..., ale jak se zdá, tak nelze vytvořit kategorie, za takové a takové situace je takové a makové použití GPL legální.
Nezdá se mi, že je případ jedné nejasnosti a ještě v oblasti kernelu skutečně tak problematický. Připadá mi, že naopak většina situací je naprosto jasná, až na to, je-li ten či onen jaderný modul odvozeným dílem či nikoliv. Každopádně doporučuji projít si na stránkách gnu.org GPL FAQ, spousta věcí vám pak bude jasná.
Je GPL knihovna, používá standardní rozhraní specifikované nějakou institucí (třeba OpenGl) a proto můžu nechat svůj soft pod X11 (případně uzavřený).
Jakmile máte GPL knihovnu a na její funkci postavíte svůj software, je úplně jedno, jestli daná knihovna implementuje HTML, OpenGL nebo něco jiného. Podstatné je, že GPL knihovna je GPL, a tudíž soft, který je na její funkci postaven, musí být také GPL.
To je také důvod, proč se pod GPL pro knihovny _nehodí_ a proč existuje LGPL, se kterou linkovat proprietární kód můžete. Stejně tak knihovny jako glibc, SDL a další jsou pod LGPL. Průšvih máte u QT, protože ta je GPL, tudíž veškerý software, který na její funkci staví, musí být také GPL. Trolltech si na tom staví svůj business model (nebo alespoň stavěl), takže pokud chcete vydat svůj soft postavený na QT pod jinou licencí, musíte se s ním dohodnout.
Zkrátka a dobře, je třeba vybírat licenci podle typu softwaru. Dát GPL na knihovnu je špatný nápad. Naopak u konkrétního programu to už tak špatný nápad není. Samozřejmě záleží na vás jako na vývojáři.
Jak se zdá, je to propast plná nenávisti a špíny.
Neviděl bych to tak tragicky. Respektive, nemohu tu "nenávist" ani "špínu" nikde najít. GPL existuje s určitým cílem, kterému se podřizuje - poskytovat a _chránit_ svobodu softwaru, který je pod touto licencí šířen. Restrikce pro šíření modifikovaných a odvozených děl pod stejnou licencí (aka copyleft) je prostředkem, jak této ochrany dosáhnout. Všimněte si, že tato restrikce se "aktivuje" pouze při šíření, takže dokud budete jen kombinovat svobodný a nesvobodný software a nebudete jej šířit, licenci neporušujete. A dlužno dodat, GPL svůj cíl plní. V tom není žádná "nenávist" a de facto ani "špína". Ostatně, GPL je čistotná:-) (udržuje software svobodný).
Nejsem si jist, jestli bych neměl Linux z počítače smazat a dát tam *BSD.
I když se mi to zdá v této souvislosti jako poněkud přehnané gesto, pokud to tak skutečně cítíte, tak ano. Ale spíše doporučuji se neunáhlovat, nechat si to rozležet v hlavě, třeba si přečíst GPL FAQ, a až po nějaké době se definitivně rozhodnout.
Já nejsem právník, takže můj názor berte jako domněnku laika, ale budiž. Je jasné, že pokud pro sestavení svého programu využíváte GPL knihovnu, musí být i program GPL. Viz GPL FAQ.
Podle mého soudu, pokud specifikujtete platnost licence (na tuto a tuto činnost se licence a můj copyright nevztahuje), nezměnil jste licenci, pouze jste řekl, že na určitou činnost (volání knihovní funkce, např.) se licence nevztahuje - omezil jste její platnost. Proto nejsou syscally kernelu chráněny GPL - poznámka v COPYING specifikovala, že na syscally se copyright ani licence nevztahují.
Jakmile ale řeknete "pojem odvozené dílo definuji jako XYZ" a připojíte to k licenci, pak IMHO upravujete licenci, opouštíte GPL a vytváříte její derivát. Je třeba si uvědomit, že pojem "odvozené dílo" specifikuje samotný právní řád (bohužel, každá země ho bude definovat jinak).
Pokud specifikujete, že licence GPL se vám nebude vztahovat na volání funkcí knihovny, pak _asi_ smí nesvobodný software využívat volání této knihovny a nemusí se licenčně podřídit. Lépe je ale dát jednoznačnou výjimku, že se knihovna smí slinkovat s čímkoliv, jak je to u většiny GPL knihoven GNU/Linuxu.
Nicméně, osobně bych to vůbec nečinil takto krolomně a na knihovnu dal rovnou pod LGPL. K tomu LGPL slouží, aby vám nečinila problémy při linkování s proprietárním softwarem. De facto, LGPL = Library GPL.
Asi se tedy dočkáme i doby, kdy bude zakázáno closed source software pod linuxem kompilovat a spouštět. Ono totiž v GPL a licenci jádra už to dávno zakázáno je, jen to dosud nikdo nedodržoval a nevyžadoval.
