Pouzivm SublimeText, ale ze zvedavosti jsem si nainstaloval i Atom. Hned prvni zjisteni, je neporovnatelne pomalejsi spusteni Atomu oproti SublimeTextu. Nic jsem nemusel merit, rozdil je markantni. Tohle me natolik odradilo, ze jsem Atom zatim jen zbezne proklikal, ale i pri tomto byly jeho pomalejsi odezvy znatelne.
Muj HW: i7, 16GB RAM, SSD disk.
Diky za informacie o velmi zaujimavom editore, ktory ma buducnost.
Packages je inak mozne instalovat aj cez konzolu pomocou apm install/search
apod.
Atom standardne pouziva programatorsky font Inconsolata, ktory treba mat nainstalovany. Potom je uz text velmi pekne citatelny. Odporucam este Monokai syntax temu.
Odporucam este tieto balicky: Autocomplete Plus (lepsie autodoplnanie, nastavenie delay), File Icons (ikony podla pripon, sprehladni subory), Remember Session (automaticky otvara posledne subory), Tabs To Spaces (pri ulozeni prerobi tabelatory na medzery alebo opacne), linter (zobrazenie chyb, pre konkretny jazyk).
Kto nechce posielat informacie pre vyvojarov do google-analytics tak odporucam vypnut balicek Metrics.
Zakladne klavesove skratky v editore: https://atom.io/docs/latest/getting-started
Sry, ale tohle je snad poprvé, co sem se ztatil v řlánku na rootu, ty screenshoty nejsou dobře vložené, zvláště ty ze StackOverFlow. Podle mě by bylo ideálni zarovnat screenshoty na střed a kolem nich asi úzký černý rámeček. Taky bych je dal v menšim provedení a až po kliknutí na ně plnou velikost.
Jinak za mě - Atom nee, postavit něco tak důležitého a stakovou funkcionalitou na JS mi nepříjde vhodné. Zůstanu u VIMu a TeXu.
To zarovnání ani nevím, jestli můžu jako autor ovlivnit, zkusím s Redsysem zabojovat :-) Ale rámečky by měly být vidět i tak ne? Mě osobně by se líbilo, kdyby náhledy byly větší, kdysi to bylo omezeno na tuším 450 pixelů, teď se magicky náhledy zmenšily na míň.
Ty dva screenshoty by skutečně bylo lepší hodit do náhledu, polepším se a budu myslet i na to, že třeba na tabletech (a s bílým podkladem) to bude horší (černý podklad by měl být ok).
vďaka nemu som sa dozvedel o Sublime Text :-) Dlho som hľadal naozaj použiteľný a výkonný editor na editáciu kódu a diskusia k predchádzajúcemu článku mi dosť pomohla. Atom teda určite nie, editor, ktorý zatuhne pri zalomení dlhého riadku mi silne nevyhovuje. Stretávam sa s tým pomerne často a je to aj dôvod na prechod od Notepad++, PSPad a spol k Sublime Text. Už verzia 2 je neporovnateľne rýchlejšia, teším sa na 3 pre Win platformu. To bude podľa ohlasov na zvýšenei výkonu paráda. Akurát tá cena by mohla byť nižšia.
Tím snad chceš říct, že VIM má víc jak 2647 pluginů?
Vsak presne tak to myslim - mnoho lidi reaguje automaticky stylem "IDE neee, to je moc nenazrany moloch", ale pritom Geany skutecne v tomto ohledu neni zadne Eclipse :)
Navic borci z Geany teamu nejsou zadni nafoukanci typu ... hmm ... LP napriklad, to se mi dost libi a je to pro OS projekt dulezita vlastnost.
Geany a Kate jsou alternativa asi tak v tom smyslu, že oba umí editovat. Já kdysi začínal na Scite, pak jsem používal asi rok Geany a půl roku Kate, ale Sublime to (bohužel) nesahá ani po kotníky. Oproti němu mají miminální počet pluginů, které se instalují různými obskurními způsoby, nemá to interní commandline, konfigurace je většinou dost sporadická a multicursor editace je ve stádiu pokusu o vtip.
