Já bych chtěl ještě zmínit nástroj wmctrl, kterým se dá manipulovat s okny. Například se dají maximalizovat ( wmctrl -r :ACTIVE: -b toggle,maximized_vert,maximized_horz
), přesunout na jinou plochu ( wmctrl -r okno -t 4
), nebo jim dát always on top ( wmctrl -r :ACTIVE: -b toggle,above
). Nevěděl jsem, že některé z toho umí i xdotool, jak je popsáno v článku ( set_desktop_for_window
)
xdotool osobně používám například pro emulaci vkládání ze schránky, když to program nepodporuje - například různé vzdálené konzole serverů, ale poslední dobou bohužel i webové stránky, které chtějí, aby uživatel používal triviální hesla zadávaná ručně a ne kvalitní hesla ze správce hesel, a tak zakazují paste do políčka s heslem. Použití xdotool type --delay 40 "`xclip -out`"
místo pastnutí to řeší.
Bohužel nedávno jsem si někde přečetl:
Česká spořitelna to chce klientům co nejvíc usnadnit a využívá takzvanou behaviorální detekci. U lidí, kteří zůstanou u kódů z SMS a zároveň už využívali v minulosti platby kartou na internetu, nebude vyžadovat ePIN při každé platbě. Z analýzy předchozího chování totiž pozná, že nakupuje skutečně držitel karty.
což interpretuji tak, že po zakázání autocomplete, javascriptového zakázání schránky a „zašifrování“ hesla XORem s jednorázovou náhodnou challengí před odesláním aby password manager uložil tento nesmysl a ne skutečné heslo (proboha!!!!) (pozn. tohle dělá PS, ČS nemám) je další krok že někdo bude analyzovat, jestli čudlíky mačkám s prodlevou odpovídající člověku, takže si budu muset patchnout xdotool aby --delay ve skutečnosti vkládalo realisticky vypadající delaye. V jak úžasném světě to žijeme.
No, píšeš o ePINu. Tedy evidentně používáš SMS, které chodí v otevřeném tvaru přes nezabezpečený (a nezabezpečitelný) protokol SS7, infrastrukturu operátora a přes GSM s dávno prolomeným šifrováním. A ještě musíš opisovat číslíčka.
Zatímco tu máme možnost potvrzovat operace kryptograficky, podpisem klíčem bezpečně schovaným v odděleném čipu (TPM modulu), s komunikací přes end-to-end zašifrovaný kanál. A podpis se potvrzuje pohodlně otiskem prstu.
Ono v internetových diskusích je každý hrdina, co klidně bude podepisovat vlastní krví, jen aby to bylo co nejbezpečnější. V reálu je ale poptávka po věcech jako autentizační kalkulátor limitně blízká nule. Proto je také (AFAIK) nikdo nenabízí. Pokud tedy tím oba myslíme takovou tu věc, co měla na začátku eBanka.
No a že by člověk, co zuřivě vymýšlí, jak patchovat xdotool, aby si usnadnil opakované úkony, ochotně zadával každou operaci 2x, tomu, s dovolením, nevěřím :-)
> Zatímco tu máme možnost potvrzovat operace kryptograficky, podpisem klíčem bezpečně schovaným v odděleném čipu (TPM modulu), s komunikací přes end-to-end zašifrovaný kanál. A podpis se potvrzuje pohodlně otiskem prstu.
Tím myslíš aplikaci na backdoornutém Androidu?
> ochotně zadával každou operaci 2x
To není vůbec potřeba. Technologie pokročila, kalkulátor se připojí k počítači a částka a příp. další informace o transakci se zobrazí na jeho displeji. A já na něm zmáčknu čudlík Potvrdit. To není žádný vlhký sen, takové věci už mnoho let fungují a dokonce se to vymyslelo a vyrábí v ČR, jmenuje se to Bitcoin Trezor.
Není, je wtype. Neumí to myš, něco s xwayland což nevím co je protože wayland nepoužívám (jako že to možná neumí psát do Xkových programů ve waylandu? Tak to je dost useless když většina věcí je furt Xkových…). „A tak je to tam se vším“, ale postupně se ty věci dodělávají (například před pár lety ještě nešlo přistupovat na Wayland sezení vzdáleně, což vůbec nechápu jak mohlo třeba Ubuntu nasadit Wayland jako default když tam tohle nebylo, to snad nepoužíváte v jednom kuse?, teď už existuje wayvnc) - proto doufám, že bude možné používat Xka ještě mnoho let, než to bude ready, a že mi to distribuce nenatlačí v této alfaverzi podobně jako se to stalo kdysi se systemd. Na druhou stranu tyhle věci (podobně jako bugy v systemd a především unitách a nastavených závislotech) se opraví až tím, že se to lidem natlačí, bude je to štvát a udělají to… Ale já bych radši počítač používal než reimplementoval xdotool a další nástroje pro Wayland…
4. 2. 2021, 02:23 editováno autorem komentáře
Wayland pouzivam uz 5 rokov, nemam s tou 'alfa' verziou ziadne problemy a posledny rok to uz konecne zacina vyuzivat vyhody tej architektury.
Automaticke prisposobenie desktopu za chodu pri pripojeni externeho monitora, odpojenie monitora bez potreby menit konfiguraciu, automaticky prechod audio vystupu na hlavny monitor, ... a kopec dalsich veci ktore pod X nefungovali. Za mna jednoznacne plus. Jedine co mi zo zaciatku chybalo nebolo VNC ale moznost spustat programy vzdialene voci mojmu serveru. VNC bolo pre mna nepouzitelne koli rychlosti ani na X.
Přímo v komentáři, na který reaguješ, máš popsáno několik chybějících (nebo donedávna chybějících) funkcí. Přístup k běžící session přes VNC používám několikrát měsíčně (adminování kiosků s grafickou aplikací na lokálním monitoru; provoz průmyslového zařízení s grafickou aplikací; tech support), „paste“ pomocí xdotool type také (příšerné formuláře na webu a v administraci IP kamery zakazující paste; různé Dell iDRAC a HP iLO při adminování serverů kde paste funguje sporadicky), kliknutí pomocí xdotool click výjimečně, maximalizaci, přesuny na jinou virtuální plochu podle matchování titulku okna (typicky GIMP s jeho několika okny mám na speciální ploše kam se díky wmctrl automaticky přesune), always on top přes wmctrl pravidelně. Předpokládám, že kdybych si Wayland nainstaloval, tak objevím ještě mnoho dalších chybějících věcí. Například jsem slyšel, že lidem nefunguje screen sharing v prohlížeči ani aplikacích typu Zoom.
Monitory připojuju a odpojuju za běhu X serveru běžně (notebook přenášený mezi kanceláři a domovem) a žádného problému jsem si nevšiml. Jednu dobu mi maximalizované aplikace zůstaly v původním rozměru a tak jich při změně rozlišení část nebyla vidět, ale to jsem opravil právě pomocí wmctrl :-) (a brzy se to „samo“ opravilo, takže asi bug v xfwm, který někdo jiný opravil). Bohužel mám monitor bez audia, tak to poslední nevím, ale přijde mi, že to je spíš věcí pulse audio než waylandu.
4. 2. 2021, 13:15 editováno autorem komentáře
Mozte mat ine poziadavky a preto stale mate Xwindows. To ale neznamena ze Wayland je nejaka 'alfa' verzia. Nepada to, je to stabilne a ma to vlastnosti postacujuce 90% uzivatelov. Je to normalny funkcny system iba ma ine vlastnosti ako Xwindows. Nikto nikdy nedeklaroval ze je to nejaka nadstavba XWindows.