A muzete mi rict, kdo to bude vymahat? Vzhledem k tomu, ze i FSF se jasne vyjadrila v tom smyslu, ze non-free programy, kompilovane a spoustene v Gnu/Linuxu, jsou legalni (ac z jejich pohledu neeticke). Nepletete si GPL a LGPL?
Ale purista by jiste mohl namítat, že šířeníní live distribuce je šíření jednoho díla (oné distribuce) a proto tam propietární ovladače nesmí být ani přibalené.
To by musel byt papezstejsti nez papez, protoze FSF povazuje "kolekce" GPL a non-free softwaru na jednom mediu za legalni. Distribuce z tohoto pohledu neni jednim dilem; neni to jeden program, jsou to oddelitelne kusy.
Možná je to trošku jinak. Mrkněte na zdroják GPL:
You must cause any work that you distribute or publish, that in whole or in part contains or is derived from the Program or any part thereof, to be licensed as a whole at no charge to all third parties under the terms of this License.
Vidíte tam ty tři spojky or? Pokud jsem si váš thread správě pochopil, říkáte, že binární modul nemá jako _součást_ zdrojáky jádra, tudíž není odvozeným dílem. Ale odvozené dílo není v GPL definováno jako dílo obsahující části GPL kódu. Tyto dvě oblasti jsou v GPL definovány zvlášť. Vy píšete:
Preto su v GPL licencii casti ktore vymedzuju odvodene dielo (obsahuje a modifikuje GPL kod) a kompilat/kompozicia (vyzuziva a komunikuje s GPL kodom).
Sám vidíte, že tak to ale není. V GPL není nápsáno, že odvozené dílo = dílo, které modifikuje nebo obsahuje GPL kód. Ta zmíněná sekce říká, že je nutno při šíření zachovat GPL licenci jak u díla obsahující nebo modifikující GPL kód, tak u díla, které je od něj odvozené. Obojí je stanoveno nezávisle na sobě a co je horší, pokud nejsem slepý, GPL nedefinuje, co je to "odvozené dílo".
Takže ono to zřejmě spadá do kategorie chápání a interpretace tohoto pojmu. A tam, vzhledem k tomu, že v této věci doposud nerozhodl žádný soud, je značný prostor pro spekulace. Linusovo stanovisko je jasné - cokoliv, co silně využívá vnitřnosti a chody uvnitř jádra, je odvozené dílo (doporučuji přečíst celý jeho mail, já jsem si jen dovolil malinký kus vytrhnout z kontextu a přeložit, takže na tento kousek nereagujte a raději si přečtěte celou jeho reakci). Vaše stanovisko může být jiné, a až v této věci bude třeba rozhodovat nějaký soud, bude deklarovat zase svoje stanovisko. A dokud se tak nestane, budeme donekonečna spekulovat.
Už není nesvobodný ten, kdo používá Windows, ale dokonce i ten,...
Pokud vím, z definice je "nesvobodný" každý uživatel, který používá proprietární (nesvobodný) software. A je úplně jedno, jestli je to Windows nebo binární ovladač.
O Linuxu hovoří GPL puristé jako o otevřeném systému. Svobodném a otevřeném, který diktuje svým méně schopným uživatelům, jaký hardware mají na nemají používat.
Zajímavé. Nejprve říkáte, že je to _systém_, který "diktuje" uživatelům volbu HW, ale jako důkaz předkládáte _názory některých uživatelů_ tohto systému. Nepokládejme rovnítko mezi systémem a názorem některých jeho uživatelů.
Ad zbytek. GNU/Linux může _spolupracovat_ s CSS, ale ne se s ním "křížit". Dokud jste v userspace a linkujete s glibc, ta je pod LGPL, takže s ní můžete linkovat proprietární software, jak chcete. Problém je ale s kernelem, ten je GPL, takže cokoliv, co je na něm založeno, co využívá jeho část nebo co je jeho odvozeným dílem, musí zůstat GPL. Cílem GPL je zachovávat svobodu softwaru. Nemožnost promíchávat svobodný a nesvobodný kód a šířit takovýto hybrid je prostředkem, jak toho dosáhnout. No a všichni se tu hádáme, jestli je modul odvozené dílo.
Jj, to je varianta xorovania dvoch veci. Napadlo ma: vlastne je to celkom dobre, ze GPL nedovoluje sirit na jednom cd binarne closed-source ovladace s jadrom. Takto aspon ten clovek co si to stiahne si musi precitat aspon tych 10 riadkov, kde je napisane, ze: 1. stiahni toto 2. stiahni hento 3. pusti make_super_megatetris_cd :-)
Taky drobny filter "if you cannot do this you are not worthy" Inak povedane: "Just works" nevedeme (to vam len vedla nahuckal niekto ze take nieco vobec existuje ;-))