Doufám, že se mýlím, zde je moje naivní představa, jak fungují bitcoiny:
Kdybych měl nějaké bitcoiny a zašel si do obchodu koupit rohlík (kvůli tomu přece peníze jsou, abych si za ně mohl něco koupit a ne s nima spekulovat a měnit je za jiný druh peněz), tak k tomu potřebuju 2 stroje s přístupem na internet (jeden můj, abych mohl peníze poslat a jeden příjemce peněz). Na pokladně tedy zadám, že chci zaplatit 1,50 Kč za rohlík a 10 Kč za poplatek za transakci. Pak zjistím, že při 10 Kč poplatku bude potvrzení transakce trvat hodinu. Pokladní doporučí zvýšit poplatek na 100 Kč. Po pěti minutách (po stornování transakce, a změny poplatku na 100,- ) konečně pokladní potvrdí příjem peněz a já můžu vesele odejít s rohlíkem za 101,50 Kč a fronta za mnou si oddychne, že ten exot přestal blokovat pokladnu.
Někdo se zkušeností s bitcoiny mě prosím opravte.
Díky
teda v cele.........ta stafaz co se ji rika EU parlament a co ma vzbuzovat jakousi iluzi demokracie tam sedi taky slusni exoti viz 1 z Ceska (kterymu se my vsichni skladame na jeho kralovskou apanaz)
https://www.youtube.com/watch?v=9tkCuMylFts
video je z Dubna2016 a to o cem mluvi Robejsek potvrzuje defacto tahle Cecho-Svedka zhruba o rok pozdeji
Realistický pohled na multikuti Švédsko dnešních dnů (skoro jakoby mluvila o Dansku)
https://www.youtube.com/watch?v=jl_bqQ-TjuU
v principu mas pravdu, odviji se to od velikosti bloku a ten donedavna umoznoval cca 7-8 transakci/sek.
To zvetseni bloku co ted udelali ten problem resi jen kosmeticky, definitivne by ho mel vyresit koncept "lightning networks" https://www.youtube.com/watch?v=H1dPSL6i7RA#t=44m25s
ovsem to predpoklada o neco vice nez jen poskladat spesl HW vrazit ho do site a zacit "tezit" .
Takze na skutecne "smooth" mikrotransakce si jeste budeme muset pockat.
Na druhou stranu zkus vyrazit treba do Thajska nebo USA a kup si tam 1 rohlik na ceskou kartu.........a pak nam poreferuj jaxi dopad az ti prijde mesicni vypis z tvy ZlodejskaBanka.cz ;o)
BTW nezapomen se preptat KOLIK TEN TVUJ ROHLIK STAL PRODEJCE NA POPLATKU ODVEDENEM KARETNI SPOLECNOSTI ;o)
"Na druhou stranu zkus vyrazit treba do Thajska nebo USA a kup si tam 1 rohlik na ceskou kartu..."
Moje banka tvrdí, že zaplatím navíc max. 5% a pořád mám možnost zaplatit papírkama a kovovýma kolečkama i bez toho aby šla elektřina/internet. Fakt nechápu, jak může někdo vidět budoucnost v bitcoinu. Vždyť je to děsně nepraktický.
@prezek "Vždyť je to děsně nepraktický."
