Trochu si přihřeju polívčičku: http://www.abclinuxu.cz/blog/bystroushaak/2013/12/dogecoin
Rozhodně bych netvrdil, že rychlé potvrzení je výhodou nových kryptoměn. K čemu je rychlé potvrzení, když se mu stejně nedá důvěřovat? U bitcoinu pokud vyčkám na 2,3 potvrzení, tak už mám relativně velkou jistotu, že nedojde k forku blokchainu. U ostatních kryptoměn musím čekat daleko víc potvrzení, takže rychlost je nakonec stejná. Navíc u bitcoinu většinou stačí, když se transakce ukáže na sítí (u malých částek), a je zbytečné čekat na potvrzení, protože vykonat double spend nebo podobné útoky není triviální a "levná" záležitost.
Za absenci Dogecoinu se omlouvám. Doplnil jsem si základní znalosti a usoudil, že si s své místo v přehledu opravdu zaslouží. Tak ji tam máte. :)
Ok, takze v podobnej situacii sa vyskytla asi 0,00000001% obyvatelov strednej Europy. Napriek tomu, ze medzi nich patris, sa ti to stalo asi 2x v zivote.
Ak sa da v "Prahe a okoli" platit bitcoinom v 17 podnikoch, tak si tam miesto bitcoinov zoberiem radsej srbsky dinar. Pouzitelnost bude o 3 rady vyssia a pri najhorsom ho zamenim v najblizsej zmenarni. Aj kurz kolise podstatne menej. Za posledny rok slo cca o 110.19325-115.63044 EUR/RSD, co je oproti bitcoinu uzasna stabilita.
Za btc se da dnes realne koupit cokoliv. Auta, nemovitosti - cesky developer nabizi v lyse nad labem byty za btc, letenky se daji koupit, cele baliky dovolenych nebo jen ubytovani, elektronika, a asi milion dalsich veci. Je k tomu nespocet eshopu, staci se o to zajimat a ne tvrdit ze je to jinak, kdyz o tom nejaka bankovni biatch za prepazkou vi kulovy.
Tak co vím, třeba na Alza byla nejvyšší objednávka, hrazená přes Bitcoin, cca 550 tis. korun.Takže bych se ani nedivil, kdyby tím někdo hradil nemovitost. Na druhou stranu, ty poplatky jsou u BTC fakt extrémní - stačí se podívat sem https://investplus.cz/kurzy/aktualni-kurz-bitcoin-online-graf-kde-koupit-tezba-kryptomeny-cena-hodnota/ . U té vysoké objednávky na Alze to mohlo být i pár jednotek až desítek tisíc korun - https://bitcoinfees.github.io/ . Je na čase přejít na jinou kryptoměnu, třeba Monero, tam jsou ty poplatky mnohem nižší.
Ale notak, nesmíš věřit zaručeným zprávám od Máni ze supermarketu. Cena zlata od začátku roku klesla o nějakých 30 %, což mi nepřipadá jako malý výkyv. Viz http://www.kurzy.cz/komodity/zlato-graf-vyvoje-ceny/
Proto nejsou centrální banky ze svých zlatých zásob nadčené...
Jasně, proti tomu žádná. Já jen chtěl dát najevo, že zlato, jako ještě nedávno jeden z nejvíc proklamovaných držitelů hodnoty, jen tak jednoduše nefunguje. V rámci ekonomiky je na něj navázáno spoustu dalších vnějších vlivů, které si mnohdy lidé ani neuvědomují.
Na druhou stranu máš u bitcoinu velkou pravděpodobnost, že skokové snížení ceny bude během krátké doby vyrovnáno (tedy bohužel většinou spekulanty, ale to je jedno). Pokud jsi před půl rokem nakoupil zlato, tak pro další zhodnocení budeš muset počkat na pád burzy, nějakého státu, válečný konflikt či něco podobného. Ceny zlata (její vzrůst) bohužel ovlivňují negativní věci ve světě.
Abych napsal něco k tématu: Podle mě mají "e-měny" v budoucnu smysl a bude je podporovat čím dál více států a centrálních bank. Rozhodně bych je nebral ale jako investici, nýbrž jako běžný nástroj směny (právě na rozdíl od zlata - stačí se podívat na rozdíl mezi nákupní a výkupní cenou, který není zanedbatelný). Tím se samozřejmě do značné míry vyhnu i té volatilitě o které se zcela správně zmiňuješ. Takže bych tyto měny považoval spíše za globální monetární doplněk.
