Podle IP sleduji, které stanice běží, případně které jsou nedostupné a v případně výpadku vím v jakém místě šílené infrastruktury je porucha. No a pokud potřebuju něco přenastavit, nemusím nic obíhat, jen se vzdáleně přihlásím a přenastavím nadálku. (hlásím se servisním účtem, nikomu nelezu do jeho heslel apod).
Takže spíše bych řekl, že je to trochu případ od případu, nemyslíte? :-)
Určitě je to situace od situace. Bohužel na takovou popsanou situaci se nabalují právě ta další hloupá řešení. Např. nemít gateway pro vzdálenou plochu a řešit přístupy přes VPN a RDP. Ono pak už jedno blbé řešení nabaluje druhé, třetí, čtvrté .- a už z toho není cesta ven. Když to chcete změnit k nějakému normálu, tak zjistíte, že by to stálo neskutečně moc peněz (a pak už vymyslíte spoustu argumentů, proč je lepší nic neměnit).
Můj názor na to je, že "obskurní" situace se mají předně řešit. Když už musím mít ve staré zástavbě spoustu switchů, tak tam dám třeba Cisco Catalysty a nastavím si AAA + monitoring. O síťovém problému vím hned, aniž bych to musel suplovat "pingáním" statických IP adres stanic. Chci vědět jestli stanice běží? Podívám se, jestli je port na switchi UP, kdy natáhl poslední lease z DHCP apod. Na dálku se na stanice přihlásím stejně tak, ať mám statické nebo dynamické IP adresy. Stačí k tomu nastavit i registraci do DNS. Myslím, že je daleko lepší šetřit čas zkušeného ajťáka na to, aby něco opravdu tvořil, než ho profesně zabít na obskuritách.
Argumenty, co jste mi popsal, jsem samozřejmě v praxi taky potkal. Své kolegy se mi nakonec vždy podařilo přesvědčit o tom, že to jde dělat lépe a otevřít si tím možnosti pro nasazování i novějších technologií.
PS: když už mít na pevno přiřazenou IP adresu, tak aspoň přes rezervaci v DHCP. I to dokáže dost pomoct, když potřebujete síť přenastavit.
25. 3. 2020, 23:55 editováno autorem komentáře