Vlákno názorů k článku Binární ovladače + jádro = porušení GPL od anonym - Dve veci brani tomu aby byl linux na...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 5. 10. 2006 1:17

    Shadow (neregistrovaný)
    Naprostý souhlas. Ostatně, v tomhle stejně až takový problém nevidím, pokud si ovladače stáhne a nainstaluje koncový uživatel, GPL tím neporuší. V mém distru je to otázka jednoho příkazu nebo několika kliknutí myši. Navíc existují svobodné ovladače. S těmi si sice uživatel 3D akceleraci moc neužije, ale Xka se mu spustí. Osobně vidím mnohem větší problémy na úplně jiných místech.
  • 5. 10. 2006 8:58

    misch (neregistrovaný)
    Navíc existují svobodné ovladače. S těmi si sice uživatel 3D akceleraci moc neužije, ale Xka se mu spustí. Taky muzu pouzit obycejny VESA driver, ze? Nebo VGA, kdyz uz jsme u toho. Xka se spusti, tak co by? ...
  • 5. 10. 2006 10:21

    Palo (neregistrovaný)
    Nie tak ako hovoris ale v principe je to tak ze si kupis porsche ale do roboty mozes ist iba tak rychlo ako hociktora skodovica (60/90/130). Takze o com?
  • 5. 10. 2006 11:29

    Shadow (neregistrovaný)
    Abychom si správně rozuměli, pokud se Xka spustí, tak má uživatel přívětivé prostředí, ze kterého může nainstalovat ovladače, se kterými bude 3D akcelerace chodit. To snad není takový problém.
  • 5. 10. 2006 13:11

    Petr Bren
    No, dost prehanite. Ja bych rekl, ze svuj desktop vyuzivam celkem plnohodnotne, neni to zadne stare zelezo, ale absence proprietarniho grafickeho driveru (v mem pripade se to rovna absenci 3d akcelerace) me nijak neochuzuje, 3d hry bych stejne nehral. Na prehravani videa (xv) mi bohate staci free (nv) driver. Aiglx ani Xgl jsem zatim nezkousel, nemel jsem proc, ale vubec neni vyloucene, ze ani na ne bych non-free driver nepotreboval.

    Nestacim se divit, jak je nekdy u hracu jejich potrebou hrat ovlivnene cele jejich vnimani pocitace. Bez 3d akcelerace pro ne proste neni uplny.
  • 6. 10. 2006 14:18

    tony (neregistrovaný)
    zabudas na Blender a mayu.
    dost podsatne softy v linuxe pre mnozstvo ludi

    casto obycajny grafik nemoze preist sam na linux z tohoto dovodu. A je ich naozaj vela...
  • 6. 10. 2006 14:38

    Petr Bren
    Nechapu. Grafik nemuze prejit na linux, protoze by si musel sam doinstalovat 3d drivery? Copak ve windows, kdyz je chce pouzit ke sve praci, si sam nic instalovat nemusi? Nevim, bud to neumi, a nekdo jiny se mu stara o PC (pak asi nedojde k rozhodnuti, ze by chtel prejit na linux, protoze nebude vedet co to je), nebo to uz nekdy delal, pak neni v nicem problem. Anebo pouziva Mac.
  • 5. 10. 2006 8:30

    Jarda (neregistrovaný)
    Utilitarismus světem vládne, a nejen světem IT. Můžeme polemizovat nad tím, jestli je to dobře nebo špatně, ale těžko na tom něco změníme. Osobně vidím licenční spory kolem tzv. "svobodného" software jako šaškárnu (viz. třeba kejkle kolem loga a označení odvozenin od Mozilly a následné vyřazení Firefoxu z Debianu kvůli nepříliš košer ikoně a názvu). Výrobci úspěšných OS (Windows, MacOS) samozřejmě svůj úspěch získali uživatelskou přívětivostí svých produktů a podřídili tomu vše (utilitarismus!), protože průměrný uživatel nemá chuť bezprostředně po instalaci něco kompilovat, aby vůbec slušně rozběhl grafiku. A je za to ochoten i zaplatit. Naproti tomu systémy kontaminované nebo vybudované pod GPL toto vylučují a proto (ač bývají často nabízeny/podbízeny zadarmo) je o ně neporovnatelně menší zájem. Ne každý je například ochoten originální non-GPL ovladače nahradit nefunkčními -ale zato zcela svobodnými- GPL ovladači. Další věc: Který *schopný* programátor by investoval své síly do rozvoje něčeho, co by jej nutilo poskytnout zdrojáky, aby se vzápětí objevilo X odvozenin jeho díla, když může kódy uzavřít (a je-li lidumil, nic mu nebrání poskytnout výsledek veřejnosti jako freeware)?

    Závěr:
    GPL udržuje Linux a jemu podobné na úrovni geekovských tajemství, což některým možná vyhovuje, ale zároveň zabraňuje jeho hromadnému rozšíření. Situaci ještě znepřehledňují žabomyší války kolem GPL3. Kdysi kdosi (utilitarista!) přirovnal GPL k rakovině. Obávám se, že měl pravdu (ač to myslel úplně jinak). GPL, původně určená k ochraně softu pod jí uvolněného, nyní sama pracuje proti němu. GPL je schopna zajistit existenci svobodného software, ale současně jej udržuje na úrovni pouhého přežívání (což je také důvod, proč komerčně silní oponenti nepovažují GPL za něco, co by je příliš pálilo).
  • 5. 10. 2006 9:44

    Milos (neregistrovaný)
    To je troll komentář, no ale budiž, odpovím:

    "licenční spory kolem tzv. "svobodného" software" - nezesměšníte něco zcela legitimního jen tím že to dáte do uvozovek a napíšete zkratku "tzv". Komunisti to taky dělali, a nepovedlo se.

    "Windows (...) získali uživatelskou přívětivostí svých produktů" - to je věc názoru, zda jsou Windows uživatelsky přívětivé (nestabilita, viry, atd.)

    "podbízeny"... toto slovo je nefér, podbízení bývá spojeno s nějakou pastí a pozdějším navýšením ceny, což u Linuxu není možné provést.

    "originální non-GPL ovladače nahradit nefunkčními" - nefunkčními? Ale vůbec ne. Funguje 2D, občas nefunguje 3D. To jsou přinejhorším polofunkční ovladače. Tak prosím nelžete.

    "Který *schopný* programátor by investoval své síly..." Seznam takových programátorů najdete například v credits pro linuxové jádro. Dost lidí si myslí že vývojáři jádra jsou velice schopní. Vy si to nemyslíte, a jistě nám to i dokážete, že jsou to slabí programátoři. Ten seznam je velice dlouhý.
  • 5. 10. 2006 11:34

    Jarda (neregistrovaný)
    "Svobodný" software jsem dal do uvozovek proto, že oné proklamované svobody dosahuje jen za cenu jiných zcela nesvobodných omezení (buď mohu použít něco vydané pod GPL, ale pak je mi vnuceno svou přidanou hodnotu šířit rovněž pod GPL nebo to jednoduše použít nemohu). Tedy svoboda volby: Buď ber za našich podmínek, nebo nech ležet.

    Dovolím si tvrdit, že v porovnání s jakýmkoli systémem uvolněným pod GPL, jsou Windows jakékoli verze od Windows 95 včetně řádově přívětivější (ergonomie a sjednocené rozhraní, správa a od/instalace aplikací, úroveň lokalizace aj.). Že asi nejde jen o můj soukromý názor dokladují statistiky používaných OS, zejména pak na desktopech domácích uživatelů. Netuším, co s uživatelskou přívětivostí systému mají společného viry (jejich existence a množství je přímo úměrné rozšíření OS, pod kterým fungují), snad jen pokud jde o vydávání aktualizací a oprav, kde jsou ale nejpoužívanější distribuce Linuxu s Windows srovnatelné.

    Podbízení - máte pravdu, jde o past. Nedá velkou práci najít GPL aplikace, které proklamují "kompatibilitu" se software XY a umožní tak pracovat s dokumenty z Acrobatu, Wordu aj. Kompatibita buď je anebo není. Zde je zábavné sledovat changelogy těchto aplikací, kterak od verze k verzi zvyšují a vylepšují svou "kompatibilitu", skutečností však zůstává, že někdy (nepředvídatelně) něco nejde otevřít, někdy něco vypadá jinak, než má atd. :(
    Jsem náročný uživatel, který nemá rád, když mu v rozhodující chvíli software (ať již "svobodný" či komerční) selže.

    Také proto pokládám rovnítko mezi nefunkční a občas nefunkční. Nemám totiž čas dělat některé věci dokola a modlit se přitom, aby právě nyní to "občas" nenastalo.

    Ano, seznamy programátorů u GPL záležitostí bývají dlouhé, což ovšem nijak nevypovídá o jejich kvalitách ani o kvalitách daného software. Jistě víte, že mnoho programátorů zaměstnaných a živených komerčními firmami se ve chvílích volna angažuje ve světě "svobodného" software. Neberou je však jako něco, co změní svět, ale jako své hobby, hrají si, programují pro zábavu. Inu, někdo včelaří, jiný pěstuje melouny, další tráví svůj volný čas u PC :)
  • 5. 10. 2006 11:53

    radim (neregistrovaný)
    Počet virů se nešíří s počtem instalací windows. Vliv na to má nezabezpečení systému a že každý pracuje jako admin. Pak stačí, aby kdejaký uhrovitý kluk naprogramoval vir, který napadne windows. Co se útoků týče, tak práve linux nebo unix jsou, z pohledu útočníků, daleko zajímavější než windows a to jednoduše proto, že bankovní servery, a vůbec další důležité servery, jsou linuxové popř. unixové a shodit je by bylo daleko zajímavější. Stejně jako průnik do nějaké linuxové pracovní stanice nějakého inženýra ve vývoji. Pro hackery je to zajímavější cíl už jenom pro osobní satisfakci.