Ano, ale předtím mělo docela raketový růst, to na začátku roku už byla jen bublina, která "praskla". V dlouhodobém měřítku (desítky let) hodnota zlata pomalu roste. To se o e-měnách říct nedá, protože tu nejsou dost dlouho. Pokud by se podařilo bezpečnost nějaké e-měny skutečně prolomit, její hodnota by raketově klesla. (V tom má fyzická komodita výhodu proti libovolné měně.) Pokud se nějaká ustálí jako normální měna určená k běžnému placení - a tedy bude dostatečně rozšířená na to aby jeden spekulant nezahýbal kurzem výrazným způsobem - tak by se mohla chovat jako normální měna - tedy jako investice nepoužitelná pro běžného člověka.
> Ano, ale předtím mělo docela raketový růst
Růst? Podle mě spíš dolar (a ostatní měny) klesaly. Cena spotřebního koše ve zlatu je podle mě celkem stabilní.
> V tom má fyzická komodita výhodu proti libovolné měně.
Nemá. Např. za první republiky bylo součástí státního pokladu pár gramů radia. Po 2. světové jsme se ho naučili vyrábět v reaktorech mnohem levněji.
Upřímně, v tomto bylo docela štěstí, že zlato má neutronovou konfiguraci zrovna tak, že se na rozdíl od spousty ostatních prvků dost blbě vyrábí.
K čemu je mi obraz od Van Gogha, když za něho nemohu nic koupit?
Obraz Van Gogha ode mne nekoupí skoro nikdo. Je totiž moc drahý. Na rozdíl od Bitcoinu jej nemohu rozřezat na menší, směnitelné a stejně hodnotné zlomky odpovídající hodnotě celku.
Hodnota Gogha je určena uměleckou, historickou a sběratelskou cenu. Jeho díla jsou omezena (nové originály už nebudou — jen tu a tam se objeví zapomenutá práce, u které se po vyloučení falzifikátu bude jednat o ekvivalent nalezení Bitcoinu v závěru dolování).
Zeptejte se své analytičky, proč bych měl chtít českou korunu, když mi intervencemi může ČNB servat hodnotu na polovinu za den. Stačí, když si přes noc natisknou dost oběživa/doplní účty v bankách bezcennými papírky/připíšou virtuální čísla.
Nikdo nedokáže rozeznat tato nová čísla na účtech od těch včerejších. Vzala se odnikud. Lidé nechtějí korunu přestat používat, protože by tím přišli o všechny své úspory uložené v této měně. Věří jí — a tak krvácí jejich hodnotu postupně, pomalu, "snesitelně".
Bitcoin je elektronické zlato. Za zlato si toho také moc nekoupíte napřímo — musí se ověřovat ryzost, kurz, mít u sebe zlato je nepohodlné, je těžké a opakovaně těžko směnitelné (protože předchozí problém). Ale rozhodně je dobré mít zlato.
Pokud by pro lidi zlato přestalo mít cenu, půjde veškerá jeho hodnota do kelu. Jíst se nedá, nezahřeje — v krizi je zlato bezcenné.
Bitcoin začíná mít pro lidi cenu. Je jich omezené množství, nelze je (alespoň dle mi známých poznatků) padělat, nelze je dotisknout. Inflace se jich netýká — čili jeho hodnota v absolutních číslech může být stabilní. V relativních číslech poroste spolu s inflací ostatních měn.
K čemu je dobré mít barák, jachtu, auto, drahý obraz? Nic si za ně přímo nekoupím. Stačí mít ale omezený počet majetných lidí, pro které má tento statek cenu, kterou jsou ochotni a schopni zaplatit — a rázem je z toho velmi dobrá investice.
Neměl by si analytik klást spíš otázky: "Může to mít pro někoho cenu? Pro koho? Za jakých podmínek? Co může investici ohrozit? Jak bude reagovat na pokles/růst dalších statků a komodit? Jak toho využít ke svému prospěchu?". Její dotaz je hodně hloupý — tedy pokud Tě nechtěla od Bitcoinu odradit.