https://www.youtube.com/watch?v=DuoE5CXlIdY
Zapominas ze ne kazdej clovek na planete zije v takovym luxusu jako ty, napr v Africe je bezny ze chlap pracuje nekde ve vetsim meste, domu se dostane 1x za mesic protoze vzdalenosti jsou obrovsky ale zaroven musi posilat domu $ aby zena +5deti nechciplo hlady. Nikde zadny banky, smenarny, ATM apod. V takovych podminkach je idealni M-pesa alias posilani $ pres sms, takze i na vesnicich maj generator proudu ci slunecni kolektor aby si mohli dobijet mobily........ (eventuelne koukat na TV ve ktery pak videj jak se my v Evrope a USA mame vsichni skvele takze kdyz se nemecka Mutter jednoho dne zblazni a zaveli "Herzlich wilkommen!" tak je volba jasna a familie si bali kufry a vydava se na cestu)
Penize samy o sobe nemaj zadnou hodnotu (vyrobni cena ceske tisicovky je tusim 1.50 CZK) penize maji pouze tu hodnotu jakou jim uzivatele pripisuji a na jake zavladne konsensus, protoze pokud konsensus globalne nevladne nastupuje trh (=ruzni spekulanti) a dochazi k arbitrazi alias vyuzivani lokalnich nesrovnalosti v cene........ ktera casem globalni cenu srovna. Cim vetsi je trh a hustota arbitraznich obchodu na nem tim mensi vykyvy v cene jsou a tim min se na tom da vydelat............Pak nastava manipulace s trhem pres fake news, masivni vyprodeje se spekulaci na pokles ci obracene apod, zkratka "pump it and dump it!" :o)))
Pokud te zajimaj manipulace s trhem tak doporucuju povedenej film
https://www.csfd.cz/film/287147-vlk-z-wall-street/prehled/ natocenej podle autobiografie hlavniho protagonisty.
"Moje banka tvrdí, že zaplatím navíc max. 5% a pořád mám možnost zaplatit papírkama a kovovýma kolečkama i bez toho aby šla elektřina/internet"
Obavam se ze tak jak je dnesni svet nastavenej tak bez elektriky/internetu uz nezaplatis ani tema papirkama ci koleckama, protoze kasy na kliku uz hezkejch par let nefrcej :o)))))
Mozna si tak jeste nekde na vesnici koupis od nekho jahody anebo pivo "z ruky do ruky"....i kdyz s tim babisovo EET nevim jak dlouho.....
BTW kdyz uz tak hezky komunikujes s bankou tak se ji priste zeptej kolik by stalo na poplatkach poslat $1million na soukromej ucet do USA anebo kamkoliv po svete a jak dlouho by to bance trvalo, protoze pres BTC to stoji nakejch $3-4 a za max 30min je to pripsany.
@prezek
predne nechapu co za idioty ti dalo za tu otazku minusy??
Je to naprosto validni logicka otazka.
Jen bych chtel uvest aktualni priklad z Venezuely ktery tvuj problem, s rohlikem stavi do ponekud jineho svetla.
Ve Venezuele vlada postavila veskery provozovani BTC mimo zakon pod prisnymi tresty.
Do Venezuely se totiz pasovaly ASIC stroje (protoze je tam levna regulovana elektrika uz od doby Chaveze) na kterych se tezil BTC aby si lidi pomoci nej na Amazonu nakoupili zradlo s dodanim do vedlejsi Kolumbie odkud ho pasovali do Venezuely protoze tamni vlada diky svym experimentum PRESTO ze Venezuela se povazuje za 1 z nejbohatsich nalezist ropy na svete dokazala privest zemi ke statnimu bankrotu a nedokazala zaridit dostatek zradla pro vlastni lidi.
Obdobny problem v podstate uz nekolik let resi Recko, a nedej se mylit =ty hromady miliard ktery do Recka napumpovala EU potazmo EVROPSKY DANOVY POPLATNIK (protoze EU zadny vlastni prijmy nema ta zije jen z desatku ktere vybere od svych vazalskych statu) se pres Atheny jen protocilo a 98% penez skoncilo zpatky v nemeckych a francouzskych bankach ktere "nebonitnimu Recku" pujcovaly horem dolem protoze EU rekla ze tak je to spravne ze tak to ma byt................ (u cehoz samozrejme nemohli chybet hosi z GoldmanSachs kteri si taky slusne lizli - jak jinak)
Že je něco mimo zákon vůbec nevadí, v socialismu je vše normální a provozované mimo zákon. Tak to v byzantských civilizacích, založených na právním státě a vládě práva vždy končí.
