Osobně nevidím důvod nechávat uživatele opisovat hodnoty do GUI podle komiksu, který mu vytisknete na papír (mailem ho nedostane, protože ten se zrovna snaží konfigurovat). Pokud máte - stejně jako já - rád kontrolu nad konfigurací, můžete samozřejmě konfigurovat manuálně (alespoň v Outlooku; Thunderbird jsem nikdy nepoužíval).
A pak to ma asi tak 150 milionu nevyhod ... jako trebas ze to neumi hledat ... proto mam do exchange pres imap napojenej tb ... protoze ten kdyz dam hledat "nabidka + server" tak mi najde vsechny maily co ty dve slova obsahuji ... utlouk jich najde tak 5% ... a jeste k nim vklidu prihodi i takovy, ktery neobsahuji ani jedno z nich ... Samo, nenajde ani mail, na kterej prave cumim ...
Windows Search (který indexuje všechno včetně pošty) pochopitelně musí na začátku provést indexaci dokumentů, což nějakou dobu trvá. Indexace ale běží s nízkou prioritou, takže to jako uživatel nepoznáte. Po dokončení úvodní indexace je pak zátěž naprosto minimální.
Ve Windows 8.1 se opravdu hledá na kombinaci lokálního stroje a Bingu. Lze to ale triviálně vypnout, což bude samozřejmě první věc, kterou po upgradu na Win8.1 udělám.
http://www.eightforums.com/attachments/tutorials/24043d1372838405-search-online-bing-turn-off-windows-8-1-search_pc_settings-3.jpg
Defaultní integrace Bingu do hledání se mi fakt nelíbí. Ale naštěstí je tu vždycky alternativa: můžu si nainstalovat Ubuntu, které místo Bingu používá Amazon :D. A jako bonus to hledání posílá nejen vyhledávači, ale před tím ještě na servery Canonicalu. Tohle se asi naučili od Googlu, který to samé už od roku 2004 dělal v Google Desktopu.
Tu indexaci pochopitelně poznáš i při té nízké prioritě. Navíc Windows Search je fakt paskvil, který pořád něco dělá a vytěžuje systém, lépe to nepoužívat. Zkoušel jsem, viděl jsem, zakázal jsem. To je prostě fakt. Windows 7, 8GB RAM Disk 7200 s 16MB vyrovnávačkou. Možná při 16GB RAM a SSD bych to nepoznal, ale kvůli windows search mít takové dělo? Není to zbytečné?
Co presne ten Ubuntu smiruje a posila?
Me uz zacinaji pomalu svrbet prsty, pv</dev/zero>/dev/sda, a zkompilovat zase Linux From Scratch. Sice je to porod, ale
1) Tohle tam asi nebude a pokud ano, tak to proste nezkompiluju
2) xterm pujde spustit i kdyz je Firefox zrovna busy (ze by se Linux For Workgroups vratil ke kooperativnimu multitaskingu?)
3) Vecne crashe a freezy window manageru snad odpadnou
4) Flash ve Firefoxu snad pujde na fullscreen jako chodival na LFS
Při lokálním vyhledávání se dotaz pošle na servery Canonicalu, který se zeptá (v této fázi jen) Amazonu. UI pak zobrazí kombinaci výsledků z lokálních zdrojů a těch přijatých od serverů Canonicalu.
http://www.root.cz/zpravicky/nakupovaci-lens-z-unity-6-6-zvedl-vlnu-odporu/
http://blog.canonical.com/2012/12/07/searching-in-the-dash-in-ubuntu-13-04/
To mám asi jiný Outlook. Bez fungujícího fulltextu bych se nehnul, a považuji ho za velkou výhodu Outlooku.
Když jsme kdysi měl problém s fulltextem (který realizuje Windows Search), bylo to tím, že se indexování sekalo. Mohl za to nějaký ultra-skvělý open source search provider, který se s čímsi nainstaloval.
On ma jenom kecy ... M$ search zatizi diskovej subsystem tak dokonale, ze stroj reaguje jak i386 - vyzkouseno, opakovane, proto zlikvidovano a povypinano vsude, kde sou widle.