K čemu je dnešním bankám/státům měna, když ji nemají pod kontrolou, nemohou ji dotisknout, ovládat a tvarovat? Je pro ně nebezpečná a budou se snažit, aby ji lidé nepoužívali… Protože pak by bylo legální okrádání skrze inflaci nemožné.
Velmi mudro Honzo!
Je jasne, ze banksteri a ich poskokovia budu zubami nechtami sa snazit, aby ludia museli ich peniaze pouzivat a to aj za cenu hrozieb sankcii, pretoze ten ich monetarny podvod by padol ako domino.
Nezda sa vam ludia divne, ze stat (predlzena ruka lotrov ovladajucich fiat money) si od ludi pouzivanie (ich) meny vynucuje pod hrozbou odnatia slobody?
A to si este naivne namyslate ze ste slobodni.
rekl bych ze Honza nam to tady shrnul velmi dobre a vecne.
Kdosi zde o par radek vyse napsal ze "mena je kryta ekonomikou statu ktery ji vydava"- spravne! a to je prave ten problem :o)))) neco by vam o tom mohli povedet obyvatele Islandu, Kypru, Italie, poloviny africkych statu a z celkem nedavne trpke zkusenosti i statni zamestnanci v USA..... Mena obecne ma POUZE TAKOVOU HODNOTU JAKOU JI LIDE PRISUZUJI= nakolik ji veri anebo (v pripade USD) nakolik je jeji pouzivani nevyhnutelne. Jedina vec kterou je USD kryty je americka warmachine a fakt ze je rezervni menou cislo 1 ve svete/ve svetovem obchodu predevsim s ropou. Prvni kdo prisel s napadem nahradit USD jako platidlo za ropu jinou menou byl Saddam Hussein a jak dopadl je znamo. Dalsim dobrodruhem byl Kaddafi ktery pozval na konferenci vyznamne arabske staty exportujici ropu a nabidl vytvoreni tzv. zlateho dinaru s tim ze dava k dispozici veskere zlate rezervy Libye jako kryti teto nove meny-v podstate se tedy chtel vratit ke zlatemu standardu ktery vlady opustily nebot jim neumoznoval tisknout si inflacni penize. A pozor soudruh Muamar nebyl zadnej chudak-zlaty poklad Libye(=5.6mil obyvatel) je udajne 3x tak velky nez jakym disponuje UK (=63mil obyvatel) perlickou je ze velka cast libyjskeho statniho zlata je deponovano v sejfech Bank of England :o)))) Je myslim zrejme ze mena kryta zlatem by si rychle ziskala popularitu, a pokud by na takovou jako na "hlavni ropnou menu" presly staty OPECu tak si to cela USA i se svym dolarem muze jit maximalne mrsknout-takze nastoupila warmachine..... a soudruh Kaddafi jiz neni mezi nami-budiz mu zeme lehka :o) Velke pohledavky za ropu mela Libye zejmena za Francii, a proto neni prekvapujici s jakou vehemenci se Sarkozy zasazoval o bombardovani Libye- ono kdyz odstranite veritele a zemi uvedete do chaosu (ktery tam vladne dodnes) tak je velka sance ze se na vas dluh tak nak zapomene......pripadne se vam aspon odlozi splatky obzvlaste kdyz na ne stejne nemate protoze statni kasa je chronicky prazdna (viz francouzky napad na milionarskou dan). Ale zpet k Bitcoinu-Honzik nam polozil recnickou otazku "K čemu je dnešním bankám/státům měna, když ji nemají pod kontrolou, nemohou ji dotisknout, ovládat a tvarovat? Je pro ně nebezpečná a budou se snažit, aby ji lidé nepoužívali" Pisu plnej pocet bodu! Honzik si budto udrzuje kompletni obraz situace anebo je to bystry premyslivy chlapec. Presne tyhle trendy uz se zacinaji (zejmena v USA jak jinak) projevovat- uz se ozyvaji od politiku hlasy volajici po nutnosti regulovat, deanonymizovat pripadne licenovat uzivani tohodle noveho vymyslu (svedcici o pramale znalosti jak BTC funguje). Napr. by se zakonem ulozilo tomu kdo chce prijimat ci smenovat BTC za USD ze musi overovat ID uzivatelu a mit licenci k provozovani bankovni cinnosti ;o) coz v praxi (udajne podle Americanu samotnych) znamena naklad zhruba 100k USD