kdyz se pouzije nejaky navod na digitalni wattmetr, tak lze upravit
i pro arduino.
http://www.strasil.net/index.php?text=wattmetr
Vsak tam je navod uplne sevsim na sestaveni a oziveni (ta merici cast se da pripojit prakticky k cemukoliv) – mimochodem hezky je to vyreseny
Kdo u tohodle rekne ze tomu nerozumi nemel by na 220V (na jakykoliv napeti vetsi bez bezpecny) vubec sahat v zajmu bezpecnosti svoji i lidi v okoli
Aha, toho clanku jsem si vsiml az ted. Tak to jo, to je docela jesnej popis.
Prave proto, ze nejsem elektrikar, nechci na to sahat. Chci idealne hotovou krabicku, ktera by se pomoci dvou datovych dratku pripojila k arduinu, coz bych zvladnul :)
Pomoci toho arduina by se to pak nejak vyhodnocovalo, treba tak, ze kdyz prikon stoupne nad zadanou mez, rozsviti se ledka…
Na tuto funkci ale nepotřebuješ Arduino, na to ti stačí proudové relé: http://www.google.cz/search?q=proudov%C3%A9+rel%C3%A9&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=com.mandriva:en-US:unofficial&client=firefox-a
Pouzijte elektronicky elektromer, treba http://www.gme.cz/cz/f-wsz12de-32a-p759-355.html , ktery ma pulzni vystup S0 = pocet impulzu v case = spotrebovana energie v case (prevodni pomer byva treba 1000 pulzu na 1kWh. Okamzita spotreba , pokud to neni casove kriticke, by se meri nacitanim impulzu za cca minutu a mate jednoduche reseni, ktere ma optoclenem oddeleny vystup a muzete jej dat ke kazdemu zarizeni, ktere potrebujete merit. Navic, pokud budete sumarizovat pulzy do nejake pameti, budete mit i celkovou spotrebu. Takto se meri treba prikon serveru (nebo jinych technologii) v pronajatych stojanech. Tam to ovsem hlida a sumarizuje PLC a do nadrizeneho uctovaciho systemu se data prenaseji na pozadani...
O cenu celkem nejde. Spíš o to, aby to bylo jednoduché, zdokumentované a fungovalo to – což se právě vylučuje s tím „modifikovat“ :)
Jak jsem tady už psal: představoval bych si krabičku, ve které bude zásuvka a z druhé strany budou čučet dva dráty. V manuálu bude napsáno „tyhle dva dráty připojte k arduinu tam a tam a aktuální spotřebu odečítejte tak a tak“.
Právě že to takový problém zdaleka není. Velmi pravděpodobně by stačil i integrovaný AD převodík v Atmelu + nějké obyčejné OZ pro přesnost dejme tomu 3 procenta (viz třeba http://www.strasil.net/pub/files/wattmetr-schema.png ). Stačí velmi rychle (odhadem aspoň 100 vzorků na periodu 50 Hz) vzorkovat okamžitou hodnotu (!) napětí a proudu a jejich součin integrovat + nakonec korekce na efektivní hodnotu výkonu. Touto metodou dostaneme právě činný výkon. Matematicky by šel vypočítat i zdánlivý a z toho jalový výkon. Tím, že se měří okamžité hodnoty, není třeba řešit fázové posuvy a cosinus fí (učiník).
Rozhodně tohle nelze doporučit k experimentování, pokud tomu někdo nerozumí, protože jde o nebezpečné síťové napětí!
Pro lidi, co nechtějí kupovat celý modul doplním: existují i levnější alternativy: SHT10 a SHT11, jsou identické, liší se jen zaručenou přsností a SHT 10 stojí skoro polovinu toho co SHT15. Pokud to chcete použít na bastlení, tak je ale lepší pořídit ekvivalenty SHT71 nebo SHT75, které jsou obdobou SHT11 a SHT15, ale mají klasické drátové vývody v rastru 2.54 mm (DIP).
Arduino som už kúpil, ale po cca jednom dni ma prestalo baviť pracovať v štandardnom Arduino IDE. Vadilo mi, že nemám priamy prístup ku hardwaru, napríklad čísla pinov su podľa čísla na headroch a nie podľa fyzického čísla pinu. Timer0 je nepoužitelný, pretože ho používa IDE na loop funkciu. Nechcem byť obmedzovaný na setup a loop funkcie. Samotné IDE je veľmi jednoduché, nič na serióznu prácu. Takže teraz programujem, kompilujem a nahrávam program do Arduino v Netbeans s plným komfortom špičkového IDE, a mam plný prístup k celému ATmega328P. Keby bol záujem možem zbastliť nejaké HOWTO.
OK, v pvom rade si treba pod Windows nainstalovat WinAVR, alebo v Ubuntu avr-gcc. Potom Netbeans a v nich C/C++ pack.
Potom v Build Tools tabe podla tohto linku nakonfigurovat AVR tool chain
http://java.dzone.com/news/arduino-development-using?utm_source=am6_feedtweet&utm_medium=twitter&utm_campaign=toya256ForRSS
V Code Assistance tabe pridat cesty k include filom (budto tie z WinAVR alebo tie z avr-gcc).
Neinstalovat Ardino plugin, kedze sa chceme zbavit Arduno vrstvy a pracovat priamo s hardware.
A potom uz len zohnat dobry makefile ;-) Aby tam fungoval compile a upload do Duemilanove.
Upload zabezpečuje avrdude. V Makefile by si mal mať jeden target, napríklad nazvaný „program“, ktorý zabezpečí kompiláciu a následné volanie avrdude. Avrdude je použitý aj v klasickom Arduino IDE len tam to je celé skryté pred užívateľom.
AVR tool chain je označenie pre všetky nástroje, kompiler, linker, include files a avrdude ..
Chtel bych pomoci arduina merit velmi male napeti (0–40mV) a pak jeho hodnotu (samozrejme vtazenou k referencimu napeti) posilat pres seriovy port. Takoveto napeti je pro Arduiono velmi male a proto jsem do obvodu zapojil operacni zesilovac. Takto zesilene napeti (napr. 220mV) privadim na analogovy port Arduina a pomoci seriove prenosu do pocitace. Problem mam v tom, ze v seriove konzoli prijata cisla kmitaji mezi hodnotami cca 0 – 120, coz je pri referencnim napeti 5V o cca 0.5V. Pokud merim vstupni napeti (to co privadim do Arduina) voltmetrem, tak dochazi k jeho zmene pouze v oblasti cca 1–2mV. Tusi nekdo v cem delam chybu? Priznam se, ze v elektrice nejsem kovany.
Dobrý den, zkuste svůj dotaz napsat na Arduino fórum http://duinozone.cz