Zrovna dnes:
The following packages were kept back:
Nala was unable to determine why these were held: ubuntu-advantage-tools, ubuntu-pro-client, ubuntu-pro-client-l10n
A aptitude vesele:
The following packages will be upgraded:
... ubuntu-advantage-tools ubuntu-pro-client ubuntu-pro-client-l10n
16. 4. 2024, 09:03 editováno autorem komentáře
No a odpovím si sám, konečně jsem to pochopil, jsou to phased updates, tj. u ubuntu-advantage-tools to distribuce napřed instaluje 20% uživatelů a pak postupně ostatním, pokud nejsou hlášeny chyby:
https://itsfoss.com/following-packages-have-been-kept-back/
https://ubuntu-archive-team.ubuntu.com/phased-updates.html
Takže nakonec to asi nechám na Nala. Hloupé je, že to reportuje situaci způsobem, který způsobuje podobné pochybnosti, ale pokud jde fakt vždycky o tohle, nevadí to.
Já používám klasický debianí apt
a se vším spokojenost, ukazuje to vše, co mě zajímá. Podstatně lepší než třeba dnf
z Amazon Linuxu (nevím, jak je to v jiných distribucích s dnf, ale je to dost primitivní, při updatu chybí info o tom, z jaké verze na jakou verzi se balíček updatuje a další informace).
Já jo, ale opravdu málokdy, když už potřebuju vidět kategorie a nevím, co vlastně chci přesně za program. A taky po první instalaci, když chci hromadně označit k odinstalaci některé programy. Daleko víc než aptitude používám přehled balíčků na webu Debianu.
GUI pro balíčky zásadně nepoužívám, už několikrát jsem tam narazil na problém, který ale v terminálu vůbec neexistoval nebo tam prostě šel vyřešit automaticky pouhým apt update && apt upgrade
Napsal jsi to dobře - existuje GUI. Kdybych chtěl na svém Ubuntu používat GUI interface k balíčkovači, měl bych možnost a na jiných distribucích to je taky už spoustu let možné. Apt používají lidi přímo na serverech nebo ti, kteří mají rádi commandline přehled. A holt ty nástroje psala stará garda, která měla ráda C a černobílé jednoduché rozhraní. Výše zmíněná Nala je psaná v Pythonu + knihovně Rich, pokud se nepletu. A různých barevných hezkých TUI alternativ ke staré *nixové klasice je spousta - htop, bat, fish+starship atd. Pokud je Linux "30 let pozadu s pokrokem", tak určitě ne v tomhle.
Jako sorry ale chlubit se zmenou, ktera zprehledni ten "bordel" by default ktera trva 30 let je fakt pomala... navic se dalo inspirovat i tou nalou, a mohlo to byt o kus dal. Navic RHEL like to maji, takovy vzhled, jak dlouho?
Na serverech ktere jsou strikni a nemuzes si tam kde co doinstalovat to bude fajn, i kdyz se vetsina veci dnes dela ansible,satalite atp. je fajn ze se to tam taky konecne dostalo.
Skúste sa naučiť poriadne shell. My sme na škole mali jedného dosť nepríjemného pedagóga, ktorý nás do shellu tlačil a rád vyhadzoval študentov. Síce som z jeho predmetu takmer vyletel, lebo som mu neprikladal dôraz (ja blbec), ale shell som sa tam naučil.
MC mi príjde ako brzda s nešikovným ovládanín - relikt z dosových čias, kedy bol operačný systém obmedzený, dvojpanelové file managery mu pridávali funkcionalitu a potom sa to nejak zo zvyku presunulo na iné operačné systémy.
Asi bych nebyl tak rezolutní.
Myslím, že shell vcelku ovládám a pracuji v něm většinu času, ale občas se prostě na některé úkony víc hodí dvoupanelový manager.
U mě konkrétně je to třeba procházení nějaké košatější adresářové struktury, kontrola souborů v nějakých sdílených složkách. Můžu si to samozřejmě vylistovat findem a pak kopírovat celé cesty, nebo pořád skákat mezi adresáři s cd, ale procházení s file managerem je typicky řádově jednodušší.
Můžu použít i quick view pro rychlý náhled obsahu souboru, otevírat a procházet archivy atp.
Podobně pak třeba i úkony typu - smaž komplet obsah složky mimo třech konkrétních souborů, na to bych v shellu potřeboval zapnutý extglob a vypisovat výjimky, nebo to řešil přes find. Pak bych se musel hluboce zamyslet, abych neudělal nějakou hovadinu ;), což mi samo o sobě sebere daleko víc energie, než tři soubory interaktivně označit, hvězdičkou otočit výběr a smazat. Ekvilibristiky s shellem si pak raději nechávám, když píšu nějaké skripty nebo rychlé funkce do .bashrc.
Také jsou fajn rychlé akce přes F2, co pracují se seznamem aktuálně označených souborů.
Většinou to mám tak, že otevřu terminál nahodím tmux, mám několik tabů s shelly a třeba v druhé session pak tab s mc. Mc mám docela rád, akorát upřímně moc nedávám vestavěný editor, typicky po hodině práce ve Vimu, nebo VScode pak pojmout třetí sadu klávesových zkratek už je moc ;)
17. 4. 2024, 17:23 editováno autorem komentáře
Editor v mc sa dá prehodiť na vim. Ak si nezmažete, čo nechcete, tak ekvilibristiky s hviezdičkou kľudne používajte. Je to ľahko riešitelný problém, ale keď ste tak zvyknutý robiť ...
Ja by som tie tri súbory osobne niekam presunul, uistil sa desať krát, že sú to správne súbory, zmazal zvyšok, presunul naspäť. Prípadne sa to dá riešiť x inými spôsobmi, ktoré nezahŕňajú žiadne špeciálne šamanstvo.
Takovejch UI je plno, a presne jak veli unix filozofie, funguji jako nadstavby nad apt/dpkg. Kdykoliv je ale problem, nebo neco prestane fungovat, stejne to zacnu okamzite resit na commandline.
Rychle vyhodnotit a vyfiltrovat txt informace, kdyz je jejich rozlozeni na obrazovce v case stale a nemenne, mi prijde radove snazsi a mene namahave, nez lustit promenliva hejblatka skatulatka v nejakem (G)UI.
Dalsi kapitola jsou servery, kde ma byt minimalisticky OS a prostredi jen nezbytne nutne pro beh aplikace a administraci, tam zadne graficke UI nemam a nechci. Kdyz jich pravidelne aktualizujete vicero a z nejakeho duvodu manualne, UI by Vas jen zdrzovalo a matlo.
Pro adminy vzdycky platily KISS a "dokud to funguje, nejeb do toho". Takze 30 let stejne rozhranni neni zdaleka takovy problem, jako kazde tri mesice jine rozhranni. Kdybych po necem takovem touzil, prejdu na Windows.
Je mi smutno, ze ludia nepoznaju aptitude, neviem si predstavit bez toho existovat na desktope ked miesam kadejake repozitare a backportovane verzie.
Len uz nejaku dobu mam problem, ze to podivne interpretuje kliknutie mysou (omylom do okna) a nepochopitelne hromadne zmeni stav balickov, neprisiel som na to co sa to vlastne deje ani ci to je problem emulatoru terminalu alebo...?