Flatter je utopická myšlenka ze všech důvodů které můžou člověka napadnout. Ale že je koupí Eyeo známé kontroverzním adblo--em plus, který měří "dvojim metrem", to je velmi zvláštní. Osobně, i když můj názor neni důležitý, si neumám přšdstavit jak to bude fungovat a jak to vydělá ... .
Tj ..., zatim to spis vypada, ze blokovani reklamy zacina ty adnetwoorky pekne valcovat co? Mno kdo chce kam ... bejvaly casy, kdy provozovatel reklamniho systemu !!!platil!!! uzivatelum za to, ze tu reklamu do !!!svyho!!! pocitace (a pres svoji linku) vubec pustej. Pricemz ne zrovna malo, klidne to mohlo (tenkrat) hodit dolar za hodinu.
To neresi zadavatel ani dneska, jinak by totiz davno zadnou reklamu nezadaval. A dokonce to neni v zajmu PR ... protoze by se pak mohlo zjistit, ze vsechny ty prachy co se jim davaj budou evektivnejs vyuzity na hajzliku k vytirani ...
A nevim jak ty, ale ja si novou lednici kdyz sem si vcera jednu koupil vazne kupovat nebudu, coz je presne to, co mi bude cpat reklamni system kdekoli ... a coz je jeden z duvodu, proc pocet lidi ktery to zabokujou leze uz k 50%.
No bohuzel to neni tak jednoduchy. Marketaci maji "novej" buzzword (konverzni pomer), obcas ho (zamerne) zamenuji treba s proklikovosti nekam. No a proklikovost zvysuji tim, ze zvysuji otravnost reklamy (za ucelem snizeni moznosti tu reklamu prehlednout). Jinde pak delaji übersledovací služby aby ti ve výsledku nabízeli to o co se zajímáš (v mém případě často to co už jsem si koupil a v dohledné době znovu nekoupím...). Možná jsou to jenom chabé pokusy, ale já se bojím toho, že ty jejich pokusy fungujou docela dobře na nemyslící bytosti. Myslící bytosti se brání a v dobré víře nástroje k obraně poskytují i bytostem nemyslícím. (Není to takhle černobílé, ale princip je zřejmý).
Parkrat sem se nachomejt k jednani s reklamkou. Pokazdy sem nadhodil, ze zakaznika naprosto nezajima, jestli tu reklamu zobrazej 100 lidem nebo miliarde, ale zajima ho, kolik zakazniku si na zaklade ty reklamy neco koupi. A pokazdy radsi utekli.
Delal sem neco pro nejmenovanou automobilku a bavil sem se se sefem jejich PR. Narovinu rikal, ze jediny co realne a meritelne funguje je sleva. Ale ze pro nej jako sefa oddeleni je zdaleka nelepsi reklama v televizi. Je to totiz zpusob, jak utratit hromadu penez (ze kterych se pocitaj jeho premie), aniz by naprosto kdokoli byl schopen naprosto jakkoli rict, jestli to melo byt nepatrnej vliv.
Cokoli co se da spocitat je pro PR smrtici, protoze se pak ukaze, ze ten jeden zakaznik stal vic, nez kolik utratil. Pricemz pri osloveni konkretnich lidi, navic na zaklade zcela konkretnich parametru (v pripade ty automobilky kontaktovali klienty s auty nad 5 let, ktery byly za posledni rok v servisu ... meli konkretni modely ...) jim to delalo nejaky 1-3%, a to se k tem 3 dostali jen v pripade, ze tem lidem neco zadarmo nabidli, a tykalo se to toho, ze ten clovek prisel, a nechal si udelat nabidku ... ne ze neco koupil.
A to jeste nevedeli, jestli ten clovek prisel proste nahodou, nebo na zaklade toho osloveni, protoze to je informace, kterou zpetne z tech lidi stejne nedostanes.
Takze zhruba v tehle intencich "funguje" reklama.
@čumil
To že něco měříš, ještě neznamená, že ti to k něčemu je a že to dává opravdu relevantní informace.
Zjisti si co jsou konverze a jaké jsou možnosti jejich vyhodnocování. Rozhodně neexistuje přímá, ani nepřímá, úměrnost mezi reklamou a nákupem. FB a Google jsou sběrači statistik a prodavači zobrazení reklam. S obratem přímo nic společného nemají a za nic ti taky neručí. To že si zaplatíš nějakou reklamní kampaň neznamená automaticky zvýšení tržeb a i jsem to viděl na vlastní oči - ale byznis jel dál, jenom se kampaně nijak neprojevili. Ani skrze FB, Sklik, Adwords, ani v obratu za dané období. Jenom se utratilo za kampaně.
