O tom, že Linux (jádro) běží na iPhone, se hovořilo už více než před rokem. V té době bylo jádro spustitelné na iPhone 2G a 3G, stejně jako na iPod Touch první generace. Byl to první krok a jádro bylo skutečně schopné nastartovat. Nefungovala ale bezdrátová síť, dotyková obrazovka, zvuk a ani GSM modul.
Dnes je ale k dispozici první funkční varianta Androidu, který je schopen nastartovat na hardware iPhone a nahradit tak jeho standardní operační systém. Je to poprvé, kdy je možné uzavřený koncept iPhone OS nahradit jiným operačním systémem, navíc zcela otevřeným.
Vývojář ze skupiny iPhone Dev Team, který se projektem portace Androidu na iPhone zabývá, byl ale v loňském roce zaneprázdněný. Pracoval jsem na jailbreaku iPhone 3GS, takže se práce na Linuxu trochu zdržela. Teď jsem ale zpět,
říká David Wong ve svém videu. Na internetu je znám spíše pod přezdívkou Planetbeing.
Podle Wonga uživatelé Androidu na iPhone nepřijdou o možnost využívat předinstalovaný iPhone OS od Apple. Je možné stále používat iPhone OS i Android.
Svobodný operační systém by měl být ale plnohodnotnou náhradou. Na hotových základech bychom měli být schopní udělat z Androidu funkční alternativu nebo alespoň doplněk pro uživatele iPhone. Možná budeme mít konečně i Flash,
píše na svém blogu David Wong.
Po zapnutí upraveného telefonu naskočí zavaděč OpeniBoot. Pokud v něm podržíte home button, začne automaticky startovat linuxové jádro a s ním i Android. Systém Android pak startuje minutu a 25 sekund. Samozřejmě to zatím není v produkčním stavu. Zatím je to alfa, ale většina věcí už funguje,
říká David ke stavu systému.
Ve videu zmiňuje také některé problémy způsobené chybějícími ovladači. Neimplementoval jsem zatím všechny ovladače potřebné pro Android. Kvůli tomu nefunguje dobře prohledávání bezdrátových sítí, ale je to schopné normálně se připojit.
David Wong předvedl připojení k síti, funkční webový prohlížeč i virtuální klávesnici. Jak vidíte, je to docela použitelné.
Funkční je i zvukový výstup, ale je třeba skladby vyhledávat ručně na souborovém systému. Android počítá s paměťovou kartou, kterou ale iPhone nemá.
Podle Davida je systém ještě trochu pomalý, což je ale dáno vývojem, který na Androidu v iPhone probíhá. Veškerý software běží v debug módu, takže je to pomalejší než obvykle. V jádře také běží garbage collector, aby byl zajištěn dostatek paměti.
Z ukázky je patrné, že bez problémů funguje i telefonní část. Bylo předvedeno přijetí SMS i funkční telefonní hovor. Zdá se tedy, že Android na iPhone je velmi dobře použitelný. K vývoji můžete přispět nějakou tou finanční částkou nebo kusem kódu. To bych ocenil ještě víc,
uzavírá David Wong.
Připravené obrazy systému, zdrojové kódy i dokumentaci si můžete stáhnout a na vlastní nebezpečí zkoušet nebo se podílet na vývoji. V současné době je Android možné spustit na iPhone 2G, ale pravděpodobně bude brzy k dispozici i pro druhou generaci. Mělo by být docela jednoduché portovat na iPhone 3G. S 3GS bude ale víc práce,
píše na blogu Wong.
Otázkou zůstává, co s Androidem na iPhone udělá Apple. Je jasné, že se taková konkurence nebude firmě líbit. Zvlášť, když razí strategii naprosto stejných zařízení s jednotnou podporou a aplikační základnou. Vše záleží na tom, kolik uživatelů si skutečně Android pro iPhone stáhne a začne jej používat.
(Obrázky pocházejí z videa, jehož autorem je David Wong.)