    Co se přívětivosti týče, tak je pravda, že windows v tomhle byly lepší. Dneska už je linux klikací a instalovaní driverů nebo programů je jednoduché, jde jen o to mít tu správnou distribuci, popř. počítač. Když si doma poskládáte počítač z toho nejhoršího/nejlevnějšího co ceníky nabízí, tak je pak se spoustou věcí problém. Ale při koupi značkového počítače a nebo poskládání počítače ze značkových komponent problémy odpadají. U notebooků je to horší, ale i to linux časem dožene. Navíc spousta lidí není schopných nainstalovat cokoli pod jakoukoli verzí windows a většinou to za ně dělá někdo jiný - bratr, bratranec, atd...

    Linux pro své větší rozšíření potřebuje hlavně počítačové hry. Stačí se podívat na nějaký web, kde se zabývají HW/SW a nejčtenější články jsou vždycky herní testy grafických karet a procesorů. Nikoho moc nezajímá článek o novém Xeonu, ale o novém Core2 Duo Extreme si přečte každý, protože chce vědět, jak na tom pojedou hry. Lidé si prostě chtějí hrát.
  • 5. 10. 2006 12:03

    Dusan (neregistrovaný)
    [QUOTE]
    Co se útoků týče, tak práve linux nebo unix jsou, z pohledu útočníků, daleko zajímavější než windows a to jednoduše proto, že bankovní servery, a vůbec další důležité servery, jsou linuxové popř. unixové a shodit je by bylo daleko zajímavější. Stejně jako průnik do nějaké linuxové pracovní stanice nějakého inženýra ve vývoji. Pro hackery je to zajímavější cíl už jenom pro osobní satisfakci.
    [/QUOTE]

    Problem je v tom, ze ty "bankovni servery" bezici na unixech jsou umistene za deseti firewally, ma k nim pristup omezeny pocet uzivatelu, kteri obvykle vi co delaji, jsou zabezpeceny produkty tretich stran rozsirujicich v zakladu dost minimalni unixovou bezpecnostni vrstvu a malokdy se na ne instaluje novy "super kuul" screen saver nebo programek pres ktery lze stahovat "super hot" porno videa.
    Takze bezpecnost techto systemu neni az tak o vlastnim OS jako spise o infrastrukture kolem a rovnez neni uplne trivialni ziskat podobnou konfiguraci na hrani a psani exploitu.
  • 5. 10. 2006 12:31

    radim (neregistrovaný)
    to nic nemění na tom, že je linux zajímavější cíl, jednak jeho kód je otevřený, takže by mělo být jednodušší napsat virus a dále je tady pořád ta osobní satisfakce hackerů. Vždyť udělat Cernobyl pro linux - na tom by snad měl zájem i MS :-)
  • 6. 10. 2006 7:34

    Don (neregistrovaný)
    Fakt jedou banky to své důležité na linuxech? Nejsem obeznámen se situací uvnitř a beru, že se tyto informace ven asi jen tak nedostanou. Mám však pocit, že jejich systémy budou postaveny na Aix, Solaris, HP-UX a RT QNX, ale linux, to čeče asi ne.
  • 6. 10. 2006 10:53

    jm
    To uplne nejdulezitejsi jede na VM/CMS a z/OS, pricemz obvykle se pouziva fasisticka bezpecnostni politika typu "heslo 3x spatne => zablokovani uctu => volej helpdesk".
  • 8. 10. 2006 22:46

    zz (neregistrovaný)
    to nieje fasisticke to je len uplatnovanie bezpecnostnich pravidiel ktore sa ukazuju ako slabe (osobne my som im dal 5min sleep po chybe a OTP hesla)
  • 6. 10. 2006 18:21

    PSIkappa (neregistrovaný)
    Ano banky skutocne bezia veci na linux-e, ale nie su to zrovna transakcne systemy, ale skor veci ako prezentacne web stranky (okrem internet bankingu).
    Na www.mesec.cz bol nejaky rozhovor s chlapikom z banky, ktory to vysvetloval, ze kde a preco bezia linux...
  • 6. 10. 2006 22:48

    Palo (neregistrovaný)
    Iba nekriticke veci. Problem je ze ten Linux v skutocnosti nepodporuje az tak certifikovanych konfiguracii na HW ktory si banky kupuju. Snad az teraz sa to trochu zlepsilo s AMD a Sun/IBM zelezom postavenym na AMD. Stale su problemy s diskovymi poliami, prepojniami, clustrovanim. Inac ako pises, AIX, Solaris, HP-UX.
  • 8. 10. 2006 22:50

    zz (neregistrovaný)
    neviem z tvojho vyctu mam skusenost len z IBM diskovimy polimi a tie mi idu na linuxe dobre (navyse diskove pole ako take bezi na linuxe ;-) ) problem nieje ani tak z HW a SW jak z tym ze nie vzdy je nato dostatocna certifikacia (iked u certifikacii ako takych je status ala "hlava 22" kedze vedsina tych certifikacii je na urovny firma sa rohodla ze tot je certifikovane nou samotnou/cerskou/materskou spolocnostou)
  • 8. 10. 2006 22:30

    zz (neregistrovaný)
    no ono staci chodit i na prezentacie velkych firiem (IBM/HP/SUN) a zistis ze co kdo pouziva (na prezentacii IBM som raz zazil priblizne sposob jak ma jedna banka riesene zalozne datacentrum a nacom)

    ale k teme: vela firiem pokial viem bezi na AIX a HP-UX ale okolo tychto velkych "krav" je vcelku dost "podruznich" veci ktore obhospodaruju Linuxy (Cisco IDS, Checpoint, IBM SAN Volume Controler) Casto su linuxy nasadzovane tam kde je na vyber windows/linux
  • 15. 11. 2006 13:14

    dejf (neregistrovaný)
    Jenze on linux je pekne diversifikovany a tak napsat virus, ktery pojede treba jen na vsech distribucich vydanych v jednom kalendarnim orce je mnohem tezsi nez napsat viraka pro w2k, xp i w2k3.
    To je to kouzlo nekolika distribuci, kter se neustale nekdo snazi kritizovat, jako ze to uzivateli ztezuje situaci. Ano, uzivatel podle vseho ceka problemy co mel na widlich a tim to ne opravdu prichazi, chudak malej...
  • 5. 10. 2006 12:36

    radim (neregistrovaný)
    s tím souhlasím, ovladače grafiky jsou důležité a nevidím problém v tom, proč by to distribuce nemohly dělat tak, jak je to u EasyUbuntu, popřípadě SLED10 mi stáhnul ovladač ATi sám a nainstaloval jej. Nicméně jsem někde viděl benchamrky a linuxové ovladače ATI jsou o dost pomalejší než ve windows a vzhledem k tomu, že mi v linuxu sotva běží Quake4 a v XP si bez problému zahraju Doom3, tak bych tomu i věřil. Doom3 pod linuxem jsem ještě nezkoušel, dneska budu mít trochu času, tak to zkusím. Ovladače NVidie by měly být v obou systémech stejně rychlé a jejich instalace je jednoduchá, stačí použít tiny-installer.
  • 5. 10. 2006 15:15

    _ (neregistrovaný)
    asi jak pri cem. tremulous je v prumeru v narocnych mapach v mizernych mistech, kde spadne fps z 90 niz asi tak i 20fps rychlejsi na x700 na linuxu nez na windows.
  • 5. 10. 2006 15:13

    bez přezdívky
    > Linux pro své větší rozšíření potřebuje hlavně počítačové hry

    To je totalni nesmysl. Premyslejte, copak se PC (v 80. letech) prosadilo kvuli hram? Ne, nejdriv se prosadilo v podnikove sfere a ciste proto se potom dostalo i do domacnosti. A pak prisly hry, ktere byly pred tim uplne jinde. A ted to bude nejspis stejne.
  • 5. 10. 2006 15:42

    radim (neregistrovaný)
    Tomu moc nevěřím, dneska je jiná doba, tehdy počítače začínaly, tak byla jiná situace. Dneska si lidi pořizují počítač, aby měli internet a hry. Ten internet jim linux nabídne, ale hry už ne. Jak moc hraješ, ty nebo kámoši, hry? On-line hry hýbou světem a je to šílený průmysl. V USA si zase kde kdo kupuje hudbu přes ITunes. Tohle všechno musí linux nabídnout. Hry, prodej hudby a filmů, atd... Prostě bude muset být hodně komerční, jinak to dopadne tak, že bude v podnikové sféře nebo někde na úřadech, a lidé budou mít doma windows s hrami, MediaPlayerem a DRM.
  • 5. 10. 2006 18:19

    Tayto (neregistrovaný)
    Lide nebudou mit doma comp s DRM kdyz si budou muset koupit extra monitor s displayportem a blueray disc si nikde neprehrajou.
  • 6. 10. 2006 4:18

    Golem II (neregistrovaný)
    Ale budou ..., trh je donuti, prece jenom ty neextra monitory, atp. se jednou prestanou prodavat ... Mimoto vetsina lidi kdyz si jde kupovat novej pocitac, tak o tom vubec nic nevi a nezajima je, jestli tam jsou nejaky ochrany, atp.
  • 9. 10. 2006 0:26

    bez přezdívky
    No zrovna trh je na druhe strane. Trh totiz rika, ze stahnout si hru zadarmo z internetu je levnejsi nez si ji koupit. Trzni zakony moralku neresi (proto se taky spousta spolecnosti chova dost nemoralne). Dokud ty neextra monitory nebudou zakazane zakonem, budou se vyrabet (a IMHO i potom). Na druhou stranu - mozna budou drazsi.
  • 6. 10. 2006 18:55

    Ondrej Zajicek (neregistrovaný)
    Nevim, zda je to pravda, nicmene jsem slysel, ze PC se v domacnostech prosadilo proti svym konkurentum (Amiga, Atari ST) v dobe, kdy se na PC objevily takove hry, ktere konkurenti nezvladali (doom).
  • 10. 11. 2006 11:43

    miko (neregistrovaný)
    pokial viem, pc sa presadilo koli svojej otvorenej architekture, aj napriek tomu ze v tych casoch bolo menej vykonne ako konkurenti
  • 15. 11. 2006 13:16

    dejf (neregistrovaný)
    Nikoliv, problem byl v tom, ze cena za kterou sis mohl domu poridit komp schopnej behu takovy forbesky byla polovicni. To ze ta forbeska vypadala jak prez zakoureny sklo ve srovnani s ostatnimi (pocet barev, rozliseni, fps) bylo jedno, dulezite bylo, ze tim slo ztracet cas a bylo to levne.
    Pecko tridy 386 slo seskladat skoro na kolene s pajkou v ruce, takze ho vyrabel kazdej cinan, coz se deje dodnes a DODNES PODLE TOHO PECKA VYPADAJ.
  • 13. 10. 2006 15:32

    not_me (neregistrovaný)
    "Když si doma poskládáte počítač z toho nejhoršího/nejlevnějšího co ceníky nabízí, tak je pak se spoustou věcí problém. Ale při koupi značkového počítače a nebo poskládání počítače ze značkových komponent problémy odpadají."