Vsemocny Google na YouTube rozhodne neruinuje jenom rasisticka videa, jak by z clanku mohlo pusobit, ale bezne i ateisticka videa - resp. jejich cele ucty. Napr. takovy Amazing Atheist neni rozhodne rasista a presto mu klesly prijmy o tusim 80%. IMO je to jen dalsi cenzura od korporatu, na chlup stejne jako na Twitteru.
No on to právě vůbec nepřekonal. Je to absurdní nesmysl, že ani nevím, proč takovou blbost vyzvraceli.
Jo, sečeti OS na telefonech + tabletech + televizích + iot + bůh ví co ještě a srovnali to s woknama na desktopu.
Takové absurdní srovnání má jako dokazovat co?
To můžeme taky říct, že nejpoužívanější je linux/unix? Protože je základem androidu, macos, serverovách i desktopových dister, alternativních mobilních os, většiny iot, atd. A je to úplně stejně blbé srovnání, jako android vs desktopový win.
Android je nejpouživanějším systémem na mobilních platformách, ale rozhodně není nejpouživanější OS světa, do toho má opravdu MOC daleko
Akorát že porovnávali, z čeho se leze na web. Ale asi nějak divně, protože třeba na webový stránky s videem tahají mrtě krabiček a TV s Linuxem... Takže jedna kategorie jim tam chybí úplně, nebo Linux jádro nacpali do Srandiodu? Nebo se úplně vybodli na TV / set top boxy / HTPC?
A pokud by to měla být celková statistika používání OS, kde jsou embedded systémy jako FreeRTOS apod.? Nebo jednoduchý tasker v jednočipu, který už se taky dá označit za (kooperativní) OS? He? Těch krabiček se přece dělají ročně miliardy kusů.
Zase statistika na [j by to vyjádřil trefně], která jenom dělá vatu ostatním médiím.
WSL je potřeba manuálně vybrat k instalaci (zapnout dev mode, zapnout feature, při prvním spuštění bashe se stáhne Ubuntu), takže těch instalací bude poměrně malé množství.
Souhlas že problémem je sběr a interpretace informací. Ale za mě je zásadnější otázka jestli má smysl srovnávat počet instalací desktopových Windows s počtem telefonů, televizí, nebo třeba kávovarů.
K tomu WLS, vzhledem k tomu, že se pořád tvrdí, že má linuxový desktop 1% desktopů a vzhledem k tomu, že MS musel připravit WLS, tak to tak zanedbatelné číslo instalací asi nebude. Kolk je na Azure účtů s lin. servery? Minimálně tolik bude těch desktopů + obrovské číslo z firem, které mají vlastní lin. servery a k tomu všude Widle 7/10 + různí kutilové nespecifikovaného druhu, jenom já mám WLS doma i v práci. Pravda doma pokd nemusím, Widle do ruk neberu ;-)
Proč by němělo "smysl srovnávat počet instalací desktopových Windows s počtem telefonů, televizí, nebo třeba kávovarů"? Záleží co tě zajímá. Kdyby v tomto aspoň z 15% dominoval Windows mobile / W10 embed nebo jak se ten bazmek jmenoval, tak je to do statistik z MS započítáno pravidelně i s těmi kdo to aspoň jednou vyslovili. Třeba Android v TV, ze kterého někdo leze na VOYO není OS? A co když ten často ani Widle nezapne a leze zrovna z TV na TV, nebo na té TV takto tráví víc času nez na desktopu? Není to pak jeho hlavní OS?
Možná by ses divil, ale spousta lidí stráví víc času v kuchyni (ledničky, kávovary a kde co vychytralého) třeba při vaření a sledováním seriálu z tabletu s Androidem/iOS . . .
Ad K tomu WLS, vzhledem k tomu, že se pořád tvrdí, že má linuxový desktop 1% desktopů a vzhledem k tomu, že MS musel připravit WLS, tak to tak zanedbatelné číslo instalací asi nebude - tomu moc nerozumím. MS "musel" připravit WSL? Podpora POSIXu byla pro všechny verze Windows od NT 3.1 až po Server 2012, a teď je tu prostě další verze podpory, která nabízí i binární kompatibilitu s Linuxem. Klasické Unixy vymírají, protože kdo neutekl na Windows, ten utekl na Linux, a zbylo jen pár posledních mohykánů. Navíc je prakticky všechen SW z klasických Unixů portovaný na x86-64 Linux.
