..., ale jak se zdá, tak nelze vytvořit kategorie, za takové a takové situace je takové a makové použití GPL legální.
Nezdá se mi, že je případ jedné nejasnosti a ještě v oblasti kernelu skutečně tak problematický. Připadá mi, že naopak většina situací je naprosto jasná, až na to, je-li ten či onen jaderný modul odvozeným dílem či nikoliv. Každopádně doporučuji projít si na stránkách gnu.org GPL FAQ, spousta věcí vám pak bude jasná.
Je GPL knihovna, používá standardní rozhraní specifikované nějakou institucí (třeba OpenGl) a proto můžu nechat svůj soft pod X11 (případně uzavřený).
Jakmile máte GPL knihovnu a na její funkci postavíte svůj software, je úplně jedno, jestli daná knihovna implementuje HTML, OpenGL nebo něco jiného. Podstatné je, že GPL knihovna je GPL, a tudíž soft, který je na její funkci postaven, musí být také GPL.
To je také důvod, proč se pod GPL pro knihovny _nehodí_ a proč existuje LGPL, se kterou linkovat proprietární kód můžete. Stejně tak knihovny jako glibc, SDL a další jsou pod LGPL. Průšvih máte u QT, protože ta je GPL, tudíž veškerý software, který na její funkci staví, musí být také GPL. Trolltech si na tom staví svůj business model (nebo alespoň stavěl), takže pokud chcete vydat svůj soft postavený na QT pod jinou licencí, musíte se s ním dohodnout.
Zkrátka a dobře, je třeba vybírat licenci podle typu softwaru. Dát GPL na knihovnu je špatný nápad. Naopak u konkrétního programu to už tak špatný nápad není. Samozřejmě záleží na vás jako na vývojáři.
Jak se zdá, je to propast plná nenávisti a špíny.
Neviděl bych to tak tragicky. Respektive, nemohu tu "nenávist" ani "špínu" nikde najít. GPL existuje s určitým cílem, kterému se podřizuje - poskytovat a _chránit_ svobodu softwaru, který je pod touto licencí šířen. Restrikce pro šíření modifikovaných a odvozených děl pod stejnou licencí (aka copyleft) je prostředkem, jak této ochrany dosáhnout. Všimněte si, že tato restrikce se "aktivuje" pouze při šíření, takže dokud budete jen kombinovat svobodný a nesvobodný software a nebudete jej šířit, licenci neporušujete. A dlužno dodat, GPL svůj cíl plní. V tom není žádná "nenávist" a de facto ani "špína". Ostatně, GPL je čistotná:-) (udržuje software svobodný).
Nejsem si jist, jestli bych neměl Linux z počítače smazat a dát tam *BSD.
I když se mi to zdá v této souvislosti jako poněkud přehnané gesto, pokud to tak skutečně cítíte, tak ano. Ale spíše doporučuji se neunáhlovat, nechat si to rozležet v hlavě, třeba si přečíst GPL FAQ, a až po nějaké době se definitivně rozhodnout.
Já nejsem právník, takže můj názor berte jako domněnku laika, ale budiž. Je jasné, že pokud pro sestavení svého programu využíváte GPL knihovnu, musí být i program GPL. Viz GPL FAQ.
Podle mého soudu, pokud specifikujtete platnost licence (na tuto a tuto činnost se licence a můj copyright nevztahuje), nezměnil jste licenci, pouze jste řekl, že na určitou činnost (volání knihovní funkce, např.) se licence nevztahuje - omezil jste její platnost. Proto nejsou syscally kernelu chráněny GPL - poznámka v COPYING specifikovala, že na syscally se copyright ani licence nevztahují.
Jakmile ale řeknete "pojem odvozené dílo definuji jako XYZ" a připojíte to k licenci, pak IMHO upravujete licenci, opouštíte GPL a vytváříte její derivát. Je třeba si uvědomit, že pojem "odvozené dílo" specifikuje samotný právní řád (bohužel, každá země ho bude definovat jinak).
Pokud specifikujete, že licence GPL se vám nebude vztahovat na volání funkcí knihovny, pak _asi_ smí nesvobodný software využívat volání této knihovny a nemusí se licenčně podřídit. Lépe je ale dát jednoznačnou výjimku, že se knihovna smí slinkovat s čímkoliv, jak je to u většiny GPL knihoven GNU/Linuxu.
Nicméně, osobně bych to vůbec nečinil takto krolomně a na knihovnu dal rovnou pod LGPL. K tomu LGPL slouží, aby vám nečinila problémy při linkování s proprietárním softwarem. De facto, LGPL = Library GPL.