    //neni pravda, pred rokem a pul sem koupil high-end znackove(!) komponenty do PC a snazil se na to nahodit linux.. vysledek? zkousel sem asi 10 ruznych znamych distribuci v nejnovejsich verzich casto starych pouze nekolik dni a ZADNA Z NICH nebyla schopna rozchodit grafiku.. ono ne ze by nesla 3d akcelerace, ono to do grafickeho rezimu vubec nebylo schopno ani nabehnout. To se mi na v te dobe 4 roky starych XP nestalo, vse krasne bezelo hned po instalaci. Jak je mozne, ze podpora NOVEHO hw je v NOVEJSIM linuxu horsi nez ve STARYCH WIN?? Rikate, ze nemame kupovat neznackove levne komponenty... na starych to nebezi, na novych to nebezi.. co si ma potom clovek myslet?

    jinak do problematiky licenci se nerozumim, ale zacinam se nazdavat, ze k linuxu na desktop cesta proste nevede.. je tolik podminek, ktere by musel splnovat, a kterym stoji v ceste samotna GPL nebo pristup linuxove komunity a firem prodavajicich hw/sw, ze jedinej zpusob vidim ve zlate stredni ceste, resp. produktu, kterej nebude ani linux ani win, bude to neco mezi, co bude fungovat na principech linuxu, kterej je objektivne lepsi, nezli wokenarsky, ale nebude ho svazovat GPL. At se za nej klidne i plati, ale NESMI to byt WIN, ani to nesmi byt tak neprivetive pro laika jako linux. Ale obavam se, ze soucasna IT komunita je prilis zamestnana spory o to, co je lepsi, nez aby nekdo nekde v garazi vyprudukoval vyse zminovanej OS.
  • 15. 11. 2006 13:18

    dejf (neregistrovaný)
    Jak uz jsem psal stokrat jinde, napisu i tady specialne pro Vas. Za widle se plati penezi (nebo porusenim zakona), za linux tim, ze se neco noveho naucite. Chapu, ze poridit si znalosti, ktere budou uzitecne jeste za dvacet let je problem, mohl byste si ve srovnani s prateli pripadat prilis inteligentne a oni by s Vami nechteli sedet u stolu. Tak si kupte windows a nestezujte si. Dekujeme.
  • 15. 11. 2006 12:56

    dejf (neregistrovaný)
    Hlavni problem je v tom, ze za widle clovek pravidelne plati prachy, ktery mu nikdo nazpet nevrati, za linux plati tim, ze se neco noveho, co pouzije klidne este za dvacet let nauci a nikdo mu to nesebere. Chapu, ze nejmene polovina lidstva je jiz natolik degenerovana, ze radeji plati, nez aby rozvijela sve mentalni schopnosti, ale ti at si windows uziji...
  • 15. 11. 2006 13:06

    dejf (neregistrovaný)
    Prave bankovni/pojistovaci/armadni a jine zabavne servery nebezi na nicem tak silene nestabilnim a deravem jako jsou unixove systemy. Vetsina techto zalezitosti bezi na (Open)VMS ci Mainframech od IBM a jinych, kde se prostredi sice unixu mnohdy podoba, ale system je dohromady zase uplne jinde. Bank bezicich na unixu je minimum, na widlich pochopitelne nejede snad zadna takovahle firma.
    Unix je fajn, ale na nektery aplikace je to porad malo, o cemz svedci i motivace Plan9. To ze widle jsou na tom jeste hur neznamena, ze unix je nejak zasadne vyborny; mezi slepymi je jednooky kralem.
    Na druhou stranu pouzivat na kancelarske stanici VMS neni vubec EasyKill pro kancl krysu, HW architektura je uplne jinde (zadny menu v BIOSu, hezky radka), hry pro to nejsou skoro vubec, updaty weboveho prohlizece tak dvakrat do roka, kancl soft taky velmi problematicky...
    Proste kazdy system ma svoji cilovou skupinu a dokud bude mit clovek, ktery o tom nic nevi pravo pristupovat k internetu, bude tu velka skupina uzivatelu widli, jakmile by se zavedly povinne zkousky z informacni bezpecnosti a principu vypocetni techniky a pocitacovych siti, razem by byl podil "lepsich" systemu na internetu uplne jinde a M$ by skoncil jako prodejce hracek.
  • 5. 10. 2006 12:17

    JardaP (neregistrovaný)
    Sakra, a ja hlupak si myslel, ze Windows GUI je uplne debilni, navic od Win 95 prakticky furt stejny, zadny vyvoj nevidet. Ted jsem prohledl a vidim, ze KDE na mem desktopu mi vlastne nevyhovuje, protoze predstavu ergonomie mi asi jen vnutila nejaka reklama. Hned to jdu preistalovat na Win 95.
    Ano, s tou kompatibilitou mate naprostou pravdu. Me to docela stve, kdyz ve Wordu nedokazu otevrit wordovy dokument nebo dokazu, ale Word pak hned lehne. A tak to musim otevrit v openoffice.org, zasejvovat pro word a pak uz to jde.
  • 5. 10. 2006 18:16

    Yokotashi (neregistrovaný)
    > Tedy svoboda volby: Buď ber za našich podmínek, nebo nech ležet.

    Pravni ochrana pred xindly, jako microsoft, kteri hlasite rvou, jak je svobodny sw spatny a nejakou shodou okolnosti maji chybu v TCP stacku poklazde, kdyz se objevi u BSD ... a uplne stejnou. To je tak, kdyz nekdo kaze vodu a pije vino ...

    > jsou Windows jakékoli verze od Windows 95 včetně řádově přívětivější

    zajimave, to jsem nikdy nepozoroval ... zatim se mi jevily, jako drzy system, ktery bez jedineho dotazu zkurvi co najde ... a pak spadne ...

    > mají společného viry (jejich existence a množství je přímo úměrné rozšíření OS, pod kterým fungují)

    ale no tak ... pokud je nekdo prase a implementuje podporu viru i textovych dokumentu (word), tak tam ty viry budou ... a pokud nekdo neni schopen implementovat uzivatelska prava, tak se nemuze divit, ze ma viry ...

    Je to, jako kdybyste tvrdil, ze malarie je tim vic, cim vic je na jednom miste lidi a vsechno mimo centralni afriku ignoroval - vsimete si, ze nekde komari nemaji vhodne podminky k zivotu.

    > Jsem náročný uživatel, který nemá rád, když mu v rozhodující chvíli software (ať již "svobodný" či komerční) selže.

    Ja taky, proto pouzivam pouze UNIXy a VMS - nepada to a pokud clovek pracuje se zdokumentovanymi a otevrenymi formaty, tak to nemuze selhat (v nejhorsim prislusna data zjistite metodou "kouknu a vidim" ... zatim se mi to nestalo, ale lepsi, nez data nemit).

    > Také proto pokládám rovnítko mezi nefunkční a občas nefunkční. Nemám totiž čas dělat některé věci dokola a modlit se přitom, aby právě nyní to "občas" nenastalo.

    Jestli toto pouzivate, jako argument PRO windows, rad bych si promuvil s vasim psychiatrem.

    Svobodny sw je temer jediny tak kvalitni, ze jsem ochoten za nej i platit.
  • 5. 10. 2006 22:03

    bez přezdívky
    "Svobodny sw je temer jediny tak kvalitni, ze jsem ochoten za nej i platit"

    muhuaaaaa :), co je to za blbost? najdu Vam nekolik desitek softu vydanych pod GNU/GPL, za ktere byste nedal ani onu povestnou zlamanou gresli

    Nechci snizovat kvalitu nekterych GNU/GPL projektu, jen chci upozornit ze v tomto pripade generalizujete naprosto nechutne
  • 6. 10. 2006 2:52

    su - \mathfrak{M}ĦĒNJMARCHON (neregistrovaný)
    To ale neznamena, ze neexistuje software za ktory by ste vlak v Madride do povetria nevyhodili (ja len aby MI5/MI6 nezaspala od nudy). Ked uz v praci pouzivame gcc/Python/atd., tak urcite vzdy prekecam radsej sefa, aby sa riesili ozajstne problemy "zadara" (v pythonovych zdrojakoch sme mali my memory leak, ale ssp patch gcc bol chybny sam), aj keby som za to musel obetovat vyplatu. To nie su ziadne ortodoxne kecy, zoberte si to cisto z egoistickeho hladiska: bavilo by vas ten isty soft (problem) pisat desat krat? Ω

    O pravidle generalizacie sa mozme porozpravat pri pive :-)
  • 6. 10. 2006 8:38

    Jarda (neregistrovaný)
    Je mi jasné, že pokud "používáte pouze UNIXy a VMS", těžko můžete mít představu o současném stavu Windows, tím spíše, že na ně od začátku zaujatě nahlížíte jako na ten "drzy system, ktery bez jedineho dotazu zkurvi co najde ... a pak spadne ..." od "xindlu microsoftu". Současné NT-based systémy jsou trochu někde jinde než W95, minimálně co se "padavosti" týče. Pro zajímavost: Používám Win2k (5 let bez přeinstalace, BSOD a pádu systému) i WinXP (3 roky bez přeinstalace, 1x BSOD v důsledku nekorektního ukončení - výpadek el.). To samé -bohužel- nemůžu tvrdit o Mandraku (stařičký 8.1) ani o novém Ubuntu (6.06).