Pro uživatele mi WSL přijde jako naprosto okrajová záležitost, ale pro MS má asi tu výhodu, že stačí jednou implementovat syscalls, a o user space se už postará Canonical, což má pro MS nejspíš výrazně nižší náklady. A k tomu WSL nabízí binární kompatibilitu s většinou unixového SW. Za méně peněz víc muziky, no neberte to :)
Ad Kolk je na Azure účtů s lin. servery? Minimálně tolik bude těch desktopů + obrovské číslo z firem, které mají vlastní lin. servery a k tomu všude Widle 7/10 + různí kutilové nespecifikovaného druhu - na Azure je asi dost strojů s Linuxem. Nevím ale proč bych je počítal mezi desktopy, protože míchal desktopy a servery nemá moc smysl. Servery se navíc dost špatně počítají, protože přímo se jejich počty nikde neevidují, a nepřímé statistiky (přístupy na inet apod.) u nich mají výrazně nižší vypovídací hodnotu, než u desktopů.
Ad jenom já mám WLS doma i v práci - doporučuji dát důraz na to "jenom já" :). O selection bias jsme se jistě už bavili. Víte že všichni používají telefony s Windows? Já, přítelkyně (a bývalá, před-bývalá i před-před-bývalá), většina příbuzných, kolegové... Z mého pohledu se to tedy tak může zdát, i když jsou telefony s Windows ve skutečnosti relativně exotická záležitost (i když v ČR ještě ne tolik). Místo telefonů s Windows si dosaďte linuxový desktop, WSL apod.
Ad Záleží co tě zajímá - zajímá mě srovnání v kategorii desktopů, serverů, telefonů, tabletů apod.
Ad kdyby v tomto aspoň z 15% dominoval Windows mobile / W10 embed nebo jak se ten bazmek jmenoval, tak je to do statistik z MS započítáno pravidelně i s těmi kdo to aspoň jednou vyslovili - je to hypotetická situace, ale je to možné. Jenže ty Windows mají alespoň stejné API (WinRT) na všech zařízeních, takže by takové číslo mělo jakýsi smysl: udává velikost trhu, pro který vývojář může uvést aplikaci na jedné platformě. Ke srovnání zastoupení OS v kategorii desktop/server/tablet/whatever je to k ničemu, na tom se shodneme.
Ad Třeba Android v TV, ze kterého někdo leze na VOYO není OS? A co když ten často ani Widle nezapne a leze zrovna z TV na TV, nebo na té TV takto tráví víc času nez na desktopu? Není to pak jeho hlavní OS? - jak píšete, je to o com, co koho zajímá. Řidiči stráví spoustu času v autech, a ředa z nich víc než u TV. Přesto nevidím moc důvod míchat dohromady počty OS v autech (Arctic Core, ERIKA, FreeOSEK, Trampoline, QNX a hromada dalších) s desktopy, servery a televizemi, protože mi uniká, co by ta čísla měla říkat.
Ad spousta lidí stráví víc času v kuchyni (ledničky, kávovary a kde co vychytralého) třeba při vaření a sledováním seriálu z tabletu s Androidem/iOS - v US je to zavedený zvyk už z doby TV, v ČR spíš statistická chyba.
Mimochodem používat zařízení s Androidem je většinou bezpečnostní sebevražda, pokud to člověk nepojímá stejně jako kdysi desktop v internetové kavárně, kde se jaksi automaticky počítalo s tím že je to děravé jako řešeto a je na tom spousta malwaru. Jenže dneska lidé považují za cenné i svoje FB účty.
WSL: Leali, Laeli, kdyby jsi nevysekával z kontextu ty tvoje Ad, Ad, Ad . .. . tak by jsi pochopil, že když je někdo uživatel Windows a má na Azure linuxový server, tak asi bude na těch svých Widlích používat WSL, tzn. v kontextu předchozí poznámky, že by se mohli také počítat k tomu 1% linuxových desktopů. A nejen oni.
"doporučuji dát důraz na to "jenom já" :)."
A tuna vývojářů úplně stejně. Každopádně je tam pořád to "jenom" a "já". Jinak nepochybuji že MS nasadil na Azure linuxové servery a do Widlí WSL protože Windows server táhne a na linux a linuxové servy všichni kašlou. Uvědom si, kde tohle vykládáš. Tady nejsi na první schůzce s podnikovým markeťákem ;-)
" Ke srovnání zastoupení OS v kategorii desktop/server/tablet/whatever je to k ničemu, na tom se shodneme."
