Na Gateway je výkonnější procesor s vyšší kapacitou flash a RAM (z řady STM32L4), a také je na ní NFC čtečka (u Node jen NFCtag). Na rozdíl od Core Module tam bude lepší rádio a bude mít určitě externí anténu přes RSMA konektor. GW má také více bezpečnostních čipů (aby zvládla obsloužit všechny Node) a navíc to bude koncepčně jednoúčelový HW (nebude mít HEADER, modularitu, expanzní konektory atd.)
taky se moc neorientuji, tak se omlouvám předem za blbé dotazy
a) bude možné k tomu připojit třeba různé další senzory, cosi kde různě koupím, nebo budu muset vybírat z toho, co bude zrovna nabízet bigclown?
b) musí tam být ten centrální linuxový hub, nebo tam bude i komunikace jen nějaký ten hloupý řadič a čidlo, pro takové ty jednodušší tasky typu "otevři okno když začne pršet" a přitom zabezpečeně, aby mi zloděj neotvíral okna nějakým wifi pingem ...
GW půjde koupit samostatně nebo v kitu s nějakým Node a senzory. Pro malý počet Nodů (např. do 8) a pro menší dosahy (nebude potřeba externí anténa) lze teoreticky použít Node jako GW (na Node půjde zkopilovat upravený kód pro GW), jen jí bude scházet NFC čtečka pro deployment Node - bylo by třeba NFC čtečku doplnit nebo deployment udělat po USB. Budeme nicméně primárně podporovat řešení popsané výše.
Senzory si můžete připojit jakékoli, jen musíte dát pozor na napájení, standardně používáme 2,0-3,6V (ne všechny senzory to umí), nebo řešit step-up/step-down či LDO.
Centrální Linux server s funkcí Hubu v sestavě být nemusí, Node může fungovat zcela autonomně (záleží na programu, co do něj nahrajete) nebo připojený k PC po USB. Pro senzory připojené přímo k PC/serveru máme Bridge Module. Autonomní Node (Node bez komunikace) nelze ani napadat po rádiu.
Když ale Node má komunikovat, musí tam být Gateway.
Když Node mají komunikovat meze sebou nebo do světa či ze světa, musí tam být Hub (Linux server) nebo musí mít vlastní SW, který komunikaci obslouží (může být na jakékoliv platformě).
> (samozřejmě nezbytná sanitizace znaků, které mají v JSON vlastní význam)
Nutnost toto zmínit mi trochu vyrazila dech.
Podle mne má JSON jasně definovaný encoding/escapování znaků a cokoli jiného již není JSON ale jen jeho rozbitá napodobenina. Dokonce je potřeba dát pozor na unikód - JSON je totiž dle specifikace vždy v unikódu, pouze si můžete vybrat, jestli národní znaky budou v utf-8, nebo budou kódované \uxxxx escape sekvencemi.
O BigClownu jsem se dozvedel teprve nedavno. Projekt se mi zda jako vylesene Arduino( ruzne shieldy). ci Raspberry, Muze mi nekdo poskytnou srovnani? A proc by se meli uzivatele Arduin a Raspberries zacit o BigClown zajimat? Cim je presvedci? Arduino bylo jedno z prvnich, Raspberry ma vybornou cenu a oboje velike mnozstvi uzivatelu = velika podporu zacatecnikum. Diky za odpovedi.
(Nicmene jsem rad, ze v CR jsou i takovi nadseni vyvojari a preji hodne uspechu.)