V čem má dotyčný problém? Tak ještě jednou a zkusím tak, aby to pochopil úplně každý.
Když si u nás v libovolném obchodě koupím prakticky libovolný notebook s předinstalovanými Windows, po vybalení z krabice mi funguje komplet a to včetně češtiny. I ten největší blbec ho tak dokáže vybalit a začít na něm pracovat.
Pokud si u nás koupím jeden z notebooků s plnohodnotným Linuxem (opakuji, žádný Linpus core apod.), pak to znamená, že BFU musí notebook k plnohodnotnému použití (tzn. aby mluvil česky, aby se dala přepínat klávesnice apod.) dodělat doma. To mi přijde extrémně ostudné. Pokud máte dojem, že by se na SSD musely cpát všemožné lokalizace a nezbylo by místo, není to pravda. Bohatě by stačilo přidat CD a aplikací, která se zeptá uživatele, o které jazyky má zájem a jak chce systém lokalizovat. Případně to nechat na SSD a po prvním spuštění udělat průvodce, kde by si uživatel vybral, co potřebuje a zbytek se pro úsporu místa smazal.
Samozřejmě, že pro nás, lidi od počítačů, takové celkem jednoduché dodělej doma není problém, ale z hlediska toho, kde je dnes trh, je to průser. Představte si slečnu Kondorovou, že by neměla takovéto známé. Po zakoupení notebooku by na ní nemluvil česky, nenapsala by nic česky apod. Zatímco když si moje sousedka (absolutní BFU) pořídila nový notebook, tak se na mně jakožto odborníka přes IT obrátila poprvé až za dva měsíce a to jen proto, že potřebovala pomoci rozběhat WiFi. Rozhodně jsem jí nemusel chodit instalovat české lokalizace, přepínání klávesnice a nic podobného. To je to, na co jsem se v původním příspěvku snažil upozornit. Že je sice fajn, že Linux na desktopu aspoň nějak funguje, ale k běžným zvyklostem to má ještě stále daleko.
Otázkou zůstává, nakolik to kdo vnímá jako negativum (běžný člověk s tím nemá šanci rozumně dělat) či pozitivum (jedině dobře, že ti pitomci si zůstávají u Woken).