    Zajímalo by mě (když pracujete pouze na UNIXech), jak řešíte absenci některých špičkových aplikací (Dreamweaver, Flash, Photoshop...), které můžete provozovat tak maximálně v emulátoru nebo použít jejich neplnohodnotné "svobodné" náhražky. Je možné, že se věnujete činnostem, kde Vás absence těchto aplikací netlačí. Co ale ti ostatní?

    Ta Vaše poslední věta je skvost! Dosud jsem měl zato, že při hodnocení softu uživatel obvykle vychází z toho, co konkrétní soft umí, jak příjemně se mu s ním pracuje a kolik stojí. Vidím ale, že skuteční UNIXoví odborníci mají jiná měřítka :)
  • 6. 10. 2006 10:33

    Shadow (neregistrovaný)
    Já se obávám, že i u současných Windows skutečně platí to, na co kolega narážel. Windows si třeba zcela bez ptaní při instalaci přepíší MBR svým zavaděčem, ať už v počítači je jiný operační systém nebo nikoliv. Samozřejmě nevím, jak vám, ale mně osobně to přijde nebetyčně drzé.

    Netuším, kolik procent lidí používá Photoshop, Flash či Dreamweaver, ale osobně odhaduji, že alespoň legálních instalací zase tolik nebude. Ostatně, kolik profesionálních grafiků či web designerů je mezi populací? Průměrný uživatel tyto programy potřebovat nebude. Takhle kdybyste zmínil třeba hry, to by byla jiná. Ale vy zmiňujete aplikace pro velmi specifické cílové skupiny. Co se dá dělat?

    Budiž, víte stejně dobře jako já, že pokud se dostanete do takových problémů, že máte GNU/Linux, který preferujete, a Windows-only aplikace, které potřebujete, pak existuje široké spektrum řešení, počínaje mezivrstvami jako Wine, Cedega, Crossover, atd. přes qemu, vmware, win4lin, atd. až po dualboot.

    Osobně doporučuji vyvíjet tlak na výrobce, aby vydal port. Jste-li platícím zákazníkem, a to zejména u takto drahého softwaru, neměl byste být nucen používat operační systém, který vám nevyhovuje. I kdyby měl výrobce provést podobné "zvěrstvo" jako Google u Picasy. Přirozeně, čistý port by byl mnohem lepší. Nebo, samozřejmě, vraťte se k Windows či je vůbec neopouštějte. Volba je na vás.

    Já jsem při volbě OS vycházel z toho, jak se na něj mohu spolehnout, co jsem schopen s ním provádět, jak se mi s ním pracuje, co všechno umí, jaká mám práva s ním nakládat (licence), no a volba padla na GNU/Linux. Samozřejmě. Co jiného byste od čtenáře Roota očekával?
  • 6. 10. 2006 14:33

    tony (neregistrovaný)
    je ich viac ako si myslite. A to nehovorim o Max, Maya, Lightwave. Tie softy uz nestoja tolko co volakedy...
  • 6. 10. 2006 19:08

    Shadow (neregistrovaný)
    Pokud vím, neudával jsem žádná čísla, pouze svůj osobní odhad, že tento software nemá _průměrný uživatel_ legálně nainstalovaný na svém počítači. A to se domnívám, že nemá.
  • 8. 10. 2006 1:28

    tony (neregistrovaný)
    popularita os sa predsa nemusi odvijat od legalnosti nainstalovaneho softu.
    mnozstvo ludi ma ukradnute softy a aj tym podporuju dany os
  • 6. 10. 2006 12:25

    anonymní
    To jste si dovolil teda nazor, ktery zde nikomu nebude pochuti :) . Ja s nim plne souhlasim ac jsem linuxovy administrator ve stredne velke firme a linux je muj "domov" .
    Fanatismus je spatny pro obe strany a kdyz slysim schopneho, chytreho cloveka , ktery kritizuje nestabilitu dnesnich windows tak se musim smat . Zvlast po problemech ktere jsme resili treba se SUSE 10 na desktopech spojeneho s nahodnym padanim na cca 40 PC . A nechtejte slyset nase manazery, protoze odstraneni techto problemu + vychytani veci potrebnych k praci nas stalo kupu casu .
  • 15. 11. 2006 13:29

    dejf (neregistrovaný)
    SuSe je widlim skutecne nejblizsi linuxova distribuce. Jeji instalace vyzaduje HW, ktery stoji desetitisice, jinak u nej clovek vyroste, protoze YAST je tak bajecne rozezranej, ze mozna ani Vista installer ho netrhne. Proc se asi M$ spojit s timhle linuxem, aby mohl ukazat - hle linux, je stejen pomaly jako nase skvela widle a navic na nem nepustite zadnou wokeni aplikaci - pouzivejte widle.
    Stabilita XP je velmi osemetna, dokud se v nich pracuje na omezeneho uzivatele s korektnimi aplikacemi je to fajn, jakmile narazite na bankovnictvi, ktere vyzaduje administratorska prava jste v haji a muzete zaklinat jak chcete, banku vase bezpecnostni politiky nezajimaji, vyrobce softu uz vubec ne, ten ma pocit, ze linux je zlo, ktere zpusobi stagnaci vyvoje softu uz nejblizsich letech...
  • 7. 10. 2006 14:14

    rheingold (neregistrovaný)
    Ehm, jen tak s dovolením - stavět přímou úměru mezi rozšířením OS a množstvím virů je stejný nesmysl jako stavět přímou úměru mezi počet existujících virů a bezpečnosti OS.

    Je sice pravda že "méně bezepčný" systém bude znamenat více virů a vyšší počet instalací daného OS učiní napadení systému zajímavějším ale obávám se že nelze tvrdit že Linux je bezpečnější protože na něj existuje méně virů (napište si všechny uvedené výroky jako implikace, nikoliv jako ekvivalence a pochopíte). Ano, má některé systémové rysy které znemožní lecjaké útoky, ale (a přiznávám se že na tomto poli nejsem příliš kovaný) nedělám si iluze o tom, že spousta lidí (odborníků, tedy ne já ;-) by nepřišla na tisíc a jeden způsob jak to udělat, kdyby to bylo dostatečně zajímavé. Navíc Linux je "dítětem" velké části IT komunity a všichni si ho hýčkají zuby nehty brání jak matka své mladé - no tak přece na něco takového nebudou psát viry. A do hnusných odporných kapitalistů se přece tak krááásně strefuje.. Z cizího krev neteče.
  • 7. 10. 2006 14:38

    caepule (neregistrovaný)
    No, kdyz vezmu Linux a WinXP, tak jsou podle me co do urovne odolnosti proti virum na tom zhruba stejne, tj. o viru sirenem v binarce jsem neslysel uz ani nepamatuji.

    Co se tyce bezpecnosti nejake kokretni distribuce GNU/Linuxu a WinXP+popularni aplikace, tak ale vitezi GNU/Linux proste proto, ze proste neni normalni a nikdy nebude aby distro melo po instalaci zapnute vsechny "skvele" ficury, jako je moznost skriptovat v textovych dokumentech...

    Porad se spekuluje o tom, ze na GNU/Linux prece take technicky mohou existovat viry... ale nikdo mi nevysvetlil, proc se nejak masove *nikdy* nerozsiril *ani jeden* takovy vir? Dokud mi nekdo nevysvetli tohle, tak sotva uznam, ze dnesni "viry" jsou sireny necim jinym nez stupidnim defaultnim nastavenim OS (pripadne uzivatelem, ale to zase resi system pristupovych prav).
  • 9. 10. 2006 8:57

    bez přezdívky
    Jojo, bezpecnost linuxu (distribuce, ne kernelu) se vzrustajicim mnozstvim featur klesa (protoze se nestihaji odladit) a bezpecnost windows stoupa. Hlavnim duvodem vyssi bezpecnosti linuxu v soucasnosti je to, ze prumerny "spravce" wokeniho pocitace je pocitacovy analfabet ktery se prihlasuje na administratora.

    Samozrejme stale zustavaji i ostatni duvody, napriklad na windows existuji stale mnohe aplikace, ktere bez administratorskych prav nebezi prestoze je k nicemu nepotrebuji, default nastaveni windows je horsi nez default nastaveni vetsiny distribuci, pak tu mame ve windows integrovanou bezpecnostni diru jmenem internet explorer ...

    Klasicky virus sireny v binarce byl vec ktera by nikdy nebyla problem nebyt vymenovani SW po disketach. Dnes, kdyz se software kupuje na (read-only) CD, stahuje v archivech z originalnich zdroju nebo ze zdroju jistenych kontrolnim souctem (napr. bittorrent) nemuze byt problem. Dnes jsou nebezpecim viry sirene po siti, ktere zvlast na linuxovych pocitacich s nekolikaletymi uptime nemaji duvod riskovat prozrazeni zapisem na disk, viry sirene mailem (totez) a viry sirene dokumenty (ktere by nikdy neexistovali kdyby word nebyl takova prisernost ... slysel jste uz nekdy o javascriptovem viru siricim se v adobe pdf souborech ? Ja ne. Pritom pdf umi poustet javascript.)
  • 15. 11. 2006 13:35

    dejf (neregistrovaný)
    Bezpecnost linux je krom uzivatelske zakladny dana i jeho diverzitou, kazde distro ma tisic vlastnich patchu do jadra, ktere mnohdy nevedomky pozdeji odhalene chyby vytvareji ci zalepuji.
  • 7. 10. 2006 15:07

    Shadow (neregistrovaný)

    A do hnusných odporných kapitalistů se přece tak krááásně strefuje.

