> Systém třeba neumožňoval vnořenou virtualizaci. Od verze macOS 15.0 už ji umí, ale pouze na M3 a novějších. V Linuxu funguje i se staršími generacemi.
Není to v Linuxu nějaká paravirtualiuace, např jak Docker je v Linuxu jen sandbox,. kdežto v jiných OS virtuálka s Linuxem, a až v ní Docker? Protože M1 a M2 fyzicky nemají instrukce pro nested virtualization.
Já myslel, že M2 je jen pošolíchaný M1, protože inženýři stojící za M1 odešli. Možná je to jen částečná podpora, podobně jako komunita tehdy rozchodila "mobilní HD" přehrávání videa na Intel GMA X3100, i když Intel udělal HW podporu až v další generaci (HD4000).
EDIT: M3 má totiž přísl. verzi ARM ISA. To ale neznamená, že vybrané instrukce nemá i starší M, Apple to dělal už v M1.
20. 11. 2024, 12:40 editováno autorem komentáře
Co jsem k tomu našel: The Apple M2 and M3 CPUs support the v8.4-A level of hardware assisted nested virtualisation.
Jestli tam reálně nějaké omezení je, nebo je to je politika Applu, jak uměle zatraktivnit novější modelovou řadu před starší (ta nested virtualizace byla dost žádaná věc mezi firemními zákazníky), těžko říct.
Diky, takže už u M2 "bumply" verzi ISA. Windows ve VM bez nested virtualization je tak pro domácí uživatele, ale ne na práci. Kamarád zajímající se o výkonný CPU s 8 instrukcemi za cykl proto na doporučení šel radši do Qualcomm Snapdragon X Elite, kde jede Windows nativně (a také se povedl, měl brácha doma na test).
M4 jsem v rukou neměl. Asahi Linux ho ještě nepodporuje, ale předpokládám, že když umí nested virtualizaci M2 a M3, tak M4 ji bude umět taky a pokud ji macOS od verze 15 podporuje na M3, bude i na M4. Až bude Asahi Linux podporovat M4, bude na něm umět i nested virtualizaci. Mám pocit, že jsem o vývojářů četl, že pro toto nemuseli udělat vůbec nic, že to v Linuxu prostě fungovalo.
Apple Silicon jim dost usnadňuje práci, že spousta věcí se dělá automaticky, formou interních koprocesorů a firmwarů, které se načtou automaticky ještě před bootováním OS vaší volby. V článku je to i zmíněno např. pro GPU (i jen automatická správa napájení je dost). To také může skrývat některé menší interní odlišnosti mezi generacemi. Pro srovnání loadnout firmware je třeba na NVidia GPU problém. Dále mají vývojáři funkční OS a ovladače (původní macOS), který si mohou pustit ve VM a odposlouchávat komunikaci s HW.
Ale jinak i s vícero fulltime vývojáři portace Linuxu na Mac/AS nějaký čas trvá. I když těch modelů je málo, tak krát roky/generace a varianty (HDMI port na Mini a Pro, interní displej na macbooku, ...) je to dost práce.
Proto tuto práci beru jako možnost užívat si Linux na novém / relativně novém hardware (když dobře vyberu) nebo jako zálohu, když u staršího notebooku nebude fungovat poslední macOS (i když obvykle jde nainstalovat hackem i dost do minulého HW). Koneckonců na těch s AS už nebude jako fallback OS Windows :-) (ale pracují na Windows on ARM, ohíbají zavaděč z Asahi Linuxu).
Podľa https://gregbenzphotography.com/photography-reviews/a-photographers-review-of-the-new-m4-macbook-pro/ sa M4 čipsy podarili. Tak snáď to nebude trvať celú päťročnicu, kým sa na nich bude dať Linux používať.