Já naopak čekám na slušný blogovací systém v terminálu a zatím takto udržuju jenom pár článků, které pak většinou kopíruju někam jinam, ale mám to jako součást webu a řešené hodně dřevorubecky. Ale zase jsem si na tom vyzkoušel pár programovacích jazyků, střídal jsem implementace v AWK, perlu a Pythonu.
Díky za článek. Už delší dobu uvažuju o přechodu na statický blog (z textpatternu). Ale než popsanou technologii, raději zvolím Github Pages + Jekyll. Pár důvodů, proč:
- Obsah článku v markdown (nebo textile)
- Hosting zdarma na GH Pages, automaticky verzováno
- Pro používání netřeba dalších serverů (cli, jekyll serve)
- Množství pluginů
- masivně používané
Já používám Blosxom (můj blog: http://www.fi.muni.cz/~kas/blog/ ). Blosxom jde podle mě ještě dál než tady tohle: příspěvek je soubor ve filesystému, podadresářem se řídí kategorie/sekce blogu, čas vzniku je uložený v mtime souboru. První řádek je titulek, následuje HTML bez prvního <p> a posledního </p>. Čili snaha o minimální zápis i na úkor jisté estetiky, spočívající ve validitě toho příspěvku. Je to poměrně pěkně navržené z hlediska rozšiřitelnosti - existjí všelijaké pluginy (například RSS, komentáře, aktualizace staršího článku, já jsem si dopsal takový jednoduchý captcha plugin pro komentáře, atd). Samotný zdroják v Perlu je poměrně krátký a jde tam snadno dohledat, kde se co dělá.
-Yenya
Nehnevajte sa, ale ucit sa novy programovaci jazyk, aby som napisal clanok na internet, tak to si radsej nakodim v hetemele a skopirujem na web cez midnight commander...
Terminal je mocny nastroj, ale toto mi pride ako zatlkat klinec (hrebik) srobovakom. Da sa to, ale nie je to ono.
Mám to také nasazené na jednom nepříliš často aktualizovaném webu. Jen bych upozornil, že pro weby s diakritikou je ve výchozí instalaci problém s názvy kategorií. Z kategorií se generuje URL pro archiv příspěvků v dané kategorii a pokud název obsahuje znaky s akcenty, tyto se nepřevedou na ascii reprezentaci, ale jsou vynechány, takže se odkaz zkomolí. Opravil jsem skripty blaze-add a blaze-make.
Blazeblogger sa mi pacil, ale zial odradilo ma ze uz od 2011 nie je vyvijany a tak som zacal patrat po alternative a kolega mi poradil pelican http://blog.getpelican.com/ vyzera to super a je to v pythone co ma potesilo este viac...