Můj názor je, že autorův mozek funguje docela dobře a že "mu nehráblo", autor je pravděpodobně celkem v pořádku. Jediný problém, který u autora vidím je absolutně totálně kardinálně nezvládnuté ego. Má potřebu být nejlepší, dokazovat to a připomínat to, chválit se a vyzdvihovat svoje úspěchy, má potřebu být obdivován. Zároveň velice těžce nese kritiku a má sníženou schopnost sebereflexe a to do takové míry, že připustit chybu na svojí straně může být zcela nad jeho síly. Autor je bezesporu chytrý člověk, ale jeho ego ho prostě kompletně válcuje.
Vždy si vzpomenu na jednoho našeho učitele na střední škole. Chytrý člověk, pokrokový, vynalézavý. Akorát nesnášel kritiku, jeho cholerické reakce byly pověstné. Jak jsem nastoupil na VŠ, tak jsem zjistil, že plno věcí, co ten člověk vymyslel, se na VŠ učí. Kupříkladu Svobodovy mapy. Najednou mi došlo, že náš pan učitel vlastně jen vynalézal kola. Věci, co už tu byly. A jak nám na srazu po x letech potvrdil náš třídní - ono se to o něm vědělo, ale nikdo to neřešil, protože to vždy končilo jen hádkou. Že pan profesor většinu z těch věcí ani nevymyslel, ale někde si je přečetl. Jenže v jeho světě nedokázal rozpoznat rozdíl. V jeho světě to byly jeho vynálezy. Dokonce se tradovalo, že jednoho svého kolegu učitele fyzicky napadl poté, co ten v hádce vzal knihu z police, ve které si milý vynálezce tu věc nastudoval a dokonce v ní měl vlastnoručně napsané poznámky. Jeho mozek/ego/něco jiného takovou konfrontaci nevydržel a skončil na řadu měsíců na nemocenské. On prostě byl předsvědčený, že to vymyslel, a fyzický důkaz toho, že ne, že si to jen přečetl, zkrátka neustál.
Jako student jsem ho žral a hrozně moc nás všechny naučil a motivoval. Zpětně je mi ho líto. Byl to vlastně strašně nemocný člověk. Ale v té době jsme to nevěděli, nevnímali a asi bychom to ani nepochopili. Pro nás to byl génius a důkaz toho, že i obyčejný člověk z malého města může ve dvacátém století vymyslet převratné věci. Leonardo da Vinci z masa a krve. Možná že on sám vědě nic nedal, ale díky němu se určitě našly desítky, možná stovky studentů, které motivoval k tomu zajímat se o výzkum a vývoj.
Z pana Kulhavého mám podobný pocit. On jistě věří tomu, že vymýšlí převratnou novinku, která buď nikoho ještě nenapadla, nebo sice napadla, ale dotyčný byl hloupý a tak to nezvládl. Přejme mu to. Třebas někoho inspiruje.
Jo, také jsem si vzpomněl na podobného člověka, co jsem jej kdysi znal. Jen nebyl tak agresivní. Vymýšlel pertetum mobile (bylo to v tomto století) a byl té myšlence naprosto oddán. Princip byl motor spojený s generátorem. Ten chlap byl Ing elektro. Rozhodně jsem pro inspiraci ostatních, bez ironie. Pokud ovšem tento přístup zobecníme, navrhuji změnit název z root.cz na dopisy z psychiatrické léčebny.
Tak podobné perpetuum mobile jsem vymýšlel někdy, kdy mi bylo asi 6 let :-) Pokud to někomu vydrží až do získání ing titulu, tak tu máme důkaz, že prověřování znalostí na technických školách je (či dříve bylo, pokud budeme optimisté, že jde kvalita výuky nahoru) poněkud formální.
Já své první "perpetuum mobile" zkonstruoval ve dvanácti letech. Fungovalo, "jen" u toho bylo potřeba točit kličkou. Až na VŠ jsem díky tamní fyzice a matematice finálně ztratil víru, že u mého "gravitačního motoru" opravdu není problém jen v tom, že prototyp je ze stavebnice merkur a tak má velké tření, a že ani supravodivá magnetická ložiska by to nezměnila.
Na VŠ jsme také měli jednu z přednášek v historii vědy a techniky na toto téma. Skutečnost je ta, že dnes už na mnoha místech "perpetuum mobile" máme. Háček je jen v té definici a úrovni poznání. Kdybyste vzali elektromotorek a solární panel a přenesli se s tím 400 let do historie, tak máte perpetuum mobile přesně podle většiny tehdejších definic věděckých společností a dostanete i vypsané odměny. Stejně tak byste v některých soutěžích uspěl s jaderným reaktorem (viz jaderné ponorky), protože ten dokážete naplnit palivem tak, že poběží roky bez jakéhokoliv doplnění paliva a přitom bude konat hodně práce - takže nejde o energii "z ničeho" jako spíše o tak koncentrovaný zdroj energie, že si to tehdy ani nedokázali představit.