Reakce vsech appek stim totiz narostly na minimalne desetinasobek. Chovalo se to hur, nez lecjakej virus. Opakovany zatizeni jadra na 30+% ... "znicehoz nic", klidne i na nekolik hodin. Dalo nam s kolegou par hodin prace, nez sme vykoumali, ze za to muze prave tahle srajda.
To okno pro volbu výběru mezi automatikou a manuálem tam bezesporu chybí, protože se mi už vícekrát stalo, že pokud má mailserver trochu přísnější zabezpečení a spustí se ta autokonfigurace, tak než to stihnete stopnou, dostanete BAN na ip. Ještě štěstí, že používáme vlastní mailserver a mohu téměř on-line požádat admina o odblokování. Opravdu výborná funkce.
Taktéž díky za službu. Dal jsem o ní info na Twitter vývojářům Thunderbirdu a posláno i do jejich e-mailové konference:
* https://twitter.com/lhirlimann/status/382115366584872960
* https://groups.google.com/forum/#!topic/tb-planning/BII5cLxWu7E
Co mam zkusenosti, tak Outlook vetsinou podporuje:
pro prijem SSL na portu 993, STARTTLS na 143
pro odeslani SSL na portu 465, STARTTLS na 587 a 25.
Pricemz cim novejsi, tim radeji pouzije STARTTLS, tusim 97 jeste STARTTLS neumela vubec nikdy. Zradne je, ze tam nema nejake klikatko, kterym by se dalo zvolit jakou variantu pouzije.
A co STARTBFLMPSVZ na portu 1836528? Je to podle RFC 178167262? A ktera verze ktereho produktu to podporuje a ktera ne a kde se to jak jmenuje a kde to chodi s bugami a kde bez? Me pride ze to SMTP, na to jak mizerne to funguje (diky vsemoznym blacklistum spamu atd.), je uz krapitko prekomplikovany.
Pokud neukladate heslo uzivatele v citelne ci zpetne dekodovatelne forme, tak to nejde. Druha vec je podpora klientu. Samozrejme pokud mate mutt, thunderbird, neni problem, ale jak lidi maji imapy v telefonech, tak to uz skripe.
Navic si myslim, ze vzhledem k vsudepritomne WiFi a jejimu pouzivani je potreba chranit spojeni uzivatel<>server kompletne, takze vymenovat data sifrovanym kanalem. V nem je pak mozne poslat i to nesifrovane heslo, byt samozrejme optimalni by bylo tam pouzit nejake hezci schema.
Přesně tak, také provozujeme poštu (cyrus-imap/sendmail) s ověřováním přes gssapi kde se jede Kerberosem proti řadiči domény, takže v poštovním klientu heslo není uložno. Funguje to skvěle s normálními komply. Ale různé mobily, kde podpora není..., tka pro ně se vyrábí speciální login přes sasldb.
"Pokud neukladate heslo uzivatele v citelne ci zpetne dekodovatelne forme, tak to nejde." - tvrzení bez důkazu, a jak už to tak v takových případech bývá tak nepravdivé. Třeba zdrovna Dovecot umí v databázi mít příslušné hashe hesel které pak jdou použít při přihlašování CRAM-MD5 (nebo i plaintext, pokud na tom trváte).
Me posta vetsinou chodi ale obcas se stane, ze Thunderbird pri odesilani zamrzne, pise to ruzne errory, ceka donekonecna, nebo ze failed save to folder, pak da clovek opakovat, pak zase ze to nejde, pak se vrati zpet do odeslani zpravy pulka policek se tam zasedivi nejde to treba poslat znova a tak.
Ceka se ze uzivatel pusti wireshark, vytiskne stoh obrovskych, neprehlednych, nejednoznacne napsanych RFCcek (MAY, MAY NOT, MAYBE YES, MAYBE NOT, SOMETIMES, MOSTLY, NOONE KNOWS) a bude si hrat na pravnika, aby zjistil, v cem je problem?
Jeste ze provideri maji webmaily...
