Názor k článku Binární ovladače + jádro = porušení GPL od Jarda - "Svobodný" software jsem dal do uvozovek proto, že...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2006 11:34

    Jarda (neregistrovaný)
    "Svobodný" software jsem dal do uvozovek proto, že oné proklamované svobody dosahuje jen za cenu jiných zcela nesvobodných omezení (buď mohu použít něco vydané pod GPL, ale pak je mi vnuceno svou přidanou hodnotu šířit rovněž pod GPL nebo to jednoduše použít nemohu). Tedy svoboda volby: Buď ber za našich podmínek, nebo nech ležet.

    Dovolím si tvrdit, že v porovnání s jakýmkoli systémem uvolněným pod GPL, jsou Windows jakékoli verze od Windows 95 včetně řádově přívětivější (ergonomie a sjednocené rozhraní, správa a od/instalace aplikací, úroveň lokalizace aj.). Že asi nejde jen o můj soukromý názor dokladují statistiky používaných OS, zejména pak na desktopech domácích uživatelů. Netuším, co s uživatelskou přívětivostí systému mají společného viry (jejich existence a množství je přímo úměrné rozšíření OS, pod kterým fungují), snad jen pokud jde o vydávání aktualizací a oprav, kde jsou ale nejpoužívanější distribuce Linuxu s Windows srovnatelné.

    Podbízení - máte pravdu, jde o past. Nedá velkou práci najít GPL aplikace, které proklamují "kompatibilitu" se software XY a umožní tak pracovat s dokumenty z Acrobatu, Wordu aj. Kompatibita buď je anebo není. Zde je zábavné sledovat changelogy těchto aplikací, kterak od verze k verzi zvyšují a vylepšují svou "kompatibilitu", skutečností však zůstává, že někdy (nepředvídatelně) něco nejde otevřít, někdy něco vypadá jinak, než má atd. :(
    Jsem náročný uživatel, který nemá rád, když mu v rozhodující chvíli software (ať již "svobodný" či komerční) selže.

    Také proto pokládám rovnítko mezi nefunkční a občas nefunkční. Nemám totiž čas dělat některé věci dokola a modlit se přitom, aby právě nyní to "občas" nenastalo.

    Ano, seznamy programátorů u GPL záležitostí bývají dlouhé, což ovšem nijak nevypovídá o jejich kvalitách ani o kvalitách daného software. Jistě víte, že mnoho programátorů zaměstnaných a živených komerčními firmami se ve chvílích volna angažuje ve světě "svobodného" software. Neberou je však jako něco, co změní svět, ale jako své hobby, hrají si, programují pro zábavu. Inu, někdo včelaří, jiný pěstuje melouny, další tráví svůj volný čas u PC :)