k článku Analogový záznam analogového signálu na digitálním počítači od Miloslav Ponkrác - Ale je, stačí si provést výpočet nebo si...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 1. 9. 2017 0:48

    Miloslav Ponkrác (neregistrovaný)

    Ale je, stačí si provést výpočet nebo si to nasimulovat pomocí Maxwellových rovnic. Přesně takto jsem argumentoval a smál jsem se přesně do doby, než jsem si to vypočetl. Už v měděném kabelu je při 20 kHz hloubka vniku řádově v desetinnách mm, a pokud je to (což je obvyklé u drátů) slitina mědi, dostanete se i o řády níže.

    VF situace je jinde, tam jde o to, aby se signál přenesl. Na případném zkreslení vf signálu moc nezáleží, protože následné rezonanční obvody a pásmové propusti obnoví původní sinusový signál. Právě proto jsou VF zesilovače často ve třídě C, kterou byste v NF zesilovači opravdu poslouchat nechtěli ani s vysokým stupněm hluchoty. Protože na mírné zkreslení ve VF kašle pes.

    Ale v NF je to jiné - běžný drát je v zásadě dosti frekvenčně závislé přenosové médium. A pokud hloubky pronikají celým kabelem, zatímco konec výšek třeba jen do hloubky setin milimetru, máte krásný drát, jehož přenosová funkce je závislá na kmitočtu už v NF pásmu, i při zanedbání vlastní indukčnosti a kapacit. Slyšet se to asi nedá, já nevím, ale zkreslení to vytváří.

    P. S.: Nejsem audiofil.