Rozdíl je v tom, že aktuální Debian Stable má 3.7 a jen 3.7. Aktuální RHEL má 3.6 a zároveň novější verze se zkrácenou podporou. Díky modularizaci si člověk vybere tu verzi, která mu vyhovuje. Ještě dál je v tomto Fedora, která těch CPython3 má v repozitářích podporovaných snad 5.
Mimochodem, to, že existuje novEjší python pro RHEL nejspíš znamená, že ho potřebuje nějaký dostatečně významný zákazník. Pokud by nebyl zákazník, neměl bys Python.
Samozřejmě, že věci jako softwarové kolekce a modularizace jsou dělané na základě poptávky od zákazníků. Snaží se řešit právě ty protichůdné požadavky, kdy jeden chce staré a stabilní a druhý to nejnovější. Oba to ale chtějí podporované a od distribuce. Nicméně to už je dnes v RHELu standardní věc. Není to tak, že jeden velký zákazník si řekl o Python 3.8, tak jsme mu ho výjimečně poskytli.
Jinak pokud někdo porovnává "zastaralost" softwaru u RHELu, neměl by se spoléhat pouze na verzi komponent. Nové vlastnosti se totiž u RHELu backportují do starých verzí v míře, jakou nezná žádná jiná distribuce. RHEL 7 má papírově 8 let starý kernel 3.10, ale ve skutečnosti obsahuje klidně pár měsíců staré vlastnosti a ovladače. Objem práce investované do backportů v kernelu v RHEL 7 jde klidně do stovek člověkoroků. To je něco, co si Debian prostě nemůže dovolit.