To co ted napisu se netyka jen konfigurace posty, ale spis smeru, kam se ubira GUI dneska.
Dialog na konfiguraci uctu v TB je ___***PRISERNY***___. Snad nikdy jsem nevidel nic tak pitomeho, neprivetiveho, otravneho, neprehledneho a kretenskeho. Autor by zaslouzil dostat pres drzku z obou stran a pak pretahnout kolejnici pres kebuli. Od doby, co tam tento dialog je, nemuzu NIKOHO navest po telefonu, aby si sam ucet nastavil, vzdy musim ja osobne, protoze se umim poprat s timto magickym dialogem s vlastni inteligenci.
Hrozne moc by me zajimalo, jak se takova hruza mohla vubec dostat do produkcni verze a proc se tam tak dlouho drzi. Ja jsem si plne vedom, ze ve zpusobu pouzivani vetsiny veci na nasi planete jsem v mensine, ale tohle snad musi stvat aspon 30% lidi a to uz je slusna porce.
Dobre, at tam je moznost nejake autokonfigurace, ktera mi nikdy k nicemu nebyla, ale k sakru proc tam neni hned na zacatku moznost "nastavim si to sam, nepindej mi do toho".
TB pouzivam nekolik let, nasadil jsem ho lidem v okoli, jsou s nim spokojeni i v malych firmach, ale novy pocitac = muj nutny zasah v nastaveni 5 udaju.
Bohuzel mam dojem, ze vetsina sw se vydava cestou ovladani, ktere je pro me nesmyslne, snazi se byt "moderni" a pouziva svuj skin oken, pokousi se prebirat chovani z dotykovych displayu na desktop (proboha proc?!). Bez znalosti samanskych tancu s mysi, clovek dnes ani nevypne pocitac. Bohuzel mi neni jasne, jak se z gui mam dovedet, jaky samansky tanec mam udelat. To proste musim vyvestit z kristalove koule. Driv bylo tlacitko, ktere vyvolalo nabidku, ktera napsala co umi a clovek vedel co klika. Prislo mi to takove nejake lepsi.
Antiviry na sebe bali tuny kravskych "sluzeb", pouzivaji skiny (proc ma antivir skin!? je to snad designovy prvek interieru?), ze kterych nejsem schopen vycist, na co se ma klikat a na co ne (avast pred 5 lety). Uzasne sluzby, ktere napovidaji uzivateli, co je dobry odkaz v googlu a co ne (AVG), pricemz vykon pocitace jde rapidne dolu. Avast je hnuj, z avg se stal hnuj taky (i clovek, ktery avg vlastne spolurozjizdel od nej dava ruce pryc). NOD je mozna dobry vnitrne, ale proc ma proboha skin, ve kterem se netrefim ani na zavreni okna. Nechapu, nerozumim. Pokud tyhle prvky gui znamenaji uspech na trhu, pak me napada, ze nekteri spoluobcane by nemeli mit volebni pravo (ne, nepovazuji se za genia, co vsechno vi).
Snazim se nebyt ve 32 letech prilis velka konzerva, ale pres veskerou snahu nechapu, proc notebook nemuze mit u tochpadu i tlacitka, abych vedel co mackam, proc telefon za 3000 nemuze mit podsvicena ta 2 - 3 tlacitka co ma (alcatel) atd. To sme sakra vsichni tak zblbli, ze tohle jsou veci, ktere chceme mit a proto se tak vyrabeji/programuji? Snazim se to nejak pobrat, ale nedavam to. Uprimne jsem na tenhle smer tak namichnuty, ze jsem dokonce dosel k myslence, ze IT nejakym zpusobem po 24 letech opustim. Ja s temi vecmi proste neumim pracovat, je to utrpeni, klacky pod nohama, strach z toho, kdy si clovek bude nucen koupit novy notes a bude do nej muset za dalsi prachy shanet win 7, pokud vubec pujdou sehnat, strach z toho, ze dalsi telefon uz nebudu umet vubec ovladat, protoze dialog vytaceni se vyvola nakreslenim trikrat obraceneho krouzku v kosojehlanu. Strach z toho, ze v dalsi verzi TB pujde nastavit jen ucet googlu a dalsich, kteri asi neco zaplatili vyvojarum TB a ze vlastni server tam uz clovek lidsky nedostane.