za KAZDY STAT UNIE= v podstate platite vypalne systemu aby vas mezi sebe vubec prijal.... Osobne jsem tedy presvedcen ze velke banky a hlavne "zprostredkovatele" plateb typu PayPal, Western Union, VISA atd udelaji COKOLIV aby BTC zabili..... V zrcadle hysterie kterou mainstreamova media (kym asi ovladana ze?) rozjela v USA = za BTC se kupujou hlavne drogy a objednavaj vrazdy, jeto mena podsveti apod. pusobi jako prizrak rozhodnuti nemeckeho soudu ze "bitcoin je nutno povazovat za platnou byt' virtualni menu" a tudiz podvody spachane pomoci/pres tuto menu se budou posuzovat jako jakykoliv jiny podvod:o)))) PS: jeste k te "analyticce v ceske bance" -muze si rozsirit obzory napr kdyz skoukne tohle video http://www.youtube.com/watch?v=A2Cjo7CHh6w a zaostri zejmena ve 4:34 = nazor Deloitte (to jsou ti co radi jeji bance jak danove optimalizovat alias jak odvest statu co nejmin a strcit si do kapsy co nejvic ;o) co by znamenalo pro retail-banking rozsireni BTC.... zda se ze uz si neco o BTC nacetli takze jejich zaver je celkem logicky. Zaroven si slecna muze (kdyz uz je ta bankovni analyticka) zkusit najit komoditu (mnozi povazuji BTC za komoditu) ktera by mela lepsi performance nez BTC ;o) Pokud vim zadna takova neni. No a treba ji pak dojde ze velka volatilita BTC je zpusobena "nezralosti" meny, tim ze tvurcem ceny je nekolik malo dominantnich FX, chybejici spread-arbitrazi mezi vice hraci ktera by kurs stabilizovala a hlavne ze jeste ani zdaleka nejsme u finalnich 21mil BTC- az bude vse vytezeno je velka sance ze cena se sama usadi....a budeme asi vsichni prekvapeni kde v te dobe bude lezet $ :o)))
V dnešní době se doporučuje investovat již do nástupců Bitcoinu. V těchto dnech přichází revoluční druhá generace kryptoměn, kterou vede tzv. "Nxt".
Nxt má velmi rychlé transakce, extra levné poplatky z prodejů. Unikátní je v tom, že poplatky z transakcí se vrací do oběhu - uživatelé je "těží".
Oproti Bitcoinu a dalším je skvělé, že na těžení Nxt není třeba grafických karet, postačí i postarší počítač.
Nxt má spoustu dalších funkcí - je silně decentralizovaný, tedy velmi odolný různým hackerským útokům, DDOSům a samozřejmě i regulacím státy.
Více info je na webu: https://nextcoin.org, kde je i české fórum.
Anebo zhlédněnte české video:
http://wideo.co/view/1302961387016091210-co-je-nxt
peníze nejsou nic jiného než časově vzdálená možnost kontroly jiných lidí. Tohle implementované do kryptoměny, mimo kontrolu centrálních bank, rovná se ultimate next level judaismu a už několikátej fork za těch jejich 5000let. Ti kdo na to naskoči se forknou z původní větve - tak jak se forkli ti co dnes sedí v kvádrech v london CITY od těch co mají pejzy ty divný hadry a tlučou hlavou do zdi v jeruzalémně, protože jim nedošlo že musí mít banku.
Bitcoiny se mi podařilo rychle a snadno bez registrace koupit na www.virtualnimeny.com. Přijímají peníze asi na 6 bank. účtů a vše z tepla domova :-)!! Provozují i směnárnu s 25 různými altcoiny www.menybudoucnosti.cz
Článek poučný, jen bych chtěl doplnit nějaké základní informace pro laiky (zde).
Je vždycky zajímavé si přečíst pět let starý článek (vlastně o čemkoliv) o kryptoměných a porovnat ho s aktuální situací :-D Překvapivě ještě všechny existují :-)
Tady je pár kryptoměn perspektivních v roce 2018 https://opcebinarni.com/rubrika/kryptomeny
Já se na trhu kryptoměn teprve rozhlížím a i tyto staré články jsou pro mě inspirující - spíše tedy diskuze a zkušenosti ostatních. Jaký je váš názor na kryptoměnovou směnárnu CoinMate? https://finex.cz/recenze/coinmate/