No a další mega výhody následují:
- Harvardská architektura - je naprosto super, kdy je potřeba nedej bože spustit kosuek testovacího kódu v RAMce apod. Je to někdy celkem svazující třeba při psaní testů nebo bootloaderu (i když to už je tak trochu vyšší dívčí).
- Pokud nějaké funkce potřebuje jako parametr blok dat v RAM i ve FLASH (řekněme třeba výpis na displej), tak kompilátor data z FLASH musí kopírovat do RAMky (které je u jednočipu celkem málo), nebo člověk musí řešit dvě stejný funkce s jiným typem pointeru. Začátečník má plno jiných problémů, který by měl řešit.
- 8b data jsou tak akorát na aritmetiku, do které sype data 10b A/D převodník
- Atmel jako firma obecně má na čipech tolik chyb, že bez jejich seznamu si člověk ani neuleví na WC
- Instrukční sběrnice má 16b, datová 8b. Už jsem viděl tolik začátečníků, kteří nebyli štond to pochopit a divili se, že po inkrementu pointeru na byte nedostanou z FLASH korektní výsledek... Kdybych měl někoho učit práci s jednočipama, tak se snažím ho od takových nepodstatných implementačních detailů odstínit, aby řešil vlastní program a ne to, jak funguje železo.
- Používání SPI pro programování zrovna moc triviální není. A neumožňuje on-chip debug.
Prostě Arduino je hračka pro nemyslící blázny, kteří věří ve výkon úměrný počtu jader a gigovou LAN na desce s pamětí, taktovanou na 400MHz. A nekoukají na princip toho zvolenýho řešení.
A co jako náhradu? STM32 Discovery kit http://www.st.com/web/catalog/tools/FM116/SC959/SS1532/LN1848/PF259724 (Cortex, von Neumann, hafo FLASH i RAM, možnost krokování, ISP, je to od cca $11. A všetně polopatickýho návodu od Marda na mcu.cz :)),
A co třeba LaunchPad MSP430? http://www.ti.com/ww/en/launchpad/launchpads-msp430.html#tabs, taky od cca $10 s full debugem včetně krokování, breakpointů, A je to 16tibit, některý verze i s FRAM místo FLASH a RAM... A super low power...