Názor k článku Bitcoin po letech: bezpečnost a kryptografické lahůdky od slush - Vzhledem k tomu, ze se me toto trochu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 15. 8. 2013 17:02

    slush (neregistrovaný)

    Vzhledem k tomu, ze se me toto trochu tyka, pridam sve postrehy:

    a) Ano, byla chyba v klientech <0.8 a teoreticky mineri generujici velke bloky "meli pravdu". Ale v prostredi bitcoinu neexistuji "oficialni" pravidla; aktualne platna pravidla site jsou takova, ktera pouziva vetsina. V tu chvili, kdy odhadem 80% uzivatelu pouzivalo kod s bugem, se vlastne bug stal regulernim pravidlem, ktery pouze do te doby nebyl znamy. Tzn. navrat k blockchainu kompatibilnim s verzemi <0.8 byl z pohledu mineru nejracionalnejsi krok, protoze se vratili k chainu, ktery pouziva vetsina (= "je oficialni").

    b) Pro pool operatora je dlouhodobe vyhodne byt "hodny". Kdyby pooly bug ignorovaly a tezili si na sebe, vytezili by sice hromadu coinu, zaroven je ale dost pravdepodobne, ze bez navratu k puvodnimu chainu by radikalne klesla trzni cena bitcoinu, takze by sli sami proti sobe. Bylo ekonomicky vyhodne utrzit kratkodobou ztratu (a zahodit az stovky BTC natezenych behem par hodin na >=0.8 chainu), ale zachovat duveryhodnost bitcoinu jako stabilniho prostredi, kde se uzivatele nemusi obavat necekanych zmen.

    c) Pool operator nema takovou moc, jak si lide mysli. Byl jsem jednou nucen provest radikalni opatreni (v casech, kdy byly na bitcoin siti DoS utoky se spam transakcemi jsem byl nucen kratkodobe omezit akceptovani zero-fee transakci, protoze mi zahlcovaly servery a cekal jsem na hotfix) a projevilo se to na hashrate behem par hodin. Negativne, samozrejme. Opravdovym vladcem bitcoinu jsou mineri, ne pooly. "Hlasovat nohama" je pro minery extremne jednoduche.