Na BeOSu je nejlepsi to, ze to vypada jako unix, chova se to jako unix, ale neni to unix. Be Inc. to vyvijej uz asi deset let a je to napsany v podstate od zacatku uplne znova. Ja jsem mel u sebe na pocitaci BeOS personal edition a slapal neuveritelne rychle. Napr. zatimco Win se mi natahujou pres dve a pul minuty (podle nalady i dyl), tohle se veslo mezi 30 a 45 vterin... Co je ale na prd, je nedostatek softu - treba firemni prohlizec NetPositive je ubohouckej a Opera se taky moc na nektery stranky nechytala.
Na BeOS mě hezky překvapila svižnost grafiky...nic jako špatně a pomalu překreslovaná okna (jako někdy u Windows), ale velice rychlý pohyb oken. Výborný je absolutně běžný přístup na disk bez BeFS, práce s Win fonty, možnost spustit BeOS z Win nebo Linuxu (bez restartu). Bohužel, co mi nesedí (nebo jsem nepřišel na to, jak to udělat) je to, že pokud nemám disketu v mechanice, tak nemůžu mít její ikonu na ploše (jde to nějak udělat?). Nebaví mě ji stále připojovat... Jinak disky se dají připojit ihned při startu. Zatím jsem v BeOS dělal jen tak na zkoušku, ale je to výborný systém, určitě stojí za vyzkoušení. Na tak slabou (?) podporu je to velice schopný konkurent. Uvidíme, snad se časem najde i nějaký "ovladač" pro mou grafickou kartu...možná už je :-)
Zeptam se jen ze zvedavosti - proc potrebujete mit na plose disketu, kdyz ji stejne nemuzete pouzit? Tedy za predpokladu, ze BeOS neumi sam primountovat disk a ta ikona ma po poklepani spoustit akci, ktera ji primountuje. Protoze ikona disku, ktery stejne nemuzu pouzit je jedna z veci, co mi dost vadi na Woknech - poklepu a hodi to chybovou hlasku. Idealni je videt pouze disky, se kterymi mohu momentalne pracovat. Ale to je jen muj nazor
Já mám prostě rád ikonu diskety na ploše. V BeOS to asi nejde a já ji pak musim přes tentonoc (jak se menuje ta divná lišta v BeOS?) ručně připojit...nepřipojuje jí automaticky??? Asi ne, disky sem musel tuším taky nastavit, aby se při startu automaticky připojili...ale todle zas není tak velká závada (?) aby mě to od BeOS odradilo.
Nevím, jestli to není to co poskytuje, ale na http://www.bebits.com/app/1622 jsou nějaké ovladače pro karty od NVidie a je tam uvedena i GF 2. Našel jsem to přes stránky NVidie (zdálo se mi, že jsem to tam kdysi viděl).
Jinak BeOS jsem kdysi zkoušel, ale po instalaci jednoho updatu přestal bootovat. Ale možná se k tomu zkusím vrátit.
BeOS jsem zkousel jenom chvili a zdal se mi celkem pekny, i kdyz jsem neprisel na to, co se s tim da delat. Trochu me zarazila informace o tom, ze BeOS umi pracovat az s 8 procesory. Kdyz jsem totiz do kompu strcil druhou sitovku, tak uz BeOS nenabootoval...
Jinak jenom poznamka, ze BeOS nema integrovany "unixovy interpret bash", ale bash, portovany (pokud to vubec bylo treba) na BeOS.
Nezda se mi prilis smysluplne diskutovat tu o systemu, ktery v podstate konci, protoze Be Inc. se zameruje (nekde na to byl i press release) na svou divizi BeIA, a BeOS nechava "vyhnit".
Patril jsem mezi velke nadsence tohoto OS, ale musim rict, ze pristup vyrobce jej jednoduse zabil. Nejde jen o podporu HW, ale pokud se podivate na vyvoj Be sceny za posledni tri roky, tak vetsina schopnych vyvojaru Be software zkrachovala,ti co prezivaji maji obrovske problemy, cemuz odvrzeni platformy samotnou materskou firmou jiste neprida, no a ti zbyli prechazi take na BeIA..
Na druhou stranu BeOS doporucuji - skuste si to, at vidite, o co jsme diky stupidite lidi v Be Inc. prisli :(
Já jsem BeOS ani nevyzkoušel a rovnou jsem jej začal považovat za mrtvý systém, když jsem si asi 2-3 místech přečetl zhruba něco v tomto stylu:
1) BeOSovské rozhraní pro programátory je dobré, a navíc se lepší, protože firma BeOS se nebojí dělat zásahy, které vylepšují API, i když to způsobuje nekompatibilitu s předchozími verzemi.
2) Některé aplikace bylo nutné přepsat, protože firma BeOS změnila rozhraní.
To mi stačilo, abych BeOS pro sebe poslal k šípku. Protože abych napsal program pro BeOS, a musel jej neustále přepisovat jen kvůli kratochvílím tvůrců, to se mi fakt nechce. A ještě udržovat několik verzí...
To je myslim prave rozdil mezi dobrym
softem a dnesnimi hrc-frc aplikacemi.
Clovek ktery dela nejaky soft na miru a narychlo,
je znechucen opravou zdrojaku kvuli zmene API.
Ne tak programator vykonneho grafickeho sftu,
ktery rad provede opravy, pokud ta zmena API vede
v prislusne sluzbe k urychleni, nebo zjednoduseni.
Tot muj soukromy nazor.
Proč ale nutit KAŽDÉHO, aby svůj soft měnil. Proč se to neřeší rozšířením rozhraní. Chápu, že se mění interface pro drivery, tam je to otázka rychlosti, vývoje, apod.. Ale proč sakra nedržet rozhraní? Nechápu?
A i když vezmu Vaší nabídku, existují pouze VÝKONNÉ GRAFICKÉ SOFTY? Proč přepisovat všechno? Myslím, že je to nešťastný způsob, jak inovovat systém.
Je rozdíl mezi rozhraním a vývojem. Rozhraní může zůstat stejné, ale vývoj může běžet dál. Rozhraní se dá rozšiřovat, ale staré verze rozhraní by měly být alespoň emulovány. Proč mají uživatelům starší verze nefungovat?
Pro mě je to důkaz špatně navrženého interface. Jistě to potěší kutily, ale ne programátory a ne uživatele. Velmi brzo vás přestane bavit, když neustále sháníte nové verze svého oblíbeného programu. A co když ho autor nevyvíjí dál, nebo chce ho přepsat až za půl roku po vyjití nové verze?
Co komerční firmy? Proč mají neustále přepisovat své softy? Interface = daný standard, jestli není schopna firma BeOS jednou položit standard, tak na to dojede.
No ja jsem BeOS zkousel celkem nedavno a opravdu mne prekvapila rychlost celeho systemu. Jedina nevyhoda, ze nepodporuje zrovna moji grafickou kartu:-(. Jinak pro BeOS pisou hodne ovladace firmy vyvijejici profesionalni audio HW, Staci si precist par recenzi napr. v Muzikusu. Temer kazda druha zvukova karta ma vedle ovladacu pro Win taky ovladace pro BeOS.
Používám BeOS od 1.5.2000,kdy ho BeIA inc. dala k dispo
zici ve free verzi 5.0 .Dokonce když jsem dělal upgrade
počítače,tak jsem si nebyl jistý,jestli bude podporovat
tehdy nové Durony a Thundery,jsem si kvuli němu pořídil
Intel.Je to opravdu uživatelsky příjemný OS,zvlášť pro
audio.