Ad Řecko, přes Řecko si Německo generuje peníze na sociální dávky. Sociální dávkou je i plat státního zaměstnance, mimo armádu. To, že to vede na nežádoucí hypertrofii bankovního sektoru a stahování peněz z reálné ekonomiky je už jen vedlejší efekt, příčinou je německý (byzantský) model sociálního státu.
Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil, co jsem (ve svém příkladu nákupu rohlíku) uvedl špatně.
Bohužel jsem postižen velkou inteligencí a tak samozřejmé věci nechápu a potřebuju je vysvětlit. (většina lidí nechápe nic a tak aspoň samozřejmé věci považují za samozřejmé, i když je nechápou, já aspoň vím, když něco nevím(aspoň občas)). Omlouvám se za nesrozumitelnost a bláboly, dnes jsem načnul láhev vína a nějak mi to stouplo do klávesnice.
Doufám, že se ozve všech 11 mínusařů a ještě někdo navíc. Předem díky.
Špatně jste uvedl platbu bitcoinem za rohlík, k tomu bitcoin vůbec není určený. Je to podobné, jako kdybyste chtěl ten rohlík platit na fakturu bankovním převodem (a dali by vám ho až po připsání peněz na účet). Žádná platební metoda není univerzálně vhodná na všechno.
Pokud něco nechápete, není nutné to hned zesměšňovat, lepší je se na to zeptat.
Váš příklad je totiž postaven asi takhle:
"Auta jsou nesmysl. Sedím v obýváku u televize a mám chuť na pivo, co mám v kuchyni v lednici."... a pak poukazujete, jak nebetyčný problém je tím autem dojet z obýváku do kuchyně a zpět. Jako ano, problém to je. Ale na tohle auto prostě stavěné není. Stejně tak platba bitcoinem za rohlík.
Momentálně si nemůžu vzpomenout, jak se vámi použité manipulační technice říká.
Proč přemýšlíte nad nějakým vymyšleným teoretickým příkladem, když už se tyhle věci reálně dějí?
Nebylo by lepší objednat si něco z Alzy - https://bitcoinblog.cz/alza-a-bitcoin-nejvetsi-nakup-560-tisic-korun/
A pokud chcete něco jiného, než e-shop, tak si zajděte na kafe do Paralelní Polis -
https://www.paralelnipolis.cz/koncepty/kavarna/
Zaplatíte bitcoiny a uvidíte, jestli se ten váš předpoklad potvrdí...
Proč přemýšlíte nad nějakým vymyšleným teoretickým příkladem, když už se tyhle věci reálně dějí?
Nebylo by lepší objednat si něco z Alzy - https://bitcoinblog.cz/alza-a-bitcoin-nejvetsi-nakup-560-tisic-korun/
A pokud chcete něco jiného, než e-shop, tak si zajděte na kafe do Paralelní Polis -
https://www.paralelnipolis.cz/koncepty/kavarna/
Zaplatíte bitcoiny a uvidíte, jestli se ten váš předpoklad potvrdí...
Ty poplatky šly dolů. Dnes jsme převáděli BTC za několik tisíc Kč, poplatek byl 6 Kč a šlo to hned do prvního bloku, tedy ověření během několik minut. I tak ale na toto není BTC úplně ideální. Litecoin zvládá transakce rychleji a za menší poplatky (většinou do 1 Kč) a pak se pracuje na různých off-blockchain transačních systémech "lightning network", které mají být řádově škálovatelnější a rychlejší a kde bude transakce trvat pár sekund a bude stát pár haléřů. Těchto věcí se ale dřív dočkáme spíš u Litecoinu nebo Etherea. Bitcoin se profiluje jako digitální zlato, takže je v tomto dost konzervativní.
Nicméně při běžných nákupech to budou mít kryptoměny oproti platebním kartám dost těžké, protože jejich používání je dneska tak pohodlné, že nedávají moc prostoru to udělat ještě pohodlněji. Poplatky už jsou taky přiměřené a navíc dokážou fungovat i offline, když na to přijde.