Je škoda, že Atom je zatím spíš ve stádiu vize, než použitelného software. Kdo ví, třeba bude prvním funkčním opensource klonem Sublime nakonec lime.
Jestli se mohu vmísit, tak já multicursor v Sublime používám prakticky pořád. Nejvíc v kombinaci s vybráním dalšího stejného řetězce CTRL+D. Kód v Ruby on Rails, HTML, SASS, hodí se každou chvíli. To je pro mě jedna z nejšikovnějších věcí v Sublime, spolu s vynikajícím vyhledáváním v projektu a rychlým vyhledáváním souborů.
Většinou se nejedná ani tak o psaní nového kódu, ale změnu stávajícího. Proměnných, class, části stringu, atd. Prakticky to, co lze v jiných editorech udělat funkcí search a replace ve vybrané části. Ale v Sublime je to díky multicursoru rychlejší, a řekl bych i zábavnější. :)
> A muzu se zeptat, jestli jsi skutecne multicursor nekdy v realu pouzil? Myslim to vazne - je to takova casto zminovana free, cool a in ficurka, ale jake je pouziti napriklad rekneme pri editaci Cecka, Javy, HTML nebo i beznyho LaTeXovyho zdrojaku?
Tohle pro tebe možná bude znít překvapivě, ale nedokážu bez toho dál fungovat a je to jedna z funkcí, které používám každý den mnohokrát. Ne, to není správně vyjádřené - když v práci hodinu něco edituji, tak to aspon 10x použiji.
Ono se to špatně vysvětluje, protože je to nové paradigma editace, které se stane* stejnou nutností, jako CTRL+C/V/X či pohyb kurzoru v textu. Co je na tom asi nejvíc fascinující, tak že jsem se to nemusel nějak namáhavě učit. Jednou jsem to viděl v tutoriálu, pak jsem tím občas něco refaktoroval a velmi rychle jsem skončil u toho, že to používám naprosto bez přemýšlení.
Někdo tu chtěl vidět ukázku - kdysi jsem natočil pro ukázkové účely gif v blogpostu;
http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2013/1/sublime-text-2
*Už teď je to vidět, v podstatě každý programátorský editor tuhle funkci postupně přidává. Imho to bude do 10 let naprostou samozřejmostí.
> Takze to nefunguje tak ze bys rucne daval kurzor na 10 mist, ale tak ze vyberes nejaky retezec, samo to vybere vsechny vyskyty na obrazovce a pak je vsechny najednou menis?
Funguje to takto, i jinak. Například jde rozhazovat ty kurzory nad i pod ten aktuální. Co ovšem musím vyzdvihnout nejvíc, tak že tohle se dostane do krve a je to hrozně jednoduché na použití.
Ono se to opravdu špatně popisuje, protože všechny případy vypadají dost uměle. Ve skutečnosti je to prostě nástroj pro transformace, spíš než editace.
Kdysi jsem to zkoušel vysvětlit kamarádovi a nepochopil to, dokud to neviděl v praxi. Pak to šel hned instalovat do eclipse.
Zde je například jedna skoro praktická ukázka, kterou jsem mu tenkrát posílal: https://www.youtube.com/watch?v=dAow0NA60bo Je to dost kostrbaté a dnes po skoro roce každodenního používání bych to udělal 5x rychleji a elegantněji, ale jako ukázka se to snad dá.
No, upřímně... To, že část lidí tu nesdílí nadšení z téhle úžasné vlastnosti, která do pár let bude standardem v každém editoru, bych přirovnal k tomu, jako by se řidič zvyklý na Š120 pokoušel podělit o radost z přidání 5. kvaltu s řidiči závodních speciálů, kteří už 10 let jezděj na sekvenčním šestikvaltu se dvěma spojkama.
