Nejedna ani tak o renderovaci jadro ale o sychronni resp. asychnorni udalosti.
Z prohlizece se postupem casu stal jediny pouzitelny tenky klient a ten se ted meni v klienta tlusteho. Kazdy prohlizec je dneska spis aplikacni platforma anebo dokonce Virtualni Masina.
Proto je dulezite kdy se co deje ve kterem vlakne a jak cely prohlizes skaluje. Dneska si uz Mozilla urcite nevystaci se single threadovym iterpretem JS, ktery zpracovava interni event handlery i aplikacni kod ze stranek.
S tim souvisi i to, ze pouzivaji triky ktere umplementuji push pres HTTP anebo je tu dokonce "nastupce" HTTP protokolu - SPDY.
PS: existuje nejaky w3.org standart, ktery pokryva paralelismus uvnitr prohlizece?
Proč se to tedy stále ještě nazývá prohlížeč a nikoliv webový interpreto kompiler? Někdy si říkám, že to, co se dnes pod pojmem prohlížeč skrývá, umí vše možné, jenom se to pomalu přestává hodit na prohlížení webu.
Pokud vím, tak jakýsi multiparalelismus je podporován pomocí workers. Mělo by to fungovat tak, že to člověk vytvoří, přiřadí tomu funkci, až se to dokončí, tak se to ohlásí nějakou událostí. Ale moc o tom nevím, nepoužívám to.
PS: docela se těším na dobu, kdy opadne šílenství webových aplikací a zase se začnou propagovat aplikace běžící u klienta (tento přechod už tu taky byl).
Slovy klasika: "Můžete s tím nesouhlasit, můžete proti tomu protestovat, ale to je to jediné, co s tím můžete dělat". Tak si zanadávejte, ono není dobře to držet v sobě, to pak vede třeba k infarktům. Já jdu zatím tvořit ty zpropadené webové aplikace, než stihne opadnout šílenství ;-)
Nadavani je dobry. Alespon si nemyslim, ze jsem osamocenej blazen. Kdyz vidim vechny mozny hyper-super frameworky, ktere neustale polluji databazi kvuli blbostem, anebo kdyz vidim Javisty jak jsou nadseny z nejaky knihovny do Tomcatu od ASF(HTTP streaming) tak si rikam "Jakto ze nikdo nevidi ze je to jen obchazeni problemu?"
Především, pokud by s novým jádrem odřízli všechny nebo většinu těch nejpoužívanějších rozšíření, čímž se právě Firefox drasticky liší od všeho ostatního, komunita by asi měla vražedný sklony (zvlášť, když drtivá většina rozšíření nejde jen tak přepsat do něčeho jinýho, je na Gecku závislá principem na mnoha částech kódu)...
nové jádro od mozilly - Servo http://paulrouget.com/e/servo/ je tvořeno ve spolupráci mimo jiné se samsungem, kterému zrovna moc nevojní jeho závislost na droidu
a použitý jazyk je Rust taktéž od mozilly http://www.rust-lang.org/