    To má naznačovat, že každý, kdo si stěžuje na (ne)bezpečnost Microsoftích produktů či považuje Microsoftí produkty za méně bezpečné je anti-kapitalista?

  • 15. 11. 2006 13:31

    dejf (neregistrovaný)
    Diverzita linuxovych distribuci vyrazne zvysuje jeho bezpecnost a pak a to asi predevsim: inteligence uzivatelu. To, ze linux neni out-of-a-box 100% pouzitelny implikuje nutnost investovat vlastni invenci a tedy vyzaduje urcitou davku inteligence. Kdo tuto hradbu nezdola, nema narok a ma zavirovane widle. Dobre mu tak.
    Za widle se plati penezi, za opensource tim, ze se neco noveho naucite, pokud je to problem, pouzivejte widle a az zapomenete kolik je 1 + 1, neplacte mi tu...
  • 15. 11. 2006 12:54

    dejf (neregistrovaný)
    Jsem velmi narocny uzivatel, proto jez osm let pouzivam na svem desktopu vyhradne linux, predtim jsem chvili pouzival OS/2 Warp4, nicmene ten holt nemel aplikacni zakladnu. NT4 jsem pouzival cca rok, pote co jsem do nich (ac to dle M$ nebylo mozne) docpal do tohoto pokusu o OS DirectX tusim 7.1 (nebo 6.1), ktery byl potreba pro hrani novych her (delal jsem jako redaktor games4u, dnes jiz leta nefunguje). Vysledkem dvoutydeniho martiria uprav registru dll a vxd souboru byly NT4, ktere nepustily ani notepad, ale behaly pod nima nejnovejsi forbesky dvakrat rychlejc nez pod w95. Tehdy widle pro mne skoncily, linux mi umoznoval hrat nejnovejsi forbesky a zaroven fungoval i jako pracovni stanice.
    Windows jako takove jsou obcasne funkcni, tedy podle prave vasich meritek nefunkcni software.
    Pokud se neco jebne v linuxu, mam vzdy posledni moznost vzit zdrojaky, oprasit znalosti Ccka a neco s tim udelat, aby to co potrebuju nejak jelo. Casem to nekdo schopnejsi poresi lip a ja aktualizuju, co uz, ja zadnej programator nejsem, ja jsem admin.
    Co se tyce otvirani dokumentu aplikace XY, tak dokument je tu od toho, aby obsahoval informace a ty inteligentni clovek tak jako tak posila jako text a tedy nezavisle na formatu jsou vyextrahovatelne. Dokument jehoz vzhled je dulezitejsi nez obsah videt nepotrebuju.
  • 5. 10. 2006 11:34

    yato (neregistrovaný)
    Otázka je zda je ovladač polo-funkční nebo polo-nefunkční, každopádně je horší než funkční... A pořizovat si něco, co je horší než funkční, k tomu musíš mít důvod.
  • 15. 11. 2006 13:36

    dejf (neregistrovaný)
    Jasne, nestoji to ani korunu a pri instalaci se naucim neco, oc se mi bude hodit jeste za desitky let. To je u me dobrej duvod: namisto placeni se neco naucit. Ale chapu, ze jsou i lide, kteri by dali nevimco za to, aby se uz v zivote nemuseli naucit nic.
  • 5. 10. 2006 8:47

    Franta (neregistrovaný)
    Má-li být další metou linuxu segment desktopů, potom je pravdou, že jeho rozšíření by mělo jít ruku v ruce se zmiňovanou snadnou instalací (GPL, non-GPL, closed source) ovladačů a hraní her. Není to asi to stěžejní, o co se mají jaderní chlapíci zajímat, ale je dobré si v komunitě nezavazet ale spíše si navzájem pomáhat, navíc pokud jde všem o stejnou věc, tedy o rozšíření linuxu.
    Nejsem odborník na GPL licenci a ani po tom neprahnu, ale tato pasáž je docela výmluvná:
    "Přestože lidé z projektu hovořili o problému s mnoha dalšími lidmi a odborníky, rozumné odpovědi se nedopátrali."
  • 9. 10. 2006 20:03

    MJ (neregistrovaný)
    A opravdu jde většině vývojářů o rozšíření Linuxu? Já myslím, že ne, alespoň u těch kernelových je jasně vidět, že jim spíš jde o to, aby byl Linux co nejkvalitnější.
  • 15. 11. 2006 13:38

    dejf (neregistrovaný)
    Ma li byt dalsi metou linuxu segment desktopu, budou muset jejich uzivatele zacit premyslet, coz za stavajici situace znamena jich cca 90% zastrelit, protoze toho nejsou ochotni. Takze linux jako dalsi metu nema desktop kazdeho idiota, ale destop cloveka ochotneho se necemu naucit.
  • 5. 10. 2006 8:54

    MD (neregistrovaný)
    To je jako bys mel fakt debilni zakon, uplne na ho..., ale rekl bys ze jednou je to zakon, tak se musi dodrzovat. A drzet hubu. To mi neprijde jako idealni reseni...
  • 5. 10. 2006 11:33

    Karel (neregistrovaný)
    Ale tak to je.. viz například nový silniční zákon. Musí se dodržovat, ale nikdo ti nenařizuje, abys držel hubu.

    Řešením v této oblasti je uvolnit zdrojové kódy nutné pro jaderné moduly pod nějakou jinou licencí, například BSD. Problém je opravdu jen v tom, že ke zkompilování jaderného modulu potřebujes kus zdrojových kódů z linuxového jádra, které jsou pod GPL a tedy i tvůj program musí být pod GPL. Ostatně to je jeden z aspektů virové podstaty GPL. Napíšeš program pod windows, krásně funguje. Portuješ ho pod linux a díky tomu, že ke kompilaci potřebuješ linuxové hlavičkové soubory (byť prakticky identické s těmi pro windows), musíš svůj program vydat pod GPL. Že to nikdo dosud nedělal je sice fakt, ale jak je vidět v tomto případě, linuxová komunita se probouzí a brzo pošle celý linux tam, kam nepatří - na smetiště dějin. Leda by někdo věci jako stdlib.h apod. přelicencoval, což asi nepůjde (a #include <stdlib.h> ve svém programu asi neodkecáš).
  • 5. 10. 2006 11:53

    Ondřej Surý
    Jen škoda, že stdlib.h je součástí libc6, která je licencovaná pod LGPL (a části pod BSD licencí), že?

    Druhé dvě třetiny vašeho odstavce jsou akorát blábol.

    O.
  • 9. 10. 2006 9:01

    bez přezdívky
    Ze by prehozeni odpovednosti za nektere hlavickove soubory z jadra na libc mezi libc5 a libc6 bylo z duvodu licence a ne stability libc jak jsem si myslel ?
  • 5. 10. 2006 12:06

    Michal Vyskočil (neregistrovaný)
    --Portuješ ho pod linux a díky tomu, že ke kompilaci potřebuješ linuxové hlavičkové soubory (byť prakticky identické s těmi pro windows), musíš svůj program vydat pod GPL

    Motáš dvě věci dohromady. Za prvé, linuxové hlavičkové soubory patří ke zdrojákům jádra, tudíž jsou pod GPL. Ale v žádném případě nejsou prakticky identické s ničím, co je pod Windows. Ovšem jaderné hlavičky se týkají pouze jaderných aplikací, většina userspace programů je k ničemu nepotřebuje :-D.

    To, o čem mluvíš ty je glibc, standardní knihovna C. Ale ta je po LGPL (viz http://directory.fsf.org/all/glibc.html) což znamená, že tvůj kód může mít libovolnou licencí a může být s glibc (dynamicky) slinkován. Čistě GPL knihoven afaik moc nebude, napadají mě readline a Qt (ale ta z komerčních důvodů).
  • 5. 10. 2006 14:57

    Laco V. (neregistrovaný)
    Celé mi to pripadá také nejednoznačné. Keď glibc dokáže "konvertovať" licenciu GPL na LGPL, prečo by to nemohla robiť tá nebinárna vrstva v tom ovládači. Veď presne pre to tam je (predpokladám). A keď si to tak zoberieme, tak po prilinkovaní dynamickej knižnice glibc do komerčného softvéru sa do spustenej binárky dostane aj GPL kód z jadra v binárnej forme (čítanie/zápis na disk a pod.) proti čomu sa v tej kauze odvolávali, či nie? Pretože ak to dobre chápem, tak GPL kód by sa nemal ani dynamicky prilinkovávať. Ako potom môže vznikať closed source na Linuxe?
  • 5. 10. 2006 15:16

    bez přezdívky
    Glibc nic nekonvertuje ani se k jadru nelinkuje, s jadrem ma spolecne jenom to, ze s nim komunikuje pomoci syscallu. V Glibc by nemelo byt z jadra vubec nic, ani hlavickove soubory, proto se nemuze jednat o odvozene dilo.
  • 5. 10. 2006 15:52

    BFU (neregistrovaný)
    Souhlas, ale ... v tom pripade byla (podle rozvedeneho nazoru Linuse) glibc napsana "bez Linuxu v mysli" a "bez znalosti a pochodu uvnitr Linuxu". Klobouk dolu, naprogramovat pouzivani Linuxoveho syscall bez jakekoliv jeho znalosti ...
  • 6. 10. 2006 0:52

    bez přezdívky
    Ten Linusuv vyrok jsem necetl, nevim, co to ma znamenat. Ale syscally lze pouzivat bez "znalosti pochodu uvnitr Linuxu" zcela bez problemu. Dukazem je to, ze funguji stejne pod veskerymi verzemi kernelu od tech temer nejstarsich (od prvniho uvedeni daneho syscallu) az dodnes, prestoze tyto kernely interne funguji dost jinak. Takze ne, userspace programy nejsou odvozena dila a zadny nesmysl jako "konverze licence" se nekona.
  • 6. 10. 2006 23:53

    Honza (neregistrovaný)
    Celé to "pouze kernel(knihovna poskytujici nejzakladnejsi sluzny), ktery je GPL nenutí ostatní aplikace postavené na něm nebýt GPL" je divný. Pokud chcete můžete si přečíst dopis, co půjde na FSF.

    http://www.ms.mff.cuni.cz/~havlj3am/mail2fsf-org.txt

    Byl bych velmi rád, kdybyste mi ukázal rozdíly. V podstatě tam říkám, že kernel, je naprosto normální knihovna, pouze všichni ignorují GPL, protoře syscall. Není žádný rozdíl mezi syscallem a dlopen dlsym a dlclose.
    Uprostřed je pár keců o naprosto minimálním rozdílu mezi syscallem a voláním knihovní funkce dynamické knihovny na hypotetické platformě (jaké to má dopady na ostatní platformy nevím) atp.
    Na konci je zajímavý případ, který sice musím domyslet, ale skončí se dvěma kernely, které jsou funkčně i interfacově stejné, ale jeden nutí být soft postavený na GPL a druhý ne.