>No, upřímně... To, že část lidí tu nesdílí nadšení z téhle úžasné vlastnosti, která do pár let bude standardem v každém editoru, bych přirovnal k tomu, jako by se řidič zvyklý na Š120 pokoušel podělit o radost z přidání 5. kvaltu s řidiči závodních speciálů, kteří už 10 let jezděj na sekvenčním šestikvaltu se dvěma spojkama.
No, to je na mě nějaké takové až moc abstraktní přirovnání, navíc to chce znát automobilový kontext, Š120, 5 kvalt a závodní speciály a tak.
Já to neberu jako nadšení, ale jako nutnost. Jak jsem psal, když přijdu k editoru co tohle nemá, tak si připadám jako bych přišel k editoru co neumožňuje pohyb kurzorem, copy/paste či nějakou podobnou základní funkci.
Chvílemi mi přijde dost frustrující tohle vysvětlovat ostatním, protože lidi co to nepoužívali většinou nechápou, k čemu že to jako má být a jak se to liší od možnosti nahrazovat výrazy či provádět refactoring názvů funkcí a tak.
Vim a Emacs mají svoje silné nástroje na transformace, ale nic z toho se imho ani neblíží co do intuitivnosti použití.
Hm, vypadá to zajímavě.
Jen se zeptám: jak dlouho trvá, než označím všechna ta místa, kam se má pak psát? V tom gifu to bylo nějaký strašně rychlý.
Jako dovedu si asi představit typ textu, kde se to dá použít, ale asi bych s ničím takovým (jako takovým textem/zdrojákem/...) nechtěl moc pracovat ...
> Jen se zeptám: jak dlouho trvá, než označím všechna ta místa, kam se má pak psát? V tom gifu to bylo nějaký strašně rychlý.
To záleží jak to vybereš. Můžeš použít matchování vzorů klasicky pomocí CTRL+f, vyhledání stejného selectu pomocí CTRL+d (nevhodné se dají přeskakovat, u mě CTRL+j, když se překlikneš, tak se vracíš CTRL+u), nebo přidání kurzoru nad/pod aktuální výběr (mám na CTRL+ALT+šipka).
> Jako dovedu si asi představit typ textu, kde se to dá použít
Použít se to dá všude tam, kde chceš udělat víc jak jednu úpravu stejného typu. V praxi je to tak skoro vždy, jen si to musíš uvědomit a nedělat to sekvenčně. Jak jsem psal, na tohle si člověk rychle zvykne.
> asi bych s ničím takovým (jako takovým textem/zdrojákem/...) nechtěl moc pracovat ...
Text/zdroják/whatever vypadá úplně stejně, jako všude jinde. Já v tom třeba píšu python ve strict PEP8 módu.
> To záleží jak to vybereš. Můžeš použít matchování vzorů klasicky pomocí CTRL+f, vyhledání stejného selectu pomocí CTRL+d (nevhodné se dají přeskakovat, u mě CTRL+j, když se překlikneš, tak se vracíš CTRL+u), nebo přidání kurzoru nad/pod aktuální výběr (mám na CTRL+ALT+šipka).
Pak taky samozřejmě pomocí myši, použitím CTRL+click.
Naprosto typické použití je pro mě třeba konverze několika slov na string parametry funkce: https://www.youtube.com/watch?v=8SlpCQM5qm8
Co se rychlosti týče, tak jsem se brzdil, aby se to vůbec dalo nějak rozumě pochopit a sledovat, dalo by se to v klidu stihnout za polovinu času. Podobných transformací se člověk naučí dělat čím dál víc a víc a prostě to mění způsob, jak děláte věci.
Jeden z důvodů, proč se tak špatně popisuje jak je tahle funkce užitečná je právě její univerzálnost. Někdo může namítat, že jeho editor tuhle funkci umí také a automaticky na stisk jedné klávesy, ale o tom to právě není. Tímhle lze dělat velmi efektivně libovolné editace, které by šly udělat i sekvenčně a do celého loopu zapojovat lidskou inteligenci, nikoliv jen tupé makro, které navíc nelze mít úplně na všechno.