1. ALSA podporuje některé profi/poloprofi karty. Například Audiophile 2496, která se dá pořídit z druhé ruky za cca 2000 Kč a jede pomocí modulu ice1712 a ovládá se pomocí envy24control (podobně jako řada karet s jiným chipem). U Linuxu se jaksi předpokládá, že člověk ví, co kupuje. Není potřeba kupovat Audigy a podobné karty, které se nehodí pro tento účel.
2. Pro práci s hudbou a zvukem se i pro Windows doporučuje používat samostatný stroj, resp. alespoň samostatnou instalaci OS. Dokonce jsem četl, že se ve Windows doporučuje vypnout úplně síť. Pod Linuxem je výhoda v tom, že člověk nemusí spouštět žádné anti-malware programy, které ubírají výkon.
3. Systémové zvuky? Ty se mi snad zdáš, člověče! V domácím (natož profesionálním) studiu přece nepotřebuju, aby mi počítač hrál úvodní melodii při spuštění systému ani pouštěl do sluchátek zvuk rozbitého skla, když zavírám okno! Myslím, že by bylo možné to rozjet i přes jack, například KDE má v Arts podporu jack výstupu.
4. Řešení RT jádra apod. existuje a je relativně prosté a jednoduché. Nainstalovat si specializovanou distribuci a na nic jiného ji nepoužívat. Já jsem si nainstaloval deMudi a výsledek je neporovnatelný s mými pokusy rozjet RTC apod. pod Gentoo. Systém je stabilní, nepadá jack, dropouty se nekonají.