Přestože souhlasím s každým bodem Vašeho příspěvku, troufám si tvrdit, že to co jste napsal vůbec není v rozporu s tím, co jsem psal já. Ano, autoři se více snažili a posunovali limity. Výsledek? Hratelnost, zábava. Idealizace mládí určitě, ale také píši, že hratelnost (u mně) spousty starých "primitivních" her i dnes vítězí nad tím, co je k dospozici dnes. ZX Spectrum bylo znehodnoceno klávesnicí (sorry chlapi...) i když na svou dobu bomba. Ale já měl Atari s velmi slušnou klávesnicí. Přes veškeré nepohodlí se na tom dělalo nejlépe v porovnání se vším, s ším jsem se v té době setkal (C64, ZXSpectrum, něco na Sharpu MZ800 a pak takové neštěstí jako IQ151 a PMD-85). A font byl dán rozlišením CRT. Nedalo se s tím nic moc dělat. (Něco ano, ale to je na celý článek.) No jasně. Dnes mám kopřivku z číslování řádku v Basicu a kvetu z dalších věcí, protože prostě JE jiná doba. Ale nejen Bruce Lee si občas zahraju a baví mě to. A o tom to je. Uvidíme za 30 let, jestli bude někdo vzpomínat na dnešní hry. Nechám se překvapit. A Ataribox nepodpořím, protože si myslím, že je to nesmysl a ani to nechci.
Atari 800XL mělo několik druhů klávesnice: http://atariage.com/forums/topic/105170-600800xl-keyboard-variants/ + https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/bf/Atari-800XL.jpg
Modely se lišily jednak vzezřením (někdy v detailech), ale i technologií.
V ČR se určitě prodávaly tři z těchto variant. Nejstarší měla klávesnici z jednotlivých tlačítek zapájených do plošného spoje. Poslední měla vodivou gumu dosedající na plošný spoj. Další modely nevím, ty jsem nekuchal. Při prodeji se nijak nerozlišovaly, na koho co padlo, to měl. Já měl to štěstí, že jsem měl tu co je na Wikipedii a tu popíši.
Hmatníky byly z tvrdého plastu, příjemně tvarovány. Srovnal bych je co se táká senzorického vjemu polohy prstu na klávese s některými Lenovo notebooky https://www.replacementlaptopkeys.com/product_images/images/lenovo_edge_laptop_key.jpg, ale byly vyšší a měly vyšší zdvih. Mezi hmatníkem a plošňákem byl nějaký mechanismus, který jsem si nazval "rychlostní spínač". Nevím co bylo uvnitř, ale chování odpovídalo závažíčku na pružince. Fungovalo to tak, že když jste psal pomalu, bylo třeba klávesu zmáčknout hluboko. Při rychlejších úderech stačilo na klávesu jen lehce klepnout s malým zdvihem, jakoby rozpohybovat to závažíčko, které setrvačností doletělo kam mělo a sepnulo. Pozor, je to jen popis chování, rozhodně neříkám, že takhle to bylo konstrukčně vyřeseno. Tato klávesnice tedy umožňovala velmi rychlé psaní s minimální námahou a únavou. Možná se někdo bude smát, ale díky návykům z této klávesnice jsem pak měl problémy s USB klávesnicemi u PC. Staré PC klávesnice s DIN konektorem ještě šly, PS/2 byly horší a první USB klávesnice byly pomalé (asi ve scanu tlačítek), takže nestíhaly chytat rychle po sobě mačkané klávesy. Jo, neuvěřitelné.
Klávesnice s vodivou gumou byla snad nezničitelná. Jestliže přestalo fungovat tlačítko, stačilo klávesnici rozšroubovat a očistit plošňák a gumu od smetí.
Stačí tak?
Perfektní, mockrát děkuji.
Já měl pouze ZX, kde klávesnice byla tragédie. A pak jsem se setkal na delší dobu se Sharpem 800, kde mi klávesnice rovněž zpětně připadala lepší než později na "levném" klonu XT.
V Německu jsem dělal na originálním IBM a na jejich klávesnici dodnes vzpomínám jako na nejlepší.