Na zaver pro dokresleni situaci jen dodam, ze jsem programator, denne delam s VS 2010/2012, C#, C++, GT.M, vytvarim jak sw s okenim GUI, tak sluzby/demony. Delam sw s gui do extremich podminek (drevarsky prumysl), takze vim, ze udelat dobre gui je kumst (na kterem mam co zlepsovat).
Bud jsem tak moc zestarl, nebo to fakt smerju do kosoctverce. Omlouvam se, ale to, ze se vypovidam mi ulevi :-).
... vratte mi Atari a Zigula a jdete do haje! ;-))
Chápu tvé rozrušení konfig. dialogem TB. Nicméně včera jsem rozchodil ten autoconfig a nastavení nového účtu v TB se tím zjednoduší do té míry, že už lze laika celkem pohodově nanavigovat jednoduchým popisem na wiki či po telefonu. Bohužel to neumí spoustu čudlíků, které je následně potřeba ručně donastavit, ale aspoň přeskočí to úvodní martyrium s přerušováním autokonfigurace a formuláře předvyplněné nesmysly. Fakt si to vyzkoušej.
Pokud mluvis o tom cemsi co tam je jako "pruvodce" ... tak stebou naprosto souhlasim. Jako ITkovi se mi pres to nepovedlo acc nastavit ani na 5ty pokus. Jeste ze sem se po nekolika marnych pokusech dostal k rucnimu nastaveni ...
Mas recht v tom, ze autora tyhle hruzy by meli povesenyho za koule vystavovat po namestich, a prodavat vlezny kazdymu, kdo si do nej bude chtit kopnout ... vydelali by se na tom miliony.
V celku s tebou souhlasim, taky mam takovy smutny pocit, ze se neustale veci spise komplikuji nez zjednodusuji. Ale vyvazuje to radost, ze temhle vecem rozumi cim dal mene lidi. Napr. nastaveni imap klienta na applu funguje na tri kliky, ale v momente chybove hlasky je uzivatel ztracen, protoze vubec netusi co znamena tls a port. Co se tyce dialogu v tb, tak ten je rozhodne na facku, za prve vypisuje obcas nesmysly, za druhe nekdy nefunguje v opakovanem testu. K cemu pak je, kdyz na nej neni spoleh. To i ten debilni outlook express jde nastavit jednoduseji a spolehliveji. Jo jo, na osmi bitech jeste vyvojari premysleli, co si pamatuji, tak nahrat a spustit hru z disketu na commodore64 byla operace na pouhe tri radky, kde na jednom byly pouze dve slova. To neslo pokazit, na rozdil od auto-konfigurace v tb:-)
> je pomocí http protokolu stažena konfigurační šablona z pevně daného > URL, konkrétně"
> http://autoconfig.root.cz/mail/config-v1.1.xml?emailaddress=test@root.cz
To jako seriously? HTTP? Bez SSL? To si jako nekdo stahne nesifrovanym neautorizovanym kanalem konfiguraci serveru, pres ktere pote posila maily?
Funguje to krasne az na fakt, ze ak je vase prihlasovacie meno ine ako to co mate v adrese pred zavinacom, tak mate smolu (koli bugu https://bugzilla.mozilla.org/show_bug.cgi?id=564043)
Vzhladom na to, ze ten bug je tam uz 3 roky, asi tam zostane naveky.
Spíš je to feature request, než bug :) I na wiki je to označené "not yet implemented".
Jinak to xml lze samozřejmě generovat dynamicky, hezký popis např. http://www.unibia.com/unibianet/apache/mozilla-thunderbird-isp-autoconfiguration-script-php-and-apache . Ono to stejně pomůže jenom trochu, protože ta služba neumí nastavit spoustu dalších čudlíků, které se při vytváření účtu na jednotlivých kartách dialogu nabízejí a využívají, takže asi nemá smysl s tím trávit moc času.