    Pozn: "Ale syscally lze pouzivat bez "znalosti pochodu uvnitr Linuxu" zcela bez problemu. "
    Také dost divná věta Představme si SDL licencovanou GPL. Známe interface (prototypy a argumenty funkcí) a naprosto nemusíme vědět, jak to je uvnitř - prostě to funguje. Stejná záležitost s jiným interfacem.
  • 7. 10. 2006 0:33

    Shadow (neregistrovaný)
    Doufám, že nám dáte nějak vědět, až dostanete odpověď. Ta by mne totiž opravdu zajímala.
  • 7. 10. 2006 1:02

    Honza (neregistrovaný)
    Dám - buď jako zprávičku nebo diskuzi. Případně bych mohl skončit s krátkým článkem Pasti a propasti GPL :) [nebo raději ne, kdo by editoval ty flames pod tím].
    Kamarád, se kterým jstem to probíral také říkal, že ho velmi zajímá odpověď.

    Prakticky řečeno FSF nemůže říct,že jádro je klasická GPL knihovna a tedy na Linuxu může být pouze GPL soft. To by znamenalo smrt linuxu. Takže najde nějakou cestu, jak říci, že syscall je jiné oddělení GPL kódu než klasické volání knihovnami a proto to není používání GPL kódu kernelu aplikacemi s jinou licencí nelegální.
    Další možnost je, že já mám pravdu a GPL soft bude možno používat jako LGPL... tím bych se zapsal do historie.
    Jako nejpravděpodobnější možnost bych dnes odhadl, že neodpoví.

    Nutno poznamenat, že jsem GPL četl pouze zběžně. Nezajímají mě přímo o co v ní jde, pouze poukazuji na výrazný rozpor výlučného stavu kernelu a ostatních GPL knihoven/projektů.

    Na odpověď počkám 10 dní a pokud nebude odpověď, tak to asi pošlu na kernel mailing list.

    Myslím, že to je dost zajímavé a poměrně dobře strukturované. Našel jste tam nějakou logickou chybu? Velmi si cením všech konstruktivních názorů, zejména těch, které říkají, že se mýlím (cením si jich v tomto případě, ne obecně).
  • 7. 10. 2006 9:27

    Shadow (neregistrovaný)
    Možná by bylo dobré si GPL přečíst, a to zejména mnou extrahovaný výňatek, který obsahuje formulaci toho, o čem se tu celou dobu hádáme. Problém je, že v GPL není definován pojem "odvozené dílo", takže je třeba vzít v úvahu náhled _právní_ a nikoliv náhled technický. Viz názor kolegy.
  • 7. 10. 2006 11:41

    Honza (neregistrovaný)
    Kolegovi jsen napsal příklad, jak to tedy chápu nyní já.

    Děkuji za odkaz, docela zajímavé - ale příliš jsem to nepochopil.
    V sekci 2 je také tento text

    If,identifiable sections of that work are not derived from the Program,,and can be reasonably considered independent and separate works in,themselves, then this License, and its terms, do not apply to those,sections when you distribute them as separate works.

    Vezměme si nyní imaginární knihovnu implementující OpenGl (přirozeně licencovanou pod GPL). Náš program používá OpenGl a může si vybrat z xorg implementace, z nvidia implementace a z nove implementace. Jelikož je nová implemetace velmi výkoná, používá ji jako defaultní, ale klidně může použít zbylé dvě implementace - IANAL ale toto bych určitě označil jako rozumně nezávislé.


    Pouze plně souhlasím, že je toto pouhé spekulování, vážně by to chtělo soud.
  • 7. 10. 2006 2:53

    Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)
    To je cele zcela zcestne, nebot v tomto ohledu vubec neni dulezity zpusob volani a dalsi technicke zalezitosti, ale interpretace pravniho pojmu odvozeneho dila. Zda dilo A je nebo neni odvozene dilo od dila B obecne nesouvisi s tim, jakym technickym zpusobem je dilo A s dilem B spojeno. Stejne tak samotny pojem 'dilo' neni definovany technicky - vem si napriklad firmware od vyrobce do linuxoveho wifi AP. V tom z technickeho hlediska je jen maly rozdil proti nejake bezne instalaci GNU/Linuxu (a tedy kolekci del), nicmene vubec bych se nedivil, kdyby byl pripadnym soudem prohlasen za jedno (ci nekolik malo) dilo odvozene od vetsiny del, ze kterych se sklada.

    Rozdil mezi variantou s linuxovym syscallem a variantou s volanim GPL knihovny je zejmena v tom, ze v prvnim pripade autori to sami nepovazuji za odvozene dilo a verejne to deklarovali (viz hlavicka souboru COPYING v distribuci kernelu) a tedy nehrozi, ze by te zalovali. V druhem pripade to alespon v mnoha pripadech autori za odvozene dilo povazuji a tedy zaloba potencialne hrozi, i kdyz neni jasne, jak by dopadla.
  • 7. 10. 2006 11:07

    Honza (neregistrovaný)
    Díky, tohle jsem hledal. Vysvětluje to, proc programy postavené nad kernelem mohou být cokoliv - protože je za to nikdo nebude soudit.

    Tedy pokud to dobře chápu, dám příklad.

    Jsem programátor a vytvořím zajímavou knihovnu se zdrojákem S. Rozhodnu se, že by nebylo špatné ji vydat a proto ji uvolním jako knihovnu A s licencí GPL.

    Poté si řeknu, že licence jsou zvláštní a já se pojistím. Takže vydám knihovnu A s licencí GPL a textem o odvozené práci v COPYING, jako má kernel(jenom volání funkcí).

    Takhle mám dvě knihovny uvolněné pod stejnou licencí (GPL), se stejným zdrojovým kódem a vším ostatním, ale jednu z nich smím použít jako dynamickou knihovnu v uzavřeném programu a druhou ne.

    Jinými slovy, nezáleží na licenci, ale na tom, jak se případně doplní nejasné právní pojmy v ní.

    Je to tak správně?
  • 7. 10. 2006 16:06

    Honza (neregistrovaný)
    Spousta věcí, co jsem napsal je špatně.
    Podíváme se na právní stránku - jeda knihovna bude GPL v2 a druhá s GPL v2-revision_01.
    U smluv platí text smlouvy, co se podepisuje - takže v kernelu platí, že syscall není derived work ve smyslu definovaném zákony, ale podle toho, co je napsáno v licenci.

    V FAQ (http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-faq.html#ModifyGPL) se říká, že se musí změnit název.

    You can use the GPL terms (possibly modified) in another license provided that you call your license by another name and do not include the GPL preamble,...

    Nicméně výsledkem celého uvažování a pátrání je, že kernel není licencován pod GPL v2, ale upravenou verzí GPL v2.
  • 7. 10. 2006 17:10

    Shadow (neregistrovaný)
    Ta předmluva Torvaldse ale podle mého není změnou licence jako takové, jenom vysvětlením, na co se copyright vztahuje a na co ne. Samotná licence není nijak pozměněna, tudíž se nejedná o upravenou verzi GPL.
  • 7. 10. 2006 20:09

    Honza (neregistrovaný)
    Dobře, co v tom případě s mým příkladem o dvou knihovnách o dva příspěvky výše.

    Celkově jsem si to představoval dost jednoduše, ale jak se zdá, tak nelze vytvořit kategorie, za takové a takové situace je takové a makové použití GPL legální.

    Myslel jsem, že existuje univerzální řešení, pravidla, která lze aplikovat nezávisle na GPL softwaru. Například: Je GPL knihovna, používá standardní rozhraní specifikované nějakou institucí (třeba OpenGl) a proto můžu nechat svůj soft pod X11 (případně uzavřený).

    Jak se zdá, je to propast plná nenávisti a špíny. Nejsem si jist, jestli bych neměl Linux z počítače smazat a dát tam *BSD.
  • 7. 10. 2006 21:35

    Shadow (neregistrovaný)

    ..., ale jak se zdá, tak nelze vytvořit kategorie, za takové a takové situace je takové a makové použití GPL legální.

    Nezdá se mi, že je případ jedné nejasnosti a ještě v oblasti kernelu skutečně tak problematický. Připadá mi, že naopak většina situací je naprosto jasná, až na to, je-li ten či onen jaderný modul odvozeným dílem či nikoliv. Každopádně doporučuji projít si na stránkách gnu.org GPL FAQ, spousta věcí vám pak bude jasná.

    Je GPL knihovna, používá standardní rozhraní specifikované nějakou institucí (třeba OpenGl) a proto můžu nechat svůj soft pod X11 (případně uzavřený).