Dodnes tahle "perpetuum mobile" vznikají. Ty uvozovky tam jsou proto, že ta zařízení neumí pracovat bez přísunu energie. Ale v praxi se tak jeví, protože používají energii, o které jsme si dříve neuvědomovali, že to energie je, nebo jsme ji neuměli využít. Že jde sluneční světlo použít pro ohřev vody věděli už ve starověkém Říme. Ale že by se na sluneční světlo dalo jezdit víme s konečnou platností jen lehce přes sto let, díky panu Einsteinovi a jeho objevu fotoelektrického jevu. Nám už dnes přijde zcela samozřejmé, že slunce dokáže pohnout lokomotivou. Před pár staletími to byl ale nesmysl a věděcká obec by se takové představě vysmála, protože sluneční paprsky nebyly obecně chápány jako zdroj energie a lokomotiva by tedy zjevně musela jezdit bez dodání energie, což jak víme (perpetuum mobile) nejde.
Další příklady zdrojů energie je hluk, rozdíl teplot, rozdíl ve znečištění vody, chvění, mechanické namáhání atd. Díky spojení "energy harvesting" a "MEMS" dnes máme velké množství zařízení, která fungují bez toho, že bychom do nich museli něco lít nebo tam měnit baterky. A to dokonce i v noci a pod zemí. Perpetuum mobile to není, ale na jejich autory se tak dlouho nahlíželo - v duchu "je absolutní nesmysl přilepit něco na most a napájet to tím, jak se most chvěje, když po něm něco jede". A vidíte, ono to jde. Žárovku to nerozsvítí, ale na několik měření denně a odeslání výsledků do nedalekého koncentrátoru to stačí. Tyhle "nesmyslné zdroje energie" teď zkrátka zažívají boom.
Zaprvé to tak nebylo vždycky, dokonce byly různé definice vyhlášené v Evropě a v USA.
Zadruhé my víme, a i naši předci to věděli, že nelze získávat energii z ničeho. Rozdíl je v názoru na to, co je to nic. Právě denní světlo je příklad něčeho, co bylo dlouho věděckou obcí považováno za nic. Představa, že něco položíte ve dne na ulici a ono se to začne samo hýbat, byla úsměvná. U nás to nevyzní až tak paradoxně jako v angličtině, kde mají idiom "out of thin air". "Světlo prostě není forma energie a nic vám nebude pohánět, tečka."
Řečeno vašimi slovy: ono to není o tom, zda si danou formu energie uvědomujeme nebo jestli ji umíme využít, ono je to o tom, zda si připustíme existenci té věci a zda jí budeme považovat za formu energie. My dnes máme vnímání ovlivněné lidmi jako byl Albert Einstein. E=mc^2, fotony, nerozdělitelnost hmoty a energie, termodynamické zákony. V důsledku za energii považujeme všechno a víme, že energie nemůže vzniknout ani zaniknout, že se jen mění její forma. Na počátku devatenáctého století lidé takhle neuvažovali, sluneční světlo pro ně nebyla energie, tou bylo sluneční teplo. Že je to jedna a ta samá věc byla dost revoluční myšlenka, která obzvláště v zimním období nebyla vřele přijímána - vidět bylo stejně jako v létě, ale voda mrzla. Stejně tak byla v Evropě dost úsměvná představa, že by se něco dalo do pohybu jen tím, že na to budete křičet. Kupříkladu čínská věda a mytologie naopak zvuk považovala už od dávných dob za nejsilnější formu energie, která dokázala ničit i tvořit.
A ještě jednou pro opakování: byly doby, a není to tak dávno, kdy světlo bylo považováno za nic. Nebyla to energie a proto každý vědecky vzdělaný člověk věděl, že světlo je potřeba abychom viděli, ale že se rozhodně nic nezačne hýbat jen proto, že by na to někdo svítil. To, co vám dnes přijde naprosto samozřejmé, byl na začátku dvacátého století tak převratný objev, že za to byla Nobelova cena. Stejně tak si každý člověk bude klepat na čelo kdykoliv někdo přijde s myšlenkou na recyklaci odpadního tepla. Se smíchem pošlou takového člověka nastudovat si Carnotův cyklus. Ale uvědomí si někdo z nich, že ten není znám ještě ani dvěstě let, že to byla dost zásadní změna v lidském myšlení a že se lidé teprve začínali zabývat termodynamikou? Výše jsem uvedl první termodynamický zákon - uvědomujete si vůbec kdy vznikl? Že vznikal desítky let a měl řadu odpůrců i mezi slavnými vědci? Každý to dnes ze sebe sype jako naprosto zjevnou a samozřejmou věc, přitom to je něco, co před dvěma staletími vyvolalo překvapení a pozdvižení.
Tohle je údajně také inženýr-elektro. :D
https://anzdoc.com/rezonanni-motor-zdroj-energie-budoucnosti.html