ještě nikdy se mi nestalo, že bych nějaký hardware musel přestat používat kvůli tomu, že by přestal být v Linuxu (nebo i jen v mé distribuci) podporovaný. A to je obrovský rozdíl oproti Windows.
To jen dokazuje, že se omezujete pouze na určitý typ HW a pouze na specifickou podmnožinu systému z linuxem (tj. na konkrétní distribuce). Nic víc. Takto to v praxi ale nefunguje.
Nám třeba vypadly z podpory v linuxu tunery. Tisícovku karet jsme museli vyhodit (starý driver nepodporoval nové karty, nový ty staré).
Opensource driver (pokud vůbec existuje) většinou implementuje pouze základní část funkcionality. Ale je řada dalších vlastností, které zvyšují produktivitu. A pak jste odkázán na podporu výrobce. A ten vám ji nebude dělat pořád. Jasně můžete tohle a tamto ohnout (a to dokonce i ve Windows nebo MacOS), ale tyhle ohýbáky nejde brát jako standardní postup. Poskytovat podporu na ohýbáky je drahé a provoz riskatní.
Pro většinu kocových uživatelů jsou IT prostředky jen nástroj. Nikoli cíl jako u čtenářů rootu :-). Nemůžete u tiskárny uživateli říct, ať si stáhne balíček X z jiné distribuce, rozbalí ho a překopíruje si modul, který chybí v balíčku té jeho distribuce do cílového adresáře (konkrétní případ se Samsungem) a řešit jestli mu nebude chybět nějaká knihovna k tomu modulu, a jestli ta knihovna nebude kolidovat se stávající knihovnou (kolikrát je v Linuxu minoritní číslo jen číslo :-( ), nebo i386 vs. amd64 problémy atd..