    Jakmile máte GPL knihovnu a na její funkci postavíte svůj software, je úplně jedno, jestli daná knihovna implementuje HTML, OpenGL nebo něco jiného. Podstatné je, že GPL knihovna je GPL, a tudíž soft, který je na její funkci postaven, musí být také GPL.

    To je také důvod, proč se pod GPL pro knihovny _nehodí_ a proč existuje LGPL, se kterou linkovat proprietární kód můžete. Stejně tak knihovny jako glibc, SDL a další jsou pod LGPL. Průšvih máte u QT, protože ta je GPL, tudíž veškerý software, který na její funkci staví, musí být také GPL. Trolltech si na tom staví svůj business model (nebo alespoň stavěl), takže pokud chcete vydat svůj soft postavený na QT pod jinou licencí, musíte se s ním dohodnout.

    Zkrátka a dobře, je třeba vybírat licenci podle typu softwaru. Dát GPL na knihovnu je špatný nápad. Naopak u konkrétního programu to už tak špatný nápad není. Samozřejmě záleží na vás jako na vývojáři.

    Jak se zdá, je to propast plná nenávisti a špíny.

    Neviděl bych to tak tragicky. Respektive, nemohu tu "nenávist" ani "špínu" nikde najít. GPL existuje s určitým cílem, kterému se podřizuje - poskytovat a _chránit_ svobodu softwaru, který je pod touto licencí šířen. Restrikce pro šíření modifikovaných a odvozených děl pod stejnou licencí (aka copyleft) je prostředkem, jak této ochrany dosáhnout. Všimněte si, že tato restrikce se "aktivuje" pouze při šíření, takže dokud budete jen kombinovat svobodný a nesvobodný software a nebudete jej šířit, licenci neporušujete. A dlužno dodat, GPL svůj cíl plní. V tom není žádná "nenávist" a de facto ani "špína". Ostatně, GPL je čistotná:-) (udržuje software svobodný).

    Nejsem si jist, jestli bych neměl Linux z počítače smazat a dát tam *BSD.

    I když se mi to zdá v této souvislosti jako poněkud přehnané gesto, pokud to tak skutečně cítíte, tak ano. Ale spíše doporučuji se neunáhlovat, nechat si to rozležet v hlavě, třeba si přečíst GPL FAQ, a až po nějaké době se definitivně rozhodnout.

  • 7. 10. 2006 22:11

    su - \mathfrak{M}&#294;&#274;&#458;MARCHON (neregistrovaný)
    IMHO Trolltech je proof-of-concept, ze open source a komercne closed-source softy mozu fungovat dohromady. Podobnych prikladov je viacej, napr. nejake casti sleuthkitu a coroner's toolkitu maju podobne licencovanie.
  • 7. 10. 2006 23:07

    Honza (neregistrovaný)
    ..., ale jak se zdá, tak nelze vytvořit kategorie, za takové a takové situace je takové a makové použití GPL legální.

    Nezdá se mi, že je případ jedné nejasnosti a ještě v oblasti kernelu skutečně tak problematický. Připadá mi, že naopak většina situací je naprosto jasná, až na to, je-li ten či onen jaderný modul odvozeným dílem či nikoliv. Každopádně doporučuji projít si na stránkách gnu.org GPL FAQ, spousta věcí vám pak bude jasná.


    Nikdy, ani v jednom příspěvku jsem se nezmiňoval o modulech jádra.
    FAQ - Tam jsem přirozeně byl. Hledám vysvětlení schýzy GPL kernel-LGPL glibc. GPL flash - GPL přehrávač.
    Je to jako schýza papežů, jeden byl v aviňonu, druhý ve vatikánu.


    Jakmile máte GPL knihovnu a na její funkci postavíte svůj software, je úplně jedno, jestli daná knihovna implementuje HTML, OpenGL nebo něco jiného. Podstatné je, že GPL knihovna je GPL, a tudíž soft, který je na její funkci postaven, musí být také GPL.
    Opět schýza papeže. Jak je možné, že kernel si to vesele ignoruje

    To je také důvod, proč se pod GPL pro knihovny _nehodí_ a proč existuje LGPL, se kterou linkovat proprietární kód můžete. Stejně tak knihovny jako glibc, SDL a další jsou pod LGPL. Průšvih máte u QT, protože ta je GPL, tudíž veškerý software, který na její funkci staví, musí být také GPL. Trolltech si na tom staví svůj business model (nebo alespoň stavěl), takže pokud chcete vydat svůj soft postavený na QT pod jinou licencí, musíte se s ním dohodnout.

    Ano nehodí, ale stále je zde ta schýza, nikdo, nijak mi nebyl schopen říct rozdíl - jak je možné, že funkčně a na některých platformách stejné spojení GPLkernel-LGPLglibc a gplKnihovna-pouzeGplAplikace
    V čem je ten rozdíl? Technické volání jsme vyloučily, připojení překladačem jsme vyloučili.
    Funkčně to oboje dělá to samé = za pomocí nějaké volací konvence se zavolá kus GPL kódu a ten provede svou činnost. Linux kernel je pouze GPL knihovna. Nic jiného, ne že by na tom moc záleželo, ale když si to uvědomíte a uvědomíte si také, že GPL knihovnu nelze s non-GPL linkovat, máte problém. Vy ho možná budete ignorovat, ale mě ta myšlenka hlodá než usnu, je to sice teprve pír dní, ale vrtá mi to v hlavě hodně usilovně.

    Zkrátka a dobře, je třeba vybírat licenci podle typu softwaru. Dát GPL na knihovnu je špatný nápad. Naopak u konkrétního programu to už tak špatný nápad není. Samozřejmě záleží na vás jako na vývojáři.
    Já používám BSD kde to jenom jde, ale to přesto neřeší můj problém.
    Jak se zdá, je to propast plná nenávisti a špíny.

    Neviděl bych to tak tragicky. Respektive, nemohu tu "nenávist" ani "špínu" nikde najít. GPL existuje s určitým cílem, kterému se podřizuje - poskytovat a _chránit_ svobodu softwaru, který je pod touto licencí šířen. Restrikce pro šíření modifikovaných a odvozených děl pod stejnou licencí (aka copyleft) je prostředkem, jak této ochrany dosáhnout. Všimněte si, že tato restrikce se "aktivuje" pouze při šíření, takže dokud budete jen kombinovat svobodný a nesvobodný software a nebudete jej šířit, licenci neporušujete. A dlužno dodat, GPL svůj cíl plní. V tom není žádná "nenávist" a de facto ani "špína". Ostatně, GPL je čistotná:-) (udržuje software svobodný).
    Trochu jsem to přehnal, ale jsem poněkud podrážděný. GPL skutečně dělá to co říkáte, ale ta schýza je děsná. jestliže totiž pro GPL knihovnu kernel platí to co pro každou ostatní, tak jsme v GPL hegemonii

    Nejsem si jist, jestli bych neměl Linux z počítače smazat a dát tam *BSD.

    I když se mi to zdá v této souvislosti jako poněkud přehnané gesto, pokud to tak skutečně cítíte, tak ano. Ale spíše doporučuji se neunáhlovat, nechat si to rozležet v hlavě, třeba si přečíst GPL FAQ, a až po nějaké době se definitivně rozhodnout.


    Na závěr malá ukázka logického myšlení o co mi jde, již po.. 5? v tomto příspěvku:
    Because GPL. Either kernel is GPL or not. If it is (and as you say it is) then same rules apply to all programs distributed under conditions of GPL.
    And if kernel and glibc interact certain wai that allows kernel to be GPL and glibc LGPL then there are certain conditions that allows it. In other words kernel fulfull conditions A and glibc fulfill conditions B.
    Since kernel fullfills A and glibc B then they can interact and yet retain they licences (kernel GPL and glib LGPL).
    I have no idea what conditions A and B are, but they exists. And they have to be rather general.

    Now take software C and D. Make software C fulfill conditions A and software D conditions B.
    Then software C can be GPL while D can be LGPL.
    For example substitute C with QT or gnash and D with some sort of virtual layer providing API for closed source application.

    Ant yet - GPL forbids using LGPL as middleware between GPL and closed software. See http://www.linuxrising.org/files/licensingfaq.html
  • 7. 10. 2006 23:45

    Honza (neregistrovaný)
    Napsal jsem tady dost blábolů, ale i dost pravdivých věcí.

    Co doufám, že jsem opravdu dobře vysvětlil je, že kernel je normální GPL knihovna (není rodíl v GPL knihovně a jiném produktu, ale na knihovně se to dobře vysvětluje a je to pravda, je to knihovna, která se trochu jinak volá).

    Důvod, proč všechny programy na linuxu nejsou GPL je, že v hlavičcce licence linuxového kernelu je, že volání syscallem není považováno za odvozeninu.

    Díky tomu je možné knihovnu glibc licencovat jako LGPL a programy neslučitelné s GPL mohou také využívat glibc. Kdyby ta hlavička v souboru licence linuxového kernelu nebyla, všechny licence, které by se používaly na strojích s linuxovým jádrem by musely být kompatibilní s GPL (tedy LGPL, X11, BSD...)

    A to je důvod proč nejsme uvězněni v GPL hegemonii.

    Otázka změny licence je poněkud sporná, doporučuji si přečíst příspěvek Shadowa.

    Naivní člověk by řekl, že na všechen software uvolněný pod jistou licencí se budou dát aplikovat stejná pravidla a pokud ne, nepoužívají stejnou licenci. Linux T. v COPYING upravuje pojem odvozené dílo. Říká, co odvozené dílo není. Málokdo přesně ví, co odvozené dílo je, ale obvyklá GPL používaná definice cokoliv, co se jakkoliv dotkne GPL kódu. V případě linuxového jádra se glibc rozhodně dotýká, avšak díky poznámce v COPYING to není glibc považována za odvozené dílo. Pokud by poznámka v COPYING nebyla, bylo by použito standardní chování GPL licence u knihovny a všechen software na linuxu by byl GPL kompatibilní.

