To řešení toho forku blockchainu mě dost děsí. V podstatě se pár majitelů poolů dohodlo, čí peníze se budou uznávat a čí ne. Navíc se dohodli uznat peníze těch, kteří Bitcoin "protokol" implementují s chybou.
Z toho mi vyplývá
1) používat alternativní Bitcoin klienty je potencionálně nebezpečné přestože bude fungovat bezvadně. Nějací majitelé poolů si řeknou, že některé transakce prostě neuznávají a já mám smůlu když jsem někde zaplatil.
Samozvaným správcem sítě se stávají majitelé poolů.
Ale zároveň: 2) nepoužívat alternativní klienty je extrémně nebezpečné, protože veškerou moc nad Bitcoin projektem jako takovým má stránka, ze které si lidi stahují oficiálního bitcoin klienta. Tedy až se oni rozhodnout, že je "vhodné", aby se protokol choval jinak, tak to prostě předělají (jistě za potlesku mnoha lidí).
Správcem sítě se pak stanou vývojáři oficiálního klienta.
Celé to ve vší nahotě ukazuje na problém, že vlastně není specifikace protokolu, která by byla nějak vymahatelná. Pravidla určuje ten nejsilnější. :-(
Jinak díky za pěkný článek!
1. Těžba pokud vím skončí v roce 2040
2. Kdo ty poplatky bude určovat? Vzhledem k tomu, že bitcoin má ambici být celosvětově používanou měnou, ta výpočetní síla která na to bude potřeba nebude zrovna malá. Je mi jasné, že zhruba je to vymyšlené, ale už se tím někdo seriózně zabýval? Nebo se prostě řeklo „bude to zhruba takhle a jak to bude fungovat se uvidí až za běhu“?
No však jo... já to chápu tak, že i když všichni těží jako diví, tak stejně je při současném, relativně malém, využití bitcoinu přetlak transakcí. Co teprve tehdy, když těžba skončí a transakcí řádově přibyde? To, že poplatky (byť malé), jsou používané už teď v podstatě potvrzuje, že dlouhodobě to imho moc udržitelné není...
Za prve tezba skonci okolo roku 2140, nikoli 2040, a za druhe pokud se bitcoin dostatecne rozmuze, celkova suma poplatku klesajici odmeny bohate vynahradi. Uz ted se poplatky na blok pohybuji radove okolo 0.5 BTC, dosahnout desetinasobneho objemu transakci neni vubec nerealne a pritom uz by to byla ve vysledku zajimava castka.
Oficiální BTC klient - to bude fungovat jen tak dlouho, dokud bude uznávám.
Správci největších poolů: To už je o něco horší, když je těžba pro jednotlivce nedosažitelná. Ale ani to nemusí být až tak velký problém. Správce 51% poolu by AFAIK mohl udělat např. double spending a dělat forky blockchainu, ne krást někomu peníze přímo. A hlavně by se těžko dařilo takovéto činnosti utajit, zvlášť dlouhodobě. A pokud se to rozkřikne, asi dost uživatelů poolu uteče. Což jednak vyřeší problém a jednak správce poolu (snad) demotivuje od podobných útoků, protože se mu to dlouhodobě nevyplatí.
„Správce 51% poolu by AFAIK mohl udělat např. double spending a dělat forky blockchainu, ne krást někomu peníze přímo. A hlavně by se těžko dařilo takovéto činnosti utajit, zvlášť dlouhodobě. A pokud se to rozkřikne, asi dost uživatelů poolu uteče.“
Ano, přesně takhle to funguje (by to mělo fungovat).
To řešení forku byla v dané chvíli nejvíce rozumná varianta, protože bylo jasné, že narychlo se domluvit mezi pooly má větší šanci, než odříznout uživatele staré verze a okamžitě je přinutit aktualizovat na nový SW.
Majitelé poolů nejsou žádní bozi, těmi jsou majitelé těžebního HW a je na nich, kam svůj výkon pošlou. To oni hlasují. Ti, kdo mají těžební výkon určují, kam bude Bitcoin směřovat. A je v jejich zájmu, aby dál fungoval dobře, jinak si pořídili HW, který jim bude k ničemu.
Vzhledem k tomu, ze se me toto trochu tyka, pridam sve postrehy:
a) Ano, byla chyba v klientech <0.8 a teoreticky mineri generujici velke bloky "meli pravdu". Ale v prostredi bitcoinu neexistuji "oficialni" pravidla; aktualne platna pravidla site jsou takova, ktera pouziva vetsina. V tu chvili, kdy odhadem 80% uzivatelu pouzivalo kod s bugem, se vlastne bug stal regulernim pravidlem, ktery pouze do te doby nebyl znamy. Tzn. navrat k blockchainu kompatibilnim s verzemi <0.8 byl z pohledu mineru nejracionalnejsi krok, protoze se vratili k chainu, ktery pouziva vetsina (= "je oficialni").
b) Pro pool operatora je dlouhodobe vyhodne byt "hodny". Kdyby pooly bug ignorovaly a tezili si na sebe, vytezili by sice hromadu coinu, zaroven je ale dost pravdepodobne, ze bez navratu k puvodnimu chainu by radikalne klesla trzni cena bitcoinu, takze by sli sami proti sobe. Bylo ekonomicky vyhodne utrzit kratkodobou ztratu (a zahodit az stovky BTC natezenych behem par hodin na >=0.8 chainu), ale zachovat duveryhodnost bitcoinu jako stabilniho prostredi, kde se uzivatele nemusi obavat necekanych zmen.
c) Pool operator nema takovou moc, jak si lide mysli. Byl jsem jednou nucen provest radikalni opatreni (v casech, kdy byly na bitcoin siti DoS utoky se spam transakcemi jsem byl nucen kratkodobe omezit akceptovani zero-fee transakci, protoze mi zahlcovaly servery a cekal jsem na hotfix) a projevilo se to na hashrate behem par hodin. Negativne, samozrejme. Opravdovym vladcem bitcoinu jsou mineri, ne pooly. "Hlasovat nohama" je pro minery extremne jednoduche.
Good point, nevím, co bych dodal!
Mě děsí, že prostě jsou tři velké pooly, které řídí síť. Kdybych těžil, tak si schválně vyberu pool, který má třeba jenom 5 % share (i při 5 % nachází dostatek bloků na to, aby byl efektivní), abych nepodporoval mono/oligopol. A nikdy v životě bych se neregnul na BTC Guild. Ne, že bych měl cokoli proti jeho majiteli, ale prostě nechci být součástí ~30 % síly sítě.