Vlákno názorů k článku ARM - Linux není jen x86 od Ctirad - Dodal bych, že Gentoo embedded není zdaleka pouze...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 9. 2005 12:27

    Ctirad (neregistrovaný)
    Dodal bych, že Gentoo embedded není zdaleka pouze pro ARM či jiné "malé" procesory, ale dá se používat všude, kde je potřeba spáchat maximálně osekaný systém, ať už z důvodu malé RAM nebo malého úložného prostoru (flash disk). Já ho použil na vytvoření systému pro starý 486 notebook se 4MB RAM. Princip je geniálně jednoduchý. Stáhnete si stage3 kompilované proti uclibc, uděláte klasické kroky, jako u normálního gentoo (chroot, nastavení make.conf..), syncnete portage a jste připravení generovat balíky pro embedded systém. Pak už stačí vytvořit si prázdný adresář pro nově vytvořený / , nastavit na něj proměnnou "ROOT" a naemergovat všechno, co tam člověk chce (a nezapomenout na základní věci, jako baselayout-lite a uclibc), přičemž k dispozici jsou samozřejmě všechny balíky co v portage jsou. Pak stačí přidat jádro a je vymalováno.
  • 13. 9. 2005 12:43

    marvin
    Zajimave, ja pouzivam uClibc toolchain. Stahnete z CVS pustite make config vyberete si programy co chcete a pak date make. Ono to zacne stahovat z netu veci kompiluje je to pro cilovou platformu. Taky myslim docela elegantni.
  • 13. 9. 2005 13:30

    Ladislav Michl (neregistrovaný)
    Pokud bych se jako vývojář měl chovat zodpovědně, nebude mě zajímat nějaké gentoo, emdebian a pod, ale buildsystém kde v několika krocích přeložím toolchains a sestavím base system. Z tohoto pohledu existují mnohem vhodnější věci, třeba buildroot nebo PTXdist (moje oblíbená ;-)) http://www.pengutronix.de/software/ptxdist_en.html
    V této oblasti je totiž velmi důležité, aby se mi neměnily balíky pod rukama.
  • 13. 9. 2005 16:13

    Ctirad (neregistrovaný)
    Tak zrovna s buildroot mám zkušenosti velmi špatné. Ze začátku jsem byl nadšený, že něco takového vůbec existuje, ale když mi to vzápětí na defaultní konfiguraci vyhazovalo jeden error za druhým a mnohé klíčové věci se tahají jako nějaké noční CVS snapshoty (co jste to říkal o těch balících, které se nesmí měnit pod rukama?) , co jednou chodí a podruhé ne, zanevřel jsem na to. Navíc mi to umožňuje opravdu jenom naprosté základy toho base systému a cokoliv nad rámec bych si musel dobastlit ručně.

    V Gentoo si nastavím optimalizace a USE falgy pro cílový systém a pak už jenom dělám ROOT=systemek emerge <seznam všeho, co tam chci> a portage to vyřeší za mě včetně závislostí.
  • 13. 9. 2005 17:50

    Ladislav Michl (neregistrovaný)
    Z buildroot je zajímavý jenom toolchains, to jsem jaksi nezdůraznil. Na zbytek je PTXdist :-)

    Tedy teď buildroot nepoužívám vůbec, ale v době, kdy jsem s PTXdist začínal nebylo zrovna snadné přeložit pomocí něj cross-compiler.