    Je tedy jasně vidět, že GPL licence a licence, kterou používá jádro se výrazně liší ve svých projevech. Pro mne to znamená, že GPL licence a licence jádra nejsou identické a proto se liší.

    Zbytek jsou zajímavé problémky, jako tento http://www.fsf.org/licensing/licenses/gpl-faq.html#ModifyGPL

    Toto je jak doufám úplně poslední komentář, který osvětlil vztah Linuxu a glibc.
  • 7. 10. 2006 22:16

    Shadow (neregistrovaný)

    Já nejsem právník, takže můj názor berte jako domněnku laika, ale budiž. Je jasné, že pokud pro sestavení svého programu využíváte GPL knihovnu, musí být i program GPL. Viz GPL FAQ.

    Podle mého soudu, pokud specifikujtete platnost licence (na tuto a tuto činnost se licence a můj copyright nevztahuje), nezměnil jste licenci, pouze jste řekl, že na určitou činnost (volání knihovní funkce, např.) se licence nevztahuje - omezil jste její platnost. Proto nejsou syscally kernelu chráněny GPL - poznámka v COPYING specifikovala, že na syscally se copyright ani licence nevztahují.

    Jakmile ale řeknete "pojem odvozené dílo definuji jako XYZ" a připojíte to k licenci, pak IMHO upravujete licenci, opouštíte GPL a vytváříte její derivát. Je třeba si uvědomit, že pojem "odvozené dílo" specifikuje samotný právní řád (bohužel, každá země ho bude definovat jinak).

    Pokud specifikujete, že licence GPL se vám nebude vztahovat na volání funkcí knihovny, pak _asi_ smí nesvobodný software využívat volání této knihovny a nemusí se licenčně podřídit. Lépe je ale dát jednoznačnou výjimku, že se knihovna smí slinkovat s čímkoliv, jak je to u většiny GPL knihoven GNU/Linuxu.

    Nicméně, osobně bych to vůbec nečinil takto krolomně a na knihovnu dal rovnou pod LGPL. K tomu LGPL slouží, aby vám nečinila problémy při linkování s proprietárním softwarem. De facto, LGPL = Library GPL.

  • 5. 10. 2006 17:29

    caepule (neregistrovaný)
    No jo... resenim by bylo tu zlou GPL zakazat a vsechno vydavat pod hodnou BSD. Skoda jenom, ze naprikladu XFree86 je videt, ktere ze to veci posila cas a komunita na smetiste dejin.

    A to, ze kvuli prelozeni programu pod gcc (at uz pod Linuxem nebo jinde) je nutne vydat program pod GPL je hovadina, protoze ty hlavicky jsou pod LGPL... tudiz to ze nekdo vydava binarku zkompilovanou gcc je jeho pravo a vy laskave prestante sirit FUDy!
  • 5. 10. 2006 17:23

    tm (neregistrovaný)
    • Me je jedno jakej pouzivam ovladac, ja proste chci aby mi fungovalo to, co potrebuju. Jasne ze bych radsi pouzil svobodny ovladac ale kdyz neni tak co mam delat? S NV muzu na 3D grafiku zapomenout - kdyz uz mam pc tak ho chci vyuzit na maximum. Az nekdo napise ovladac kterej bude fungovat stejne jako original od NVidie tak ten uzavrenej okamzite vyhodim.

    • BTW, mas procesor od Intelu nebo AMD? Jestli jo jak ho muzes pouzivat kdyz nevis jak presne to v tom procesoru funguje?
  • 9. 10. 2006 22:15

    bez přezdívky
    Rozdil je jednoduchy: Intel a AMD uvolnili (bez podminek) velice podrobny popis procesoru vcetne popisu architektury i386 a amd64. Oproti tomu nVidia a ATI proste podobny popis sve graficke karty nejsou ochotne poskytnout.
  • 15. 11. 2006 13:59

    dejf (neregistrovaný)
    Zapomina se na MAtrox, ti zverejnili stare ovladace pro G serii karet. ty aktualni tutlaji a delaji je velmi problemove.
  • 5. 10. 2006 17:24

    tm (neregistrovaný)
    • Me je jedno jakej pouzivam ovladac, ja proste chci aby mi fungovalo to, co potrebuju. Jasne ze bych radsi pouzil svobodny ovladac ale kdyz neni tak co mam delat? S NV muzu na 3D grafiku zapomenout - kdyz uz mam pc tak ho chci vyuzit na maximum. Az nekdo napise ovladac kterej bude fungovat stejne jako original od NVidie tak ten uzavrenej okamzite vyhodim.

    • BTW, mas procesor od Intelu nebo AMD? Jestli jo jak ho muzes pouzivat kdyz nevis jak presne to v tom procesoru funguje?
  • 6. 10. 2006 19:03

    Ondrej 'SanTiago' Zajicek (neregistrovaný)
    > BTW, mas procesor od Intelu nebo AMD? Jestli jo jak ho muzes pouzivat kdyz nevis jak presne to v tom procesoru funguje?

    Protoze jak AMD tak Intel ma na svych strankach tuny dokumentace k jejich procesorum, od popisu instrukcni sady a jednolivych registru procesoru az po informace o spravnem chlazeni. Diky tomu muze existovat svobodny kompilator (gcc) pro tyto procesory.
  • 5. 10. 2006 8:31

    johny5 (neregistrovaný)
    hry = nejsou zde hry jez se vyskytuji na Win -> neni zde DirectX -> ruku na srdce, vyvojari coduji spise radeji pod DX

    ovladace = pokud by konecne vyrobci zacali poradne akceptovat linux -> support zarizeni
    pro linux nebo druha varianta je vydani dostacujicich specifikaci pro HW -> komunita
    si ten driver nepise, tomu verim a nebylo by treba sice uzasne ale prece jen trochu
    narocne RE, neni zadna sranda disasemblovat kod pro Win a neco v nem hledat.
  • 5. 10. 2006 11:49

    Karel (neregistrovaný)
    hry = je tu SDL apod. a lidé to používají. Nejsou zde komerční hry, protože na linuxu prakticky není HW akcelerace a s ohledem na velikost komunity se hra nezaplatí. Dalším problémem je pak obecná snaha distribuovat hry jako binární balíky, což je s ohledem na množství různých distribucí a verzí jádra poněkud obtížné. Ale jsou společnosti co to zkouší - píší hry s použitím OpenGL a podobných technologií - už proto, že hru vydávají například pro PC, Apple a eventuelně nějakou konzoli, i verzi pro linux často mají, ale obvykle nevydají.

    ovladače = někteří výrobci akceptují linux a vydávají i ovladače - ovšem pouze v binární formě, protože se v tom schovává velké knowhow. Patříte zřejmě k lidem, kteří mají bohužel zcestnou představu, že grafická karta a její ovladače jsou oddělené věci a že je tudíž možné zveřejnit specifikaci rozhraní HW a napsat si vlastní ovladač. Tak tomu není, specifikace rozhraní obvykle ani neexistuje. Doby VGA jsou dávnou minulostí, současné grafické karty jsou složitostí mnohem dále a jejich HW a SW se na funkci podílejí společně. Stejně tak se společně podílejí na knowhow - jak posílat data do HW tak, aby byla maximální propustnost, kompresní metody, práce s cache atd.
  • 5. 10. 2006 12:13

    johny5 (neregistrovaný)
    chapu,ze u modernich grafickych karet to pochopitelne neni mozne, ale jsou jina zarizeni, jez by mohla fungovat a nefunguji, ruzne USB gerety, jako napr. USB kamera jez mam v ruce, vim ze to je jen blbej kus HW, ale driver pro linux neni a pro Win ano.
  • 15. 11. 2006 14:00

    dejf (neregistrovaný)
    Je velky problem pred nakupem kamery zjistit zda jede pod linuxem? Neni, takze je to o lenosti...
    Kdyz vyrobce zjisti, ze kamera A se lisi od kamery B jen podporou linuxu a ac je drazsi, prodava se ji o 20% vic, treba se zacne chovat jinak. Dokud bude HW, ktery s linuxem funguje, neni duvod kupovat nekompatibilni. A uz vubec neni duvod si stezovat na vlastni lenost a svadet to na linux.
  • 5. 10. 2006 13:42

    JardaP (neregistrovaný)
    Podle nekterych nazoru v ovladacich neni jen know-how, ale i rada prasaren, potencialni potize s patenty jinych vyrobcu, novy firmware, ktery prepise ten puvodni, mizerne debugovany a nevykonny... Mozna tedy, ze vyrobci nechteji, aby se jim ostatni smali. :-)
  • 5. 10. 2006 23:41

    Luboš Doležel
    Nemyslím si, že je rozhodnutí DirectX vs. OpenGL zrovna na vývojářích, proto je převelice odvážné trdit, že dělají raději v DirectX. Nezdá se mi, že by je s každou verzí bavilo se učit nové API.
  • 5. 10. 2006 8:38

    Taky Tomas (neregistrovaný)
    Ovladače? Na windows se snad binární ovladače neinstalují dodatečeně(v systému jsou jenom ty ořezané)? U nvidie je instalace binárních ovladačů jednoduchá, horší je to u ati...
  • 5. 10. 2006 11:53

    Karel (neregistrovaný)
    No u LiveCD doinstalace ovladačů grafické karty dělá trochu potíže. Řešením je si to LiveCD stáhnout, doplnit a znovu vypálit. Ale pak ho opět nesmíte předat nikomu dalšímu.
  • 5. 10. 2006 22:35

    dement (neregistrovaný)
    Kdepááák! 1. Lenost uživatelů PC a 2. nepřístupný kód M$ Office... Ovladačů jsou tuny a o hry zdaleka každý nestojí.... Windows jako herní konzole stačí...
  • 15. 11. 2006 14:01

    dejf (neregistrovaný)
    Jojo, widle jsou nejlepsi herni konzole, ale tim opravdu, ale vazne jejich pouzitelnost konci...