Tak opět záleží na tom co ti má statistika říct, ale já jenom jaksi mezi řádky narážel na to, že se zdroje pro statistiku často vybírají hlavně podle toho co se zrovna hodí a že to takhle rády často dělají určité skupiny firem.
"Mimochodem používat zařízení s Androidem je většinou bezpečnostní sebevražda"
No, jak se to vezme. Pro BFU a vlastně pro většinu lidí, je to stejná kombinace jako na Widlích => OS + Antivir a doufat. V tom se od Widlí neliší.Ale aspoň po BFU nikdo nechce peníze za to že je šmíruje, otravuje a něco pořád piz.í. Nenechme ale stranou, že na Androidech zase často chybí jakákoliv aktualizace . . . Přesto ho vidím radši než logo Windows. Ale je v tom pravda i cosi osbního . . .
Ad Leali, Laeli, kdyby jsi nevysekával z kontextu ty tvoje Ad, Ad, Ad . .. . tak by jsi pochopil - no já to nejspíš pochopím, když to napíšete. Telepatickou diskusi fakt neumím :)
Ad když je někdo uživatel Windows a má na Azure linuxový server, tak asi bude na těch svých Widlích používat WSL, tzn. v kontextu předchozí poznámky, že by se mohli také počítat k tomu 1% linuxových desktopů - no já nevím. Když si někdo nasadí na Linux v Azure řekněme Wordpress nebo Discource, tak vystačí s browserem a SSH klientem; nepotřebuje WSL. Pokud někdo pro Linux vyvíjí (?), tak sice asi technicky může nakonec rozchodit řekněme Eclipse a Apache pod WSL, ale proč by to absolvoval, když může mít na stroji (nebo ve virtuálu) Linux? To že má někdo na Azure linuxový server ani zdaleka neimplikuje, že by také používal WSL.
Ad nepochybuji že MS nasadil na Azure linuxové servery a do Widlí WSL protože Windows server táhne a na linux a linuxové servy všichni kašlou - Amazon a Google zase "věří Linuxu" tolik, že nabízejí v cloudu stroje s Windows. Na původně linuxovém AWS je údajně 50% strojů na Windows (IDC 2016; v roce 2014 to prý bylo jen 26%). Oracle dokonce má svoje x86 servery certifikované pro Windows Server. V krátkosti každý říká "když už chce zákazník používat konkurenční platformu, tak ať alespoň platí mě, protože peníze nesmrdí".
https://www.windowsservercatalog.com/results.aspx?&bCatID=1283&cpID=23805&avc=79&ava=0&avt=0&avq=0&OR=1&PGS=25
Ad Uvědom si, kde tohle vykládáš - co vykládám? Linuxový desktop je dneska prakticky stejně mrtvý, jako před 20 lety (a mimochodem se stejně příšernými X11 jako před 20 lety). Na serverech Linux nahrazuje zbylé klasické Unixy (řekněme migrace Oracle a SAPu z AIX/HP-UX/Solarisu na levný x86-64 HW s Linuxem), pokud od nich zákazníci už před lety neutekli na Windows. Určitě se píšou aplikace i přímo pro Linux, ale v podnikové sféře je nějak moc nevidím. Pokud jde o webové servery a internetovou infrastrukturu, tak tam má Linux poměrně silnou pozici, o tom asi není sporu. ISP šetří na všem (včetně lidí), a OS zdarma, který má funkční TCP stack i základní síťové služby, to je pro ně veliké lákadlo.
Ad Pro BFU a vlastně pro většinu lidí, je to stejná kombinace jako na Widlích => OS + Antivir a doufat. V tom se od Widlí neliší - telefon a televize je spotřební elektronika, která by měla být uživatelsky nerozbitná, nebo chcete-li "blbuvzdorná". Místo toto máme TV které jsou děravé jako řešeto, po návštěvě vhodného webu umí špehovat uživatele kamerou a mikrofonem, a případně mohou nakazit ostatní zařízení. O telefonech škoda mluvit, problému si musel všimnout i laik, když operátoři před časem kvůli dírám v Androidu dokonce plošně zakázali doručování MMS. A jak správně píšete, ohledně aktualizací (resp. jejich absence) je to katastrofa. Další katastrofa je ta obrovská spousta bezpečnostních děr. Výsledkem je to, že Android s neopravenými kritickými zranitelnostmi je dnes bohužel prakticky standardní stav.
Windows jsou pravidelně aktualizované, a i uživatelé 7 let starého OS Win7 dostali upgrade na Win10 zdarma (odhlédněme od toho, některé k tomu MS poněkud postrčil). Sorry jako, ale Windows jsou proti Androidu procházka růžovou zahradou.